IPPP1-443-2219/08-2/IZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-2219/08-2/IZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wyższej Szkoły przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2008 r. (data wpływu 22 grudnia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 grudnia 2008 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Szkoła Wyższa w ramach umowy z dnia 8 września 2006 r. zawartej z Wojewodą realizowała inwestycję dofinansowaną ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu "Poprawa warunków kształcenia i potencjału badawczego Wyższej Szkoły"" w ramach programu operacyjnego Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego na lata 2004-2006 finansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego "Priorytet 1 - Rozbudowa i modernizacja infrastruktury służącej wzmacnianiu konkurencyjności". Celem projektu była przebudowa jednego z budynków Uczelni na potrzeby sali gimnastycznej dla studentów Uczelni. Sala gimnastyczna stanowi własność Uczelni i jest wykorzystywana dla celów statutowych Uczelni czyli kształcenia i edukacji studentów.

Wnioskodawca posiada status czynnego podatnika podatku od towarów i usług (VAT) oraz oświadcza, iż prowadzi działalność statutową w zakresie usług edukacyjnych i szkoleniowych - przedmiotowo zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT.

Podatek należny VAT odprowadzany jest do urzędu skarbowego jedynie od przychodów z tytułu najmu pomieszczeń na potrzeby firm świadczących usługi na rzecz studentów (typu usług, gastronomiczne kserograficzne itp.) bez wykorzystania prawa do możliwości odliczenia podatku naliczonego.

Ze względu na brak możliwości odliczenia podatku naliczonego od zakupu usług związanych z tą inwestycją, podatek VAT od zakupu usług budowlanych związanych z tą inwestycją, został uznany jako koszt kwalifikowany projektu. W przedmiotowej sytuacji Podatnik przyjął jako podstawowe kryterium decydujące o braku możliwości odliczenia podatku naliczonego zawartego w usługach budowlanych, które zostały przez niego zakupione w celu realizacji inwestycji dofinansowanej ze środków unijnych (ww. projektu), zasadę określoną w art. 86 ust. 1 ustawy, która wyłącza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku Podatnika wykorzystywania ich do czynności zwolnionych od podatku.

Przedmiot ww. inwestycji nie będzie stanowił źródła przychodu będących podstawą do naliczenia podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w odniesieniu do zrealizowanego projektu z dn. 8 września 2008 r. Strona ma możliwość odliczenia podatku od towarów i usług VAT w całości lub w części.

Podatnik stoi na stanowisku, że nie ma możliwości odliczenia podatku od towarów i usług VAT w całości lub w części od nabycia towarów i usług zaliczonych przez Uczelnię do środków trwałych dofinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przeznaczonych do realizacji celów statutowych Uczelni związanych z kształceniem studentów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Ze złożonego wniosku wynika, iż w ramach projektu "Poprawa warunków kształcenia i potencjału badawczego Wyższej Szkoły." Strona realizowała inwestycję w zakresie przebudowy jednego z budynków Uczelni na potrzeby sali gimnastycznej dla studentów. Sala ta stanowi własność Podatnika i jest wykorzystywana dla celów statutowych uczelni, czyli kształcenia i edukacji studentów.

Ponadto Strona wskazała, iż posiada status czynnego podatnika podatku od towarów i usług. Odprowadza należny podatek z tytułu najmu pomieszczeń na potrzeby firm świadczących dla studentów np. usługi gastronomiczne, kserograficzne. Działalność statutowa w zakresie usług edukacyjnych i szkoleniowych jest przedmiotowo zwolniona z podatku od towarów i usług.

Biorąc zatem pod uwagę treść złożonego wniosku stwierdzić należy, że nabywane usługi związane z realizacją przedmiotowego projektu nie służyły czynnościom opodatkowanym.

W związku z powyższym, w świetle obowiązujących przepisów, uznać należy za prawidłowe stanowisko Strony, iż nie ma Ona prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony związany z zakupem usług służących realizacji projektu "Poprawa warunków kształcenia i potencjału badawczego Wyższej Szkoły", gdyż nabywane usługi nie służą czynnościom opodatkowanym.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl