IPPP1/443-1136/12-2/MPe

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 listopada 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-1136/12-2/MPe

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Parafii przedstawione we wniosku z dnia 14 listopada 2012 r. (data wpływu 15 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu "Wymiana nawierzchni chodnika wokół kościoła" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 listopada 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu "Wymiana nawierzchni chodnika wokół kościoła".

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Parafia posiada status osoby prawnej. Parafia nie prowadzi działalności gospodarczej. Wniosek Parafii o dofinansowanie zadania pn. "Wymiana nawierzchni chodnika wokół kościoła" został rozpatrzony pozytywnie i została podpisana w styczniu 2012 umowa o przyznanie pomocy pomiędzy Samorządem Województwa a Parafią. Inwestycja realizowana będzie przy wsparciu środków unijnych z Europejskiego Funduszu Rolnego Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Działania Odnowa i Rozwój wsi objętego PROW na lata 2007-2013. Realizacja projektu polega na wymianie starego chodnika z płyt betonowych na kostkę granitową.

Parafia nie będzie pobierać żadnych opłat z tytułu korzystania z chodnika wokół kościoła. Teren ten będzie dostępny dla wszystkich chętnych.

Celem inwestycji jest zaspokojenie potrzeb duchowych mieszkańców Parafii. Aplikując o dofinansowanie inwestycji Parafia opracowała harmonogram rzeczowo-finansowy, w którym założył, iż podatek VAT stanowi koszt kwalifikowany przedsięwzięcia. Aplikując o środki unijne wysokość kwoty dofinansowania obliczyła proporcjonalnie do wysokości kwoty brutto zadania, uznając tym samym VAT jako podatek nieodzyskiwany.

Parafia nie jest podatnikiem podatku VAT. Z uwagi na brak tej rejestracji nie wykonuje czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Parafia ma prawną możliwość odzyskania podatku od towarów i usług w związku z realizacją projektu "Wymiana nawierzchni chodnika wokół kościoła".

Zdaniem Wnioskodawcy, Parafia nie prowadzi działalności gospodarczej, nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług i nie wykonuje czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, w związku z powyższym nie ma prawnej możliwości odzyskania podatku VAT, tj. nie będzie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych z tyt. realizacji ww. projektu. (art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 117, poz. 1054) stosownie do przepisu art. 86 ust. 1)

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Parafia będzie realizowała przy wsparciu środków unijnych z Europejskiego Funduszu Rolnego Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Działania Odnowa i Rozwój wsi objętego PROW na lata 2007-2013 inwestycję pn. "Wymiana nawierzchni chodnika wokół kościoła". Realizacja projektu polega na wymianie starego chodnika z płyt betonowych na kostkę granitową.

Parafia wskazuje, iż w związku z realizacją przedmiotowego projektu nie będzie pobierać żadnych opłat z tytułu korzystania z chodnika wokół kościoła. Teren ten będzie dostępny dla wszystkich chętnych. Parafia nie jest podatnikiem podatku VAT i nie wykonuje czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Z analizy wniosku wynika, że dokonane przez Parafię zakupy nie będą miały związku z wykonaniem czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę opisany we wniosku stan sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego tut. Organ podatkowy stwierdza, że w przedmiotowej sprawie nie został spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku od towarów i usług związanego z realizacją ww. inwestycji - brak związku dokonanych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną. W związku z powyższym zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy Parafia nie ma prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu "Wymiana nawierzchni chodnika wokół kościoła".

Zatem, stanowisko Parafii w tak przedstawionym opisie sprawy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl