IPPP1-443-1646/08-2/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-1646/08-2/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 30 sierpnia 2008 r. (data wpływu 2 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości, na której posadowione są budynki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 września 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości, na której posadowione są budynki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Dnia 17 grudnia 2007 r. Podatnik zawarł z osobą fizyczna (będącą użytkownikiem wieczystym gruntu i właścicielem budynków posadowionych na tym gruncie) Przedwstępną umowę Przyrzeczenia Sprzedaży (aktem notarialnym) Podatnikowi tej nieruchomości. Od zakończenia budowy posadowionych na tym gruncie budynków minęło 5 lat. Zawarcie tej umowy Podatnik uzależnił od faktu uzyskania prawomocnej decyzji zezwalającej na wybudowanie na przedmiotowej nieruchomości pawilonu handlowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą temu obiektowi.

Po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę ww. obiektu dnia... 2008 r. Podatnik zakupił od wspomnianej osoby fizycznej tą nieruchomość bez podatku VAT. Po zakupie wprowadził ją na stan swojej firmy.

Działalność gospodarczą Podatnik prowadzi na zasadzie wpisu do ewidencji od 1998 r.; dotychczas przeważający rodzaj działalności to "pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w nie wyspecjalizowanych sklepach". W przedmiocie działalności ma także zapisane "kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek oraz przygotowanie terenu pod budowę".

Nieruchomość kupiona to grunt o pow. 0,... ha (XXX m2), na której znajdują się trzy budynki wybudowane w latach siedemdziesiątych.

Aktualnie Podatnik chce sprzedać tę nieruchomość. Wnioskodawca informuje, iż przed wprowadzeniem jej na stan firmy, a także w trakcie użytkowania poniesione przez firmę Podatnika nakłady tj. opracowanie dokumentacji związane były z zamiarem wybudowania na przedmiotowej nieruchomości pawilonu handlowego. Wszystkie koszty jakie dotychczas Wnioskodawca poniósł, które związane były wyłącznie z procedurą uzyskania pozwolenia na budowę stanowią niespełna 10% wartości początkowej tej nieruchomości, przy czym w umowie sprzedaży koszty związane z przygotowaniem ww. dokumentacji projektowej zostaną przerzucone na nabywcę nieruchomości, co zostanie udokumentowane fakturą VAT z 22% stawka podatku VAT.

Podatnik obniżył kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków; będzie używał tę nieruchomość w okresie krótszym niż 5 lat; na dzień sprzedaży przedmiotowej nieruchomości budowa pawilonu nie zostanie rozpoczęta.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Według jakiej stawki VAT powinno być opodatkowane zbycie tej nieruchomości, tzn. czy ma to być stawka podstawowa 22% czy też Wnioskodawca powinien zastosować zwolnienie od podatku, gdyż sprzedawane budynki są towarami używanymi w rozumieniu u.p.t.u....

Zdaniem Wnioskodawcy, nieruchomość będąca przedmiotem ewentualnej sprzedaży spełnia definicję towaru używanego w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz art. 43 ust. 2 pkt 1 uptu, bowiem od zakończenia budowy posadowionych na tym gruncie budynków minęło 5 lat, natomiast przy jej zakupie nie przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ponadto przed wprowadzeniem tej nieruchomości na stan firmy Podatnika oraz w trakcie jej użytkowania poniesione na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym były niższe niż 30% wartości początkowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Definicja towaru zawarta w art. 2 pkt 6 cyt. ustawy wskazuje, iż za towary uznaje się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Natomiast kwestia opodatkowania sprzedaży gruntów, na których posadowione są budynki, budowle lub ich części, została uregulowana w art. 29 ust. 5 cyt. ustawy. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli albo ich części trwale związanych z gruntem.

Jak stanowi § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

Wysokość opodatkowania regulują przepisy Działu VIII ww. ustawy (art. 41-85). Zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Natomiast m.in. w art. 43 cyt. ustawy ustawodawca wskazał sytuacje w jakich wskazana powyżej, podstawowa stawka podatku od towarów i usług nie będzie miała zastosowania.

Jak stanowi art. 43 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Natomiast przez towary używane, w myśl art. 43 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy, rozumie się budynki i budowle lub ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

W przypadku używanych budynków, budowli lub ich części ustawodawca określił dodatkowe zastrzeżenie warunkujące prawo do zastosowania zwolnienia z podatku VAT.

Zgodnie bowiem z art. 43 ust. 6 cyt. ustawy, zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1.

miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,

2.

użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Użycie w tym przepisie sformułowania "użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych" wskazuje, że chodzi tu o całkowity okres używania tych towarów do działalności opodatkowanej, a nie o okres od zakończenia modernizacji, czy też okres liczony od momentu przekroczenia ww. kwoty wydatków poniesionych na modernizację.

Jak wynika z powyższego, budynek jest towarem w rozumieniu ustawy o VAT, zaś jego dostawa po spełnieniu przesłanek przewidzianych w powyższych uregulowaniach może zostać zwolniona z opodatkowania.

Analiza wskazanych powyżej regulacji prawnych art. 43 ust. 2 pkt 1 i art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, prowadzi do wniosku, iż w przypadku dostawy budynków, budowli lub ich części posiadających status "towaru używanego", podatnik ma prawo do zastosowania zwolnienia z podatku VAT, gdy nie zostały spełnione łącznie przesłanki wykluczające zwolnienie, o których mowa w powołanym wyżej art. 43 ust. 6 ustawy o VAT.

Pojęcie budynków i budowli, lub ich części nie zostało zdefiniowane w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług. Dlatego też należy skorzystać z definicji zawartych w innych przepisach prawa, tj. w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn. - Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118). Zgodnie z art. 3 pkt 2 ww. ustawy, pod pojęciem budynku należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Natomiast art. 3 pkt 3 tej ustawy wskazuje, iż budowlą jest każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: lotniska, drogi, linie kolejowe, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolnostojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Z informacji zawartych w przedmiotowym wniosku wynika, iż Wnioskodawca zamierza sprzedać nieruchomość, na której posadowione są budynki wybudowane w latach siedemdziesiątych. Przy nabyciu przedmiotowej nieruchomości (w dniu... 2008 r.) Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo dokonania obniżenia podatku należnego o podatek naliczony (od zakończenia budowy budynków posadowionych na nieruchomości minęło 5 lat). Nieruchomość, która ma być przedmiotem dostawy została przez Podatnika wprowadzona de ewidencji środków trwałych, celem wykorzystywania jej w prowadzonej przez Podatnika działalności gospodarczej. Na przedmiotowej nieruchomości Wnioskodawca planował wybudować pawilon handlowy. W związku z tym ponosił koszty związane z procedurą uzyskania pozwolenia na budowę, m.in. związane z uzyskaniem dokumentacji projektowej. wnioskodawca podkreślił jednak, iż koszty te nie przekroczyły 10% wartości początkowej nieruchomości. Ponadto ze stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę wynika, iż będzie użytkował nieruchomość, mającą być przedmiotem sprzedaży przez okres krótszy niż pięć lat, a na dzień sprzedaży przedmiotowej nieruchomości budowa pawilonu nie zostanie jeszcze rozpoczęta. Ponadto Podatnik wskazał, iż dokonał obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę pawilonu handlowego. Jednocześnie Wnioskodawca określił, iż koszty te zostaną przerzucone na nabywcę nieruchomości, poprzez wystawienie na jego rzecz faktury VAT z wykazaną 22% stawką podatku VAT.

W niniejszym wniosku Wnioskodawca wskazał, iż budynki posadowione na nieruchomości, która ma być przedmiotem dostawy zostały wybudowane w latach siedemdziesiątych. Zatem budynki te są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, gdyż od końca roku, w którym zakończono ich budowę, minęło co najmniej 5 lat. Przy nabyciu nieruchomości Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem tej nieruchomości. Dlatego też biorąc pod uwagę okoliczności wskazane w niniejszym wniosku, stwierdzić należy, iż warunek wynikający z art. 43 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy, dla zastosowania zwolnienia przy sprzedaży budynków, jako towarów używanych, został spełniony.

Ponadto, jak wynika z informacji przedstawionych przez Podatnika ani przed wprowadzeniem nieruchomości, a w związku z tym także budynków na niej posadowionych, na stan firmy, ani w trakcie jej użytkowania nie poniósł wydatków na ulepszenia, przekraczających 30% wartości początkowej tych obiektów. Biorąc zatem pod uwagę przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, należy stwierdzić, iż dostawa budynków posadowionych na nieruchomości, która ma być przedmiotem sprzedaży, objęta będzie zwolnieniem z opodatkowania podatkiem VAT. Pomimo bowiem iż Wnioskodawca użytkował przedmiotową nieruchomość, a także budynki na niej się znajdujące, w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych, to nie poniósł wydatków na modernizację tych obiektów, przekraczających 30% ich wartości początkowej, a więc przesłanki wykluczające zwolnienie, o których mowa w powołanym wyżej art. 43 ust. 6 ustawy o VAT nie zostały spełnione łącznie.

Zatem sprzedaż składników majątkowych w postaci wymienionych we wniosku budynków i budowli, będących towarami używanymi, w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy, zwolniona będzie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy, gdyż Wnioskodawca nie miał prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy ich nabyciu, a w stosunku do budynków, które były użytkowane przez Wnioskodawcę w okresie krótszym niż 5 lat nie były ponoszone wydatki na ich ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które przekroczyłyby 30% ich wartości początkowej.

Wątpliwości Podatnika budzi sposób opodatkowania sprzedaży nieruchomości, na której posadowione są budynki, o których mowa we wniosku, tzn. czy przy dostawie przedmiotowej nieruchomości Wnioskodawca winien zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 22% czy ma prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w okoliczności przedstawione przez Wnioskodawcę stwierdzić należy, iż z uwagi na to, iż przy dostawie budynków posadowionych na nieruchomości, która ma być przedmiotem sprzedaży, należy zastosować zwolnienie od podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy, to również dostawa tej nieruchomości będzie korzystała z zwolnienia od podatku od towarów i usług, na co wskazują uregulowania cytowanego już art. 29 ust. 5 cyt. ustawy. Wskazać ponadto należy, iż w świetle przepisów wykonawczych do ustawy o podatku od towarów i usług, tj. § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), uznać należy, że jeżeli dostawa budynków korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, ze zwolnienia korzysta również zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym posadowione są te budynki.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl