IPPP1/443-265/11-2/ISZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 marca 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-265/11-2/ISZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 9 lutego 2011 r. (data wpływu 14 lutego 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku VAT dla usług szkoleniowych oraz egzaminacyjnych dla spawaczy-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lutego 2011 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku VAT dla usług szkoleniowych oraz egzaminacyjnych dla spawaczy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą pod nazwą Ośrodek Szkolenia Zawodowego. Placówka została wpisana przez Kuratora Oświaty w dniu 10 września 1996 r. do ewidencji szkół i placówek niepublicznych jako niepubliczna placówka oświatowa prowadząca działalność w formach pozaszkolnych w zakresie organizacji kursów. Na stronie www. jest wykaz szkół i placówek i pod poz... tego wykazu jest Ośrodek Szkolenia Zawodowego.

Jako podatnik VAT w 2010 r. uzyskano wskaźnik usług opodatkowanych 11%, były to usługi związane ze spawaniem. Usługi zwolnione to szkolenie i egzaminowanie spawaczy.

Poniżej wykaz szkoleń i egzaminów przewidywanych w 2011 r.

Informacja o kursach w 2011 r.;

A. Kursy dla początkujących na uprawnienia w zakresie spawania spoinami pachwinowymi zakończone egzaminem i wydaniem "Książeczki Spawacza" oraz świadectwa z egzaminu wg PN-EN 287-1.

* kurs spawania łukowego elektrodą otuloną

* kurs spawania łukowego w osłonie C02 i mieszanek (MAG),

* kurs spawania łukowego elektrodą nietopliwą w osłonie argonu (TIG),

B. Kurs dla początkujących na uprawnienia w zakresie spawania gazowego blach spoinami czołowymi zakończone egzaminem i wydaniem "Książeczki Spawacza" oraz świadectwa z egzaminu wg PN-EN 287-1.

C. Inne kursy podstawowe zakończone egzaminem i wydaniem zaświadczenia;

* kurs przecinaczy plazmowych lub tlenowych.

* kurs lutowania gazowego rur miedzianych.

* kurs obsługi zgrzewarek oporowych.

D. Kursy dla spawaczy z uprawnieniami w danej metodzie wymienionymi w punkcie A i B zakończone egzaminem na uprawnienia spawacza blach spoinami czołowymi i wydaniem świadectwa z egzaminu wg PN-EN 287-1 oraz dokonaniem wpisu do "Książeczki Spawacza".

E. Kursy dla spawaczy blach spoinami czołowymi zakończone egzaminem na uprawnienia spawacza rur spoinami czołowymi i wydaniem świadectwa z egzaminu wg PN-EN 287-1 oraz dokonaniem wpisu do "Książeczki Spawacza".

F. Weryfikacja, czyli przedłużenie uprawnień;

* egzamin sprawdzający w zakresie spawacz spoinami pachwinowymi.

* egzamin sprawdzający w zakresie spawacz blach lub rur spoinami czołowymi.

Usługa polega na jednodniowym szkoleniu i egzaminie na uprawnienia spawacza i zakończona jest wydaniem świadectwa z egzaminu wg PN-EN 287-1 oraz dokonaniem wpisu do "Książeczki Spawacza".

Szkolenia i egzaminy są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Obowiązek posiadania uprawnień przez spawaczy wynika z wielu branżowych rozporządzeń i norm: m.in.;

1.

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 27 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych (Dz. U. Nr 40, poz. 470). Rozdział 4. Kwalifikacje spawaczy.

2.

Obowiązującą Polską Normę PN-EN 287-1 i 2, która określa, że świadectwo z egzaminu kwalifikacyjnego spawacza ważne jest dwa lata.

Szkolenia i egzaminy są prowadzone z zachowaniem wymagań Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 31, poz. 216 z późn. zm.).

Ośrodek nie ubiegał się o akredytację swoich szkoleń w Kuratorium, bo dotychczas nie było takiej potrzeby, a jest to czynność odpłatna. W to miejsce Wnioskodawca posiada, też odpłatne, ale konieczne w szkoleniach atest instytutu Spawalnictwa i uznanie Urzędu Dozoru Technicznego, które też są akredytacją.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Które wymienione szkolenia i egzaminy są zwolnione z VAT na podstawie art. 43 punkt 26 a ustawy o VAT jako, że Wnioskodawca jest placówką niepubliczną objętą systemem oświaty.

2.

Które wymienione szkolenia i egzaminy są zwolnione z VAT na podstawie art. 43 punkt 29 a ustawy o VAT jako usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.

Wymienione (w informacji o kursach w 2011 r.) wszystkie szkolenia i egzaminy powinny być zwolnione z VAT zarówno na podstawie art. 43, ust. 1 pkt 26a jak i 29 a ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Od 1 stycznia 2011 r. podstawowa stawka podatku o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 23%, z wyłączeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

Z dniem 1 stycznia 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 226, poz. 1476). Przepisy nowelizacji uchylają załącznik nr 4 do ustawy, zawierający wykaz usług zwolnionych od podatku, który w pozycji 7 wymieniał jako zwolnione usługi w zakresie edukacji (ex 80) i przenoszą uregulowania dotyczących tej tematyki do treści ustawy. Zasadnicze znaczenie ma w tym przypadku dodanie do art. 43 ustawy punktów 26-29, regulujących zwolnienia od podatku działalności edukacyjnej.

Ponadto, przy określaniu zakresu zwolnień, które dotychczas były ujęte w załączniku nr 4 do ustawy, odstąpiono od ich identyfikacji przy pomocy klasyfikacji statystycznych określając ich zakres z wykorzystaniem treści zapisów prawa unijnego i krajowego oraz orzecznictwa sądów.

Zasadniczym powodem odejścia od stosowania klasyfikacji statystycznych przy określaniu zakresu zwolnień od podatku było zapewnienie pełniejszej implementacji przepisów unijnych, w szczególności dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

Zgodnie z art. 132 ust. 1 lit. i ww. dyrektywy, państwa członkowskie zwalniają kształcenie zawodowe lub przekwalifikowanie, łącznie ze świadczeniem usług i dostawą towarów ściśle z taką działalnością związanych, prowadzone przez odpowiednie podmioty prawa publicznego lub inne instytucje działające w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

a.

jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,

b.

uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo - rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym

- oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

a.

prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub

b.

świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub

c.

finansowane w całości ze środków publicznych

- oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

W tym miejscu wskazać należy, iż w dniu 1 lipca 2006 r. weszły w życie przepisy rozporządzenia Rady (WE) nr 1777/2005 z dnia 17 października 2005 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. L Nr 288 str. 1). Rozporządzenie Rady nr 1777/2005 wiąże wszystkie państwa członkowskie i jest stosowane bezpośrednio. Oznacza to, iż przepisy tego rozporządzenia z dniem 1 lipca 2006 r. stają się częścią porządku prawnego, obowiązującego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, bez konieczności ich implementacji w drodze ustawy. Rozporządzenie Rady nr 1777/2005 przyjęte zostało w celu jednolitego stosowania przez wszystkie państwa członkowskie systemu podatku od wartości dodanej, opartego na postanowieniach Szóstej Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich, dotyczących podatków obrotowych - Wspólny system podatku wartości dodanej: ujednolicona podstawa opodatkowania (77/388/EEC z późn. zm.).

Przepis art. 14 ww. rozporządzenia nr 1777/2005 wyjaśnia, co należy rozumieć przez usługi kształcenia zawodowego i przekwalifikowania. W myśl tego przepisu usługi w zakresie kształcenia zawodowego i przekwalifikowania zapewniane na warunkach określonych w art. 13 część A ust. 1 lit. i dyrektywy 77/388/EWG (analogiczne zwolnienie zawiera art. 132 ust. 1 lit. i obowiązującej od dnia 1 stycznia 2007 r. Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej - Dz. U. L Nr 347, str. 1 z późn. zm.), obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, tak samo jak nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Czas trwania kursu w zakresie kształcenia zawodowego bądź przekwalifikowania nie ma znaczenia do tego celu.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, iż Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą pod nazwą Ośrodek Szkolenia Zawodowego. Placówka została wpisana przez Kuratora Oświaty w dniu 10 września 1996 r. do ewidencji szkół i placówek niepublicznych jako niepubliczna placówka oświatowa prowadząca działalność w formach pozaszkolnych w zakresie organizacji kursów. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku VAT.

Placówka oświatowa prowadzi kursy dla spawaczy zakończone egzaminem potwierdzającym posiadanie kwalifikacji zawodowych, wydaniem "Książeczki Spawacza" i świadectwa z egzaminu wg PN-EN 287-1. Wnioskodawca przeprowadza też weryfikację, czyli przedłużenie uprawnień;

* egzamin sprawdzający w zakresie spawacz spoinami pachwinowymi.

* egzamin sprawdzający w zakresie spawacz blach lub rur spoinami czołowymi.

Usługa ta polega na jednodniowym szkoleniu i egzaminie na uprawnienia spawacza i zakończona jest wydaniem świadectwa z egzaminu wg PN-EN 287-1 oraz dokonaniem wpisu do "Książeczki Spawacza".

Szkolenia i egzaminy są prowadzone z zachowaniem wymagań Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 31, poz. 216 z późn. zm.).

Szkolenia i egzaminy są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Obowiązek posiadania uprawnień przez spawaczy wynika z wielu branżowych rozporządzeń i norm: m.in.;

1.

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 27 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych (Dz. U. Nr 40, poz. 470). Rozdział 4. Kwalifikacje spawaczy.

2.

Obowiązującą Polską Normę PN-EN 287-1 i 2, która określa, że świadectwo z egzaminu kwalifikacyjnego spawacza ważne jest dwa lata.

Szkolenia i egzaminy są prowadzone z zachowaniem wymagań Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 31, poz. 216 z późn. zm.).

Stosownie do art. 1 pkt 8 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), system oświaty zapewnia w szczególności możliwość uzupełniania przez osoby dorosłe wykształcenia ogólnego, zdobywania lub zmiany kwalifikacji zawodowych i specjalistycznych.

Zgodnie z art. 2 ust. 3a) powołanej ustawy, system oświaty obejmuje placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

Artykuł 5 ust. 1 ustawy o systemie oświaty, wskazuje, iż szkoła i placówka może być szkołą i placówką publiczną albo niepubliczną. W myśl ust. 2 pkt 3 powołanego przepisu, szkoła i placówka, z zastrzeżeniem ust. 3a-3e, może być zakładana i prowadzona przez osobę fizyczną.

Osoby prawne i fizyczne mogą zakładać szkoły i placówki niepubliczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek (art. 82 ust. 1 ustawy o systemie oświaty).

Z uregulowań zawartych w wyżej cytowanych przepisach wynika, że zwolnienie z podatku od towarów i usług obejmuje usługi w zakresie kształcenia i wychowania świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane. Ograniczenie umożliwiające skorzystanie z niniejszego zwolnienia ma zatem charakter podmiotowo-przedmiotowy. Zatem aby możliwe było skorzystanie z niniejszego zwolnienia, przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT, dany podmiot musi być jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty oraz musi świadczyć usługi w zakresie kształcenia i wychowania.

Wnioskodawca wskazuje, iż jako placówka kształcenia ustawicznego wpisana do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzi kursy dla spawaczy. Odwołując się do art. 2 pkt 3a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) system oświaty obejmuje placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Z kolei art. 3 pkt 17 ww. ustawy stanowi, iż przez kształcenie ustawiczne należy rozumieć kształcenie w szkołach dla dorosłych, a także uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych przez osoby, które spełniły obowiązek szkolny.

W świetle przywołanych przepisów prawa, Wnioskodawca, objęty systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty jako niepubliczna placówka oświatowa prowadząca działalność w formach pozaszkolnych w zakresie organizacji kursów, świadczy usługi w zakresie kształcenia i wychowania. Zatem spełnione są wszystkie przesłanki do zastosowania w omawianym przypadku zwolnienia od podatku przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a.

Z uwagi na powyższe w niniejszej sprawie nie znajdzie zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy, gdyż przepis ten odnosi się do usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, innych niż wymienione w pkt 26.

Mając powyższe na uwadze, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe, ponieważ świadczone przez Ośrodek Szkolenia Zawodowego, jako placówki oświatowej, usługi edukacyjne, tj. kursy oraz usługi weryfikacji (czyli przedłużenie uprawnień) dla spawaczy zakończone egzaminem potwierdzającym posiadanie kwalifikacji zawodowych, wydaniem "Książeczki Spawacza" i świadectwa z egzaminu wg PN-EN 287-1, będą korzystały ze zwolnienia od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedmiotowym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl