IPPP1-443-1485/08-2/IG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 października 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-1485/08-2/IG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 5 sierpnia 2008 r. (data wpływu 6 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach dokumentujących zakup lokalu mieszkalnego przeznaczonego na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 sierpnia 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach dokumentujących zakup lokalu mieszkalnego przeznaczonego na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobowo działalność gospodarczą w zakresie projektowania budowlanego-branża konstrukcje obiektów budownictwa ogólnego. Jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Zakres działalności gospodarczej obejmuje czynności wyłącznie opodatkowane ze stawką VAT 22%. W dniu 20 marca 2008 r. zawarł z firmą deweloperską umowę przedwstępną na zakup lokalu mieszkalnego w nowobudowanym budynku wielorodzinnym. Właściwa umowa kupna-sprzedaży zostanie zawarta do dnia 30 września 2008 r. Przedmiotowy lokal mieszkalny kupuje z zamiarem przeznaczenia go na biuro projektowe i prowadzenia w nim wyłącznie działalności gospodarczej. Należność za lokal mieszkalny będzie płatna w kilku ratach w formie zaliczek. W związku z powstaniem u Sprzedawcy (firmy deweloperskiej) obowiązku podatkowego (art. 19 ust. 11 ustawy o podatku VAT), fakt otrzymania zaliczki będzie dokumentowany przez Sprzedawcę fakturą VAT tzw. zaliczkową z naliczonym 7% podatkiem VAT. Przedmiotem sprzedaży jest lokal mieszkalny, dla której zgodnie z art. 41 ust. 12 ww. ustawy stawka podatku wynosi 7%. Sprzedawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przysługuje prawo do odliczenia 7% podatku VAT naliczonego na fakturach dokumentujących zakup lokalu mieszkalnego przeznaczonego na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej.

Zdaniem wnioskodawcy może skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących zakup lokalu mieszkalnego, który będzie przeznaczony na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, w ramach której realizowane są wyłącznie czynności opodatkowane podatkiem VAT, tj. odpłatna sprzedaż usług projektowych ze stawką podstawową VAT 22%. Podstawę prawną do odliczenia stanowi art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. W przedstawionym stanie faktycznym nie występują okoliczności, o których mowa w art. 88 ustawy o podatku VAT wykluczające prawo podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstanie w rozliczeniu za m-c, w którym otrzyma fakturę zaliczkową - zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1. W przypadku faktur zaliczkowych przy sprzedaży lokali mieszkalnych nie mają zastosowania unormowania prawne zawarte w art. 86 ust. 12 ustawy o podatku VAT, wg którego prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem. Reasumując uważa, że zostaną spełnione wszystkie warunki określone ustawą dające prawo do odliczenia podatku naliczonego a termin rozliczenia to m-c zapłaty zaliczki i otrzymania faktury.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M. C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl