IPPP1/443-1118/08-5/GD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 września 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-1118/08-5/GD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki S.A., przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2008 r. (data wpływu 12 czerwca 2008 r.) uzupełnionym w dniu 21 lipca 2008 r. na wezwanie z dnia 4 lipca 2008 r., znak IPPP1/443-1118/08-2/GD (doręczone w dniu 9 lipca 2008 r.) oraz w dniu 13 sierpnia 2008 r. na wezwanie z dnia 31 lipca 2008 r., znak IPPP1/443-1118/08-3/GD (doręczone w dniu 4 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 czerwca 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 21 lipca 2008 r. na wezwanie z dnia 4 lipca 2008 r., znak IPPP1/443-1118/08-2/GD (doręczone w dniu 9 lipca 2008 r.) oraz w dniu 13 sierpnia 2008 r. na wezwanie z dnia 31 lipca 2008 r., znak IPPP1/443-1118/08-3/GD (doręczone w dniu 4 sierpnia 2008 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka S.A. jest właścicielem budynku biurowego. Spółka S.A. planuje wykorzystywać ten budynek jedynie w części (ok. 55% powierzchni biurowej). Spółka Sp. z o.o., której Spółka S.A. jest jedynym udziałowcem najmuje obecnie powierzchnię biurową od podmiotów trzecich.

Spółka Sp. z o.o. świadczy na rzecz Spółki S.A. różnego rodzaju usługi. Wynagrodzenie za te usługi kalkulowane jest metodą rozsądnej marży (tzw. "koszt plus"). Oznacza to, że wysokość wynagrodzenia Spółki Sp. z o.o. z tytułu usług świadczonych na rzecz Spółki S.A. równa jest wartości kosztów poniesionych przez Spółkę Sp. z o.o. w związku ze świadczeniem usług powiększonych o określoną marżę. Jednym z elementów uwzględnianych przy wyliczaniu bazy kosztowej jest koszt najmu powierzchni biurowej, jaki Spółka Sp. z o.o. ponosi wynajmując tę powierzchnię od podmiotów trzecich. Wynagrodzenie za usługi świadczone na rzecz Spółki S.A. stanowi 100% przychodów Spółki Sp. z o.o.

W związku z posiadanymi wolnymi powierzchniami biurowymi, Spółka S.A. planuje udostępnienie tych powierzchni Spółce Sp. z o.o. Budynek ma być udostępniany w ramach umowy na świadczenie usług przez Spółkę Sp. z o.o. na rzecz Spółki S.A. w celu bardziej efektywnego świadczenia tych usług. W zamian za udostępnienie powierzchni biurowej Spółka Sp. z o.o. nie będzie płacić Spółce S.A. odrębnego wynagrodzenia. W konsekwencji Spółka Sp. z o.o. rozwiąże dotychczasowe umowy najmu lub znacznie ograniczy powierzchnię biurową najmową od podmiotów trzecich. W związku z faktem, że Spółka Sp. z o.o. nie będzie ponosić kosztu najmu powierzchni biurowej (bądź koszty te ulegną znacznemu obniżeniu), koszty te wyłączone zostaną z bazy kosztowej stanowiącej podstawę do wyliczenia wynagrodzenia za usługi świadczone przez Spółkę Sp. z o.o. na rzecz Spółki S.A. W następstwie tego zmniejszeniu ulegną koszty ponoszone przez Spółkę S.A. związane z wynagrodzeniem za usługi świadczone przez Spółkę Sp. z o.o. Spółka S.A. dokonała odliczenia podatku VAT naliczonego związanego z budową nieruchomości.

W odpowiedzi na wezwanie z dnia 31 lipca 2008 r. znak IPPP1/443-1118/08-3/GD (doręczone w dniu 4 sierpnia 2008 r.) Spółka S.A. w dniu 13 lipca 2008 r. uzupełniła przedmiotowy wniosek o następujące informacje:

Spółka S.A. jest podmiotem odpowiedzialnym za ruch sieciowy w systemie przesyłowym elektroenergetycznym, a także bieżące i długookresowe bezpieczeństwo funkcjonowania tego systemu. W związku z tym, Spółka S.A. dla wypełniania tych funkcji wymaga odpowiedniego zaplecza administracyjnego, doradczego itp. Usługi świadczone przez Spółkę Sp. z o.o. stanowią niezbędne zaplecze dla bieżącego i długookresowego funkcjonowania Spółki S.A. W celu usprawnienia współpracy z Spółką Sp. z o.o. i zwiększenia jej efektywności, Spółka S.A. postanowiła udostępnić Spółce Sp. z o.o. własną powierzchnię biurową w ramach umowy na świadczenie usług.

Udostępnienie przez Spółkę S.A. powierzchni biurowej na rzecz Spółki Sp. z o.o. w ocenie Wnioskodawcy, można porównać przykładowo do udostępnienia lokalu firmie świadczącej usługi remontowe lub wykończeniowe, która wykonuje w nim prace. Wówczas udostępnienie jest niezbędne do tego, aby usługa była odpowiednio i efektywnie wykonana. Podobna zależność występuje również w przypadku Spółki S.A. Wsparcie techniczne, jakie Spółce S.A. zapewnia Spółka Sp. z o.o., jest wykonywane bardziej efektywnie dzięki udostępnieniu Spółce Sp. z o.o. powierzchni biurowej w budynku Spółki S.A. Obecność informatyków Spółki Sp. z o.o. w siedzibie Spółki S.A. wpływa pozytywnie na komunikację z pracownikami Spółki S.A., a także pozwala na szybszą reakcję na potrzeby Spółki S.A. ze względu na lepszą dostępność urządzeń systemowych. To z kolei zwiększa efektywność usług świadczonych przez Spółkę Sp. z o.o. Powierzchnia jest udostępniana tylko w celach związanych z realizacją zobowiązań wynikających z wzajemnej umowy (wynagrodzenie za usługi świadczone na rzecz Spółki S.A. stanowi 100% przychodu Spółki Sp. z o.o.). W praktyce oznacza to, iż Spółka S.A. udostępnia Spółce Sp. z o.o. część własnej nieruchomości jedynie w celu wykonywania usług na jej rzecz, za które to usługi (dzięki temu udostępnieniu) jest obciążana niższą kwotą wynagrodzenia. Usługi świadczone przez Spółkę Sp. z o.o. mają ścisły związek z funkcjonowaniem Spółki S.A., dlatego też udostępnienie budynku wiąże się z prowadzonym przez Spółkę przedsiębiorstwem i uzyskiwanymi przez nią przychodami podatkowymi.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy udostępnienie przez Spółkę S.A. powierzchni biurowej Spółce Sp. z o.o. będzie podlegać opodatkowaniu VAT jako nieodpłatnie świadczenie usług.

Zdaniem Wnioskodawcy.

Udostępnienie przez Spółkę S.A. powierzchni biurowej Spółce Sp. z o.o. nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do postanowień art. 8 ust. 2 Ustawy o VAT, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części traktuje się jak odpłatne świadczenie usług. W związku z powyższym nieodpłatne świadczenie usług przez podatnika podlega opodatkowaniu jedynie w przypadku łącznego spełnienia dwóch warunków zawartych w art. 8 ust. 2 Ustawy o VAT:

* świadczenie danej usługi nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, czyli nie wiąże się z zakresem przedmiotowym funkcjonowania przedsiębiorstwa podatnika,

* podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi: czynnościami czy usługami, w całości lub w części.

Jeżeli chociaż jeden z powyższych warunków nie jest spełniony, to nieodpłatne świadczenie usług przez podatnika nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Stanowisko to znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych (por. wyrok WSA z dnia 13 lipca 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 3630/06, wyrok z dnia 17 grudnia 2007 r. WSA, sygn. akt III SA/Wa 1287/07). Podobnie wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 23 kwietnia 2008 r. (sygn. akt I FSK 1788/07).

Stanowisko takie było również potwierdzane w interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe. I tak np.: Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna w postanowieniu z dnia 18 maja 2007 r. "nieodpłatne świadczenie przez stronę usług w postaci darmowego zamieszczania ogłoszeń w wydawanej gazecie (do skorzystania z których uprawnia posiadany kupon) - jako mające związek z prowadzoną przez spółkę działalnością - nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług" (sygn. III/443-10/07/MC). Spółka podkreśla, że budynek Spółki S.A. jest udostępniany Spółce Sp. z o.o. w celu świadczenia usług na rzecz Spółki S.A. Usługi świadczone przez Spółkę Sp. z o.o. mają ścisły związek z funkcjonowaniem Spółki S.A., dlatego też udostępnienie budynku wiąże się niewątpliwie z prowadzonym przez Spółkę S.A. przedsiębiorstwem i ma na celu zapewnienie odpowiedniego zaplecza, administracyjnego, doradczego niezbędnego dla bieżącego i długookresowego funkcjonowania Spółki S.A.

Mając powyższe na uwadze, zdaniem Spółki S.A. nie jest spełniony jeden z warunków zawartych w art. 8 ust. 2 Ustawy o VAT. To z kolei wyklucza opodatkowanie VAT czynności udostępnienia przez Spółkę S.A. budynku Spółce Sp. z o.o.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 powołanej ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się - w myśl art. 8 ust. 1 tej ustawy - każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

* przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

* zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub tolerowania czynności lub sytuacji,

* świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z treści cytowanego wyżej przepisu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż ustawodawca przyjął generalną zasadę, że usługami są wszelkie odpłatne świadczenia niebędące dostawą towarów. Stąd też stwierdzić należy, iż definicja "świadczenia usług" ma charakter dopełniający definicję "dostawy towarów". Jest ona wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji wykonywanych przez podatników w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Z powyższego wynika, iż w przepisach powołanej ustawy określeniem "usług" objęto obszerny krąg czynności obejmujący swoim zakresem zarówno czynności określone przez stosowne klasyfikacje statystyczne, jak i cały szereg innych świadczeń nie ujętych w tych klasyfikacjach.

Dana czynność podlega opodatkowaniu, gdy dokonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności, przy czym związek pomiędzy otrzymaną płatnością, a świadczeniem na rzecz dokonującego tej płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można było powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie. Odpłatność jest świadczeniem kontrahenta (względnie osoby trzeciej) wyrażone w określonej kwocie pieniężnej albo mający charakter świadczenia niepieniężnego.

W myśl art. 8 ust. 2 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.

Z powyższego zapisu wynika, że nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów uznaje się za odpłatne świadczenie usług, jeżeli spełnione zostaną łącznie następujące warunki wynikające z wyżej powołanego przepisu:

* nieodpłatne świadczenie usług nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa,

* podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami.

Przez świadczenie usług, które nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy rozumieć takie świadczenie usług, które odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności.

Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych w art. 8 ust. 2 cytowanej ustawy jest podstawą do traktowania nieodpłatnej usługi jako niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z przedstawionego przez Spółkę S.A. opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w ramach umowy na świadczenie usług przez Spółkę Sp. z o.o. na rzecz Spółki S.A., Wnioskodawca (Spółka S.A.) będzie udostępniał Spółce Sp. z o.o. powierzchnię biurową. Za świadczoną usługę Spółka S.A. otrzyma wynagrodzenie w postaci zmniejszenia kosztów ponoszonych przez Spółkę S.A. związanych z wynagrodzeniem za usługi świadczone przez Spółkę Sp. z o.o.

Sposób uregulowania należności pomiędzy stronami umowy pozostaje bez wpływu na uznanie danej czynności za podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym, należy stwierdzić, iż przedstawiona przez Spółkę S.A. czynność stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl