IPPP1/443-1731/08-5/PR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 października 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-1731/08-5/PR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 5 września 2008 r. (data wpływu 15 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca opodatkowania usług szkolenia w zakresie procedur pomiaru oglądalności telewizji promocji i reklamy narzędzi służących do badania mediów na rzecz podmiotu zagranicznego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 września 2008 r. wpłynął ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 16 października 2008 r. (Podatnik podał symbole PKWiU dla świadczonych usług) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca opodatkowania usług świadczonych na rzecz podmiotu zagranicznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą jako osoba fizyczna zawarł umowę ze spółką prawa szwajcarskiego o świadczenie usług polegających na:

* rozwoju i modyfikacji sprzętu, oprogramowania i procedur dostosowania do warunków w danym kraju powiązanego z badaniem rynku telewizyjnego,

* szkoleń w zakresie procedur pomiaru oglądalności telewizji,

* przetwarzaniu danych produkcyjnych, ich analizie oraz dostarczaniu informacji na temat rekomendacji usprawnień pomiaru oglądalności telewizji,

* promocji i reklamy narzędzi służących do badania mediów,

* doradztwo w zakresie sprzętu komputerowego służącego pomiarowi oglądalności telewizji,

* doradztwo w zakresie oprogramowania komputerowego służącego pomiarowi oglądalności telewizji,

Podatnik usługi te wykonuje zarówno w Polsce, jak i ewentualnie w krajach wskazanych przez Zleceniodawcę. Produkt finalny dla powyższych usług stanowią: szkolenia, broszury system pomiaru telewizji, dokumentacja o produkcie, ekspertyzy rekomendujące usprawnienia, komputerowe pliki konfiguracyjne.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy usługi szkolenia w zakresie procedur pomiaru oglądalności telewizji, promocji i reklamy narzędzi służących do badania mediów świadczone na rzecz podmiotu s podlegają w Polsce opodatkowaniu podatkiem VA T.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 27 ust. 4 p.3 Ustawy o podatku od towarów i usług, usługi te są elementem tzw. usług niematerialnych doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego, oprogramowania, badania rynku i opinii publicznych oraz przetwarzania danych i dostarczania informacji. Dla powyższych usług, miejsce ich świadczenia zdefiniowane w art. 27 ust. 3 stanowi miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności. Wobec tego usługi te, wykonane przez podatnika polskiego nie podlegają w Polsce opodatkowaniu. Faktura dokumentująca tę transakcję nie będzie zawierała zgodnie z par 27 ust. 1 i 2 rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W myśl art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwaną dalej ustawą, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Jednakże ustawodawca przewidział odstępstwa od zasady ogólnej przedstawionej w powyżej zacytowanym artykule. Zatem zgodnie z brzmieniem art. 27 ust. 3 pkt 1 ustawy, w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

W ust. 4 pkt 3 wyżej cytowanego artykułu, ustawodawca wymienia następujące usługi - doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 72.1); w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.2); prawniczych, rachunkowo-księgowych, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1); architektonicznych i inżynierskich (PKWiU 74.2) - z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1; w zakresie badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3); przetwarzania danych i dostarczania informacji; tłumaczeń.

Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym, Wnioskodawca stwierdza, iż wykonuje usługi w ramach zawartej umowy ze Spółką na rzecz kontrahenta zagranicznego, posiadającego swoją siedzibę na terytorium państwa trzeciego - w Szwajcarii. Ponadto, Wnioskodawca w piśmie z dnia 13 października 2008 r. doprecyzowuje poprzednio przedstawiony stan faktyczny, podając symbole PKWiU pod jakimi są sklasyfikowane wykonywane przez niego usługi, zestawione w poniższej tabeli:

L.p. Rodzaj usługi Symbol PKWiU

1.

Szkolenia w zakresie procedur pomiaru oglądalności telewizji 72.60.10-00.00

2.

Promocja i reklama narzędzi służących do badania mediów 74.40.13-00.00

Klasyfikacją, do której odwołują się przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU). Zgodnie z § 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 89, poz. 844 z późn. zm.), do celów podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług, o której mowa w § 3, tj. wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.), nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2008 r.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz przytoczone powyżej przepisy prawa, należy stwierdzić, iż zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 1 ustawy, miejscem opodatkowania dla usług wymienionych w ust. 4 pkt 3 ww. artykułu, świadczonych na rzecz kontrahenta zagranicznego, posiadającego siedzibę na terytorium państwa trzeciego (Szwajcaria), jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności. Zgodnie z przedstawionymi przez Wnioskodawcę symbolami PKWiU, pod którymi są sklasyfikowane wykonywane usługi: szkolenia w zakresie procedur pomiaru oglądalności telewizji (72.60.10-00.00), promocji i reklamy narzędzi służących do badania mediów (74.40.13-00.00), nie mieszczą się one wśród usług wymienionych przez ustawodawcę w art. 27 ust. 4 pkt 3.

W związku z powyższym, dla ww. usług nie będzie miał zastosowania art. 27 ust. 3 ustawy.

Biorąc powyższe po uwagę, należy stwierdzić, iż dla usług szkolenia w zakresie procedur pomiaru oglądalności telewizji oraz promocji i reklamy narzędzi służących do badania mediów, miejscem świadczenia na mocy art. 27 ust. 1 ustawy, będzie miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę. W konsekwencji, ww. usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju - w Polsce.

Nadmienia się, iż tut. Organ nie jest uprawniony do klasyfikowania usług lub towarów do odpowiednich symboli PKWiU. W świetle zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) - zaliczenie danego towaru lub usługi do odpowiedniego grupowania tej klasyfikacji należy do obowiązków zainteresowanego podmiotu (producenta, importera, usługodawcy).

W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania, w tym także dla usług według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Statystycznego, który udziela informacji w zakresie stosowania wyżej powołanych standardów klasyfikacyjnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl