IPPP1-443-1445/08-2/AK - Prawo do odliczenia całości podatku naliczonego zawartego w fakturach VAT dokumentujących raty leasingowe i inne płatności związane z zawartymi umowami leasingowymi dotyczącymi samochodów osobowych oddanych w użytkowanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu na okres nie krótszy niż 6 miesięcy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 października 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-1445/08-2/AK Prawo do odliczenia całości podatku naliczonego zawartego w fakturach VAT dokumentujących raty leasingowe i inne płatności związane z zawartymi umowami leasingowymi dotyczącymi samochodów osobowych oddanych w użytkowanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu na okres nie krótszy niż 6 miesięcy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana,.., przedstawione we wniosku z dnia 29 lipca 2008 r. (złożony osobiście dnia 29 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących raty leasingowe - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 lipca 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących raty leasingowe.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od 1996 r. i jest czynnym podatnikiem VAT od 2004 r.; Podatnik wykonuje czynności opodatkowane stawką 22%. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest wynajem pojazdów samochodowych, wulkanizacja, mycie i konserwacja pojazdów samochodowych. Aktualnie Podatnik wynajmuje innemu podmiotowi gospodarczemu samochód osobowy będący środkiem trwałym w jego firmie.

W miesiącu czerwcu 2008 r. na cele wynajmu innym podmiotom Wnioskodawca wziął w leasing operacyjny kolejny samochód osobowy. Umowa została zawarta na 36 m-cy. Po tym okresie Wnioskodawca samochód wykupi i wprowadzi do ewidencji środków trwałych.

Dla celów prywatnych Wnioskodawca posiada inny samochód.

Podatnik ma zamiar odliczyć pełną kwotę VAT od rat leasingowych po spełnieniu warunku wynikającego z art. 86 ust. 4 pkt 7. Samochód nie będzie używany na potrzeby własnej firmy ani na cele prywatne.

Chcąc zapewnić sobie dodatkowe źródło przychodu w postaci odpłatnego wynajmowania pojazdów Wnioskodawca ma zamiar wziąć w leasing operacyjny kolejne dwa samochody (zgłaszają się przedsiębiorcy zainteresowani wynajęciem samochodu). Leasing operacyjny Wnioskodawca traktuje jako źródło finansowania swojej działalności z uwagi na ograniczone środki własne.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy jako przedsiębiorca, którego działalność polega na odpłatnym oddaniu w używanie samochodów w okresie leasingu Podatnik ma prawo odliczyć pełną kwotę podatku VAT od opłaty wstępnej i rat leasingowych od samochodu osobowego na podstawie art. 86 ust. 4 pkt 7 ustawy o VAT... Czy zasada pełnego odliczania będzie obowiązywała przy zakupie samochodu osobowego za gotówkę, a także przy korzystaniu na postawie umowy leasingu...

Zdaniem Wnioskodawcy, wnioskuje on możliwość odliczenia 100% VAT od leasingu samochodu osobowego nabytego wyłącznie w celach wynajmu, na okres dłuższy niż 6 m-cy.

W przypadku stworzenia bazy samochodów przeznaczonych na wynajem, Podatnik stoi na stanowisku możliwości pełnego odliczenia podatku VAT, bez względu na to czy samochód został zakupiony za środki własne czy też wzięty w leasing.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W myśl ust. 2 pkt 1 lit. a tego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Uregulowania art. 86 ust. 3 cyt. ustawy wskazują, iż w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Na podstawie art. 86 ust. 4 pkt 7 cyt. ustawy ograniczenia zawartego w art. 86 ust. 3 cyt. ustawy nie stosuje się w przypadku, gdy przedmiotem działalności podatnika jest odprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów), tj. samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze. Ponadto w art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b cyt. ustawy zawarto warunek, iż samochody (pojazdy) winny być przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na cele najmu, dzierżawy, leasingu lub inne o podobnym charakterze przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy.

Przepis art. 86 ust. 7 cyt. ustawy wskazuje, iż w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe, o których mowa w art. 86 ust. 3 cyt. ustawy na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, o których mowa powyżej, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6.000 zł.

Odwołując się do wykładni językowej, zgodnie z definicją zawartą w internetowym Słowniku Języka Polskiego PWN pod pojęciem należy rozumieć m.in.: 1. "korzystać z czegoś, np. budynku, lokalu", 2. "korzystać z czegoś w sposób racjonalny, przynoszący jak największy pożytek", 3. "używać cudzej własności, czerpiąc z niej korzyści, ale mając jednocześnie obowiązek zachowania jej substancji i dotychczasowego przeznaczenia".

Z przedstawionych przez Wnioskodawcę okoliczności wynika, iż jest czynnym podatnikiem VAT i wykonuje czynności opodatkowane stawką 22%. Przedmiotem działalności Podatnika jest wynajem pojazdów samochodowych, wulkanizacja, mycie i konserwacja pojazdów samochodowych. W miesiącu czerwcu 2008 r. na cele wynajmu innym podmiotom Wnioskodawca wziął w leasing operacyjny kolejny samochód osobowy. Umowa została zawarta na okres 36 miesięcy i po tym okresie Wnioskodawca samochód wykupi i wprowadzi do ewidencji środków trwałych. Wnioskodawca podkreślił, iż samochód nie będzie używany na potrzeby własnej firmy ani na cele prywatne. Wnioskodawca ma zamiar wziąć w leasing operacyjny kolejne dwa samochody.

Zatem jak wynika z okoliczności wskazanych we wniosku, zastosowania nie znajdą uregulowania zawarte w art. 86 ust. 3 i art. 86 ust. 7 cyt. ustawy. W przypadku, gdy Wnioskodawca odda samochód w najem na okres dłuższy niż 6 miesięcy znajdą zastosowanie przepisy art. 86 ust. 4 pkt 7 wskazujące, iż w przypadku oddania pojazdu w odpłatne używanie regulacje art. 86 ust. 3 cyt. ustawy, ograniczające możliwość dokonania odliczenia całej kwoty podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup pojazdu osobowego, nie mają zastosowania. Ponadto w świetle przytoczonej definicji słowa Wnioskodawca nie będzie również użytkownikiem samochodów osobowych, które nabył i nabędzie na podstawie umowy leasingu operacyjnego, stąd też w tym przypadku nie ma również zastosowania art. 86 ust. 7 cyt. ustawy. W przedmiotowej sprawie będą miały więc zastosowanie przepisy art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b cyt. ustawy. Warunkiem odliczenia podatku naliczonego w pełnej kwocie będzie bowiem, jak wyraźnie wynika z powyższych uregulowań, aby pojazdy takie był przeznaczony wyłącznie do odpłatnego używania na podstawie umów wymienionych w tym przepisie, przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Jednocześnie ust. 3 pkt 1 art. 88 wskazuje, iż przepis ust. 1 pkt 2 nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, tzn. towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów

Reasumując, na podstawie art. 86 ust. 1 i art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b w zw. z art. 86 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, w okolicznościach wskazanych przez Podatnika stwierdzić należy, iż w przypadku gdy przedmiotem działalności Podatnika jest m.in. oddawanie w użytkowanie pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu i posiadane przez niego samochody osobowe na podstawie zawartych umów leasingowych zostaną przez niego oddane w najem na okres nie krótszy niż 6 miesięcy, to będzie przysługiwało mu prawo do odliczenia całości podatku naliczonego zawartego w fakturach VAT dokumentujących raty leasingowe i inne płatności związane z zawartymi umowami leasingowymi. Podobnie Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia całości podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących zakup samochodów osobowych, pod warunkiem, że zostaną spełnione warunki określone w art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b cyt ustawy, tzn. przedmiotowe samochody zostaną w ramach prowadzonej przez Podatnika działalności w zakresie oddawania w odpłatne użytkowanie samochodów na podstawie umów najmu, dzierżawy leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, oddane w najem na okres dłuższy niż sześć miesięcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w zakresie dotyczącym zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl