IPPP1/443-1163/10-4/PR - Ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego dla czynności wydania lokalu nabywcy przed zawarciem umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i uzyskaniem całej ceny za ten lokal.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 24 stycznia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-1163/10-4/PR Ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego dla czynności wydania lokalu nabywcy przed zawarciem umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i uzyskaniem całej ceny za ten lokal.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 15 listopada 2010 r. (data wpływu 17 listopada 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 stycznia 2011 r. (data wpływu 14 stycznia 2011 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 29 grudnia 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla czynności wydania lokalu nabywcy przed zawarciem umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i uzyskaniem całej ceny za ten lokal - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 listopada 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla czynności wydania lokalu nabywcy przed zawarciem umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i uzyskaniem całej ceny za ten lokal. Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 12 stycznia 2011 r. (data wpływu 14 stycznia 2011 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 29 grudnia 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność deweloperską polegającą na budowie budynków mieszkalnych z lokalami na sprzedaż. Z nabywcami lokali spółka zawiera umowy przedwstępne, na podstawie których zobowiązuje się do wybudowania budynku mieszkalnego wraz z konkretnym lokalem mieszkalnym, ustanowienia odrębnej własności tego lokalu oraz sprzedaży tego lokalu na rzecz nabywcy lokalu. Na podstawie powyższych umów przedwstępnych nabywcy dokonują płatności zaliczkowych, na które spółka wystawia faktury VAT. Po wpłacie całej ceny i wybudowaniu lokalu mieszkalnego lokal jest protokolarnie wydawany nabywcy (protokół przekazania lokalu). Z chwilą wydania lokalu nabywca może przystąpić do jego wykańczania, a także ponosi koszty związane z utrzymaniem lokalu. W późniejszym okresie zawierana jest w formie aktu notarialnego umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu i jego sprzedaży na rzecz nabywcy przenosząca własność lokalu na nabywcę. W wyżej opisanej sytuacji nie ma wątpliwości, iż obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą otrzymania każdej zaliczki.

Niekiedy zdarzają się sytuacje, iż nabywcy w toku negocjacji dotyczących zawarcia umowy przedwstępnej uzależniają zapłatę części ceny za lokal od jego protokolarnego odbioru. W takiej sytuacji spółka wydaje lokal nabywcy na podstawie protokołu przed uzyskaniem całej ceny za lokal i odnośnie takich sytuacji spółka nabrała wątpliwości odnośnie momentu obowiązku podatkowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w sytuacji protokolarnego wydania lokalu jego nabywcy przed zawarciem umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i jego sprzedaży oraz przed uzyskaniem całej ceny za ten lokal, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje (w stosunku do nieotrzymanej do czasu protokolarnego wydania lokalu części ceny) z chwilą otrzymania brakującej części ceny, nie później jednak niż 30 dnia licząc od dnia protokolarnego wydania lokalu.

W opinii Wnioskodawcy, zgodnie z art. 19 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług: "W przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wydania, z zastrzeżeniem ust. 13 pkt 10 i 11."

Zdaniem spółki powyższy przepis oznacza, iż w sytuacji protokolarnego wydania lokalu jego nabywcy przed zawarciem umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i jego sprzedaży oraz przed uzyskaniem całej ceny za ten lokal, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstanie w stosunku do nieotrzymanej do czasu protokolarnego wydania lokalu części ceny:

a.

z chwilą otrzymania brakującej części ceny, jeżeli nastąpi to przed upływem 30 dnia od dnia protokolarnego wydania lokalu nabywcy albo,

b.

30 dnia licząc od dnia protokolarnego wydania lokalu nabywcy, jeśli do tego czasu nie nastąpi płatność pozostałej części ceny.

Za stanowiskiem spółki przemawiają następujące argumenty:

1.

literalna wykładnia art. 19 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług - pojęcie "wydania" oznacza przekazanie czegoś komuś, wydanie (lokalu) nabywcy na podstawie protokołu oznacza przekazanie lokalu (mieszkania) nabywcy z możliwością prowadzenia przez niego prac wykończeniowych, a także zamieszkanie przez niego w lokalu oraz ponoszenie przez niego opłat, na podstawie protokołu nabywca staje się posiadaczem lokalu (mieszkania);

2.

ustawodawca w stosunku do deweloperów - inaczej niż w przypadku spółdzielni (art. 19 ust. 13 pkt 10 i 11) - nie wprowadza dodatkowych przesłanek powstania obowiązku podatkowego (np. chwila ustanowienia odrębnej własności lokalu) poza otrzymaniem całości lub części zapłaty oraz wydaniem lokalu;

3.

przepisy kodeksu cywilnego nie utożsamiają pojęcia przeniesienia własności lokalu i wydania lokalu. Wydanie lokalu może nastąpić przed przeniesieniem własności, równocześnie z przeniesieniem własności albo po przeniesieniu własności;

4.

wreszcie stanowisko doktryny: "Ustawodawca nie definiuje pojęcia "dzień wydania" niemniej można przyjąć, iż za dzień wydania należy uznać dzień postawienia lokalu lub budynku do dyspozycji nabywcy, a nie dzień zawarcia umowy sprzedaży." (VAT 2009. Tomasz Michalik. Wydawnictwo C.H. Beck. Warszawa 2009, s. 287).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r., przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy).

W przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wydania, z zastrzeżeniem ust. 13 pkt 10 i 11 (art. 19 ust. 10).

Przytoczony powyżej przepis art. 19 ust. 10 ustawy, nie definiuje pojęcia "dzień wydania". Dokonując jednak wykładni tej regulacji, należy mieć na uwadze fakt, iż określony w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy zakres opodatkowania tym podatkiem to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Dostawa towarów zdefiniowana została w art. 7 ust. 1 ustawy, jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Należy podkreślić, że przepis ten nie odwołuje się do cywilistycznych pojęć sprzedaży czy też przeniesienia prawa własności, nie uzależnia przeniesienia prawa własności od obowiązku podpisania umowy w formie np. aktu notarialnego, ale od faktycznego i ekonomicznego przeniesienia prawa własności.

Z powyższego wynika, że określając moment powstania obowiązku podatkowego za "dzień wydania towaru" nie należy brać pod uwagę przejęcia towaru na podstawie aktu notarialnego, ale faktyczne i ekonomiczne przeniesienie własności. Za dzień faktycznego i ekonomicznego przeniesienia prawa własności należy rozumieć dzień jego fizycznego wydania. Wydanie jest bowiem czynnością faktyczną, rozumianą jako objęcie w posiadanie, możliwość dysponowania nieruchomością lub korzystania z niej.

Zatem obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów, której przedmiotem są lokale, powstanie z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 30. dnia od dnia wydania nieruchomości.

Z opisu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jako deweloper dokonujący sprzedaży wybudowanych lokali mieszkalnych, w niektórych sytuacjach dokonuje protokolarnego wydania lokalu nabywcom, jeszcze przed uiszczeniem całości wartości lokalu oraz przed podpisaniem aktu notarialnego. Wątpliwości Zainteresowanego sprowadzają się do kwestii ustalenia właściwego momentu powstania obowiązku podatkowego od części nieuregulowanych należności do dnia wydania lokalu nabywcom. Mając na uwadze powyższe wyjaśnienia należy uznać, że w dniu przekazania lokali nabywcom na podstawie protokolarnego wydania, otrzymują oni faktyczne prawo do dysponowania nimi, korzystania, zatem weszli w ich posiadanie.

Reasumując, w okolicznościach przedmiotowej sprawy, zgodnie z brzmieniem art. 19 ust. 10 ustawy, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą uregulowania należności przez nabywcę, jednakże nie później niż 30-ego dnia licząc od dnia wydania lokalu nabywcy dokonanego na podstawie protokołu przekazania, gdyż wtedy dochodzi do faktycznej dostawy towarów - następuje faktyczne i ekonomiczne przeniesienie prawa własności do lokalu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl