IPPP1-443-1214/08-3/JF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 września 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-1214/08-3/JF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23 czerwca 2008 r. (data wpływu 25 czerwca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy lokali mieszkalnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 czerwca 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy lokali mieszkalnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi działalność w dziedzinie usług deweloperskich, obrotu nieruchomościami oraz inwestycji finansowych. W dniu 31 sierpnia 2007 r. Spółka nabyła prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość o pow. 115 m2. Lokal ten został nabyty w celu podziału i budowy dwóch mniejszych mieszkań, ze względu na wyższy popyt, a przez to i wyższe ceny na mniejsze mieszkania. Po wykonaniu niezbędnych prac oraz czynności organizacyjnych Spółka doprowadziła do faktycznego i prawnego podziału nabytego lokalu na dwa mieszkania: jedno o pow. użytkowej 42m2, drugie o pow. 73,91 m2.

Zarówno lokal nabyty przez Spółkę, jak i wytworzone z niego dwa mieszkania znajdują się w tzw. stanie deweloperskim, tzn. nie zostały wykończone i nie nadają się do zasiedlenia (zamieszkania). Obecnie Spółka zamierza zbyć wytworzone dwa mieszkania osobom fizycznym, które zasiedlają je, po ich uprzednim wykończeniu.

Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Nabywając pierwotny lokal przed jego podziałem otrzymała faktury VAT z podatkiem 7%. Podatek ten został wykazany jako podatek naliczony do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka z tytułu zamierzonej sprzedaży mieszkań powstałych z podziału nabytego, ale nie zamieszkanego i nie zasiedlonego lokalu, będzie zobowiązana do naliczenia podatku od towarów i usług według 7% stawki, czy też transakcja ta będzie zwolniona od tegoż podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej w skrócie ustawa o VAT (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż (dostawa) tak powstałych dwóch mieszkań podlega podatkowi VAT według stawki 7% na podstawie art. 41 ust. 12-12 c ustawy o VAT. Spółka nie nabyła bowiem pierwotnego lokalu w celu jego użytkowania, lecz jako swojego rodzaju półprodukt, który posłużył do wytworzenia właściwego towaru mającego być przedmiotem obrotu, jakim są dwa nowe mieszkania. Spółka sprzedając te mieszkania występować będzie w roli identycznej do każdego innego dewelopera, który wznosi i sprzedaje budynki i lokale mieszkalne. Uważamy przy tym, że w przedstawionym stanie faktycznym nie będzie miał zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, ponieważ jest on wyjątkiem, od zasady powszechnego opodatkowania VAT wszelkich transakcji i jako taki podlega interpretacji ścisłej. Zgodnie z tym przepisem, zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy. Oznacza to, że dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, po zasiedleniu lub zamieszkaniu po raz pierwszy jest zwolniona od VAT.

Natomiast w przedstawionym stanie faktycznym, nie można mówić ani, co jest oczywiste, o zamieszkaniu, ani o zasiedleniu. Pojęcia "zamieszkanie" ustawa o VAT nie definiuje, należy rozumieć wprost, a więc w znaczeniu potocznym ("słownikowym"). Pojęcie "pierwsze zasiedlenie" zostało natomiast zdefiniowane w art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. Zgodnie z tą definicją przez pierwsze zasiedlenie rozumie się wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Spółka była wprawdzie pierwszym nabywcą lokalu spełniającego rolę półproduktu, jednakże nie nabyła go do użytkowania w wykonywaniu czynności podlegających opodatkowaniu, lecz tylko i wyłącznie do "wytworzenia" jako deweloper produktu przeznaczonego dla finalnego odbiorcy rynkowego.

Wobec powyższego zastosowanie będą miały wskazane wyżej przepisy art. 41 ust. 12-1 2c ustawy o VAT, przewidujące 7% stawkę tego podatku dla dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Towarem. w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W myśl przepisu art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa wyżej, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stawka podatku w myśl art. 41 ust. 1 ustawy wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 - 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 ustawy. Jednakże, zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

Minister Finansów, w oparciu o przepis art. 41 ust. 16 ustawy, rozporządzeniem z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), dokonał obniżenia ww. stawki podatku dla dostaw niektórych towarów i świadczenia niektórych usług albo dla części tych dostaw lub części świadczenia usług.

Zgodnie z przepisem § 5 ust. 1a pkt 2 rozporządzenia, stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% również w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12 - w zakresie, w jakim wymienione obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy.

Stosownie natomiast do art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy, przy czym zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Przez obiekt budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy, rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11. Pierwsze zasiedlenie zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 14 ustawy, jako wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Zatem, przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć objęcie we władanie obiektu budownictwa mieszkaniowego lub jego części (lokalu mieszkalnego) przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Przedmiotowy obiekt (lokal) nie musi być faktycznie zamieszkały, lecz winien być przejęty przez nabywcę do użytkowania. Wydanie przedmiotowych obiektów nabywcy winno nastąpić w ramach wykonania przez sprzedającego czynności podlegających opodatkowaniu.

Jak wynika z treści wniosku Spółka, w ramach prowadzonej działalności, nabyła prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność. Do transakcji została zastosowana 7% stawka podatku od towarów i usług. W wyniku transakcji zakupu przedmiotowego lokalu mieszkalnego Wnioskodawca stał się jego właścicielem, a więc pierwszym nabywcą. Wnioskodawca korzystając z przysługującego prawa własności dokonał istotnej zmiany pierwotnego mieszkania, w wyniku której dotychczasowe mieszkanie przestało istnieć. Ze względu na popyt na mniejsze mieszkania lokal został podzielony faktycznie i prawnie na dwa mniejsze lokale. Obecnie Spółka zamierza sprzedać nie nabyte uprzednio mieszkanie, lecz dwa mieszkania powstałe z przebudowy poprzedniego lokalu mieszkalnego. Powyższe oznacza, iż mające być przedmiotem transakcji lokale zostaną zasiedlone dopiero przez ich nabywców.

Stwierdzić należy, iż przedmiotowe mieszkania przed dokonaniem ich sprzedaży nie były zasiedlone ani zamieszkane. W związku z tym, przedmiotowe transakcje sprzedaży mieszkań nie będą korzystały ze zwolnienia przewidzianego w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. W przedstawionym zdarzeniu przyszłym, dokonywana w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej dostawa nowych lokali mieszkalnych winna być opodatkowana, zgodnie z § 5 ust. 1a pkt 2 rozporządzenia, według stawki 7%.

Zatem, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl