IPPP1/443-1201/12-4/IGo

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 lutego 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-1201/12-4/IGo

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2012 r. (data wpływu 6 grudnia 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 stycznia 2013 r. (data wpływu 21 stycznia 2013 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 8 stycznia 2013 r. (skutecznie doręczone w dniu 14 stycznia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT transakcji sprzedaży lokalu usługowego wraz z miejscem postojowym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 grudnia 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT transakcji sprzedaży lokalu usługowego wraz z miejscem postojowym. Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 17 stycznia 2013 r., złożonym w dniu 17 stycznia 2013 r. (data wpływu 21 stycznia 2013 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 8 stycznia 2013 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą Tłumacz przysięgły języka niemieckiego AK z siedzibą przy ul. R, wpisaną do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Zarząd Dzielnicy. Do przedmiotu działalności Wnioskodawczyni należy między innymi wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi oraz działalność związana z tłumaczeniami. Działalność gospodarczą prowadzi od 1993 r. W dniu 25 czerwca 2008 r. Zainteresowana złożyła zgłoszenie rejestracyjne VAT-R, w którym zgłosiła się na czynnego podatnika VAT od grudnia 2006 r.

W dniu 3 grudnia 2007 r. na podstawie aktu notarialnego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Wnioskodawczyni zakupiła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu usługowego oraz spółdzielcze własnościowe prawo do miejsca postojowego w Spółdzielni Mieszkaniowej. Nabycie nastąpiło od osoby fizycznej (małżonków) nie będącej czynnym podatnikiem od podatku od towarów i usług. Tym samym sprzedaż wyżej wymienionego prawa przez osobę fizyczną nie została opodatkowana podatkiem VAT. Przedmiotowy lokal Wnioskodawczyni nabyła w stanie "deweloperskim" co oznacza, że nie posiadał on podłóg ani białego montażu, ściany nie były otynkowane, nie została doprowadzona energia elektryczna. Zainteresowana jest drugim właścicielem przedmiotowego lokalu. Przekazanie lokalu po jego wybudowaniu przez Spółdzielnię Mieszkaniową pierwszemu właścicielowi nastąpiło na podstawie umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i miejsca postojowego zawartej w dniu 25 lipca 2007 r. Od zakupu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku. Lokal ten jest wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych. W pierwszym półroczu 2008 r. Wnioskodawczyni poniosła koszty na przygotowanie lokalu do wynajmu. Nakłady poniesione na ulepszenie przedmiotowego lokalu nie przekroczyły 30% jego wartości początkowej. W stosunku do tych nakładów przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wnioskodawczyni oddała lokal wraz z miejscem postojowym w wynajem w dniu 23 lipca 2008 r., który trwał do 12 października 2008 r. Kolejny wynajem trwał od 1 lutego 2009 r. do 30 września 2012 r. Następny wynajem nastąpił od 3 października 2012 r. i trwa nadal.

Wnioskodawczyni zamierza sprzedać spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego wraz ze spółdzielczym własnościowym prawem do miejsca postojowego w 2013 r.

W piśmie uzupełniającym Wnioskodawczyni informuje, że w dniu 12 grudnia 2012 przedstawiciele Spółdzielni ustanowili aktem notarialnym odrębną własność lokalu niemieszkalnego numer U6 położonego przy ulicy... w..., a następnie przenieśli na Wnioskodawczynię własność tego lokalu. Jednocześnie dokonano przeniesienia udziału we współwłasności w lokalu niemieszkalnym - garażu.

Została zawarta notarialna Umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu niemieszkalnego i przeniesienia własności tego lokalu oraz udziału we współwłasności w lokalu niemieszkalnym - garażu.

Wnioskodawczyni precyzuje, że obecnie miejsce postojowe stanowi jej udział we współwłasności w lokalu niemieszkalnym - garażu, dla którego to garażu jest prowadzona odrębna księga wieczysta.

Wnioskodawczyni informuje, że miejsce postojowe jest usytuowane w wielostanowiskowym garażu podziemnym w tym samym budynku, co lokal użytkowy. Sprzedaż lokalu usługowego i miejsca postojowego będzie objęta jedną łączną umową sprzedaży (aktem notarialnym).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż wyżej opisanego własnościowego prawa do lokalu użytkowego wraz z miejscem postojowym korzystać będzie ze zwolnienia, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 albo 10a ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem wnioskodawcy, sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego wraz z miejscem postojowym będzie stanowić dostawę zwolnioną z VAT.

Stosownie do przepisów ustawy o VAT, opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług). Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Artykuł 7 ust. 1 pkt 5 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jako właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

W świetle powyższego, zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego traktować należy jak dostawę, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku. Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Zgodnie z treścią art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z kolei z definicji ustawowej "pierwszego zasiedlenia" zamieszczonej w art. 2 pkt 14 ustawy podatkowej wynika, że przez "pierwsze zasiedlenie" należy rozumieć oddanie do użytkowania, w wykonywaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynku, budowli lub ich części, po ich:

1.

wybudowaniu;

2.

ulepszeniu, jeżeli wydatki na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Zatem w wyniku planowanej sprzedaży prawa nastąpi dostawa lokalu innemu nabywcy, przy czym pomiędzy pierwszym zasiedleniem w 2008 r. a obecną dostawą upłynie czas dłuższy niż 2 lata.

Zdaniem Wnioskodawcy, dostawa będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług wynikających z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Nie będą bowiem występować przesłanki wyłączające zwolnienie, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Gdyby jednak to stanowisko okazało się nieuzasadnione to zwolnienie od podatku od towarów i usług nastąpi na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, bowiem wystąpią określone w nim przesłanki:

* nabycie prawa do lokalu nastąpiło od osoby fizycznej nie będącej podatnikiem podatku od towarów i usług i nie przysługiwało prawo do odliczenia w związku z jego nabyciem,

* nakłady poniesione na ulepszenie przedmiotowego lokalu nie przekroczyły 30% jego wartości początkowej.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

W związku z tym, stwierdzić należy, iż został spełniony warunek w art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. a ustawy, ponieważ przy nabyciu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego nie został naliczony podatek od towarów i usług, tym samym nie przysługiwało mi od zakupu prawo do odliczenia podatku naliczonego. Ponadto, spełniony został również warunek wskazany w art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. b ustawy, z uwagi na to, że wartość poniesionych nakładów na ulepszenie nie przekroczyła 30% wartości początkowej nieruchomości.

Biorąc pod uwagę wskazane regulacje, sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i miejsca postojowego, będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 cyt. ustawy.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

* ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego (pkt 5);

* zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6 (pkt 7).

Towarami natomiast, w myśl art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postaci energii.

Na mocy art. 2 pkt 22 ustawy, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W świetle powyższego, zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu zostało zrównane - dla celów podatku od towarów i usług - z prawem do rozporządzania towarem jak właściciel i tym samym wypełnia definicję dostawy towarów.

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawczyni zamierza sprzedać spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego wraz ze spółdzielczym własnościowym prawem do miejsca postojowego. Miejsce postojowe stanowi jej udział we współwłasności w lokalu niemieszkalnym - garażu, dla którego to garażu jest prowadzona odrębna księga wieczysta. Miejsce postojowe jest usytuowane w wielostanowiskowym garażu podziemnym w tym samym budynku, co lokal użytkowy. Sprzedaż lokalu usługowego i miejsca postojowego będzie objęta jedną łączną umową sprzedaży (aktem notarialnym).

Z uwagi na fakt, iż ustawa o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do niniejszej ustawy nie zawierają definicji lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego, dlatego też należy posiłkować się w tym zakresie przepisami ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 2 pkt 1 ww. ustawy samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, zwane dalej "lokalami", mogą stanowić odrębne nieruchomości. Stosownie natomiast do ust. 4 powołanego artykułu do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej "pomieszczeniami przynależnymi".

Ustawa o własności lokali wprowadza również pojęcie nieruchomości wspólnej, określa warunki, jakim obwarowane jest jej powstanie i zasady obliczania w niej udziału.

Według art. 3 ust. 1 powyższej ustawy, w razie wyodrębnienia własności lokali, właścicielowi lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej jako prawo związane z własnością lokali. Nie można żądać zniesienia współwłasności nieruchomości wspólnej, dopóki trwa odrębna własność lokali. Jednakże stosownie do ust. 2 ww. artykułu nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli.

Jak wynika z powyższego ww. ustawa rozróżnia pojęcia lokali mieszkalnych i lokali o innym charakterze. Pojedyncze miejsce postojowe, jako wyodrębniona jedynie liniami część hali garażowej nie może stanowić samo w sobie pomieszczenia przynależnego. Pomieszczeniem tym może być wielostanowiskowa hala garażowa, jako całe pomieszczenie, w którym znajdują się poszczególne miejsca postojowe.

Ustalenie właściwej stawki podatku VAT dla zbycia miejsca postojowego w garażu usytuowanym w budynku, wymaga analizy okoliczności, w których dochodzi do tego zbycia. Istotne znaczenie dla ustalenia właściwej stawki VAT ma sposób sprzedaży miejsca postojowego. Analizie poddać należy okoliczność, czy miejsce postojowe, jest, czy też nie może być przedmiotem odrębnej własności, a przez to czy może stanowić przedmiot samodzielnego obrotu, a więc czy miejsca takie mogą być sprzedawane i nabywane tylko i wyłącznie z lokalem, do którego zostały przypisane, czy też odrębnie.

Z przedstawionych okoliczności wynika, że przedmiotem sprzedaży, obok spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego będzie również miejsce postojowe jako udział we współwłasności w lokalu niemieszkalnym - garażu podziemnym. W tym przypadku przy nabyciu została zawarta notarialna Umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu niemieszkalnego i przeniesienia własności tego lokalu oraz udziału we współwłasności w lokalu niemieszkalnym - garażu, zatem mamy do czynienia z dwoma odrębnymi przedmiotami sprzedaży. Zatem, wyodrębnione miejsce postojowe może być przedmiotem odrębnej umowy sprzedaży.

Z przepisu art. 195 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) wynika, iż własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność). Współwłasność nie jest instytucją samodzielną, lecz stanowi odmianę własności i charakteryzuje się tym, że własność rzeczy (ruchomej lub nieruchomej) przysługuje kilku podmiotom. Do współwłasności stosuje się - jeśli co innego nie wynika z przepisów poświęconych specjalnie tej instytucji - przepisy odnoszące się do własności. Należy zatem uznać, że udział każdego ze współwłaścicieli jest ze swej istoty szczególną postacią prawną własności. Ponadto zgodnie z art. 196 Kodeksu cywilnego, współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.

Co do zasady, stosownie do art. 41 ust. 1 cyt. ustawy, stawka podatku wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Natomiast w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. stawki podatku wskazane w art. 41 ust. 1 i ust. 2 ulegają podwyższeniu, na podstawie art. 19 pkt 5 ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. z 2010 r. Nr 238, poz. 1578). W myśl art. 146a pkt 1 cyt. ustawy w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 cyt. ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Przy czym warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat, o czym stanowi treść art. 43 ust. 7a cyt. ustawy.

Natomiast definicję pierwszego zasiedlenia zawiera art. 2 pkt 14 cyt. ustawy, zgodnie z którym, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Żeby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynków (budowli) do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli zatem podatnik (bądź podmiot trzeci) wybuduje obiekt, lub go zmodernizuje, przy czym nakłady na ulepszenie przekroczą 30% wartości początkowej, a następnie obiekt ten (lub ulepszenie) zostanie oddany do użytkowania (wprowadzony przez podatnika do ewidencji środków trwałych), nie oznacza to, że został on zasiedlony. Oddanie do użytkowania nie nastąpiło bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało natomiast miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany obiekt zostanie sprzedany lub np. oddany w dzierżawę, najem, które to czynności będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zauważyć należy, iż zarówno sprzedaż, jak i dzierżawa, czy najem, wykonywane przez podatników podatku VAT są bowiem czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Z opisu sprawy wynika, że w dniu 3 grudnia 2007 r. na podstawie aktu notarialnego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Wnioskodawczyni zakupiła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu usługowego oraz spółdzielcze własnościowe prawo do miejsca postojowego w Spółdzielni Mieszkaniowej. Nabycie nastąpiło od osoby fizycznej (małżonków) nie będącej czynnym podatnikiem od podatku od towarów i usług. Tym samym sprzedaż wyżej wymienionego prawa przez osobę fizyczną nie została opodatkowana podatkiem VAT. Przedmiotowy lokal Wnioskodawczyni nabyła w stanie "deweloperskim" co oznacza, że nie posiadał on podłóg ani białego montażu, ściany nie były otynkowane, nie została doprowadzona energia elektryczna. Zainteresowana jest drugim właścicielem przedmiotowego lokalu. Od zakupu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku.

Lokal ten jest wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych. W pierwszym półroczu 2008 r. Wnioskodawczyni poniosła koszty na przygotowanie lokalu do wynajmu. Nakłady poniesione na ulepszenie przedmiotowego lokalu nie przekroczyły 30% jego wartości początkowej. W stosunku do tych nakładów przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wnioskodawczyni oddała lokal wraz z miejscem postojowym w wynajem w dniu 23 lipca 2008 r., który trwał do 12 października 2008 r. Kolejny wynajem trwał od 1 lutego 2009 r. do 30 września 2012 r. Następny wynajem nastąpił od 3 października 2012 r. i trwa nadal.

Wnioskodawczyni zamierza sprzedać spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego wraz ze spółdzielczym własnościowym prawem do miejsca postojowego w 2013 r.

Należy wskazać, iż w stosunku do transakcji sprzedaży nieruchomości składającej się ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu usługowego wraz z miejscem postojowym w garażu podziemnym zachodzą przesłanki do zwolnienia jej na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Przedmiotowa dostawa nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, bowiem lokal wraz z miejscem postojowym był przedmiotem umów najmu od 2008 r., a co z tym związane od chwili pierwszego zasiedlenia minęły ponad 2 lata. Istotnym jest również fakt, że Wnioskodawczyni nie dokonywała ulepszeń w stosunku do lokalu i miejsca postojowego, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, których wartość przekraczałaby co najmniej 30% wartości początkowej. Tym samym transakcja sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu wraz z miejscem postojowym, korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Zatem stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl