IPPP1/443-1263/12-2/MP - Możliwość opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy przez nadleśnictwo nieruchomości zabudowanej budynkiem magazynowym i produkcyjnym, placem manewrowym oraz parkingiem.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 lutego 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-1263/12-2/MP Możliwość opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy przez nadleśnictwo nieruchomości zabudowanej budynkiem magazynowym i produkcyjnym, placem manewrowym oraz parkingiem.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 grudnia 2012 r. (data wpływu 28 grudnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 grudnia 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Nieruchomość gruntowa-działka Nr 404/1, obręb Ś. stanowi własność Skarbu Państwa w zarządzie PGL Lasy Państwowe Nadleśnictwo K., na podstawie Księgi Wieczystej Nr.... prowadzonej przez Sąd Rejonowy w K., V Wydział KW. Działka ta, o powierzchni 0,3653 ha, położona jest w obrębie ewidencyjnym Ś., gm. K. (K. - obszar wiejski). Zgodnie z rejestrem gruntów Starosty K. sklasyfikowana jest jako tereny przemysłowe (symbol użytku - Ba).

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, uchwalonym uchwałą nr.... Rady Miejskiej w K. z dnia 30 czerwca 2011 r. obszar działki Nr 404/1 położony jest na terenie oznaczonym symbolem 1 P, o następujących ustaleniach: przeznaczenie podstawowe - obiekty produkcyjne, składy i magazyny, urządzenia energetyki zawodowej; przeznaczenie uzupełniające - zaplecze socjalno - administracyjne.

Zgodnie z ustaleniami Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy K., teren na którym położona jest działka Nr 404/1 oznaczony jest symbolem E, tereny istniejących obiektów infrastruktury technicznej.

Teren obecnej działki 404/1 przed II Wojną Światową wchodził w skład Nadleśnictwa Państwowego K. jako oddział Nr 15, a od 1965 r. jako część oddziału Nr 44 obrębu leśnego i Nadleśnictwa K. W roku 1973 obszar gruntów w zasięgu późniejszej działki Nr 404 wraz z drogą dojazdową został wyłączony z zasobu PGL LP Nadleśnictwa K. w trakcie III etapu rozbudowy Elektrowni K. (Zakłady Energetyczne Okręgu Wschodniego - Elektrownia K. w budowie), decyzją Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 30 grudnia 1973 r. (znak:.....) oraz zarządzeniem Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w R. z dnia 10 grudnia 1973 r. (znak: ZL-S-1024/5113). Decyzją Wojewody R, z dnia 25 czerwca 1994 r. (G.ll.7224/49/93-94) zostało stwierdzone nabycie z dniem 5 grudnia 1990 r. przez Elektrownię K. prawo użytkowania wieczystego gruntu. Na skutek zrzeczenia się prawa użytkowania wieczystego przez Elektrownię K. na rzecz Skarbu Państwa, działka nr 404 została przekazana nieodpłatnie (zwrócona) w zarząd na rzecz Lasów Państwowych decyzją Kierownika Urzędu Rejonowego w K. z dnia 1 grudnia 1995 r. (...).

W trakcie budowy Elektrowni K. część działki nr 404 została zajęta przez obiekty energetyczne - zaplecze stacji elektroenergetycznej 400/220/110 kV K., będącej obecnie własnością P. Powyższe spowodowało konieczność uregulowania stanu prawnego działki Nr 404 w obszarze faktycznie zajętym pod obiekty elektroenergetyki, poprzez ich wydzielenie w granicach działki nr 404/1 (mapa podziału nr 1255-50/2001 zatwierdzona decyzją Burmistrza Gminy K. z dnia 10 września 2003 r. nr......). W wyniku modernizacji ewidencji gruntów w 2007 r. ustalono ostateczną powierzchnię działki Nr 404/I i ujednolicono użytki jako tereny przemysłowe (Ba).

Aktualnie w obszarze działki 404/I pozostają wyłącznie naniesienia obce w postaci: części budynku magazynowego i produkcyjnego, utwardzonej płytami betonowymi drogi dojazdowej i placu manewrowego, chodników i parkingów. Część zabudowana ogrodzona jest siatką w słupkach metalowych z wysięgnikiem na drut kolczasty oraz bramą wjazdową. Obszar działki 404/1 uzbrojony jest w sieć instalacji energetycznych, kanalizację deszczową i sanitarną. Ponadto na działce znajdują się trzy słupy nośne linii wysokiego napięcia 110 kV, stanowiące część składową innego przedsiębiorstwa przesyłowego, tj. P. i są wyłączone w oparciu o art. 49 k.c. z własności działki Skarbu Państwa - Nadleśnictwa K.

W części teren porośnięty jest zadrzewieniem (14,4 m3), stanowiącym część składową gruntu. Dojazd z drogi publicznej (droga krajowa Nr 79) odbywa się drogami wewnętrznymi pozostającymi we władaniu P. i oznaczonymi jako działki Nr 406/2 i 409.

Nieruchomość opisana jako działka nr 404/1 objęta jest zobowiązaniem "P..", w związku z umową najmu nr...... z dnia 30 marca 2006 r., (...) zawartą na czas nieokreślony (przedmiotem umowy jest najem gruntu, nie dotyczy budynków i budowli, które w umowie są tylko wspomniane).

Jak wynika z pisma P. nr...... z dnia 5 lipca 2012 r. na działce nr 404/1 położonej w Ś. (własność Skarbu Państwa - w zarządzie Nadleśnictwa K. na zasadzie tzw. Stationes fisci) znajdują się ujęte w ewidencji środków trwałych następujące budynki i budowle:

a.

Budynek rozdzielni dla potrzeb własnych i magazynowy (rok budowy: 1976 - nie był modernizowany, powierzchnia ogólna: 96,46 m2, powierzchnia części budynku na działce nr 404/I: 34,45 m2, kubatura ogólna: 1856,6 m3, kubatura części budynku na działce nr 404/I:313,4 m3). Budynek ten ujęty jest w ewidencji środków trwałych P.

b.

Plac (obejmujący parking, chodniki z płyt betonowych) - ujęty w ewidencji środków trwałych P. Powstał w obecnym kształcie w 1976 r. (nie był modernizowany).

c.

Ogrodzenie - ujęte w ewidencji środków trwałych P. (wybudowane w 2009 r. w miejsce poprzedniego). Spółka Akcyjna P. z siedzibą w K. to spółka powiązana z P. oraz PS. Spółki te w imieniu P. pełnią funkcje administracyjne i gospodarcze w wyznaczonych obszarach działania.

Końcowo Wnioskodawca informuje, że Nadleśnictwo K. jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dostawa przedmiotowej nieruchomości, zabudowanej naniesieniami obcymi, powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a ustawy o podatku od towarów i usług stawka podatku wynosi 23%, jednakże ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku m.in.:

* stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

* zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata;

* zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Analizując zaistniałą sytuację stwierdzić należy, iż kluczowe znaczenie dla ustalenia stawki podatku właściwej dla dostawy przedmiotowej nieruchomości ma fakt, czy przedmiotem sprzedaży będzie nieruchomość wraz z zabudowaniami, czy jedynie nieruchomość gruntowa. Zgodnie z przepisem art. 49 § 1 k.c. "urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa". Jak wynika z orzecznictwa sądowego urządzeniami w rozumieniu przepisu art. 49 k.c. są również budynki, w których znajdują się niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa urządzenia, np. budynek administracyjny, którego znaczną część zajmuje kotłownia i laboratorium, warsztat naprawy urządzeń stacji oraz drogi, place wewnętrzne, pod którymi znajduje się sieć i instalacje z oprzyrządowaniem (wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 czerwca 2005 r., sygn. akt: I SA/Wa 643/04).

Jak wynika z komentarza Romana Trzaskowskiego artykuł KPP.2001.3.551

"Z problematyki stosunków własnościowych na tle art. 49 kodeksu cywilnego Teza nr 1 31999/1 Ratio Legis art. 49 k.c. polega przede wszystkim na ochronie związku omawianych urządzeń z resztą przedsiębiorstwa i umożliwieniu tym samym realizacji zadań do jakich jest ono przeznaczone. Niezależnie od tego, z czyją nieruchomością przedmiotowe urządzenia pozostają związane, nie stanowią one jej części składowej, a tym samym prawo własności tejże nieruchomości ich nie obejmuje i nie pochłania". Analogicznie Teza 4 ww. Artykułu Romana Trzaskowskiego dot. art. 49 k.c.: "Art. 49 kodeksu cywilnego uzależnia jego zastosowanie od tego, by przedmiotowe urządzenia (czy też ich zespoły) powiązane były z całością wchodzącą w skład zespołu przeznaczonego do realizacji określonych zadań gospodarczych (przedsiębiorstwo w znaczeniu przedmiotowym), a więc zespołu, którego znaczenie wykracza poza obszar poszczególnych nieruchomości. Wówczas bowiem rodzą się zarówno potrzeba ochrony jego więzi z pozostałymi składnikami przedsiębiorstwa, jak również potrzeba uelastycznienia jego sytuacji prawnej".

Reasumując należy stwierdzić, że przez urządzenia związane z przedsiębiorstwami przesyłu, które są wyłączone w oparciu o przepis art. 49 z własności gruntu, należy rozumieć nie tylko stricte linie czy rury przesyłowe, ale także obiekty kubaturowe, np. budynki stacji trafo (vide m.in. Wyrok WSA w Warszawie z dn. 13 czerwca 2006 r., sygn. akt; I SA/Wa 2312/05), a także inne budynki i urządzenia niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa przesyłowego, w tym drogi dojazdowe, place wewnętrzne manewrowe, ogrodzenia budynków z urządzeniami wysokiego napięcia (rozdzielni energii) etc. Dlatego też urządzenia - środki trwale będące w ewidencji P., a usytuowane na działce Nadleśnictwa K. Nr 404/1 położonej w Ś., w ocenie Nadleśnictwa, nie stanowią własności Skarbu Państwa - Nadleśnictwa K. lecz własność Przedsiębiorstwa przesyłowego tj. PS. gdyż są wyłączone z własności gruntu w oparciu o przepis art. 49 k.c.

Biorąc pod uwagę powyższe, oraz zapis art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym "przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel", należy stwierdzić, iż przedmiotem dostawy nie będzie nieruchomość gruntowa wraz ze znajdującymi się na niej budowlami, gdyż Nadleśnictwo nie będąc właścicielem przedmiotowych budowli nie może przenieść na nabywcę (tekst jedn.: faktycznego właściciela i użytkownika tych budowli) prawa do dysponowania ww. obiektami jak właściciel. W związku z faktem, iż Nadleśnictwo nie dokonało z PS rozliczenia nakładów poniesionych na wybudowanie ww. obiektów, przedmiotem dostawy będzie jedynie grunt. W konsekwencji do czynności tej nie będą miały zastosowania normy prawne zawarte w art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o podatku od towarów i usług, odnoszące się do dostawy budynków, budowli lub ich części. W związku z powyższym, uwzględniając fakt, iż przedmiotowa działka zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, położona jest na terenie oznaczonym symbolem 1 P, o następujących ustaleniach; przeznaczenie podstawowe - obiekty produkcyjne, składy i magazyny, urządzenia energetyki zawodowej; przeznaczenie uzupełniające - zaplecze socjalno - administracyjne - planowana przez Nadleśnictwo dostawa działki nr 404/1 zabudowanej naniesieniami obcymi nie może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, a winna być opodatkowana podatkiem VAT wg stawki 23% na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Organ podatkowy informuje ponadto, iż mocą ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 35) z dniem 1 kwietnia 2013 r. cytowany wyżej art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy otrzymuje brzmienie: "zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane", natomiast definicję "terenu budowlanego" zawiera dodany z dniem 1 kwietnia 2013 r. art. 2 pkt 33 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl