IPPP1-443-1500/08-2/IZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 października 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-1500/08-2/IZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 4 sierpnia 2008 r. (data wpływu 7 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług rachunkowości oraz prawa do odliczenia podatku od towarów i usług związanego z ich świadczeniem-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 sierpnia 2008 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług rachunkowości oraz prawa do odliczenia podatku od towarów i usług związanego z ich świadczeniem.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, S. S. L. Sp. z o. o świadczy usługi w zakresie rachunkowości związane z oszacowaniem wartości funduszy inwestycyjnych. Usługi te świadczone są na rzecz spółek z grupy S. S., które mają siedzibę poza terytorium Polski (głównie w krajach Unii Europejskiej).

W związku ze świadczeniem wskazanych usług rachunkowych, Spółka dokonuje codziennej, cotygodniowej lub comiesięcznej kalkulacji/oszacowania wartości jednostek uczestnictwa (udziałów) w funduszach inwestycyjnych, w zależności od typu funduszu. Powyższa kalkulacja jest następnie przekazywana do biur S. S. zlokalizowanych poza Polską dla celów przeglądu i zatwierdzenia przed ostateczną dystrybucją do klientów S. S.

W ramach świadczenia powyższych usług, Spółka podejmuje w szczególności następujące czynności:

* kalkuluje wartość środków finansowych dostępnych dla menedżera funduszy inwestycyjnych w celu inwestowania: kalkulacja dokonywana jest na podstawie uprzednich transakcji kupna i sprzedaży, które zostały zaksięgowane w księgach funduszy inwestycyjnych;

* sprawdza, czy wszystkie transakcje dokonane przez klientów funduszy zostały odpowiednio zaksięgowane/zapisane w księgach funduszu inwestycyjnego;

* na podstawie zaksięgowanych transakcji, dokonuje kalkulacji wartości tzw. "nierozliczonych udziałów", tj. wartości jednostek uczestnictwa w obrębie danego funduszu inwestycyjnego, które są dostępne dla rynku w określonym czasie;

* księguje wydatki funduszy inwestycyjnych zgodnie z ich budżetem (tj. analizuje kategorie wydatków, jakie pojawiły się w związku z działaniem danego funduszu inwestycyjnego i sprawdza, czy zostały poprawnie zaksięgowane);

* rozpoznaje przychody (tj. weryfikuje i księguje przychody funduszu inwestycyjnego, takie jak odsetki, dywidendy itd.);

* po dokonaniu potwierdzenia poprawnoizaksięgowania wszystkich transakcji w ramach danego funduszu inwestycyjnego, system komputerowy szacuje wartość funduszu; wartość ta jest następnie analizowana i weryfikowana w odniesieniu do poprzednich wycen, jak również ostatnich przewidywań;

* Spółka wysyła do biur S. S. informacje na temat wartości/ceny funduszu inwestycyjnego dla celów przeglądu, podpisu i dystrybucji do klientów.

Należy zauważyć, że w związku ze świadczeniem opisanych powyżej usług rachunkowych związanych z oszacowaniem wartości funduszy inwestycyjnych Strona nie świadczy żadnych usług doradczych lub usług zarządczych względem tych funduszy. Zadaniem księgowych jest jedynie obliczenie wartości funduszy inwestycyjnych na podstawie transakcji dokonywanych w ramach danego funduszu przez jego klientów. Wszystkie decyzje dotyczące transakcji kupna/sprzedaży jednostek uczestnictwa w ramach danego funduszu inwestycyjnego są podejmowane przez zewnętrznych menedżerów do spraw inwestycji lub przez zewnętrznych doradców.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy usługi w zakresie rachunkowości związane z oszacowaniem wartości funduszy inwestycyjnych, które są świadczone przez Spółkę na rzecz spółek z grupy S. S. mających siedzibę poza Polską nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium Polski.

2.

Czy naliczony podatek VAT z tytułu nabycia towarów i usług dotyczących usług świadczonych przez Spółkę na rzecz spółek z grupy S. S. podlega odliczeniu.

3.

Klasyfikacja usług świadczonych przez Stronę

Zdaniem Podatnika, usługi świadczone przez Nią w analizowanym stanie faktycznym na rzecz spółek z grupy S. S. należy sklasyfikować jako usługi w zakresie rachunkowości, mieszczące się w grupowaniu PKWiU 74.12.14-00.00.

Na potwierdzenie powyższego, Spółka otrzymała opinię wydaną dnia 29 maja 2008 r. przez Urząd Statystyczny w Łodzi (sygn. OK-5672/KU-1770/2008), zgodnie z którą opisane przez Podatnika usługi rachunkowo-księgowe polegające na oszacowaniu wartości funduszy inwestycyjnych mieszczą się w grupowaniu PKWiU 74.12.14-00.00 "Usługi w zakresie rachunkowości pozostałe".

W konsekwencji, w ocenie Spółki, świadczone usługi nie mogą być klasyfikowane jako usługi, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 12 lit. a) ustawy o podatku VAT, tj. usługi zarządzania funduszami inwestycyjnymi, które zgodnie z art. 43 ust. 6 wspomnianej ustawy są rozumiane jako:

a.

zarządzanie aktywami,

b.

dystrybucja tytułów uczestnictwa,

c.

tworzenie rejestrów uczestników i administrowanie nimi,

d.

prowadzenie rachunków i rejestrów aktywów,

e.

przechowywanie aktywów.

Zdaniem Spółki, żadna z powyżej wymienionych czynności mieszczących się w zakresie zarządzania funduszami inwestycyjnymi nie obejmuje swoim zakresem dokonywania oszacowania (wyceny) jednostek funduszy inwestycyjnych. Co więcej, Spółka zaznacza również, że w świetle obowiązujących przepisów prawa, które regulują zasady tworzenia i działania funduszy inwestycyjnych, podmiotami uprawnionymi do zarządzania funduszami inwestycyjnymi są towarzystwa funduszy inwestycyjnych oraz na ich zlecenie - podmioty prowadzące działalność maklerską lub inne podmioty posiadające doświadczenie w tym zakresie. Jednakże w opinii Spółki, nie może być ona zaklasyfikowana do żadnej ze wspomnianych wcześniej kategorii podmiotów.

Spółka stoi na stanowisku, że świadczone przez Nią usługi stanowią pozostałe usługi w zakresie rachunkowości, które jednocześnie są usługami innymi niż usługi zarządzania funduszami inwestycyjnymi, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 12 lit. a) ustawy o podatku VAT.

2.

Miejsce opodatkowania usług w zakresie rachunkowości

Zgodnie z art. 27 ust. 4 pkt 3 w związku z art. 27 ust. 3 ustawy o podatku VAT, w przypadku świadczenia usług księgowo-rachunkowych na rzecz:

1.

osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub

2.

podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę

* miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Mając na uwadze powyższy przepis, jak również fakt, iż usługi w zakresie rachunkowości świadczone przez Stronę w analizowanym stanie faktycznym są wykonywane na rzecz spółek z grupy S. S., które mają siedzibę poza terytorium Polski (a więc w kraju innym niż kraj świadczącego usługi), miejscem świadczenia tych usług, a co za tym idzie - miejscem ich opodatkowania podatkiem VAT, jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę.

W konsekwencji, zdaniem Spółki, świadczone przez nią usługi nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium Polski.

3.

Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego dotyczącego usług świadczonych przez Spółkę

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku VAT, co do zasady, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi, z którymi związany jest podatek naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W świetle art. 86 ust. 8 ustawy o podatku VAT, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

W analizowanym stanie faktycznym Spółka świadczy usługi w zakresie rachunkowości, które w Jej ocenie nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium Polski ze względu na fakt, iż usługobiorcy usług wykonywanych przez Stronę mają siedziby poza terytorium Polski.

W przypadku jednak gdyby analizowane usługi były wykonywane na rzecz podmiotów z siedzibą w Polsce podlegałyby one opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium Polski według podstawowej stawki podatku VAT. W takiej sytuacji, towary i usługi nabywane w związku ze świadczeniem usług przez Spółkę byłyby wykorzystywane do wykonywania przez Spółkę czynności opodatkowanych. Konsekwentnie, Spółka byłaby uprawniona do odliczenia naliczonego podatku VAT związanego z nabyciem wspomnianych towarów i usług zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku VAT.

Spółka zwraca uwagę, iż wspomniane powyżej prawo do odliczenia nie przysługiwałoby w przypadku gdy świadczone usługi podlegałyby zwolnieniu od podatku VAT, w szczególności - w sytuacji, gdyby można było je sklasyfikować jako usługi zarządzania funduszami inwestycyjnymi (zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 12 lit. a) w związku z art. 43 ust. 8 ustawy o podatku VAT). Jak jednak wskazano powyżej w punkcie 1 usługi świadczone przez Stronę polegające na oszacowaniu wartości jednostek funduszu inwestycyjnego są klasyfikowane jako usługi w zakresie rachunkowości i nie mogą być utożsamiane z usługami zarządzania funduszami inwestycyjnymi.

Mając na uwadze powyższe, Spółka stoi na stanowisku, że przysługuje jej prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT związanego z nabyciem towarów i usług dotyczących usług w zakresie rachunkowości świadczonych na rzecz spółek z grupy S S i opodatkowanych podatkiem VAT poza terytorium Polski, pod warunkiem gromadzenia przez Nią dokumentów, z których będzie wynikać związek odliczonego podatku VAT z wykonywanymi czynnościami.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Tut. Organ informuje jednocześnie, iż, zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym (...).

Podkreślić należy, że niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o klasyfikację podaną przez Wnioskodawcę.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl