IPPP1/443-1225/08-2/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 sierpnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-1225/08-2/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 24 czerwca 2008 r. (data wpływu 26 czerwca 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT zapłaconego od importu towarów w procedurze uproszczonej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 czerwca 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT zapłaconego od importu towarów w procedurze uproszczonej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka dokonuje importu towarów z krajów trzecich przy zastosowaniu uproszczonej procedury celnej. W procedurze tej w momencie dokonania odprawy celnej towarów, następuje wpisanie towarów importowych do rejestru procedury uproszczonej, a ponadto wystawiane jest zgłoszenie celne SAD. Pieczęć na dokumencie celnym SAD ma inną (późniejszą) datę od daty wpisania towarów do rejestru procedury uproszczonej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W którym momencie powstaje prawo do odliczenia podatku VAT zapłaconego od importu towarów w procedurze uproszczonej: czy w dacie wpisania do rejestru procedury uproszczonej (pod warunkiem zapłaty kwoty podatku VAT), czy w momencie otrzymania dokumentu SAD.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 76 ust. 1 pkt c Wspólnotowego Kodeksu Celnego (Rozporządzenie Rady EWG Nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. wprowadzające Wspólnotowy Kodeks Celny) organy celne mogą zezwolić na określonych warunkach, aby zgłoszenie towarów do danej procedury zostało dokonane przez wpisanie towarów do ewidencji, w tym przypadku organy celne mogą zwolnić zgłaszającego z obowiązku przedstawienia towarów organom celnym (procedura uproszczona). Wpis do ewidencji musi wskazywać datę jego dokonania. Zatem import towarów dokonany przez Spółkę w procedurze uproszczonej, zgodny jest z polskim prawem i ma podstawę w przepisach prawa celnego wewnątrzwspólnotowego.

W świetle art. 86 ust. 10 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), prawo do obniżenia kwoty podatku należnego następuje w przypadku stosowania w imporcie towarów procedury uproszczonej, polegającej na wpisie do rejestru zgodnie z przepisami celnymi - powstaje za okres rozliczeniowy, w którym podatnik dokonał wpisu do rejestru. Obniżenie kwoty podatku należnego następuje pod warunkiem dokonania przez podatnika zapłaty podatku wykazanego w tym rejestrze.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl