IPPP1-443-130/08-4/JF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-130/08-4/JF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 18 stycznia 2008 r. (data wpływu 28 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwolnienia dostawy lokalu mieszkalnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwolnienia dostawy lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółdzielnia mieszkaniowa będąc od 2002 r. zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług posiada lokal mieszkalny oddany do użytkowania 26 XI 2002 r. Budowę sfinansowano z funduszu zasobowego spółdzielni i lokal zaewidencjonowano w księgach rachunkowych jako środek trwały. Lokal mieszkalny pierwotnie przeznaczony był do sprzedaży, co przy obowiązujących przepisach było zwolnione z podatku VAT. Po wybudowaniu ww. mieszkania i braku nabywcy Zarząd Spółdzielni podjął decyzję, aby przeznaczyć lokal na tymczasową siedzibę. W latach 2002-2007 Spółdzielnia wykorzystywała biuro do działalności statutowej. W trakcie budowy Spółdzielnia poniosła wydatki związane z nabyciem materiałów i usług wykonawców, ale w związku z przeznaczeniem lokalu mieszkalnego na sprzedaż, co zgodnie z obowiązującą w roku 2002 ustawą VAT korzystało ze zwolnienia podatkowego, Spółdzielnia nie dokonywała odliczeń podatku od towarów i usług w tym zakresie. W czasie użytkowania lokalu nie poniesiono wydatków na ulepszenie, w rozumieniu podatku dochodowego, stanowiących co najmniej 30% wartości początkowej. W roku 2008 Spółdzielnia zamierza dokonać sprzedaży lokalu mieszkalnego jako towaru używanego, korzystając ze zwolnienia w zakresie podatku VAT wg art. 43 ust. 1 pkt 2.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy spółdzielnia sprzedając lokal mieszkalny w 2008 r. może korzystać ze zwolnienia w zakresie podatku VAT określonego w art. 43 ust. 1 pkt 2.

Zdaniem Spółdzielni dokonana w roku 2008 sprzedaż lokalu mieszkalnego jako towaru używany będzie korzystać ze zwolnienia w zakresie podatku VAT wg art. 43 ust. 1 pkt 2.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez pojęcie towary w świetle art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W myśl przepisu art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Co do zasady stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy - wynosi 22%. Jednakże, zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku. I tak, stosownie do zapisu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10 pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy zwolnieniu podlega dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Z powyższego wynika, iż zwolnieniu z opodatkowania nie podlegają obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, które mają być zasiedlone po raz pierwszy. Przez pierwsze zasiedlenie, zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy, rozumie się wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Z przedstawionego przez Stronę zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółdzielnia zamierza w roku 2008 sprzedać wybudowany przez siebie lokal mieszkalny i z założenia przeznaczony na sprzedaż jako towar handlowy, który ostatecznie wykorzystywany był na siedzibę dla swojej działalności. Sprzedaż przedmiotowego lokalu będzie wiązała się z wydaniem go pierwszemu nabywcy bądź pierwszemu użytkownikowi. Zatem, biorąc pod uwagę zapis art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, dostawa taka nie podlega zwolnieniu od opodatkowania, tym samym będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl