IPPP1/443-1122/13-2/MPe

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 stycznia 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-1122/13-2/MPe

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 25 października 2013 r. (data wpływu 4 listopada 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży udziału w nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 listopada 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży udziału w nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, podlegającą opodatkowaniu od całości uzyskiwanych dochodów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: Wnioskodawca). W dniu 4 kwietnia 2007 r. Wnioskodawca wspólnie z małżonkiem (dalej: Małżonek) nabył do majątku prywatnego objętego wspólnością ustawową nieruchomość gruntową zabudowaną budynkiem mieszkalnym (dalej: Nieruchomość). Nieruchomość została nabyta w celach mieszkalnych, a Wnioskodawca wraz z Małżonkiem nie byli uprawnieni do odliczenia VAT z tytułu nabycia Nieruchomości.

Następnie Wnioskodawca wraz z Małżonkiem zdecydowali, że Nieruchomość będzie wykorzystywana przez Małżonka w ramach prowadzonej przez niego Działalności Gospodarczej. W związku z powyższym, Nieruchomość została wprowadzona do ewidencji środków trwałych Małżonka i podlegała amortyzacji dla celów podatkowych.

Od 2007 r. Nieruchomość była wynajmowana na cele mieszkaniowe w ramach prowadzonej przez Małżonka Działalności Gospodarczej. W ciągu ostatnich 2 lat nie dokonywano remontów Nieruchomości przekraczających 30% jej wartości początkowej.

W najbliższym czasie Wnioskodawca wraz z Małżonkiem planują dokonać sprzedaży Nieruchomości. Przed dokonaniem sprzedaży Nieruchomość zostanie wykreślona z ewidencji środków trwałych i będzie przeniesiona do majątku prywatnego Wnioskodawcy i jego Małżonka. Co oznacza, że sprzedaż Nieruchomości zostanie dokonana z majątku prywatnego Wnioskodawcy i jego Małżonka.

W związku z planowaną sprzedażą Nieruchomości, w dniu 7 października została podpisana umowa przedwstępna i jednocześnie Wnioskodawca wraz z Małżonkiem otrzymali zadatek od potencjalnego kupca.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy planowana sprzedaż udziału w Nieruchomości przez Wnioskodawcę i jego Małżonka będzie podlegać opodatkowaniu VAT na gruncie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm., dalej: ustawa o VAT).

Zdaniem Wnioskodawcy:

A.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów, przez którą rozumie się również zbycie nieruchomości. W konsekwencji sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości co do zasady podlega opodatkowaniu VAT, jeżeli podmiot ją sprzedający można uznać za podmiot działający w charakterze podatnika VAT.

Na gruncie przepisów art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjnie niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Z kolei stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy o VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przywołanych przepisów wynika, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością oraz ciągłością. Charakterystyki te nie będą występowały w przypadku czynności jednorazowej sprzedaży udziału w Nieruchomości przez Wnioskodawcę i jego Małżonka.

B.

W tym miejscu należy odwołać się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 września 2011 r. w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10, gdzie zostały wskazane kryteria pozwalające na prawidłowe zdefiniowanie podatnika. W wyroku tym Trybunał stwierdził, że jeżeli osoba sprzedająca nieruchomość:"podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi dyrektywy 2006/112, zmienionej dyrektywą 2006/138, należy uznać ją za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od wartości dodanej".

Wnioskodawca pragnie podkreślić, że Nieruchomość została nabyta do majątku prywatnego Wnioskodawcy i jego Małżonka, a zbycie Nieruchomości będzie miało miejsce również z majątku prywatnego. Zatem w świetle powołanego wyroku TSUE oraz przepisów ustawy o VAT, sprzedaż udziału w Nieruchomości nie stanowi czynności wykonywanej w ramach działalności gospodarczej, a Wnioskodawca nie jest podatnikiem podatku VAT z tego tytułu, gdyż nie podejmuje działań wykraczających poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

C.

Nawet w przypadku uznania sprzedaży udziału w Nieruchomości przez Wnioskodawcę za czynność wykonywaną w ramach działalności gospodarczej, to transakcja ta będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania.

Stosownie bowiem do art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy: (i) dostawa dokonywana jest w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim (ii) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata. Zatem przypadki w których powyższe zwolnienie nie ma zastosowania, nie będą miały miejsca przy sprzedaży udziału w Nieruchomości przez Wnioskodawcę.

Wnioskodawca pragnie podkreślić, że sprzedaż udziału w Nieruchomości nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, a pomiędzy pierwszym zasiedleniem a planowaną dostawą Nieruchomości upłynie okres dłuższy niż 2 lata.

Tym samym, niezależnie od tego czy transakcja sprzedaży udziału w Nieruchomości będzie pozostawać poza zakresem VAT, czy też będzie podlegać zwolnieniu z VAT Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT.

D.

Wnioskodawca pragnie podkreślić, że stanowisko zaprezentowane w niniejszym wniosku, znajduje również potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych prawa podatkowego, przykładowo: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 sierpnia 2013 r. (nr IPPPl/443-580/13-4/MP); interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dna 5 września 2012 r. (nr ILPP2/443-607/12-2/SJ).

Wobec powyższego należy uznać za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym transakcja sprzedaży udziału w Nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 powołanej wyżej ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem był podatnikiem podatku od towarów i usług.

W myśl art. 15 ust. 1 cyt. ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza - mocą ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Należy wskazać, że brzmienie art. 15 ust. 2 jednoznacznie wskazuje, że nie jest realizowana opcja uznania za podatnika każdego, kto dokonuje określonych transakcji związanych z działalnością gospodarczą w sposób okazjonalny. Powyższy przepis nie oznacza jednak, że nie jest objęty podatkiem od towarów i usług podmiot, który prowadząc działalność gospodarczą wykona np. tylko jedną transakcję.

Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie ma na tyle uniwersalny charakter, że pozwala na objęcie pojęciem "podatnika" te wszystkie podmioty, które prowadzą określoną działalność występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

W świetle definicji zawartej w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług dla uznania określonych zachowań podmiotu za działalność gospodarczą istotne znaczenie ma ich zorganizowany charakter. Przy czym, taka działalność wystąpi również w przypadku wykorzystywania towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zatem dostawa towarów (w tym nieruchomości) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy działaniom podmiotu dokonującego tej dostawy, można przypisać znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, co w efekcie przesądza o uzyskaniu statusu podatnika.

Dodatkowo należy wskazać, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym.

Podkreślić przy tym należy, że pod pojęciem "handel" należy rozumieć dokonywany w sposób zorganizowany zakup towarów w celu ich odsprzedaży. Jeżeli zatem dana czynność została wykonana poza zakresem działań producenta, handlowca, usługodawcy, pozyskującego zasoby naturalne, rolnika, czy wykonującego wolny zawód to w świetle cytowanego powyżej art. 15 ust. 2 ustawy nie można podmiotu dokonującego dostawy uznać za podatnika VAT z tytułu wykonania takiej czynności.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że w dniu 4 kwietnia 2007 r. Wnioskodawca wspólnie z małżonkiem nabył w celach mieszkalnych do majątku prywatnego objętego wspólnością ustawową nieruchomość gruntową zabudowaną budynkiem mieszkalnym. Wnioskodawca wraz z małżonkiem nie byli uprawnieni do odliczenia VAT z tytułu nabycia Nieruchomości. Następnie Wnioskodawca wraz z małżonkiem zdecydowali, że Nieruchomość będzie wykorzystywana przez małżonka w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. W związku z powyższym, Nieruchomość została wprowadzona do ewidencji środków trwałych małżonka i podlegała amortyzacji dla celów podatkowych.

Od 2007 r. Nieruchomość była wynajmowana na cele mieszkaniowe w ramach prowadzonej przez małżonka działalności gospodarczej. W ciągu ostatnich 2 lat Wnioskodawca nie dokonywał remontów Nieruchomości przekraczających 30% jej wartości początkowej.

W najbliższym czasie Wnioskodawca wraz z małżonkiem planują dokonać sprzedaży Nieruchomości. Przed dokonaniem sprzedaży Nieruchomość zostanie wykreślona z ewidencji środków trwałych działalności małżonka i będzie przeniesiona do majątku prywatnego Wnioskodawcy i jego małżonka. W związku z planowaną sprzedażą Nieruchomości, w dniu 7 października została podpisana umowa przedwstępna i jednocześnie Wnioskodawca wraz z małżonkiem otrzymali zadatek od potencjalnego kupca.

Z uwagi na przedstawione okoliczności sprawy oraz treść powołanych regulacji prawnych, stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie brak jest przesłanek pozwalających uznać, że dokonując dostawy udziału w Nieruchomości Wnioskodawca wystąpi w charakterze podatnika. Jak wcześniej wyjaśniono, aby uznać określoną sprzedaż za opodatkowaną podatkiem VAT nie wystarcza stwierdzić jedynie dostawę towarów, lecz wymagane jest określenie podmiotu dokonującego dostawy za występującego w związku ze sprzedażą jako podatnika podatku od towarów i usług. W niniejszej sprawie takich przesłanek brak. W opisie sprawy Wnioskodawca wskazał, że nieruchomość wykorzystywana była w działalności gospodarczej małżonka, który wynajmował nieruchomość na cele mieszkaniowe. Ponadto Wnioskodawca wskazał, że przed dokonaniem sprzedaży nieruchomość zostanie wykreślona z ewidencji środków trwałych prowadzonej przez małżonka działalności gospodarczej i będzie przeniesiona do wspólnego majątku prywatnego, jednakże przed wykonaniem powyższej czynności w dniu 7 października Wnioskodawca i jego małżonek podpisali umowę przedwstępną i otrzymali od potencjalnego kupca zadatek. Tym samym należy uznać, że nieruchomość w momencie podpisania umowy przedwstępnej i otrzymania zadatku była wykorzystywana w prowadzonej przez małżonka działalności gospodarczej. Powyższe powoduje, że z tytułu sprzedaży nieruchomości Wnioskodawcy nie można uznać za podatnika podatku VAT. Podatnikiem z tego tytułu będzie małżonek Wnioskodawcy.

W konsekwencji, w wyniku sprzedaży udziału w nieruchomości, o którym mowa we wniosku, Wnioskodawca nie będzie działał w charakterze podatnika podatku VAT, prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, tym samym sprzedaż nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym transakcja sprzedaży udziału nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT, należało uznać za prawidłowe.

Ponadto zauważyć należy, iż zgodnie z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Z tych też względów - z uwagi na indywidualny charakter interpretacji przepisów prawa podatkowego - zaznacza się, iż niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy jedynie Wnioskodawcy, nie dotyczy zaś drugiego współwłaściciela Nieruchomości (małżonka Wnioskodawcy).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie zakresu podatku od towarów i usług, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl