IPPP1/443-1133/08-2/SM - Czy podatnik, organizując serię koncertów odbywających się poza terytorium RP, wystawiając fakturę VAT Invoice bezpośrednio na kontrahenta zagranicznego, gdy podatek VAT rozlicza nabywca zagraniczny, powinien ten obrót wykazywać w deklaracji VAT-7?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-1133/08-2/SM Czy podatnik, organizując serię koncertów odbywających się poza terytorium RP, wystawiając fakturę VAT Invoice bezpośrednio na kontrahenta zagranicznego, gdy podatek VAT rozlicza nabywca zagraniczny, powinien ten obrót wykazywać w deklaracji VAT-7?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Orkiestry przedstawione we wniosku z dnia 11 czerwca 2008 r. (data wpływu 13 czerwca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wykazywania w deklaracji VAT-7 obrotu z tytułu organizacji koncertów poza terytorium RP - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 czerwca 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wykazywania w deklaracji VAT-7 obrotu z tytułu organizacji koncertów poza terytorium RP.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Orkiestra X (samorządowa instytucja kultury, osoba prawna), organizuje samodzielnie cykl koncertów odbywających się poza terytorium RP. Rolą Orkiestry X jest przygotowanie repertuaru koncertowego zgodnie z zamówieniem kontrahenta, a zatem próby sekcyjne artystów muzyków, próby w pełnym składzie Orkiestry, a w konsekwencji wypracowanie artystycznej interpretacji dzieła oraz koncerty.

Rolą Orkiestry X jest również samodzielne zawarcie kontraktów bezpośrednio z kontrahentem zagranicznym na przeprowadzenie koncertów Orkiestry w poszczególnych miejscach, tj. odpowiednich salach koncertowych na terenie S, F i H, jak również organizacja transportu muzyków, instrumentów i sprzętu, bazy logistycznej, itp.

Orkiestra X nie dokonuje sprzedaży biletów, ta bowiem jest przeprowadzana przez teatry, sale koncertowe i filharmonie, w których Orkiestra występuje.

Orkiestra X obciąża kontrahenta zagranicznego wynegocjowaną kwotą wynagrodzenia za usługę w zakresie kultury, wystawiając Fakturę VAT/VAT Invoice z dopiskiem: podatek VAT rozlicza nabywca/VAT should be settled by client.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Podatnik pragnie utwierdzić się w przekonaniu, iż organizując serię koncertów odbywających się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Orkiestra X wystawiając fakturę VAT Invoice bezpośrednio na kontrahenta zagranicznego, gdy podatek VAT rozlicza nabywca zagraniczny, nie powinna tego obrotu wykazywać w deklaracji VAT-7?

Zdaniem wnioskodawcy:

Zgodnie z treścią art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. a) ustawy o VAT: "W przypadku świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji lub rozrywki - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone". Opisane powyżej koncerty, Orkiestra X wykonuje poza terytorium RP, stąd uznaje, iż zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 (aʼcontrario) ustawy o VAT, w tym zakresie czynności Podatnika nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę, iż świadczenie usług związanych z kulturą jest na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT zwolnione z opodatkowania powstał problem wykazania ich wartości w deklaracji VAT-7.

Zgodnie z objaśnieniami do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7), zamieszczonymi w załączniku Nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 września 2005 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 185, poz. 1545), dotyczącymi rozliczenia transakcji podlegających opodatkowaniu oraz podatku należnego, a także transakcji wykazywanych poza terytorium kraju, w poz. 21 wykazuje się dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, lub prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ust. 5 ustawy.

Orkiestra uznaje zatem, iż wartości świadczonych usług w zakresie kultury wykonywanych poza terytorium kraju, nie należy wpisywać do druku deklaracji VAT-7.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą" - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 27 ust. 1 ustawy - w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. a) - w przypadku świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji lub rozrywki

* miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Orkiestra X będzie organizować cykl koncertów odbywających się poza terytorium RP (na terenie S, F i H). Uwzględniając powyższe, miejscem świadczenia i opodatkowania usług (zaliczonych przez Orkiestrę do usług w zakresie kultury) nie będzie terytorium RP, lecz terytorium ww. krajów i do rozliczenia podatku od towarów i usług z tego tytułu będzie nabywca usługi.

W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia z dnia 19 września 2005 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 185, poz. 1545), w załączniku Nr 3 (Objaśnienia do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7 i VAT-7K)), punkt 3 części C (Rozliczenie transakcji podlegających opodatkowaniu oraz podatku należnego, a także transakcji wykonywanych poza terytorium kraju) ma brzmienie: W poz. 21 wykazuje się dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, lub prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ust. 5 ustawy.

Natomiast w myśl art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy - podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Powyższy przepis nie będzie miał zastosowania w przedmiotowym przypadku. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Natomiast wykonywane przez Orkiestrę usługi w dziedzinie kultury są zwolnione od podatku od towarów i usług (zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, poz. 11 załącznika Nr 4 - brak wyłączenia wynikającego z pkt 4 z uwagi na fakt, iż Orkiestra nie dokonuje sprzedaży biletów, ta bowiem jest przeprowadzana przez teatry, sale koncertowe i filharmonie, w których występuje).

Zatem świadcząc wymienione usługi na terytorium kraju Orkiestra X nie mogłaby odliczyć podatku naliczonego (jako związanego z usługami zwolnionymi od podatku), w związku z czym nie ma ona obowiązku wykazywania w deklaracji VAT-7 obrotu z tego tytułu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl