IPPP1-443-287/07-4/RK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-287/07-4/RK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Fundacji przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2007 r. (data wpływu 4 października 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego i złożenia korekt deklaracji VAT-7 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego i złożenia korekt deklaracji VAT-7.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Fundacja otrzymała dotację pochodzącą z funduszy Unii Europejskiej, na realizację projektu "Budowa centrum e-informacji o transgranicznym dziedzictwie kulturowym i turystyczno - inwestycyjnym Polski i Ukrainy" (otrzymano dotację, w której VAT uznano za koszt niekwalifikowany). Budowa "Centrum e-informacji", przeznaczona była w założeniach na realizację celów statutowych Fundacji, w związku z tym nie można było pomniejszyć kwoty podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki na realizację projektu. Po zakończeniu realizacji projektu, pojawiły się nowe okoliczności, które pozwalają Fundacji uzyskać przychód (sprzedaż usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług), z tytułu powstałego "Centrum e-informacji", jako przychody z działalności gospodarczej. W piśmie z dnia 25 października 2007 r., będącym uzupełnieniem wniosku, Fundacja podniosła, iż poczynione zakupy sfinansowane dotacją, będą związane tylko ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem VAT i nigdy nie były wykorzystywane do działalności zwolnionej. Ponadto Fundacja wskazała, iż "Centrum e-informacji" nie stanowi środka trwałego, jest zrealizowanym projektem finansowanym przez Unię Europejską (portal WWW.e-cntrum.org - baza danych - program komputerowy). Korzystanie z portalu jest bezpłatne, natomiast korzystanie z informacji i usług specjalistycznych jest odpłatne. Pomysł prowadzenia przez Fundację działalności opodatkowanej związanej np. z umieszczaniem na ww. portalu reklam powstał przed oddaniem go do używania. Fundacja posiada kontrahentów zainteresowanych umieszczeniem na portalu reklamy związanej z prowadzoną przez nich działalnością - tym samym wystąpiłaby sprzedaż usługi opodatkowanej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z zaistnieniem nowych okoliczności, podatnikowi przysługuje prawo do dokonania odliczenia w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanej, czy można dokonać korekt deklaracji VAT-7, za okres, w którym ponoszone były wydatki na budowę "Centrum e-informacji".

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z pojawieniem się nowych okoliczności podatnikowi przysługuje odliczenie podatku naliczonego VAT. Swoje stanowisko, Fundacja odnajduje m.in. w wyroku ETS z dnia 6 października 2005 r. (sprawa C-204/03), w którym uznano, że otrzymane subwencje nie mają wpływu na prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT od wydatków sfinansowanych nimi przez podatnika wykonującego czynności opodatkowane podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W świetle ww. ogólnej zasady odliczania podatku wynika, że w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Fundacja, w treści wniosku wyraźnie wskazuje, iż poczynione zakupy do budowy "Centrum e-informacji", są związane wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną, jednakże zostały one poczynione w okresie kiedy Fundacja miała zamiar wykorzystywać je do czynności statutowych - zwolnionych z podatku od towarów i usług stosownie do postanowień art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy. Wnioskodawca stwierdza, że przedmiotowe zakupy nigdy nie były wykorzystywane do czynności zwolnionych z podatku od towarów i usług, zatem stosownie do postanowień art. 86 ust. 1 ustawy, ma prawo dokonać ich odliczenia.

Prawo podatnika, do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy), kształtuje się w danym okresie rozliczeniowym stosownie do art. 86 ust. 10 do ust. 20 ustawy. Zdarzeniem uprawniającym do obniżenia podatku należnego - co wprost wynika z art. 86 ust. 10 ustawy - jest przy tym zazwyczaj otrzymanie faktury lub dokumentu celnego, a ewentualne późniejsze rozliczenie podatku jest konsekwencją już nabytego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego. Zgodnie z art. 86 ust. 13 ustawy, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Reasumując: Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z budową "Centrum e-informacji", poprzez złożenie korekt deklaracji VAT-7, za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl