IPPP1-443-1131/11-2/AS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 października 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-1131/11-2/AS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 13 lipca 2011 r. (data wpływu 20 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej wpłatę zaliczki - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lipca 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej wpłatę zaliczki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka S.A. (dalej: Spółka) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest sprzedaż i dystrybucja energii elektrycznej, sprzedaż oleju napędowego oraz świadczenie usług elektroenergetycznych. Spółka, na podstawie pisemnych umów z kontrahentami, dokonuje zakupu usług w rodzaju okresowych subskrypcji (przeważnie obejmujących okresy od kilku do kilkunastu miesięcy) dotyczących praw do aktualizacji oraz wsparcia technicznego do posiadanych licencji na korzystanie z oprogramowania. Zakup aktualizacji oraz wsparcia technicznego dokonywany jest na podstawie zawartych uprzednio Umów licencyjnych na oprogramowanie danego typu.

Przykładowo, Spółka nabywa prawo do aktualizacji oprogramowania X oraz, związanego z nim wsparcia technicznego na okres od 1 kwietnia 2011 r. do 31 marca 2012 r. W czerwcu 2011 r. Spółka otrzymuje z tego tytułu fakturę proforma, wystawioną przez sprzedawcę w maju 2011 r. Na podstawie otrzymanej faktury proforma, Spółka w czerwcu 2011 r. dokonuje na rzecz kontrahenta płatności przelewem kwoty wynikającej z faktury. Następnie, w czerwcu 2011 r., po dokonaniu płatności, Spółka otrzymuje fakturę VAT, dotyczącą zakupionej aktualizacji i wsparcia technicznego.

Od dnia rozpoczęcia świadczenia przez sprzedawcę usług, objętych zakresem faktury dotyczącej tych usług, Spółka nabywa prawo do korzystania ze świadczonych przez kontrahenta usług w pełnym zakresie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku takim, jak opisany we wniosku, Spółce przysługuje prawo do odliczenia kwoty VAT naliczonego z faktury VAT w rozliczeniu za okres, w którym Spółka dokonała płatności kwoty wynikającej z faktury VAT, tj. w przypadku opisanym we wniosku - w deklaracji VAT-7 za czerwiec 2011 r., a jeżeli Spółka nie odliczy podatku naliczonego VAT w deklaracji VAT-7 za okres, w którym dokonała płatności kwoty z faktury, będzie uprawniona odliczyć VAT naliczony zgodnie z art. 86 ust. 11 lub ust. 13 Ustawy o VAT, tj. w deklaracjach VAT-7 za jeden z dwu kolejnych okresów rozliczeniowych, następujących po wyżej wymienionym miesiącu lub poprzez dokonanie korekty deklaracji VAT-7 miesiąc, w którym dokonano płatności.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 Ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje co do zasady z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Na podstawie art. 19 ust. 4 Ustawy o VAT, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny zostać potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż 7 dnia, od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. W myśl art. 19 ust. 11 Ustawy o VAT, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Z art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT wynika, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czynnemu podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. kwotę podatku naliczonego, zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) i b Ustawy o VAT, stanowi suma kwot podatku VAT określonych w fakturach otrzymanych z tytułu nabycia towarów i usług lub potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli były one związane z powstaniem obowiązku podatkowego.

W myśl art. 86 ust. 10 pkt 1 Ustawy o VAT, prawo do obniżenia podatku VAT należnego powstaje zasadniczo u rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Zgodnie z art. 86 ust. 12 Ustawy o VAT, w przypadku otrzymania faktury, dokumentującej nabycie towarów lub usług przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, prawo do obniżenia kwoty VAT należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi. Ograniczenie wynikające z art. 86 ust. 12 Ustawy o VAT nie dotyczy jednak tych faktur VAT, które potwierdzają dokonanie płatności przed wykonaniem usługi, jeżeli są one związane z powstaniem obowiązku podatkowego.

Zdaniem Spółki nie ulega wątpliwości, że fakturami VAT w rodzaju faktur dokumentujących dokonanie zaliczek są faktury VAT, o jakich mowa w opisie zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku.

Faktury otrzymywane przez Spółkę z tytułu nabycia praw do aktualizacji oprogramowania X oraz związanego z nim wsparcia technicznego na dany okres są bowiem:

a.

wystawiane przed wykonaniem usługi przez sprzedawcę (przed upływem okresu, w odniesieniu do którego nastąpił zakup praw do aktualizacji i wsparcia technicznego) oraz,

b.

po dokonaniu przez Spółkę płatności kwoty wynikającej z faktury, faktura potwierdza uiszczenie płatności przed wykonaniem usługi, związanej z powstaniem obowiązku podatkowego po stronie sprzedawcy (kontrahenta Spółki).

Prawidłowość stanowiska Spółki w analizowanym zakresie znajduje potwierdzenie w orzecznictwie krajowych sądów administracyjnych. Przykładowo, w wyroku z dnia 24 czerwca 2010 r. (sygn. akt I FSK 1079/09) Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że "w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług przyjęto zasadę, że moment odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług w kraju uzależniony został od chwili otrzymania faktury, dokumentującej tę czynność, co odnosi się również do przypadku przekazania dostawcy (usługodawcy) przedpłaty. (...) w takim przypadku, zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 w zw. z ust. 2 pkt 1 lit. b) u.p.t.u., obniżenie podatku należnego o podatek naliczony następuje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę potwierdzającą dokonanie przedpłaty (zaliczki zadatku, raty) wiążącej się przy tym z powstaniem obowiązku podatkowego". Dalej NSA wskazał, że "Dla odliczenia podatku z faktury zaliczkowe istotnym jest powstanie obowiązku podatkowego z tytułu jej uiszczenia u podmiotu otrzymującego zaliczkę (dostawcy, usługodawcy) i udokumentowanie przez niego tego faktu stosowną fakturą. Przy spełnieniu tych warunków uiszczający zaliczkę podatnik może odliczyć wykazany w fakturze podatek w rozliczeniu za miesiąc jej otrzymania lub następny", oraz dalej "w przypadku gdy podatek wynika jedynie z faktury, która nie dokumentuje faktycznego zdarzenia rodzącego obowiązek podatkowy u jej wystawcy - faktura taka nie daje uprawnienia do odliczenia wykazanego w niej podatku. Dysponowanie w tym przypadku przez nabywcę fakturą wystawioną przez zbywcę stanowi jedynie formalny warunek skorzystania z tego uprawnienia, który nie stanowi per se uprawnienia do odliczenia podatku, jeżeli nie towarzyszy mu spełnienie warunku w postaci zaistnienia rzeczywistej (materialnej) czynności rodzącej u wystawcy faktury obowiązek podatkowy (w tym przypadku w postaci otrzymania zaliczki). Dopiero zatem ziszczenie się tegoż warunku materialnoprawnego, który skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego, czyli w omawianej sprawie dokonanie (otrzymanie) zaliczki, powoduje, że wystawiona wcześniej faktura może zostać uwzględniona jako dokument dający prawo do odliczenia wykazanego w niej podatku, jednak w rozliczeniu za okres nie wcześniejszy niż ziszczenia się tegoż materialnego warunku, jakim jest powstanie obowiązku podatkowego (...).

Należy podkreślić, że generalną zasadą przyjętą na gruncie systemu VAT < art. 167 Dyrektywy Rady 2006/112/WE dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, poprzednio art. 17 (1) VI Dyrektywy> jest, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje nabywcy (usługobiorcy) w okresie rozliczeniowym, w którym u dostawcy powstał obowiązek rozliczenia podatku należnego z tytułu transakcji, która stanowi źródło powstania podatku naliczonego, według schematu opodatkowanie (u dostawcy) - odliczenie (u nabywcy)".

Podsumowując, wynika stąd, że podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktur w rodzaju tych, o jakich mowa w niniejszym wniosku, nie za okres rozliczeniowy, w którym dana faktura została przez Spółkę otrzymana, ale za okres ziszczenia się czynności udokumentowanej fakturą VAT. W świetle art. 86 ust. 10 pkt 1 w związku z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. b) Ustawy o VAT, odliczenie podatku naliczonego z faktury VAT stanowiącej podstawę dla dokonania płatności przed wykonaniem usługi nie może nastąpić za okres rozliczeniowy wcześniejszy od tego, w którym na podstawie art. 19 ust. 11 Ustawy o VAT powstanie obowiązek podatkowy z tytułu faktycznego otrzymania płatności przez sprzedawcę.

W przykładzie przedstawionym w opisie zaistniałego stanu faktycznego, odliczenie podatku naliczonego z faktury VAT powinno nastąpić zatem za okres, w którym dokonana zostaje płatność kwoty wykazanej w fakturze (tu: w czerwcu 2011 r.)

Mając na uwadze, że obowiązek podatkowy powstanie u kontrahenta - wystawcy faktur VAT - w miesiącu dokonania przez Spółkę wpłaty należności wynikającej (w przedstawionym przykładzie - czerwiec 2011 r.), Spółce przysługiwać będzie prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w miesiącu, w którym Spółka dokonała zapłaty, tj. w deklaracji VAT-7 za czerwiec 2011 r. W deklaracji za ten miesiąc Spółka wykaże wartość netto z faktury wraz z 23% VAT naliczonym do odliczenia w odniesieniu do zakupionych aktualizacji i usługi wsparcia technicznego.

Jeżeli Spółka nie odliczy VAT naliczonego w deklaracji VAT-7 za wskazany wyżej miesiąc, będzie jej przysługiwać prawo do odliczenia VAT naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 11 lub ust. 13 Ustawy o VAT. Na podstawie art. 86 ust. 11 Ustawy o VAT, jeżeli Spółka nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w deklaracji za (przykładowo) czerwiec 2011 r., będzie mogła obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwu następnych okresów rozliczeniowych tj. w odniesieniu do przykładu przedstawionego we wniosku - w deklaracji VAT-7 za lipiec 2011 r. lub sierpień 2011 r.

Zgodnie z art. 86 ust. 13 Ustawy o VAT jeżeli Spółka nie obniży kwoty podatku VAT należnego o VAT naliczony w deklaracji VAT za miesiące, o których mowa powyżej, będzie uprawniona obniżyć kwotę VAT należnego poprzez skorygowanie deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku VAT należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia tj. w odniesieniu do prawa do obniżenia kwoty VAT należnego za czerwiec 2011 r. - do dnia 31 grudnia 2015 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Natomiast zgodnie z uregulowaniami art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Terminy, w których powstaje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego ustawodawca określił w art. 86 ust. 10-13 ustawy.

W myśl art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Przepis art. 86 ust. 11 ustawy stanowi, że jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Natomiast wg art. 86 ust. 12 ustawy w przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a) lub lit. c), przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.

Stosownie do art. 86 ust. 13 ustawy jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia kwoty podatku należnego niezależnie od terminu obniżenia kwoty podatku.

Z powyższych regulacji wynika, iż podstawową zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek tego podatku z wykonywaniem czynności opodatkowanych przez podatnika tego podatku. Zasadniczo prawo to powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Ograniczenie wynikające z art. 86 ust. 12 ustawy w związku z art. 86 ust. 2 pkt 1 nie dotyczy faktur VAT, które potwierdzają dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego.

Co do zasady, zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Jeżeli wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury nie później niż w 7. dniu, licząc od dnia wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy). Natomiast zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Zgodnie z § 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. (Dz. U. Nr 68, poz. 360) w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktu, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

Z opisu sprawy wynika, iż Spółka nabywa prawo do aktualizacji oprogramowania X oraz związanego z nim wsparcia technicznego na okres od 1 kwietnia 2011 r. do 31 marca 2012 r. W czerwcu Spółka otrzymuje z tego tytułu fakturę proforma, wystawioną przez sprzedawcę w maju 2011 r. Na podstawie otrzymanej faktury proforma, Spółka w czerwcu 2011 r. dokonuje na rzecz kontrahenta płatności przelewem kwoty wynikającej z faktury. Następnie, w czerwcu 2011 r., po dokonaniu płatności Spółka otrzymuje fakturę VAT, dotyczącą zakupionej aktualizacji i wsparcia technicznego.

W celu ustalenia okresu, w jakim Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z ww. faktury VAT konieczne jest ustalenie, czy faktura, o której mowa we wniosku jest fakturą zaliczkową.

Biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności sprawy, zauważyć należy, iż faktury otrzymywane przez Spółkę z tytułu nabycia praw do aktualizacji oprogramowania X oraz związanego z nim wsparcia technicznego są fakturami, o jakich mowa w art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. b) ustawy, tj. fakturami potwierdzającymi dokonanie zaliczki i wiążą się one z powstaniem obowiązku podatkowego u dostawcy:

* wystawiane są przed wykonaniem usługi przez sprzedawcę (przed upływem okresu, w odniesieniu do którego nastąpił zakup praw do aktualizacji i wsparcia technicznego) oraz,

* potwierdzają dokonanie przez Spółkę płatności kwoty przedpłaty (wynikającej z faktury proforma).

Zgodnie z przywołanym już art. 19 ust. 11 cyt. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zaliczki bądź zadatku, w tej części. Jak wynika z powyższego zapłata zaliczki (przedpłaty) powoduje powstanie obowiązku podatkowego u usługodawcy.

W odniesieniu zatem do wystawionej faktury, dokumentującej zapłacenie przedpłaty, u wystawcy powstanie obowiązek podatkowy w oparciu o art. 19 ust. 11 ustawy o VAT, natomiast dla odbiorcy, w związku z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. b) ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstanie w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę dokumentującą dokonaną przedpłatę (zaliczkę), albo za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 i ust. 11 ww. ustawy).

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny sprawy oraz obowiązujący stan prawny stwierdzić należy, że wystawiona przez sprzedawcę faktura VAT, dokumentuje dokonanie przedpłaty z tytułu nabycia praw do aktualizacji oprogramowania X oraz związanego z nim wsparcia technicznego, zatem skutkuje powstaniem u niego obowiązku podatkowego, stosownie do art. 19 ust. 11 ustawy.

W konsekwencji Wnioskodawca ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę dokumentującą dokonaną przedpłatę (zaliczkę), albo za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych, zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 i ust. 11 w związku z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. b) ustawy.

Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa powyżej może on obniżyć kwotę podatku należnego, przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, stosownie do art. 86 ust. 13 ustawy.

Na marginesie należy dodać, że faktura "proforma" nie jest dokumentem uregulowanym przepisami dotyczącymi podatku od towarów i usług zatem jej wystawienie czy otrzymanie w zakresie podatku od towarów i usług nie wywołuje skutków podatkowych, nie uprawnia zatem do odliczenia podatku naliczonego z niej wynikającego.

Odnosząc się do powołanego przez Spółkę wyroku z dnia 24 czerwca 2010 r. sygn. akt I FSK 1079/09, należy zauważyć, iż przytoczony przez Wnioskodawcę cytat z ww. wyroku: "obniżenie podatku należnego o podatek naliczony następuje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę potwierdzającą dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty) wiążącej się przy tym z powstaniem obowiązku podatkowego" jest adekwatny do przedstawionego stanu faktycznego i w pełni potwierdza stanowisko zaprezentowane w niniejszej interpretacji.

Dalsza część cytowanego wyroku odnosi się natomiast do sytuacji, w której faktury wystawiane są przez dostawcę przed wpłatą zaliczki (przedpłaty) i nie odzwierciedlają zdarzenia rodzącego obowiązek podatkowy u jej wystawcy, co w przedmiotowej sprawie nie miało miejsca.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl