IPPP1/443-205/08-2/IG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-205/08-2/IG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 5 lutego 2008 r. (data wpływu 11 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia od podatku należnego podatku naliczonego związanego z zakupami towarów i usług dotyczącymi ogólnych kosztów prowadzenia działalności - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lutego 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia od podatku należnego podatku naliczonego związanego z zakupami towarów i usług dotyczącymi ogólnych kosztów prowadzenia działalności.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Jako zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług prowadzę działalność polegająca na zakupie i sprzedaży samochodów osobowych. Samochody zakupuję głównie od osób fizycznych /w kraju bądź za granicą / nie prowadzących działalności gospodarczej, a następnie po naprawie bądź bez naprawy sprzedaję te samochody z zastosowaniem opodatkowania marży (na podstawie art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług). Niektóre samochody zakupuję od podmiotów gospodarczych prowadzących działalność stosujących opodatkowanie marży, a także zakupuję samochody " które są zwolnione z podatku od towarów i usług jako towary używane na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 wyżej wskazanej ustawy. Sprzedając te samochody stosuję także opodatkowanie marży. Część samochodów zakupuję od podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, którzy sprzedaż dokumentują fakturą VAT - Dokonując sprzedaży tych samochodów wystawiam fakturę VAT i stosuję stawkę 22% podatku - Podatek należny od sprzedaży obniżam o podatek naliczony wynikający z faktury zakupu samochodu oraz faktur zakupu usług remontowych bądź zakupu części jeżeli dokonuję naprawy przed sprzedażą.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług dokonujący sprzedaży towarów używanych nie będących dziełami sztuki z opodatkowaniem marży (art. 120 ust. 4) a także dokonujący sprzedaży opodatkowanej na zasadach ogólnych jest uprawniony do odliczenia od całości podatku należnego podatku naliczonego wykazanego w fakturach zakupu towarów i usług, przy założeniu że nie dokonuje innej niż wyżej wymieniona sprzedaż.

Zdaniem wnioskodawcy art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) stanowi, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem między innymi postanowień 120 ust. 17 tej samej ustawy. Przepis art. 120 ust. 17 stanowiąc "że w zakresie, w jakim podatnik dokonuje dostaw towarów opodatkowanych zgodnie z ust. 4 i 5, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez tego podatnika: dzieł sztuki i innych wymienionych w tym przepisie przedmiotów, nie odnosi się do dostawy towarów używanych nie będącymi dziełami sztuki i innymi przedmiotami wymienionymi w tym przepisie. Oznacza to że sprzedaż samochodów używanych nie jest objętymi zakazem odliczania podatku naliczonego.

Zdaniem składającego wniosek o interpretację zarówno powołane wyżej przepisy jak I inne przepisy nie zabraniają na odliczenie od podatku należnego podatku naliczonego wykazanego w fakturach zakupu, ponieważ zarówno wykonywanie dostawy towarów i usług na zasadach ogólnych jak dostawa towarów z zastosowaniem opodatkowania marży są czynnościami opodatkowanymi. Reasumując " jeżeli dokonywana jest jedynie sprzedaż opisana w poz. 50 deklaracji dla celów VAT, podatnik ma prawo odliczyć od podatku należnego podatek naliczony wykazany w fakturach dokumentujących zakupy związane

* ze sprzedażą na "zasadach ogólnych"

* ze sprzedażą z zastosowaniem opodatkowania marży

* związane zarówno z jedną jak i drugą sprzedażą (np. zakup materiałów biurowych, czynsz za lokale, zakup energii, usługi telekomunikacyjne.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) "w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124".

Artykuł 120 ust. 17 ustawy stanowi, że "w zakresie, w jakim podatnik dokonuje dostaw towarów opodatkowanych zgodnie z ust. 4 i 5, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez tego podatnika:

1.

dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków przez niego importowanych;

2.

dzieł sztuki nabytych od ich twórców lub spadkobierców twórców;

3.

(159) dzieł sztuki nabytych od podatnika nie będącego podatnikiem, o którym mowa w ust. 4 i 5".

Natomiast art. 120 ust. 19 ustawy stanowi, że "obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie z ust. 4 i 5".

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca jako czynny podatnik podatku od towarów i usług dokonuje sprzedaży towarów używanych nie będących dziełami sztuki na zasadzie opodatkowania marży, jak również dokonuje sprzedaży opodatkowanej na zasadach ogólnych. W związku z prowadzoną działalnością dokonuje zakupów towarów i usług, w których jest zawarty podatek od towarów i usług związany zarówno ze sprzedażą na zasadach ogólnych jak i ze sprzedażą na zasadzie marży.

Dla dostawy towarów używanych znajdują zastosowanie szczególne procedury, określone w art. 120 ustawy o podatku od towarów i usług. Jednakże odliczenie podatku naliczonego związanego z taką sprzedażą odbywa się na zasadach ogólnych, z zastrzeżeniem w/cyt. art. 120 ust. 19 stanowiącego o braku możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony zawarty w zakupach tych towarów używanych, przy sprzedaży których wnioskodawca stosuje opodatkowanie marży stanowiącej różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl