IPPP1-443-284/08-2/JF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-284/08-2/JF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2008 r. (data wpływu 18 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku 0% do odpłatnej dostawy książek wraz z płytami CD/DVD - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lutego 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku 0% do odpłatnej dostawy książek wraz z płytami CD/DVD.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wydawania i sprzedaży czasopism oraz książek. Wydawane przez Spółkę książki posiadają numer ISBN przyznany w puli w odpowiedniej procedurze przez Bibliotekę Narodową a ich dostawa dokonywana jest odpłatnie.

Spółka sprzedaje niektóre z wydawanych przez siebie książek wraz z płytami CD, CD i/lub DVD z nagranymi utworami dźwiękowymi lub wizualnymi. Ich zawartość ma charakter komplementarny względem treści książki. Na płytach nagrywane są bowiem utwory - audio lub wideo - przedstawiające dodatkowe aspekty tematyki poruszanej w książkach.

Przedmiotowe płyty umieszczane są albo wewnątrz książki i są np. zamocowane w odpowiednim wyżłobieniu znajdującym się w okładce książki, które umożliwia zamieszczenie płyty, albo wspólnie z książką są zafoliowane. Płyta jest więc składową częścią książki. Nabycie samej płyty bez jednoczesnego nabycia książki nie jest możliwe - na okładce płyty lub książki umieszczona jest bowiem adnotacja, iż płyta jest przeznaczona do sprzedaży wyłącznie z książką. Podobnie nie jest możliwe kupno wyłącznie książki - bez dołączonej płyty. W konsekwencji przedmiotem sprzedaży jest książka składająca się z dwóch elementów.

Podkreślenia wymaga, iż numer ISBN jest nadawany książce złożonej z dwóch elementów, tj. książce wraz z dołączoną do niej płytą VCD, CD i/lub DVD. Oba elementy wspólnie stanowią bowiem merytorycznie uzupełniającą się całość i pod tym względem tworzą jedno wydawnictwo.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym Spółka jest uprawniona do opodatkowania odpłatnej dostawy książek (wraz z wchodzącą w jej skład płytą CD/DVD) według stawki 0%.

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a) tiret pierwsze ustawy o VAT (do 31 grudnia 2007 r.) z § 7 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia (od 1 stycznia 2008 r.) stawkę podatku 0% stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwsp6lnotowego nabycia książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Jak więc można zauważyć, na podstawie powyższych przepisów, aby odpłatna dostawa lub wewnątrzwspólnotowe nabycie książek podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 0% konieczne jest łączne spełnienie trzech warunków:

a.

przedmiotem transakcji są książki klasyfikowane do pozycji PKWiU 22.11 oraz

b.

transakcja nie dotyczy książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek oraz

c.

sprzedawane książki oznaczone są symbolem ISBN.

W stanie faktycznym opisanym w niniejszym piśmie spełnienie przesłanek wskazanych zarówno w pkt (a) jak i (b) i (c) powyżej nie budzi wątpliwości. Poproszony o wydanie opinii klasyfikacyjnej Urząd Statystyczny w Łodzi sklasyfikował wyrób składający się z książki i dołączonej doń płyty CD, VCD lub DVD pod pozycją PKWiU 22.11. Sprzedawane przez Spółkę książki oznaczone są numerem ISBN. Nie należą one też do żadnej z kategorii wskazanych w pkt (b).

Także uznanie książki składającej się z dwóch wyżej wskazanych elementów za przedmiot sprzedaży, o którym mowa w art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a) tiret pierwsze ustawy o VAT i § 7 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia nie budzi żadnych wątpliwości. Przesądzający charakter ma bowiem tutaj nadanie numeru ISBN całemu wydawnictwu zwartemu, jakim będzie seria książek/pojedyncza książka (jeżeli dane wydawnictwo nie ma charakteru serii) zawierająca w sobie również nośnik elektroniczny z dodatkowym uzupełniającym materiałem. Książki te zaś klasyfikowane są do pozycji PKWiU 22.11., które to grupowanie obejmuje książki bez względu na formę ich wydania.

Klasyfikacja dokonana przez Spółkę znajduje potwierdzenie opinii klasyfikacyjnej wydanej przez Urząd Statystyczny w Łodzi na wniosek Agory (wniosek i opinia w załączeniu). W opinii tej Urząd stwierdził, iż:

"wymieniony w piśmie wyrób - książka i dołączona płyta CD, VCD i/lub DVD stanowiące zestaw do sprzedaży detalicznej, gdzie zawartość nośnika elektronicznego jest kontynuacją lub uzupełnieniem informacji zawartych w wydawnictwie papierowym mieści się w grupowaniu PKWiU 22.11.21 "Książki, broszury, ulotki i rym podobne wyroby drukowane".

(...)

Jednocześnie w związku z § 2 powołanego powyżej rozporządzenia, zgodnie z którym do celów podatkowych nadal stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (...), Ośrodek informuje, iż opisana książka i dołączona płyta CD, VCD i/lub DVD stanowiące zestaw do sprzedaży detalicznej, gdzie zawartość nośnika elektronicznego jest kontynuacją lub uzupełnieniem informacji zawartych w wydawnictwie papierowym mieści się w grupowaniu PKWiU 22.11.10 Książki, broszury, ulotki i tym podobne, z wyjątkiem słowników i encyklopedii".

Oznacza to, iż w stanie faktycznym opisanym w niniejszym wniosku opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega dostawa książki składającej się z dwóch elementów oznaczonej symbolem PKWiU 22.11. Dostawa ta jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawki 0%.

Spółka zwraca uwagę na fakt, iż stanowisko zbieżne z zaprezentowanym powyżej szeroko prezentują także organy podatkowe (w tym także adresat niniejszego wniosku).

Na potwierdzenie powyższej tezy, Spółka przytacza w treści wniosku niektóre ze znanych jej interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanych przez organy podatkowe podatnikom w stanie faktycznym tożsamym z opisanym w niniejszym piśmie.

Podsumowując powyższe należy podkreślić iż skoro:

* przedmiotem dostawy jest ksiązka składająca się z dwóch elementów tj. książka wraz z płytą, której nadano numer ISBN oraz

* dołączona płyta stanowi część składową ksiązki, nie mogącą być przedmiotem odrębnej transakcji oraz

* sprzedawane wydawnictwo klasyfikowane jest do pozycji PKWiU 22.11to odpłatna dostawa książki zawierającej jako swój element składowy płytę VCD CD i/lub DVD- podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 0%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Co do zasady stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy - wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

W oparciu o § 7 ust. 1 pkt 9 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2008 r. - obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Jak wynika z wyżej przywołanych uregulowań rozporządzenia, dostawa lub wewnątrzwspólnotowe nabycie książek podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 0%, jeżeli łącznie zostaną spełnione trzy warunki:

1.

przedmiotem transakcji są książki klasyfikowane do pozycji PKWiU 22.11. oraz

2.

transakcja nie dotyczy książek adresowych o zasięgi krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10) nut, map i ulotek oraz

3.

sprzedawane książki oznaczone są symbolem ISBN

W tym miejscu organ podatkowy zauważa, iż konstrukcja prawna przedmiotu opodatkowania, stawek podatkowych i zwolnień podatkowych w ustawie o VAT opiera się na właściwych klasyfikacjach statystycznych, tj. Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie PKWiU; Dz. U. Nr 89 poz. 844 z późn. zm.). Tym bardziej, że konstrukcja ustawy i załączników do niej powoduje, iż to stosowna klasyfikacja w większości przypadków decyduje o tym jaką stawkę podatku należy zastosować w odniesieniu do danej sytuacji. Z tego też względu sprawa klasyfikacji statystycznej towarów i usług nabiera szczególnego znaczenia.

Należy podkreślić również, iż do zaklasyfikowania danego towaru bądź usługi do odpowiedniej grupy towarów nie są kompetentne organy podatkowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem niektórych dostaw Spółki są książki wraz z dołączonymi do nich płytami CD, VCD i/lub DVD, których zawartość ma charakter komplementarny względem książki (na płytach nagrywane są utwory przedstawiające dodatkowe aspekty tematyki poruszane w książkach). Płyta jest więc częścią składową książki. Przy sprzedaży tych książek z załączoną płytą Spółka stosuje symbol PKWiU 22.11.21 potwierdzony wydaną na wniosek Spółki opinią klasyfikacyjną Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 22 stycznia 2008 r. nr OK-5672/KW-243/2008, z której wynika iż wymieniony w piśmie wyrób - książka i dołączona płyta CD, VCD i/lub DVD stanowiące zestaw do sprzedaży detalicznej, gdzie zawartość nośnika elektronicznego jest kontynuacją lub uzupełnieniem informacji zawartych w wydawnictwie papierowym mieści się w grupowaniu PKWiU 22.11.21 "Książki, broszury, ulotki i tym podobne wyroby drukowane" i nie jest wymieniona w wyłączeniach zawartych w § 7 ust. 1 pkt 9 lit. a) rozporządzenia (książki adresowe o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książki telefoniczne, teleksy i telefaksy - PKWiU 22.11.20-60.10 - nuty mapy i ulotki). Z treści wniosku wynika również, że sprzedawane przez Spółkę książki oznaczone są numerem ISBN.

Mając na uwadze przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny oraz przywołane powyżej przepisy ustawy oraz rozporządzenia wykonawczego, skoro według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług sprzedawane przez Spółkę towary sklasyfikowane są pod symbolem 22.11.21, należy uznać, że książka wraz z dołączoną do niej płytą stanowią jednolity przedmiot dostawy opodatkowany stawką podatku VAT w wysokości 0%, pod warunkiem jednak, że Wnioskodawca posiada dla nich numery ISBN.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl