IPPP1-443-1871/08-4/BS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-1871/08-4/BS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2008 r. (data wpływu 1 października 2008 r.) uzupełnionym na wezwanie tut. organu z dnia 17 grudnia 2008 r. pismem z dnia 23 grudnia 2008 r. (data wpływu 24 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku. Przedmiotowy wniosek uzupełniono w dniu 24 grudnia 2008 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka od 1997 posiada prawo użytkowania wieczystego gruntów na którym stoją dwa budynki wybudowane w 1985 r. i otrzymane w aporcie od udziałowca w momencie powstania Spółki. Prawo użytkowania wieczystego zostało wprowadzone do ewidencji środków trwałych po zmianie ustawy o rachunkowości, która nakłada obowiązek wprowadzenia tegoż prawa do ewidencji.

Prawo wieczystego użytkowania dotyczy kilkunastu działek. Na kilku z nich zbudowane są budynki biurowe oraz budowle.

W obydwu budynkach od momentu otrzymania nie były przeprowadzane żadne prace, które byłyby modernizacją podnoszącą ich wartość. Były natomiast w ciągu ostatnich 5 lat przeprowadzane bieżące prace remontowe, od których przysługiwało Spółce prawo obniżenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony, z którego Spółka korzystała.

W 2006 r. na jednej z ww. działek będących w wieczystym użytkowaniu, powstał środek trwały, który jest budowlą. Wprowadzony on został do ewidencji środków trwałych i nadal jest amortyzowany. Od nakładów poniesionych na wybudowanie tej budowli przysługiwało spółce prawo obniżenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony, z którego Spółka skorzystała.

Ww. działki nieruchomości były przedmiotem przetargu łącznego w ramach....... Strefy Ekonomicznej. Przetarg ten wygrała firma zajmująca się działalnością produkcyjno - handlową.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaką stawkę VAT należy zastosować w przypadku sprzedaży pod działalność gospodarczą prawa wieczystego użytkowania gruntów wraz z znajdującymi się na kilku z nich budynkami i budowlami jako całość.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z faktem powstania na gruntach będących w wieczystym użytkowaniu nowego środka trwałego, od którego przysługiwało Spółce prawo obniżenia VAT należnego o VAT naliczony, z którego Spółka skorzystała oraz sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntów wraz z budynkami i budowlami stojącymi jako całości należy zastosować stawkę 22%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż w związku z nowelizacją ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) dokonaną ustawą z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320) zmianie uległ przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 i 43 ust. 2, dodano w art. 43 ust. 10 i 11, oraz dodano w art. 7 pkt 6 i 7, których treść ma istotne znaczenie dla przedstawionego przez Stronę zdarzenia przyszłego.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 cyt. ustawy. Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntów.

Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Zgodnie z art. 29 ust. 5 ww. ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest wykonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Stosownie do zapisu art. 43 ust. 10 ustawy o VAT podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Zgodnie z art. 43 ust. 11 ustawy o VAT oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

1.

imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2.

planowana datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;

3.

adres budynku, budowli lub ich części.

W myśl § 13 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336), zwanego dalej rozporządzeniem, zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż przedmiotem dostawy jako całości będzie sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntów dotycząca kilku działek. Na gruntach tych stoją dwa budynki wybudowane w 1985 r., otrzymane w aporcie od udziałowca w momencie powstania Spółki oraz środek trwały (budowla), który powstał w 2006 r.

Od nakładów poniesionych na wybudowanie tej budowli przysługiwało Spółce prawo obniżenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony, z którego Spółka skorzystała, natomiast w dwóch budynkach wybudowanych w 1985 r. od momentu otrzymania nie były przeprowadzane żadne prace, które byłyby modernizacją podnoszącą ich wartość - jedynie w ciągu ostatnich 5 lat przeprowadzano bieżące prace remontowe, od których przysługiwało Spółce prawo obniżenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony, z którego Spółka również korzystała.

Na wstępie zaznaczyć należy, iż Wnioskodawca dokona zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntów dotyczącego działek zarówno zabudowanych jak i niezabudowanych. Dostawy te w świetle uregulowań cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, jak również przepisów wykonawczych podlegają opodatkowaniu różnymi stawkami podatku VAT, bądź też podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług. Mimo, iż transakcja ta zostanie przeprowadzona jednorazowo na rzecz jednego nabywcy nie zmienia to faktu, że składa się na nią szereg dostaw, które zgodnie z obowiązującymi przepisami winny zostać opodatkowane właściwymi stawkami VAT. Innymi słowy, nie można zastosować jednej stawki podatku VAT do dostaw podlegających opodatkowaniu według różnych stawek, bądź też podlegających zwolnieniu od podatku tylko dlatego, że transakcja zostanie przeprowadzona jednorazowo na rzecz jednego nabywcy.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz okoliczności przedstawione we wniosku stwierdzić należy, iż w związku z faktem, że nowy środek trwały w postaci budowli powstał w 2006 r., jego dostawa nie jest wykonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, a biorąc pod uwagę datę powstania środka trwałego, pomiędzy pierwszym zasiedleniem a jego dostawą upłynęły 2 lata, dostawa przedmiotowej budowli, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT będzie zwolniona od podatku od towarów i usług.

Również dostawa dwóch budynków w 1985 r. analogicznie, będzie podlegała zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Zgodnie z cyt. wyżej art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. W myśl art. 29 ust. 5 ww. ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Zgodnie natomiast z § 13 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku. Z uwagi na fakt, iż dostawa budynków i budowli, o których mowa wyżej jest zwolniona, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zatem zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów na których są posadowione w myśl § 13 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia korzysta również ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Zgodnie z uregulowaniami zawartymi w art. 43 ust. 10 podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

W myśl art. 43 ust. 11 ustawy o VAT oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

1.

imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2.

planowana datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;

3.

adres budynku, budowli lub ich części.

Jak wskazano powyżej zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy stawka podatku, co do zasady, wynosi 22%. Zarówno w ustawie o podatku od towarów i usług jak i przepisów wykonawczych do niej ustawodawca nie przewidział opodatkowania zbycia wieczystego użytkowania gruntów niezabudowanych stawkami obniżonymi jak również nie przewidział zwolnienia tych czynności od podatku od towarów i usług. Zatem zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów, dotyczące działek niezabudowanych zgodnie z art. 41 ust. 1 podlega opodatkowaniu podstawową 22% stawką podatku VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl