IPPP1/443-1698/11/BM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 marca 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IPPP1/443-1698/11/BM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 listopada 2011 r. (data wpływu 21 listopada 2011 r.), uzupełniony pismem z dnia 27 lutego 2012 r. (data wpływu 6 marca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o pełną kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów nieodpłatnie przekazywanych na rzecz klientów Wnioskodawcy - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 listopada 2011 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o pełną kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów nieodpłatnie przekazywanych na rzecz klientów Wnioskodawcy.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 27 lutego 2012 r. (data wpływu 6 marca 2012 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 15 lutego 2012 r. znak: IBPP1/443-1698/11/BM.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny (zdarzenie przyszłe):

Bank (dalej: "Wnioskodawca" lub "Bank") prowadzi działalność gospodarczą polegającą w szczególności na przyjmowaniu depozytów, udzielaniu kredytów, oferowaniu kont osobistych, rachunków oszczędnościowych i depozytowych, kart kredytowych oraz innych czynnościach określonych przepisami ustawy - Prawo bankowe. Bank świadczy zarówno usługi, które podlegają opodatkowaniu VAT, jak również zwolnione z VAT.

Bank w ramach swojej działalności gospodarczej wykonuje również czynności nieodpłatne zdefiniowane w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.

W szczególności, Bank prowadzi akcje marketingowe skierowane do (potencjalnych) klientów Banku. Działania te polegają w szczególności na organizacji akcji promocyjnych i reklamowych (np. konkursów z nagrodami), w ramach których Bank nieodpłatnie przekazuje na rzecz klientów towary (na przykład: iPody, odtwarzacze mp3, aparaty fotograficzne, samochody osobowe). Przekazywane towary stanowią własność Banku, tj. zostały uprzednio nabyte przez Bank. Celem organizacji przez Bank akcji reklamowo-promocyjnych jest intensyfikacja obrotów (wzrost sprzedaży usług świadczonych przez Bank), a tym samym zwiększenie przychodów Banku.

Bank nalicza VAT należny od nieodpłatnych przekazań towarów zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT oraz dokumentuje nieodpłatne świadczenia fakturą wewnętrzną.

Niniejszy wniosek nie dotyczy nieodpłatnych przekazań towarów o wartości poniżej 100 PLN.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT.

Wniosek dotyczy okresu po 1 kwietnia 2011 r.

W związku z nieodpłatnym przekazaniem towarów, o których mowa we wniosku, Wnioskodawca nie przekazywał na przecz klientów oraz pracowników drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości oraz próbek, o których mowa w art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Co prawda, w ramach swojej działalności Bank może przekazywać drukowane materiały reklamowe i informacyjne, prezenty o małej wartości oraz próbki, jednak przekazania te nie były przedmiotem zapytania we wniosku.

Jedną z czynności opodatkowanych VAT wykonywanych w ramach działalności ogólnej Banku jest nieodpłatne przekazanie towarów będących przedmiotem wniosku. Z tytułu tych przekazań, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, Bank wykazuje podatek należny i wystawia fakturę wewnętrzną.

W opisanej sytuacji Bank stoi na stanowisku, że w związku z nieodpłatnym przekazaniem towarów i nieodpłatnym świadczeniem usług, o których mowa we wniosku, przysługuje mu pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupywanych towarach i usługach.

Zdaniem Banku, wszystkie towary (np. nagrody rzeczowe) będące przedmiotem wniosku są lub będą przez Wnioskodawcę wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, jakimi są nieodpłatne przekazania towarów (np. wydania nagród w ramach akcji promocyjnych), opodatkowane zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT podatkiem VAT należnym.

Poza czynnościami wskazanymi we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej tj. nieodpłatnymi przekazaniami towarów i usług na rzecz klientów i pracowników Banku, Bank wykonuje, w szczególności, następujące czynności opodatkowane VAT:

* usługi faktoringowe,

* refaktury kosztów usług (np. z tytułu najmu, dzierżawy, usług IT),

* usługi dostarczania / przetwarzania informacji,

* usługi szkoleniowe,

* usługi przyjmowania i przechowywania w depozycie Banku przedmiotów i dokumentów,

* wynajem kaset lub skrytek sejfowych, przechowywanie kaset,

* przygotowywanie, sporządzanie i przekazywanie informacji stanowiących tajemnicę bankową - osobom, organom i instytucjom uprawnionym na podstawie Prawa Bankowego oraz innych przepisów prawa.

Ponadto, Bank świadczy także usługi finansowe, które są co prawda zwolnione z VAT, lecz w stosunku do których przysługuje Bankowi prawo do odliczenia VAT zgodnie z art. 86 ust. 9 ustawy o VAT (tekst jedn.: usługi finansowe, w przypadku gdy miejscem świadczenia tych usług zgodnie z art. 28b lub art. 281 jest terytorium państwa trzeciego).

Akcje marketingowe skierowane do klientów mogą mieć dwojaki charakter. Należy wyróżnić tu działania Banku, które mają na celu:

a.

zwiększenie obrotów Banku ze sprzedaży określonych usług; usługi te mogą być opodatkowane VAT (w szczególności usługi faktoringu) albo zwolnione z VAT (np. w zakresie udzielania kredytów lub pożyczek),

b.

ogólne zwiększenie obrotów Banku z podstawowej działalności gospodarczej, a więc zarówno ze sprzedaży usług zwolnionych z VAT jak i opodatkowanych VAT.

Ad. a)

Jak wskazano wyżej, Bank przeprowadza akcje marketingowe, których celem jest zwiększenie obrotów ze sprzedaży określonych usług. Mogą to być usługi opodatkowane VAT (usługi faktoringu) albo zwolnione z VAT (w szczególności usługi w zakresie udzielania kredytów, zakładania rachunków bankowych/lokat w Banku). Innymi słowy, Bank organizuje akcje marketingowe skierowane do (potencjalnych) klientów, które są zawężone tylko do danej kategorii usług, np. usług faktoringu.

W celu zwiększenia sprzedaży określonych usług, Bank przekazuje nieodpłatnie towary na rzecz (potencjalnych) klientów Banku.

Dodatkowo zaznaczyć należy, iż nawet jeśli przekazywane nieodpłatnie towary są związane z promocją usług co do zasady zwolnionych z VAT, to mogą wystąpić sytuacje, w których Bank będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT w związku ze świadczeniem takich usług (zgodnie z art. 86 ust. 9 ustawy o VAT) - taka sytuacja występuje w odniesieniu do usług finansowych zwolnionych z VAT w przypadku gdy miejscem świadczenia tych usług zgodnie z art. 28b lub art. 28I jest terytorium państwa trzeciego.

Przykładowo, w praktyce Banku występują przypadki udzielania pożyczek lub prowadzenia rachunków bankowych na rzecz osób, których miejsce zamieszkania znajduje się za granicą i co do których Bankowi przysługuje prawo do odliczenia VAT.

Ad. b)

Bank organizuje także akcje marketingowe skierowane do klientów mające na celu budowę pozytywnego wizerunku Banku oraz poszerzenie jego rynkowej rozpoznawalności wśród klientów co pośrednio przyczynia się do wzrostu sprzedaży opodatkowanej VAT (np. faktoringu) jak i zwolnionej (np. usługi udzielania kredytów).

W powyższej sytuacji, nie jest możliwe określenie w jakim zakresie powyższe działania mają wpływ na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej lub zwolnionej Banku. Wynika to z faktu, iż w momencie nieodpłatnego przekazania towarów (nagród) klientom, Bank nie jest w stanie określić, czy obdarowana osoba będzie w przyszłości korzystała z usług opodatkowanych (w szczególności usług faktoringu) czy też (i) zwolnionych z VAT świadczonych przez Bank (dających lub niedających prawa do odliczenia).

Bank dokonuje nabycia towarów wskazanych we wniosku z zamiarem przekazania ich nieodpłatnie klientom i zamiar ten znany jest z góry. Przykładowo, jeżeli Bank planuje kampanię marketingową promującą dane usługi, Bank dokonuje nabycia określonych towarów z zamiarem wykorzystania ich w tej akcji marketingowej.

Zatem już na moment nabycia towarów Bank określa ich przeznaczenie na cele akcji marketingowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w sytuacji, gdy nabywane przez Bank towary są wykorzystane do czynności podlegających opodatkowaniu VAT, jakimi są nieodpłatne przekazania towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o VAT (tekst jedn.: czynności zrównane z odpłatną dostawą towarów), Bankowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o pełną kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem przedmiotowych towarów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Zdaniem Wnioskodawcy: ma on prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT od zakupów towarów, które są następnie wykorzystane do czynności opodatkowanych VAT, jakimi są nieodpłatne przekazanie towarów, o których mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, przy czym zgodnie z art. 7 ust. 1 przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Ponadto, w myśl art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się również przekazanie nieodpłatne przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

* przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

* wszelkie inne darowizny,

jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Przytoczony powyżej art. 7 ust. 2 ustawy o VAT ma zastosowanie - tj. nieodpłatne przekazanie towarów podlega opodatkowaniu VAT - jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów. W analizowanej sytuacji, Wnioskodawcy - co do zasady - przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części przy zakupie towarów, które są następnie nieodpłatnie przekazywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz podmiotów trzecich, w szczególności pracowników lub (potencjalnych) klientów.

Prawo odliczenia podatku naliczonego VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Analizując powyższe przepisy ustawy o VAT należy stwierdzić, że Bank w momencie nabycia towarów określa, czy i w jaki sposób nabywane przez niego towary będą wykorzystywane w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

W konsekwencji należy stwierdzić, iż Bank może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w sytuacji, gdy występuje związek pomiędzy poniesionymi wydatkami, a wykonywanymi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej czynnościami opodatkowanymi VAT (tu: nieodpłatnym przekazaniem towarów zrównanym z odpłatną dostawą towarów oraz nieodpłatnym świadczeniem usług zrównanym z odpłatnym świadczeniem usług, które podlegają opodatkowaniu VAT).

Prawo do odliczenia podatku naliczonego podlega ograniczeniom wymienionym w art. 88 ustawy o VAT, przy czym w przedstawionym powyżej stanie faktycznym ograniczenia wynikające z art. 88 ustawy o VAT nie znajdują zastosowania.

Należy zauważyć, że dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów, a prowadzoną działalnością gospodarczą. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością Banku może mieć charakter pośredni lub bezpośredni.

O pośrednim związku nabywanych towarów z działalnością można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa, mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym osiąganymi przez Bank przychodami. Aby jednak można było wskazać, iż określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podatnika, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem przychodu.

Przekazywane przez Bank w ramach akcji promocyjno-reklamowej nagrody rzeczowe na rzecz klientów należą do przedsiębiorstwa Banku, zaś celem przekazania tych towarów przez Bank jest zachęcenie uczestników - podmiotów nabywających usługi Banku - do zwiększonego nabywania usług, a w konsekwencji zwiększenie sprzedaży produktów Banku i zwiększenie osiąganych przez niego przychodów. Jest to więc cel związany z prowadzonym przez Bank przedsiębiorstwem.

Alokacja podatku naliczonego do czynności opodatkowanych.

Zgodnie z treścią art. 90 ust. 1 ustawy o VAT w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W świetle powyższego, Wnioskodawca pragnie zauważyć, iż w pierwszej kolejności należy alokować VAT naliczony przy nabyciu towarów lub usług do czynności opodatkowanych VAT lub zwolnionych, do których te nabycia (VAT naliczony) bezpośrednio się odnoszą. Dopiero w sytuacji, gdy nie jest możliwe przyporządkowanie danych wydatków z czynnościami opodatkowanymi VAT lub zwolnionymi, podatnik powinien zastosować proporcję sprzedaży zgodnie z art.- 90 - 91 ustawy o VAT.

W świetle powyższego, Bank stoi na stanowisku, iż przy zakupie towarów przeznaczonych do czynności w pełni opodatkowanych VAT, jakimi są nieodpłatne przekazania towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, Bank powinien alokować podatek VAT naliczony wynikający z przedmiotowych zakupów towarów do czynności opodatkowanych VAT na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Skoro Bank dokonał zakupu towarów w celu przekazania ich nieodpłatnie klientom Banku w ramach wykonywanej przez Bank działalności gospodarczej, tj. w celu dokonania czynności zrównanych z odpłatną dostawą towarów, które podlegają opodatkowaniu VAT na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, Bankowi przysługuje prawo do pełnego odliczenia podatku VAT w związku z przedmiotowym nabyciem towarów.

Zdaniem Banku, w analizowanej sytuacji nie będzie miał zastosowania art. 90 ust. 2 ustawy o VAT, który ma zastosowanie jedynie w przypadku, gdy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje. Jak wskazano wyżej, Bank ma możliwość alokacji VAT naliczonego przy nabyciu towarów wykorzystanych do czynności opodatkowanych VAT na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.

Biorąc pod uwagę powyższe, Bank stoi na stanowisku, iż w momencie zakupu towarów przeznaczonych do nieodpłatnego przekazania towarów podlegających opodatkowaniu VAT, Bank ma prawo odliczyć w całości podatek naliczony VAT związany z zakupem tych towarów, natomiast w momencie nieodpłatnego przekazania tych towarów Bank ma obowiązek wykazać podatek należny VAT zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.

Ponadto, należy podkreślić, że w sytuacji, gdyby Bank nie miał możliwości odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów wykorzystanych do czynności opodatkowanych VAT, jakimi są nieodpłatne przekazania towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, zachwiana zostałaby jedna z fundamentalnych zasad systemu VAT w postaci zasady neutralności podatku VAT.

Prawidłowość stanowiska Banku potwierdzają bezpośrednio lub pośrednio interpretacje podatkowe, m.in. interpretacja wydana przez Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu z dnia 2 września 2005 r., sygn. 1473/WV/443/213/144/2005/GW, interpretacja wydana przez Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu z dnia 5 września 2005 r., sygn. 1473/213/WD/423/68/05/EK.

W świetle powyższego, Bank stoi na stanowisku, iż w sytuacji, gdy nabywane towary lub usługi są wykorzystane do czynności podlegających opodatkowaniu VAT jakimi są nieodpłatne przekazania towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o VAT (tekst jedn.: czynności zrównane z odpłatną dostawą towarów) Bankowi będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o pełną kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem przedmiotowych towarów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Jak wynika z cytowanych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi. Należy zaznaczyć, że zgodnie z ogólnymi regułami konstrukcyjnymi VAT odliczeniu może podlegać tylko ten podatek naliczony (ta jego część), który związany jest z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Ustawa stanowi, że podatek winien być wyodrębniony w przypadku, gdy podatnik wykonuje zarówno czynności dające prawo do odliczenia, jak i czynności, w związku z którymi nie przysługuje takie prawo. Obowiązek wyodrębnienia kwot podatku przypisywanych do poszczególnych rodzajów czynności (opodatkowane, zwolnione, niepodlegające opodatkowaniu), ma charakter bezwzględny.

Cytowany powyżej przepis art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, stwierdza jednoznacznie, że prawo do odliczenia przysługuje w tym zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Nie przysługuje ono zatem w zakresie wykonywania czynności niepodlegających w ogóle podatkowi oraz w zakresie wykonywania czynności zwolnionych z podatku.

Wyjątek stanowi przepis art. 86 ust. 9 ustawy o VAT, w myśl którego podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą czynności zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7 oraz pkt 37-41, wykonywanych na terytorium kraju, w przypadku gdy miejscem świadczenia tych usług zgodnie z art. 28b lub art. 28I jest terytorium państwa trzeciego lub gdy usługi dotyczą bezpośrednio towarów eksportowanych, pod warunkiem że podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy o VAT, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Na podstawie ust. 2 wyżej wskazanego artykułu, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Ponadto, stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Zgodnie natomiast z art. 7 ust. 3 ustawy, przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Z analizy cytowanych wyżej przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa podatnika, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tego towaru, z wyjątkiem przekazania towarów stanowiących drukowane materiały reklamowe i informacyjne bądź spełniających warunki do uznania ich za prezenty o małej wartości lub próbki.

Stosownie do przepisu art. 7 ust. 4 ustawy, przez prezenty o małej wartości, o których mowa w ust. 3, rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

1.

o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;

2.

których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi akcje marketingowe skierowane do (potencjalnych) klientów Banku. Działania te polegają w szczególności na organizacji akcji promocyjnych i reklamowych (np. konkursów z nagrodami), w ramach których Bank nieodpłatnie przekazuje na rzecz klientów towary (na przykład: iPody, odtwarzacze mp3, aparaty fotograficzne, samochody osobowe). Przekazywane towary stanowią własność Banku, tj. zostały uprzednio nabyte przez Bank.

Bank przeprowadza akcje marketingowe, których celem jest zwiększenie obrotów ze sprzedaży określonych usług. Mogą to być usługi opodatkowane VAT (usługi faktoringu) albo zwolnione z VAT (w szczególności usługi w zakresie udzielania kredytów, zakładania rachunków bankowych/lokat w Banku). Bank organizuje akcje marketingowe skierowane do (potencjalnych) klientów, które są zawężone tylko do danej kategorii usług (np. usług factoringu).

Bank organizuje także akcje marketingowe skierowane do klientów mające na celu budowę pozytywnego wizerunku Banku oraz poszerzenie jego rynkowej rozpoznawalności wśród klientów. W takim przypadku, nie jest możliwe określenie w jakim zakresie powyższe działania mają wpływ na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej lub zwolnionej Banku. Wynika to z faktu, iż w momencie nieodpłatnego przekazania towarów (nagród) klientom, Bank nie jest w stanie określić, czy obdarowana osoba będzie w przyszłości korzystała z usług opodatkowanych (w szczególności usług faktoringu) czy też (i) zwolnionych z VAT świadczonych przez Bank (dających lub niedających prawa do odliczenia).

Jednocześnie Wnioskodawca podał, że wśród wykonywanych przez niego usług zwolnionych od podatku, mogą wystąpić także takie, od których zgodnie z art. 86 ust. 9 ustawy o VAT przysługuje prawo do odliczenia podatku.

Odnosząc zatem przedstawioną przez Wnioskodawcę sytuację do wskazanych przepisów prawa stwierdzić należy w pierwszej kolejności, że wykonywanie takich czynności jak nieodpłatne przekazywanie towarów (nagród) klientom w ramach akcji marketingowych nie jest samym w sobie przedmiotem działalności Wnioskodawcy i nie jest działaniem samoistnym oderwanym od faktycznego przedmiotu działalności Wnioskodawcy jakim jest świadczenie różnorakich usług. Błędne jest zatem takie rozumowanie, które uznaje niejako "z urzędu" nieodpłatne przekazanie towarów za czynność opodatkowaną podatkiem VAT. Nie można zatem twierdzić, że skoro towary zostały nabyte w celu ich nieodpłatnego przekazania, która to czynność jest opodatkowania, to przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku.

Dokonując jakiegokolwiek nabycia towarów Wnioskodawca jest zobowiązany określić, którym czynnościom wykonywanym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będą te towary służyły. Skoro nieodpłatne przekazanie towarów nie jest działalnością jako taką samą w sobie, to ustalić należy osiągnięciu jakiego obrotu (opodatkowanego czy zwolnionego) służą towary przekazane klientom jako nagrody w ramach akcji marketingowej.

Jeśli zatem w ramach działalności gospodarczej u Wnioskodawcy występuje zarówno sprzedaż opodatkowana, w związku z którą przysługuje prawo do odliczenia podatku, działalność zwolniona, w związku z którą prawo do odliczenia nie przysługuje oraz taka działalność zwolniona, w związku z którą prawo do odliczenia przysługuje na mocy art. 86 ust. 9 ustawy o VAT, to zakup nagród dla klientów mających ich motywować do zwiększania obrotów Wnioskodawcy, należy również rozpatrywać w kategoriach występujących u Wnioskodawcy obrotów, osiąganiu których mają służyć przekazane nagrody.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że w sytuacji gdy przekazywane w ramach akcji marketingowej towary (nagrody) związane są wyłącznie z wykonywanymi przez Wnioskodawcę usługami opodatkowanymi podatkiem VAT (np. usługi faktoringu) tzn. są wykorzystywane wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych - Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o pełną kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem tych towarów nieodpłatnie przekazywanych na rzecz klientów Wnioskodawcy. W konsekwencji biorąc pod uwagę treść art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, jeżeli Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów, to nieodpłatne przekazanie w ramach akcji marketingowej towarów należących do jego przedsiębiorstwa stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, podlega zatem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tak więc odnośnie zakupów towarów, które są wykorzystywane przez Wnioskodawcę wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych, stanowisko Wnioskodawcy, że ma on prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT od zakupów towarów, które są następnie wykorzystane do czynności opodatkowanych VAT, jakimi są nieodpłatne przekazanie towarów, o których mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, należało uznać za nieprawidłowe, gdyż Wnioskodawcy w tym przypadku przysługuje prawo do odliczenia lecz nie dlatego, że nagrody służą czynnościom opodatkowanym jakimi są nieodpłatne przekazania tych towarów (nagród), lecz dlatego, że ich przekazanie ma na celu osiąganie czy maksymalizację obrotów opodatkowanych podatkiem VAT.

W sytuacji natomiast, gdy przekazywane nagrody służą wyłącznie działalności zwolnionej od podatku, tj. osiągnięciu lub maksymalizacji obrotu zwolnionego od podatku, w związku z którym Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku to i od zakupu tychże nagród prawo do odliczenia podatku nie przysługuje. W konsekwencji w takim przypadku przekazanie nagród nie będzie podlegało opodatkowaniu w trybie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.

Jeżeli natomiast zakupywane nagrody służą wyłącznie osiągnięciu lub maksymalizacji obrotu zwolnionego od podatku, ale takiego w związku z którym przysługuje Wnioskodawcy prawo do odliczenia podatku na mocy art. 86 ust. 9 ustawy o VAT, to i od zakupu tychże nagród prawo do odliczenia podatku przysługuje. W konsekwencji w takim przypadku przekazanie nagród będzie podlegało opodatkowaniu w trybie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.

Jeśli natomiast wystąpi sytuacja, w której zakupywane nagrody służą różnorodnej działalności Wnioskodawcy, tj. mają na celu przyczynienie się do osiągnięcia czy maksymalizacji obrotu, w związku z którym Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia i takiego obrotu, w związku z którym prawo to nie przysługuje i jednocześnie Wnioskodawca nie jest w stanie przyporządkować faktu przekazania nagrody do przysporzenia danego rodzaju obrotu, to odliczenia od zakupu takich nagród należy dokonać w oparciu o regulację wynikającą z art. 90 ustawy o VAT. Jednocześnie przekazanie nagród w takim przypadku będzie podlegało opodatkowaniu na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy, który upatruje prawa do odliczenia w związku zakupów z niejako obligatoryjnym, w ocenie Wnioskodawcy, opodatkowaniem ich nieodpłatnego przekazania, należało uznać za nieprawidłowe.

Dodać jednocześnie należy, że jeśli przedmiotem nabycia w celu przekazania w formie nagród będą samochody osobowe, to dokonując odliczenia należy mieć na uwadze także przepisy art. 3 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Przedmiotem interpretacji nie była kwestia ewentualnego opodatkowania lub zwolnienia z opodatkowania świadczonych przez Wnioskodawcę, a wymienionych we wniosku usług w ramach prowadzonej działalności, gdyż nie sformułowano pytania w tym zakresie ani własnego stanowiska.

Niniejsza interpretacja traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) lub zmiany stanu prawnego.

Ponadto tut. organ informuje, że w pozostałym zakresie objętym wnioskiem zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl