IPPP1/443-1998/08-2/IG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-1998/08-2/IG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 13 października 2008 r. (data wpływu do BKIP w Płocku 30 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktur sprzedaży z tytułu najmu lokalu użytkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 października 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktur sprzedaży z tytułu najmu lokalu użytkowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

"I..." Sp. z o.o. zawarła w dniu 15 września 2006 r. umowę najmu lokalu użytkowego, występując w roli "wynajmującego". Umowa została zawarta na czas określony do dnia 31 sierpnia 2011 r. Nie przewidywała ona jej rozwiązania za wypowiedzeniem. Strony uzgodniły w umowie, iż najemcę obciążać będzie naliczany miesięcznie czynsz, którego wysokość ustalono odrębnie dla poszczególnych okresów umownych. Miał on być płatny do dnia 10-go każdego miesiąca z góry. Oprócz tego najemca obowiązany był płacić koszty eksploatacji lokalu.

W dniu 8 czerwca 2007 r. najemca poinformował "I..." Sp. z o.o. o awarii systemu klimatyzacji w lokalu i pomimo zapewnienia ich o zapowiedzianej interwencji serwisu - złożył oświadczenie o rozwiązaniu umowy. Oświadczenie to nie wywarło żadnych skutków dla łączącego strony stosunku obligatoryjnego, bowiem zgłoszona usterka nie uniemożliwiała korzystania z lokalu w sposób przewidziany umową. Była jedynie pretekstem do zerwania stosunku zobowiązaniowego, gdyż działalność prowadzona przez najemcę w lokalu nie przyniosła oczekiwanych dochodów. Wynika to z korespondencji stron oraz wniosków najemcy o obniżenie świadczenia czynszowego. W dniu 15 czerwca 2007 r. przedstawiciel wynajmującego poinformował najemcę o umówionej interwencji serwisu w dniu 19 czerwca 2007 r. W dniu 18 czerwca 2007 r. najemca złożył jednak oświadczenie, iż z powodu nie wywiązywania się z warunków umowy najmu przez "I..." Sp. z o.o. rozwiązują umowę najmu w trybie natychmiastowym. W piśmie z tej samej daty "I..." Sp. z o.o. nie wyraziła zgody na rozwiązanie umowy, zaprzeczyła podstawom wypowiedzenia, żądała wycofania przez najemcę oświadczenia. W dniu 18 czerwca 2007 r. dokonano protokolarnego wydania lokalu wynajmującemu, wpisując w uwagach brak działania klimatyzacji.

W dniu 20 czerwca 2007 r. "I..." Sp. z o.o. dokonała korekty faktury sprzedaży za miesiąc czerwiec 2007 r., naliczając świadczenie za okres od 01 do 18 czerwca 2007 r. Również za kolejne miesiące spółka nie wystawiała faktur sprzedaży z tytułu czynszu najmu lokalu użytkowego.

Pozwem z dnia 21 marca 2008 r. "I..." Sp. z o.o. wniosła o zasądzenie od najemcy należności czynszowych brutto za okres od 18 czerwca 2007 r. do dnia 19 lutego 2008 r., kiedy to zawarto umowę z nowym najemcą.

W dniu 14 lipca 2008 r. Sąd Rejonowy zasądził od najemcy kwotę stanowiącą równowartość czynszu brutto od 18 czerwca 2007 r. do 19 lutego 2008 r. Sąd w uzasadnieniu wyroku uznał, iż umowa najmu lokalu użytkowego uległa rozwiązaniu z dniem 20 lutego 2008 r. tj. z chwilą zawarcia umowy z nowym najemcą. Do tego czasu pozwani obowiązani byli dokonywać na rzecz wynajmującego wszystkich świadczeń zgodnie z umową najmu a dochodzona kwota nie stanowi odszkodowania, lecz należności czynszowe. Wyrok jest prawomocny - najemca nie wniósł apelacji.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy spółka powinna wystawić faktury sprzedaży z tytułu czynszu najmu lokalu użytkowego za poszczególne miesiące począwszy od 18 czerwca 2007 r. do 19 lutego 2008 r., podając jako datę wystawienia faktury bieżącą datę a datę sprzedaży ostatni dzień okresu rozliczeniowego, za który jest wystawiana faktura i dokonać korekty deklaracji VAT odprowadzając podatek należny wraz z odsetkami.

Zdaniem wnioskodawcy należy wystawić faktury sprzedaży z tytułu czynszu najmu lokalu użytkowego za poszczególne miesiące począwszy od 18 czerwca 2007 r. do 19 lutego 2008 r., podając jako datę wystawienia bieżącą datę a datę sprzedaży ostatni dzień okresu rozliczeniowego, za który jest wystawiona faktura i dokonać korekty deklaracji VAT-7 odprowadzając podatek należny wraz z odsetkami. Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 4 obowiązek podatkowy z tytułu czynszu najmu powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze. W naszym przypadku obowiązek podatkowy upłynął dnia 10-go każdego miesiąca, ponieważ strony ustaliły w umowie, iż czynsz najmu będzie płatny do 10-go każdego miesiąca.

W związku z powyższym zasadne jest wystawienie faktur sprzedaży za poszczególne miesiące począwszy od 18 czerwca 2007 r. do 19 lutego 2008 r. i dokonanie korekty deklaracji VAT-7.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, "obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1".

Ustęp 4 tego artykułu stanowi, że "jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi".

Natomiast ustęp 13 pkt 4 tego art. stanowi, że "obowiązek podatkowy powstaje z chwilą:

otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze - z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, a także usług ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia, usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz usług stałej obsługi prawnej i biurowej".

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca miał zawartą umowę najmu lokali użytkowego. Najemca nie zapłacił należnych rat czynszu za miesiące od czerwca 2007 r. do lutego 2008 r. więc wnioskodawca nie wystawiał należnych za ten okres faktur VAT. Sąd za wymieniony okres zasądził dla wnioskodawcy od najemcy należności czynszowe.

Wynika z tego, że wnioskodawca nie wystawił faktur w obowiązującym terminie. Zgodnie bowiem z § 15 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.) obowiązującego do dnia 31 listopada 2008 r. "w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego". W chwili obecnej od dnia 1 grudnia 2008 r. przepis ten zawarty jest w § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w prawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337). Przepis ten stanowi, że "w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10, ust. 13 pkt 1-5 i 7-11, ust. 16a oraz ust. 16b ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego".Usługi najmu są wymienione w art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy, więc podlegają tym regulacjom.

Obowiązek podatkowy dla usług najmu świadczonych przez wnioskodawcę powstawał zgodnie z zawartą z najemcą umową w 10 dniu każdego miesiąca, gdyż wtedy przypadał termin zapłaty czynszu.

W związku z tym wnioskodawca obecnie (wskutek niemożności wystawienia faktur w obowiązującym terminie) powinien wystawić faktury sprzedaży z tytułu najmu lokalu użytkowego za poszczególne miesiące od czerwca 2007 r. do lutego 2008 r. podając jako datę wystawienia bieżącą datę a jako datę sprzedaży ostatni dzień okresu rozliczeniowego, za który jest wystawiana faktura i dokonać korekty deklaracji VAT-7, odprowadzając podatek należny wraz z odsetkami za poszczególne miesiące, za które zostaną wystawione faktury.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl