IPPP1-443-152/07-6/RK - Użyczenie - opodatkowanie podatkiem VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 października 2007 r. Izba Skarbowa w Poznaniu IPPP1-443-152/07-6/RK Użyczenie - opodatkowanie podatkiem VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24 sierpnia 2007 r. (data wpływu 3 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usługi użyczenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usługi użyczenia.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

X S.A., w celu poprawy bezpieczeństwa podróżnych i osób przebywających na dworcu kolejowym W X, w celu realizacji Porozumienia w zakresie strategii zmierzającej do poprawy bezpieczeństwa na obszarach kolejowych z dnia 6 lipca 2004 r. zawartego pomiędzy Komendantem Głównym Policji, Komendantem Straży Granicznej, Komendantem Żandarmerii Wojskowej, a X S.A., ma zamiar oddać Komendantowi Stołecznej Policji w W., do nieodpłatnego używania na mocy umowy użyczenia, pomieszczenia na Dworcu X, z przeznaczeniem na Komisariat Kolejowy oraz miejsca parkingowe dla postoju samochodów policyjnych.

Z tyt. przedmiotowego użyczenia, Komendant Stołecznej Policji nie będzie zobowiązany do ponoszenia na rzecz X S.A. opłat z tyt. czynszu, utrzymania i używania przedmiotowych pomieszczeń i miejsc parkingowych (opłaty za ogrzewanie, media, wywóz nieczystości, zapewnienie i utrzymanie w pomieszczeniach dostępu do sieci telefonicznej i radiowej X, koszty konserwacji i remontów).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy świadczona przez X S.A. usługa użyczenia podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, nieodpłatne świadczenie usług jest opodatkowane podatkiem VAT jedynie w sytuacji gdy podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, a świadczona usługa nie jest związana z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Zdaniem X S.A. pomimo, iż Spółka posiada prawo do obniżenia podatku należnego - przytaczany już związek z wysokością dokonywanej przez Spółkę sprzedaży opodatkowanej (m.in. wypływy z najmu, dzierżawy, reklam) to fakt, że świadczona usługa będzie związana z prowadzoną przez Spółkę działalnością, skutkuje brakiem jej opodatkowania podatkiem VAT.

Zdaniem Spółki, użyczenie będzie związane z działalnością, bowiem obecność policji na dworcu zwiększy bezpieczeństwo podróżnych i spowoduje mniej aktów wandalizmu oraz przestępstw, a tym samym zachowanie substancji majątkowej Spółki służącej do zachowania przychodów oraz zwiększenie wysokości osiąganych przychodów - w myśl reguły - większe bezpieczeństwo to więcej klientów, więcej klientów to większe przychody.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą, za odpłatne świadczenie usług uznaje się także nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników (...), oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami w całości lub w części.

Umowa użyczenia jest umową uregulowaną w Kodeksie cywilnym. Z przepisów w nim zawartych wynika, że użyczający zezwala biorącemu w użyczenie, na bezpłatne korzystanie z oddanej mu w tym celu rzeczy przez czas oznaczony lub nieoznaczony. Użyczenie nie stanowi dostawy towaru, ponieważ nie dochodzi w tym przypadku do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Stanowi natomiast nieodpłatne świadczenie usług, które - w pewnych okolicznościach może być zrównane z świadczeniem odpłatnym, jeżeli zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy, spełnione zostały dwa warunki łącznie tj.:

*

świadczenie nie jest związane z prowadzonym przedsiębiorstwem oraz

*

podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami w całości, lub w części.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku, wynika że Spółka dokonując bezpłatnego użyczenia nieruchomości na dworcu na rzecz Komendanta Stołecznej Policji, poprawi bezpieczeństwo podróżnych, a tym samym spowoduje, że podróżni chętnie będą korzystać z usług świadczonych przez Spółkę, co w efekcie przyniesie większe przychody. Zatem, już pierwszy z warunków obligujących Spółkę do opodatkowania nieodpłatnego użyczenia nieruchomości nie został spełniony, bowiem niewątpliwie nieodpłatne użyczenie ma związek z prowadzonym przez Spółkę przedsiębiorstwem.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl