IPPP1-443-1320/09-2/MP - Opodatkowanie czynności wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci udziałów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-1320/09-2/MP Opodatkowanie czynności wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci udziałów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11 grudnia 2009 r. (data wpływu 14 grudnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 grudnia 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci udziałów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca H., Spółka z siedzibą w Hiszpanii utworzyła w czerwcu 2009 r. wraz z trzema innymi podmiotami z siedzibą w Hiszpanii, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (H. Polska Sp. z o.o.).

Na pokrycie kapitału zakładowego każdy ze wspólników, w tym Wnioskodawca, wniósł do nowo utworzonej spółki aport. Przedmiotem każdego z aportów były udziały posiadane przez wspólników w innej spółce kapitałowej (spółce z ograniczoną odpowiedzialnością) z siedzibą na terytorium Polski.

Wnioskodawca także wniósł do nowo-utworzonej spółki aport w postaci udziałów posiadanych przez Wnioskodawcę w innej spółce kapitałowej (spółce z ograniczoną odpowiedzialnością).

Wnioskodawca (ani żaden z pozostałych wspólników nowo-utworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) nie prowadzi działalności polegającej na obrocie akcjami lub udziałami.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wniesienie przez Wnioskodawcę - spółkę z siedzibą w Hiszpanii do spółki kapitałowej z siedzibą na terytorium Polski, wkładu niepieniężnego w postaci udziałów posiadanych przez Wnioskodawcę w innej jego spółce zależnej z siedzibą w Polsce po dniu 31 marca 2009 r., podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

W ocenie Wnioskodawcy wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci udziałów posiadanych przez Wnioskodawcę w innej jego spółce zależnej z siedzibą w Polsce po dniu 31 marca 2009 r., nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Wynika to z poniższych argumentów:

Stosownie do art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm., dalej jako: "u.p.t.u."), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

a.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

b.

eksport towarów,

c.

import towarów

d.

wewnątrzwspolnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju

e.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Czynności powyższe podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.

Powyższa ogólna regulacja przedmiotu opodatkowania uzupełniona jest:

a.

definicją towarów wskazaną w art. 2 pkt 6 u.p.t.u., zgodnie z którą przez używane w treści tej ustawy pojęcie "towary" rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty,

b.

treścią art. 8 u.p.t.u. precyzującą pojęcie świadczenia usług na potrzeby u.p.t.u.

W myśl art. 8 ust. 1 u.p.t.u. przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 u.p.t.u., rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w tym również:

a.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej,

b.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,

c.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Natomiast na podstawie art. 8 ust. 2 u.p.t.u. jako odpłatne świadczenie usług traktuje się nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników udziałowców akcjonariuszy członków spółdzielni i ich domowników członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami w całości lub w części.

W ocenie Wnioskodawcy z powyższych regulacji wynikają następujące wnioski:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega dostawa towarów i świadczenie usług. Ustawa o podatku od towarów i usług zawiera legalną definicję towarów, do których należą rzeczy ruchome, energia, budynki i budowle, grunty. Definicja towarów nie obejmuje praw. Udziały w spółce kapitałowej (spółce z ograniczoną odpowiedzialnością), zgodnie z Kodeksem spółek handlowych potwierdzają uczestnictwo ich właściciela w spółce, przyznając mu ogół praw i obowiązków w tej spółce (np. prawo do udziału w zysku, obowiązek wniesienia dopłat). W związku z tym udziały w spółkach nie stanowią towarów w rozumieniu u.p.t.u., a zatem wniesienie aportu składającego się z udziałów nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT jako dostawa towarów.

Wniesienie aportu składającego się z udziałów nie stanowi także świadczenia usług w rozumieniu u.p.t.u. Z art. 8 u.p.t.u. wynika, że świadczeniem usług w rozumieniu tej ustawy jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, przy czym dla określenia rodzaju usług należy stosować klasyfikacje wydane na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Zatem, świadczeniem usług będzie także m.in. zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej. Ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera legalnej definicji wartości niematerialnych i prawnych, a w sytuacjach wymagających użycia tego pojęcia odwołuje się do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Pojęcie wartości niematerialnych i prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm., dalej jako: "u.p.d.o.p.") określono w art. 16b ust. 1 i ust. 2 oraz w art. 16c u.p.d.o.p. Do wartości niematerialnych i prawnych na gruncie u.p.d.o.p. należą:

a.

spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,

b.

spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,

c.

prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,

d.

licencje i prawa własności przemysłowej (określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.),

e.

wartość stanowiąca równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how),

f.

wartość firmy powstała w przypadkach szczegółowo określonych w u.p.d.o.p.,

g.

koszty prac rozwojowych zakończonych wynikiem pozytywnym, który może być wykorzystany na potrzeby działalności gospodarczej.

Katalog wartości niematerialnych i prawnych na gruncie u.p.d.o.p. ma charakter zamknięty, co oznacza, że inne niż wymienione w nim składniki majątku nie stanowią wartości niematerialnych i prawnych na podstawie u.p.d.o.p. Wskazany powyżej katalog wartości niematerialnych i prawnych nie zawiera udziałów ani akcji w spółkach kapitałowych (w tym w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością), w konsekwencji udziały nie stanowią wartości niematerialnych i prawnych, i tym samym przeniesienie praw z nich wynikających nie stanowi świadczenia usług o którym mowa w art. 8 ust. 1 u.p.t.u.

W sytuacji przedstawionej przez Wnioskodawcę nie ma także zastosowania przepis art. 8 ust. 2 u.p.t.u., który zrównuje czynności nieodpłatnego świadczenia usług niestanowiących dostawy towarów z odpłatnym świadczeniem usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 u.p.t.u. Wynika to z faktu, że wniesienie aportem udziałów do spółki kapitałowej (w tym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) ma charakter odpłatny, ponieważ w zamian za wniesiony wkład niepieniężny wnoszący otrzymuje udziały w spółce.

W związku z powyższym, wniesienie aportu do spółki kapitałowej (w tym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) składającego się z udziałów nie stanowi dostawy towarów ani świadczenia usług w rozumieniu przepisów u.p.t.u. Z tego względu, pomimo treści § 38 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336) przewidującego, że wnoszenie aportów do spółek prawa handlowego i cywilnego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w ocenie Wnioskodawcy wniesienie aportu do spółki kapitałowej będzie podlegało opodatkowaniu tylko wtedy, gdy czynność ta będzie spełniała przesłanki uznania jej za dostawę towarów lub za świadczenie usług.

Z uwagi na powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie przez wnioskodawcę aportu w postaci udziałów w spółce zależnej do innej spółki kapitałowej nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Powyższe stanowisko podąża za podejściem organów podatkowych wyrażonych w interpretacjach indywidualnych wydanych z upoważnienia Ministra Finansów przez dyrektorów izb skarbowych, np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 5 maja 2009 r. nr IPPP2/443-255/09-2/SAP, interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 24 czerwca 2009 r. nr IPPP1/443-508/09-2/AW.

W ocenie Wnioskodawcy argumentację powyższą wzmacnia okoliczność, że Wnioskodawca ani pozostali wspólnicy nowo-utworzonej spółki nie prowadzą działalności gospodarczej polegającej na obrocie udziałami i akcjami innych spółek.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl