IPPP1/443-242/13-2/JL

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 kwietnia 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-242/13-2/JL

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 marca 2013 r. (data wpływu 18 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 marca 2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sanatorium Uzdrowiskowe będące w posiadaniu Zna podstawie przyszłej umowy, mającej być zawartej z PFRON w ramach programu - wyrównywanie różnic między regionami obszar D ma zamiar skorzystać z dofinansowania ze środków PFRON na zakup środka transportu przystosowanego do transportu osób niepełnosprawnych. Umowę o dofinansowanie z PFRON zawierać będzie Z, a środek transportu zostanie przeznaczony do transportu osób niepełnosprawnych w S.U. "P" w I. Z oraz S.U. "P" są wpisane do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą pod nr księgi rejestrowej y prowadzonej przez Wojewodę, ponadto S.U. "P" posiada w rejestrze Wojewody wpis dla organizatora turnusów rehabilitacyjnych oraz wpis dla ośrodka dla osób niepełnosprawnych nr x. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wysokość przysługującego dofinansowania do ceny brutto środka transportu (uwzględniającej podatek od towarów i usług) warunkuje od przedłożenia interpretacji podatkowej, z treści której wynikać będzie, iż zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku zakupów służących wyłącznie wykonywaniu czynności zwolnionych od podatku podatnikowi nie przysługuje uprawnienie do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z nabyciem środka transportu. Zakupiony środek transportu w ewidencji dla potrzeb podatku od towarów i usług w Sanatorium Uzdrowiskowym zostanie zaewidencjonowany jako nabycie związane wyłącznie z usługami leczniczymi, czyli z usługami zwolnionymi na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Sanatorium Uzdrowiskowe P w I nie jest samodzielnym podatnikiem podatku od towarów i usług, gdyż zbiorczą deklarację dla potrzeb rozliczeń podatku od towarów i usług na podstawie przekazywanych danych z rejestrów prowadzonych dla potrzeb rozliczeń tego podatku sporządza Z.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jeśli podatnik podatku od towarów i usług zakwalifikuje zakup towaru, nabycie środka transportu jako zakup związany wyłącznie z wykonywaniem czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług, to czy prawidłowym jest uznanie, iż nie przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z tym nabyciem.

Zdaniem Wnioskodawcy, Sanatorium Uzdrowiskowe będące w posiadaniu Zna, na podstawie przyszłej umowy, mającej być zawartej z PFRON w ramach programu - wyrównywanie różnic między regionami obszar D ma zamiar skorzystać z dofinansowania ze środków PFRON na zakup środka transportu przystosowanego do transportu osób niepełnosprawnych. Nabyty w przyszłości, przystosowany do transportu osób niepełnosprawnych środek transportu zostanie zakwalifikowany jako nabycie związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi z podatku od towarów i usług. Sanatorium Uzdrowiskowe P w I świadczy usługi wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tj. usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej jako podmiot leczniczy. Wnioskodawca uważa zatem, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy, który stanowi, że; "w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124", w odniesieniu do nabycia środka transportu nie przysługuje Z. R. P. prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z nabyciem tego środka transportu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Z opisu przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca zamierza nabyć środek transportu przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Pojazd ten będzie wykorzystywany przez Sanatorium Uzdrowiskowe "P". Sanatorium nie jest samodzielnym podatnikiem podatku od towarów i usług, gdyż zbiorczą deklarację dla potrzeb rozliczeń podatku od towarów i usług na podstawie przekazywanych danych z rejestrów prowadzonych dla potrzeb rozliczeń tego podatku sporządza Wnioskodawca. Sanatorium świadczy usługi wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tj. usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej jako podmiot leczniczy. Sanatorium będące w posiadaniu Wnioskodawcy na podstawie przyszłej umowy, mającej być zawartej z PFRON w ramach programu - wyrównywanie różnic między regionami obszar D ma zamiar skorzystać z dofinansowania ze środków PFRON na zakup ww. środka transportu. Umowę o dofinansowanie z PFRON zawierać będzie Wnioskodawca. Wnioskodawca oraz Sanatorium są wpisane do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą pod nr księgi rejestrowej y prowadzonej przez Wojewodę, ponadto Sanatorium posiada w rejestrze Wojewody wpis dla organizatora turnusów rehabilitacyjnych nr x oraz wpis dla ośrodka dla osób niepełnosprawnych nr x. Zakupiony środek transportu w ewidencji dla potrzeb podatku od towarów i usług w Sanatorium zostanie zaewidencjonowany jako nabycie związane wyłącznie z usługami leczniczymi, czyli z usługami zwolnionymi na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę opisany we wniosku stan sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego tut. Organ podatkowy stwierdza, że w przedmiotowej sprawie nie został spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług - dokonany zakup nie będzie miał związku ze sprzedażą opodatkowaną.

Jak bowiem wynika z wniosku, nabyty przez Wnioskodawcę pojazd będzie służył do przewozu osób niepełnosprawnych w jednostce Wnioskodawcy - Sanatorium, która wykonuje usługi wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Z przepisu tego wynika natomiast, iż zwalnia się od podatku VAT usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż zakup przedmiotowego środka transportu będzie miał związek z wykonywanymi czynnościami zwolnionymi od podatku VAT.

Reasumując, z uwagi na fakt, iż nabycie przedmiotowego pojazdu jest związane wyłącznie z wykonywaniem czynności zwolnionych od podatku VAT, Wnioskodawca - zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy - nie ma możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z tym nabyciem.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl