IPPP1-443-151/07-4/IZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-151/07-4/IZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko "R", przedstawione we wniosku z dnia 29 sierpnia 2007 r. (data wpływu 3 września 2007 r.), uzupełnionego pismem z dnia 1 października 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku od zakupionych usług cateringowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku od zakupionych usług cateringowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

"R" zajmuje się sprzedażą urządzeń medycznych. W związku z tym przeprowadza szkolenia dotyczące obsługi i zakresu wykorzystywania tych urządzeń. Podczas szkolenia Podatnik zapewnia uczestnikom wyżywienie. Obsługę cateringową zleca podwykonawcom, od których otrzymuje faktury za usługi cateringowe, sklasyfikowane w PKWIU pod nr 55.5.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy od powyższych faktur przysługuje Spółce prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Zdaniem Wnioskodawcy wyżywienie jest elementem szkolenia, a faktury wystawiono z PKWIU o nr 55.5 - usługi cateringowe. Podatnik stoi na stanowisku, iż ma pełne prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Zakaz odliczania podatku naliczonego dotyczy usług gastronomicznych sklasyfikowanych w PKWIU pod nr 55.30 (art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług wskazują w art. 88 ust. 1 pkt 4, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:

a.

przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugie,

b.

nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Stosownie do zapisu art. 8 ust. 3 ww ustawy usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. z 1997 r. N r 42, poz. 264), stosowanym dla potrzeb ustawy o podatku od towarów i usług, usługi gastronomiczne, wymienione są pod symbolem 55.3, natomiast usługi stołówkowe i dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych pod symbolem PKWIU 55.5.

Z powyższego wynika, że usługa cateringu, jest sklasyfikowana odrębnie niż usługa gastronomiczna, a zatem nie mieści się w dyspozycji art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ze złożonego wniosku wynika, że Spółka zakupiła usługi cateringowe dla uczestników szkolenia dotyczącego obsługi i zakresu wykorzystywania sprzętu medycznego. Świadczona przez Stronę usługa sklasyfikowana jest pod symbolem PKWiU 93.05.

Analizując stan faktyczny przedstawiony w złożonym wniosku stwierdzić należy, iż Spółka świadcząc usługę szkoleniową, niekorzystającą ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy.

W świetle powyższego stanu faktycznego i prawnego Stronie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupionymi usługami cateringowymi, gdyż wykorzystywane są one do wykonywania przez Podatnika czynności opodatkowanych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl