IPPP1/443-1454/08-2/MPe

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 października 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-1454/08-2/MPe

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 29 lipca 2008 r. (data wpływu 31 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości rozliczenia faktur korygujących - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 lipca 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości rozliczenia faktur korygujących.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Podatnik w ramach prowadzonej działalności nabywa udokumentowane fakturami VAT towary i usługi (tzw. media), o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), dalej również "ustawa o VAT". Ustawodawca w stosunku do tych towarów i usług przewidział szczególny moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu ich świadczenia oraz szczególny moment powstania prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z ich nabyciem. Moment ten zarówno w przypadku powstania obowiązku podatkowego, jak i w przypadku prawa do dokonania odliczenia uzależniony został od terminu płatności. Terminy płatności należności z tytułu nabywanych przez Podatnika mediów wynikają z treści umów lub regulaminów, bądź są określane bezpośrednio na fakturach.

Jednocześnie nasze Przedsiębiorstwo otrzymuje faktury korygujące za dostawę ww. towarów i usług wystawione z przyczyn wskazanych w § 16 ust. 1 oraz § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawienia faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), dalej również "rozporządzenie MF". Wśród otrzymywanych faktur znajdują się zarówno faktury korygujące zmniejszające jak i zwiększające kwotę podatku naliczonego, zawierające termin płatności jak i faktury nie zawierające tego terminu.

Wątpliwości naszego Przedsiębiorstwa budzi moment, w którym winno nastąpić rozliczenie podatku naliczonego z tytułu otrzymanych faktur korygujących za media.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W rozliczeniu za jaki okres należy ujmować otrzymane przez Podatnika faktury korygujące za dostawy towarów i usług o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o VAT (tzw. media).

Zdaniem Wnioskodawcy, zasady wystawiania oraz rozliczania faktur korygujących określone zostały w § 16 i § 17 rozporządzenia MF. W myśl § 16 ust. 1 rozporządzenia MF, w przypadku, gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą. Natomiast, stosowanie do § 16 ust. 5, nabywca otrzymujący fakturę korygującą jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym tę fakturę otrzymał. (...).

Ponadto stosowanie do § 17 ust. 1 rozporządzenia fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Zgodnie zaś z § 17 ust. 4 nabywca otrzymujący fakturę korygującą:

1.

jest uprawniony do podwyższenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał, (...) - jeżeli ujęcie jej w rozliczeniu spowoduje zwiększenie podatku naliczonego, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy;

2.

jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał, (...) - jeżeli ujęcie jej w rozliczeniu spowoduje obniżenie podatku naliczonego.

Biorąc pod uwagę cytowane powyżej przepisy, Wnioskodawca stoi na stanowisku iż, przepisy rozporządzenia MF nie przewidują szczególnych zasad rozliczania faktur korygujących za towary i usługi określone w art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o VAT (tzw. media). W związku z powyższym, w przypadku otrzymania faktur korygujących za dostarczone tzw. media, należy rozliczyć je na zasadach ogólnych przewidzianych dla faktur korygujących (§ 16 i § 17 rozporządzenia MF) tj. w miesiącu otrzymania. Bez znaczenia natomiast pozostaje powód wystawienia faktur korygujących oraz fakt czy w wyniku ich wystawienia kwota podatku naliczonego ulegnie zmniejszeniu, czy też zwiększeniu, a także czy faktury te zawierają termin płatności, czy też tego terminu nie zawierają.

Prezentowane przez nasze Przedsiębiorstwo stanowisko znajduje potwierdzenie m.in. w następujących pismach organów:

* Pismo Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego z dnia 20 listopada 2006 r. (znak: 1471/NUR/443-326/3/06/AP) "Spółka otrzymane faktury korygujące (zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym są to faktury za tzw. media) powinna ująć w miesiącu ich otrzymania bez względu na to z jakiej przyczyny zostały wystawione oraz czy zwiększają czy zmniejszają podatek naliczony"

* Pismo Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego z dnia 25 kwietnia 2006 r. (znak: R0/443-27/06) "przy rozliczeniu otrzymanej przez podatnika faktury korygującej dokumentującej nabycie usług powszechnych, należy zastosować zasady ogólne odliczania podatku VAT z faktur korygujących" (tj. zasady określone w § 16 ust. 5 oraz § 17 ust. 4 rozporządzenia MF).

W przypadku uznania stanowiska naszego Przedsiębiorstwa za niezgodne z przepisami prawa podatkowego prosimy o wskazanie prawidłowego rozwiązania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.) w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą. Zgodnie z § 16 ust. 5 ww. rozporządzenia nabywca otrzymujący fakturę korygującą jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym tę fakturę otrzymał, a w przypadku nabywców, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy - w rozliczeniu za kwartał, w którym tę fakturę otrzymali.

Ponadto stosownie do § 17 ust. 1 ww. rozporządzenia fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Zgodnie zaś z ust. 4 § 17 nabywca otrzymujący fakturę korygującą:

1.

jest uprawniony do podwyższenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał, a w przypadku nabywców, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy, w rozliczeniu za kwartał, w którym fakturę otrzymali - jeżeli ujęcie jej w rozliczeniu spowoduje zwiększenie podatku naliczonego, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy;

2.

jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał, a w przypadku nabywców, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy, w rozliczeniu za kwartał, w którym fakturę otrzymali - jeżeli ujęcie jej w rozliczeniu spowoduje obniżenie podatku naliczonego.

Zgodnie z § 17 ust. 5 przepisu ust. 4 pkt 2 nie stosuje się w przypadku, gdy podatnik nie rozliczył podatku określonego w fakturze, której korekta dotyczy.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca otrzymuje faktury korygujące za dostawę tzw. "mediów" zmniejszające jak i zwiększające kwotę podatku naliczonego, zawierające termin płatności jak i faktury nie zawierające tego terminu. Wyżej wymienione faktury wystawione są z przyczyn wskazanych w § 16 ust. 1 oraz § 17 ust. 1 rozporządzenia.

A zatem w świetle powyżej powołanych przepisów oraz przedstawionego we wniosku stanu faktycznego należy stwierdzić, iż Spółka jako nabywca otrzymane faktury korygujące powinna ująć w miesiącu ich otrzymania bez względu na to z jakiej przyczyny zostały wystawione oraz bez względu czy zwiększają lub zmniejszają podatek naliczony.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl