IPPP1/443-1609/11-5/MP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 lutego 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-1609/11-5/MP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 29 września 2011 r. (data wpływu do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku 9 listopada 2011 r.), uzupełnionym w dniu 3 lutego 2012 r. (data wpływu 3 lutego 2012 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 24 stycznia 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do korzystania ze zwolnienia od podatku usług szkoleniowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 listopada 2011 r. do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do korzystania ze zwolnienia od podatku usług szkoleniowych.

Wniosek przesłany został przez Naczelnika Urzędu Skarbowego pismem z dnia 4 listopada 2011 r.

Przedmiotowy wniosek uzupełniony został pismem z dnia 30 stycznia 2012 r. (data wpływu 3 lutego 2012 r. będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu z dnia 24 stycznia 2012 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest autoryzowanym dealerem programów Autodesk dla architektów i konstruktorów, prowadzi również szkolenia z obsługi oprogramowania Autodesk dla tej grupy odbiorców. Wnioskodawca wystąpił o wpis do KRS PKD 85.59.B - o pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Oferta szkoleniowa skierowana jest do użytkowników oprogramowania - pracowników biur architektonicznych i konstrukcyjnych, jak również osób poszukujących pracy, studentów kierunków technicznych. Dzięki uczestnictwu w oferowanych szkoleniach, podnoszą oni swoje kwalifikacje zawodowe, dzięki czemu stają się bardziej konkurencyjni na rynku pracy. Szkolenia kończą się uzyskaniem certyfikatu potwierdzającym nabyte kwalifikacje.Wnioskodawca uczestniczy w zamówieniach publicznych finansowanych ze środków Unii Europejskiej oraz Urzędu Pracy.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 30 stycznia 2012 r. Wnioskodawca wskazuje, iż:

1.

Przedmiotem interpretacji powinny być przepisy zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 26 - 29 ustawy o VAT, gdzie usługa edukacyjna jest zwolniona z opodatkowania, gdy są spełnione następujące warunki:

* usługa jest kwalifikowana jako kształcenie lub przekwalifikowanie zawodowe oraz powinna być:

* prowadzona w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub

* świadczona przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub

* finansowana w całości ze środków publicznych.

2.

A. Sp. z o.o. jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty zgodnie z art. 1 pkt 3a Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 19991 r. "placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych".

3.

Zgodnie z obowiązującą definicją kształcenia ustawicznego wg Rozporządzenia Rady (WE) nr 1777/2005 z dnia 17 października 2005 r. ustanawiające środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG - "Usługi w zakresie kształcenia zawodowego i przekwalifikowania (...) obejmują nauczenie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, tak samo jak nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych".Kursy i seminaria z aplikacji Autodesk prowadzone przez firmę A. są bezpośrednio powiązane z zawodem osób w nich uczestniczących - Wnioskodawca szkoli obecnych oraz przyszłych architektów i konstruktorów, inżynierów budownictwa, projektantów maszyn i urządzeń mechanicznych, projektantów infrastruktury drogowej, pracowników branży M., wykorzystujących w swojej pracy narzędzia do komputerowego wspomagania projektowania Autodesk. Należy dodać, że oprogramowanie Autodesk jest najpopularniejszym najczęściej wykorzystywanym narzędziem wspomagającym projektowanie i kreślenie w biurach projektowych. Dlatego uczestnicy kursów, nabywają umiejętności obsługi powszechnie używanego oprogramowania. Podczas szkoleń uczestnicy uzyskują wiedzę, podnoszą swoje kompetencje i aktualizują posiadane umiejętności w zakresie projektowania m.in. architektonicznego i konstrukcyjnego budynków, narzędzi, maszyn, sieci energetycznych, instalacji wod-kan, infrastruktury drogowej, mostów, wiaduktów, map geodezyjnych.

4.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dn. 3 lutego 2006 w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych, które to Rozporządzenie jest podstawą do określenia, czy dana usługa edukacyjna jest prowadzona w formach na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach usługi edukacyjne prowadzone są w formie seminariów i kursów, dla których prowadzona jest dokumentacja zawierająca m.in.: programy nauczania, listy uczestników poszczególnych szkoleń, rejestr wydanych certyfikatów ukończenia szkolenia, ankiety ewaluacji i satysfakcji, proces egzaminacji potwierdzający nabyte umiejętności obsługi oprogramowania na poziomie podstawowym i zaawansowanym. Wnioskodawca posiada odpowiednie pomieszczenia wyposażone w sprzęt i pomoce dydaktyczne umożliwiające prawidłową realizację kształcenia, także dla osób niepełnosprawnych, oraz wykwalifikowaną kadrę, posiadającą potrzebne kwalifikacje i doświadczenie, odpowiednie do prowadzonego kształcenia.

5.

A. jest w trakcie ubiegania się o akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty w zakresie świadczonych usług szkoleniowych.

6.

Część świadczonych przez A. usług edukacyjnych jest w całości finansowana ze środków publicznych: środków Unii Europejskiej, środków Urzędów Pracy. W latach 2010-2011 ze środków z Urzędów Pracy Wnioskodawca przeprowadził kursy na łączną kwotę ponad 30.000 PLN, zaś ze środków Unii Europejskiej na łączną kwotę ponad 120.000 PLN.

7.

Według rozumienia przez Wnioskodawcę przepisu art. 43 ust. 1 pkt 26 - 29 ustawy o VAT, gdzie usługa edukacyjna jest zwolniona z opodatkowania, spółka A. jako Autoryzowane Centrum Szkoleniowe i Autoryzowane Centrum Certyfikacji akredytowane przez Autodesk realizując kursy i szkolenia z komputerowego wspomagania projektowania, realizuje usługi w zakresie zdobywania nowych kompetencji branżowych, pozwala na przekwalifikowanie zawodowe. Z usług Wnioskodawcy często korzystają:

* szkoły średnie i wyższe, które kształcą przyszłych inżynierów różnych branż, jednak same jako jednostki edukacyjne nie są uprawnione do certyfikowanego poświadczenia posiadanej nabytej wiedzy w zakresie komputerowego wspomagania projektowania. Jednostki te wydatkują często środki Unii Europejskiej, gdzie koniecznym warunkiem kursu jest uzyskanie międzynarodowego Certyfikatu Autodesk potwierdzającego udział w szkoleniu. Uprawnienia do wystawienia takiego dokumentu mają tylko Autoryzowane Centra Szkoleniowe Akredytowane przez Autodesk.

* Urzędy Pracy, które delegują do spółki Wnioskodawcy osoby bezrobotne w celu podniesienia kwalifikacji zawodowych w zakresie branży architektonicznej, konstrukcyjnej, inżynierii budowlanej oraz mechanicznej. Środki wydatkowane w tej sytuacji pochodzą w całości ze środków publicznych. Spółka A. posiada Wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych, dzięki czemu A. jest odpowiednim podmiotem do zawarcia umowy o świadczenie usługi kształcenia dla Urzędów Pracy.

* Pracownicy biur projektowych (w których wdrażane są nowe rozwiązania technologiczne oprogramowania Autodesk), którzy chcą podnieść swoje kompetencje w zakresie wykorzystania narzędzi do projektowania komputerowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy usługi szkoleniowe Wnioskodawcy podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, powyżej przedstawione argumenty pozwalają na zakwalifikowanie świadczonych usług edukacyjnych / szkoleniowych, jako zwolnionych z podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z brzmieniem art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem art. 41 ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 ustawy.

W myśl art. 146a pkt 1 ww. ustawy o VAT, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

a.

jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,

b.

uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo - rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym

* oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Przytaczając przepisy ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) wskazać należy, iż zgodnie z art. 2 pkt 3a ww. ustawy system oświaty obejmuje placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

W myśl art. 3 pkt 17 ww. ustawy o systemie oświaty, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa bez bliższego określenia o kształceniu ustawicznym - należy przez to rozumieć kształcenie w szkołach dla dorosłych, a także uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych przez osoby, które spełniły obowiązek szkolny.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ww. ustawy, szkoła i placówka może być szkołą i placówką publiczną albo niepubliczną.

Jak stanowi art. 68a ust. 1 ww. ustawy o systemie oświaty kształcenie ustawiczne jest organizowane i prowadzone w:

1.

szkołach dla dorosłych;

2.

placówkach kształcenia ustawicznego, placówkach kształcenia praktycznego, ośrodkach dokształcania i doskonalenia zawodowego.

Zgodnie z art. 82 ust. 1 ww. ustawy o systemie oświaty osoby prawne i fizyczne mogą zakładać szkoły i placówki niepubliczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek.

Z uregulowań zawartych w wyżej cytowanych przepisach wynika, że zwolnienie z podatku od towarów i usług obejmuje usługi w zakresie kształcenia i wychowania świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane. Ograniczenie umożliwiające skorzystanie z niniejszego zwolnienia ma zatem charakter podmiotowo-przedmiotowy. Zatem aby możliwe było skorzystanie z niniejszego zwolnienia, przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy, nie wystarcza, by dany podmiot był jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, podmiot ten musi świadczyć usługi w zakresie kształcenia i wychowania.

Należy w tym miejscu zauważyć, iż dla zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy o VAT, nie jest konieczne, by usługa w zakresie kształcenia była jednocześnie usługą w zakresie wychowania. Na podstawie przedmiotowego przepisu zwolnieniem od podatku mogą być objęte zarówno usługi w zakresie kształcenia, jak i usługi w zakresie wychowania.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, iż Wnioskodawca (Spółka z o.o.) prowadzi szkolenia z obsługi oprogramowania Autodesk dla architektów i konstruktorów. Oferta szkoleniowa skierowana jest do użytkowników oprogramowania - pracowników biur architektonicznych i konstrukcyjnych, jak również osób poszukujących pracy, studentów kierunków technicznych. Spółka A. jako Autoryzowane Centrum Szkoleniowe i Autoryzowane Centrum Certyfikacji akredytowane przez Autodesk, realizując kursy i szkolenia z komputerowego wspomagania projektowania, realizuje usługi w zakresie zdobywania nowych kompetencji branżowych i pozwala na przekwalifikowanie zawodowe. Spółka jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty zgodnie z art. 1 pkt 3a Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. "placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych". Spółka posiada wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych.

Odnosząc zatem przytoczone wyżej regulacje prawne do przedstawionego stanu faktycznego stwierdzić należy, iż świadczone przez Wnioskodawcę - jako jednostkę objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - usługi szkoleniowe korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług.

Z uwagi na przysługujące Wnioskodawcy prawo do korzystania ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, w niniejszej interpretacji nie dokonano analizy art. 43 ust. 1 pkt 29 tej ustawy, zgodnie z którym, zwalnia się od podatku (po spełnieniu określonych w tym przepisie warunków) usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl