IPPP1-443-29/08-6/MP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-29/08-6/MP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki................., przedstawione we wniosku z dnia 7 stycznia 2008 r. (data wpływu 9 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 stycznia 2008 r. wpłynął wniosek (uzupełniony w dniu 13 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się głównie produkcją urządzeń chłodniczych i wentylacyjnych (PKD 29.23Z), sprzedażą hurtową artykułów metalowych oraz sprzętu i dodatkowego wyposażenia hydraulicznego i grzejnego (PKD 51.54.Z). Ponadto Spółka rozpoczęła świadczenie kompleksowych usług polegających na instalacji systemów wentylacji i oddymiania garażu w obiektach budownictwa mieszkaniowego i użytkowego. Usługi te zgodnie z załączoną interpretacją Głównego Urzędu Statystycznego należy klasyfikować pod symbolem PKWiU 45.33.12-00.00 - roboty związane z montażem instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Zgodnie z postanowieniami kontraktów zawieranych z inwestorami kompleksowe wykonanie instalacji systemu wentylacji i oddymiania jest wynagradzane ryczałtowo za całość opisanych w umowie prac i obejmuje swoim zakresem następujące elementy:

1.

wykonanie wszelkich prac przygotowawczych niezbędnych do rozpoczęcia i prowadzenia robót montażowych w sposób prawidłowy i zgodny z przepisami polskiego prawa, w tym, przygotowanie dokumentacji projektowej i wykonawczej,

2.

zamówienie i zakup stosownych urządzeń (np. wentylatorów) oraz materiałów, a także usług obcych niezbędnych do wykonania instalacji systemu,

3.

wykonanie niezbędnych robót zabezpieczających i tymczasowych, związanych z zakresem wykonywanych czynności montażowych,

4.

zorganizowanie, nadzorowanie i zabezpieczenie wykonywanych prac,

5.

wykonanie montażu urządzeń instalacji zgodnie ze stosowanymi normami technicznymi i przepisami polskiego prawa,

6.

uruchomienie instalacji i sporządzenie stosownego protokołu odbioru robót, opracowanie dokumentacji powykonawczej, szkolenie w zakresie obsługi systemu.

Usługi te w części obejmującej instalacje i montaż urządzeń są realizowane poprzez podwykonawców działających w imieniu i na rzecz Wnioskodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

* czy w przypadku wykonywania opisanych usług w obiektach budownictwa mieszkaniowego wymienionych w art. 2 ust. 12 ustawy o podatku VAT 7% stawkę podatku należy stosować do usługi w ujęciu kompleksowym, czyli wraz z zainstalowanymi urządzeniami czy tylko do wartości wykonanego montażu i instalacji.

Zdaniem Wnioskodawcy, do całego świadczenia wykazanego na fakturze, wykonanego w obiektach budownictwa mieszkaniowego wymienionych w art. 2 ust. 12 ustawy o podatku VAT należy stosować obniżoną 7% stawkę podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), stawka podatku wynosi 22%. Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi.

Uwzględniając zmiany obowiązujące od dnia 1 stycznia 2008 r. wprowadzone ustawą z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 192, poz. 1382) stosownie do zapisu art. 41 ust. 12 ustawy 7% stawkę podatku stosuje się do dostawy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, zgodnie z ust. 12a ww. artykułu, zalicza się:

1.

obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części (PKOB 11), z wyłączeniem lokali użytkowych,

2.

lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 12,

3.

budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.

W myśl ust. 12b do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się:

1.

budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300m2,

2.

lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

Zgodnie z obowiązującą od 1 stycznia 2008 r. zmienioną treścią § 5 ust. 1a pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm., - ostatnia zmiana - rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ogłoszona w Dz. U. Nr 249, poz. 1861), w zakresie w jakim wymienione roboty i remonty, obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte stawką 7% na podstawie art. 41 ust. 12 -12c ustawy, stawkę w wysokości 7% stosuje się również w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12.

Zarówno ustawa o podatku od towarów i usług, jak i przepisy wykonawcze do niej, nie precyzują definicji "lokal mieszkalny" ani "lokal użytkowy". W związku z tym, należy posiłkować się definicją lokalu mieszkalnego zawartą w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.). Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu powyższej ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspakajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Natomiast w myśl ust. 4 ww. przepisu, do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej "pomieszczeniami przynależnymi".

Treść powyższych przepisów wskazuje na wyraźne rozróżnienie pomiędzy pomieszczeniami pomocniczymi, które związane są z izbą lub zespołem izb przeznaczonych na pobyt stały w sposób funkcjonalny, polegający na wykorzystaniu całej przestrzeni bezpośrednio dla zaspakajania mieszkaniowych potrzeb ludzi, a pomieszczeniami przynależnymi, które chociaż w sensie prawnym stanowią część lokalu mieszkalnego, jednak w sensie funkcjonalnym służą do zaspokajania innych niż mieszkaniowe potrzeb ludzi.

Zatem w świetle powyższych uregulowań, należy stwierdzić, iż garaż jest lokalem użytkowym, który nie stanowi pomieszczenia służącego bezpośredniemu zaspakajaniu potrzeb mieszkaniowych.

Ustawodawca wyraźnie wskazał, iż opodatkowaniu stawką w wysokości 7% podlega świadczenie robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części z wyjątkiem lokali użytkowych. W związku z powyższym, świadczone przez Spółkę kompleksowe usługi polegające na instalacji systemów wentylacji i oddymiania lokali użytkowych jakimi są garaże, pomimo że, jak wskazuje Wnioskodawca, mieszczą się one w obiektach budownictwa mieszkaniowego, wymienionych w art. 2 ust. 12 ustawy o podatku VAT, powinny być opodatkowane stawką podstawową w wysokości 22%.

Z umowy zawartej z inwestorem wynika, iż Wnioskodawca świadczy usługi budowlano-montażowe (PKWiU 45.33.12-00.00), w skład których wchodzi dostawa materiałów niezbędnych do ich wykonania, dlatego też, przy wystawianiu faktury brak jest podstaw do wyłączenia z robót budowlano - montażowych wartości materiałów i pozostawienie z tych usługach wyłącznie robocizny.

Interpretacja dotyczy stany faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedmiotowym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl