IPPP1-443-1098/10-2/IGo - Możliwość zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT transakcji sprzedaży nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-1098/10-2/IGo Możliwość zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT transakcji sprzedaży nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12 października 2010 r. (data wpływu 25 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 października 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

Na podstawie decyzji Wojewody S... z dnia 3 września 1991 r. X (przedsiębiorstwo państwowe) nabyło prawo użytkowania wieczystego nieruchomości obejmującej cztery działki gruntu (nr 291, 292, 293, 294) o łącznej powierzchni 5,8965 ha oraz prawo własności znajdujących się na nich:

* budynków stanowiących odrębne od gruntu przedmioty własności (m.in. kotłownia, budynek socjalno-administracyjny, magazyny, budynki i hale produkcyjne),

* urządzeń (m.in. wiata na tarcicę, zasieki na opał, stacja paliw, drogi wewnątrzzakładowe, plac składowy betonowy, rampa do pojazdów, bocznica kolejowa wąskotorowa)

- (dalej: "Nieruchomość").

Działki o numerach 291, 293 i 294 są zabudowane budynkami oraz budowlami natomiast na działce 292 znajdują się jedynie budowle (tekst jedn. ogrodzenie i bocznica kolejowa).

Budynki i urządzenia będące częścią Nieruchomości zostały wybudowane przez X (przedsiębiorstwo państwowe) z własnych środków przed 1991 r. W związku z tym nabycie budynków od Wojewody S... nastąpiło nieodpłatnie. W stosunku do kosztów poniesionych na wybudowanie budynków i urządzeń spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. W procesie prywatyzacji w 1992 r. przedsiębiorstwo państwowe, tj. X zostało zlikwidowane. Na mocy umowy zawartej w 1992 r. majątek zlikwidowanego przedsiębiorstwa państwowego został oddany do odpłatnego korzystania spółce X S.A. w P.... Majątek oddany do odpłatnego korzystania stanowił przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego. Następnie, w wykonaniu postanowień wspomnianej umowy z 1992 r., na mocy aktu notarialnego X S.A. nabyło własność omawianego przedsiębiorstwa (w tym m.in. Nieruchomości). Z tytułu nabycia użytkowania wieczystego gruntu oraz własności budynków i urządzeń spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

W 2005 r. akcje X S.A. zostały nabyte przez spółkę H... S.A., która w 2007 r. odsprzedała akcje do W... S.A. (późniejsze B... S.A.). W 2008 r. nastąpiło połączenie X S.A. i B... S.A. (spółka przejmująca), która została następcą prawnym X S.A. W 2009 r. B...S.A. zmieniła nazwę na BB... S.A. (dalej - "Spółka", "Wnioskodawca").

Przedmiotowa Nieruchomość była użytkowana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez przedsiębiorstwo państwowe, a następnie przez X S.A. i następcę prawnego BB S.A. W Nieruchomości znajdują się pomieszczenia biurowe oraz baza sprzętowo-transportowa. Nieruchomość nie była wynajmowana, dzierżawiona lub w inny sposób oddawana do użytkowania podmiotom trzecim. W okresie od 1991 r. nie były ponoszone wydatki na ulepszenie w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w stosunku do których przysługiwałoby prawo do odliczenia podatku naliczonego.

W 2002 r. zaprzestano prowadzenia działalności operacyjnej w Nieruchomości i przeznaczono ją do sprzedaży. Obecnie Wnioskodawca planuje sfinalizować transakcję sprzedaży Nieruchomości (tekst jedn. prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowionymi na niej budynkami i urządzeniami). W tym celu prowadzone są rozmowy i negocjacje z potencjalnymi kupcami.

Pomimo zaprzestania działalności operacyjnej w Nieruchomości w 2002 r. Spółka nadal ponosiła koszty związane z utrzymaniem (posiadaniem) obiektu takie jak: opłata z tytułu wieczystego użytkowania, podatek od nieruchomości, ochrona, opłaty eksploatacyjne (głównie opłaty stałe związane z przyłączem mediów oraz niewielkie zużycie), ubezpieczenie, których Spółka nie zaliczała do kosztów uzyskania przychodów. Wskazana Nieruchomość jest ujęta w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy w stosunku do sprzedaży Nieruchomości przysługuje Spółce zwolnienie z podatku od towarów i usług (dalej: "podatek VAT").

Czy powyższe zwolnienie przysługuje Spółce na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy u podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - (dalej: "Ustawa o VAT").

Zdaniem Spółki sprzedaż przedmiotowej Nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT.

Zgodnie z wymienionym przepisem zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest wykonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie zgodnie z art. 2 pkt 14 Ustawy o VAT rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższego wynika, iż dostawa budynków, budowli lub ich części jest co do zasady zwolniona od podatku VAT. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym położone są budynki i budowle rozstrzygają przepisy art. 29 ust. 5 cyt. ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, bądź też opodatkowana jest 22% stawką podatku, na takich samych zasadach opodatkowana jest dostawa gruntu (w tym również zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu), na którym posadowione są budynki.

X (przedsiębiorstwo państwowe) nabyło Nieruchomość (tekst jedn. prawo wieczystego użytkowania gruntu oraz prawo własności posadowionych na nim budynków i urządzeń) w 1991 r. na mocy decyzji Wojewody S.... Następnie przedmiotowa Nieruchomość jako część przedsiębiorstwa została oddana do odpłatnego korzystania na mocy umowy z 1992 r. W 1999 r. w wykonaniu postanowień umowy z 1992 r. X S.A. nabyło przedsiębiorstwo, w skład którego wchodziła omawiana Nieruchomość. Tym samym, zdaniem Spółki, Nieruchomość została zasiedlona w rozumieniu art. 2 pkt 14 Ustawy o VAT tj. oddana do użytkowania pierwszemu nabywcy po wybudowaniu. Od tego momentu Nieruchomość była użytkowana w działalności gospodarczej, która od 1993 r. podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym planowana przez Spółkę w 2010 r. sprzedaż Nieruchomości nie będzie odbywać się w ramach pierwszego zasiedlenia. Nie zostanie także spełniona przesłanka z art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. b) ustawy o VAT, bowiem od pierwszego zasiedlenia Nieruchomości minęło więcej niż 2 lata. W konsekwencji sprzedaż przedmiotowej Nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT.

Dodatkowo Spółka pragnie zwrócić uwagę, iż z tytułu wybudowania budynków i urządzeń będących częścią Nieruchomości oraz w momencie nabycia Nieruchomości (tekst jedn. prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz prawa własności posadowionych na nim budynków i urządzeń) nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Od 1991 r. nie ponoszono także wydatków na ulepszenie w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Mając na uwadze powyższe Spółka wnosi o potwierdzenie jej stanowiska, iż sprzedaż Nieruchomości (tekst jedn. prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz prawa własności budynków i urządzeń na nim posadowionych) będzie korzystała ze zwolnienia z podatku VAT. Zwolnienie to przysługuje Spółce na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów na terenie kraju.

Jak wynika z art. 2 pkt 6 ww. ustawy, towarami są rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

1.

przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;

2.

wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;

3.

wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;

4.

wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;

5.

ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;

6.

oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

7.

zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Z powołanego wyżej art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że istotą dostawy towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W treści ww. przepisu ustawy, mowa jest bowiem o tego rodzaju czynności, która daje otrzymującemu towar prawo do rozporządzania nim jak właściciel.

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w rozporządzeniach wykonawczych do niej przewidziano możliwość zastosowania obniżonych stawek podatku, a nawet zwolnień od podatku.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie - w myśl art. 2 pkt 14 ustawy - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Analiza powyższych przepisów wskazuje, że dla zastosowania powyższego zwolnienia od podatku istotne jest określenie, czy dostawa nie następuje w ramach pierwszego zasiedlenia. Ustawa o podatku od towarów i usług zawiera definicję legalną tego pojęcia. Wynika z niej, że pierwsze zasiedlenie występuje wówczas, gdy budynek, budowla lub ich części są wydawane pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi. Istotne jest jednak to, że musi to nastąpić w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, czyli m.in. odpłatnej dostawy lub odpłatnej usługi (przykładowo najem, dzierżawa).

Ze złożonego wniosku wynika, iż w 1991 r. X (przedsiębiorstwo państwowe) nabyło prawo użytkowania wieczystego nieruchomości obejmującej cztery działki gruntu (nr 291, 292, 293, 294) o łącznej powierzchni 5,8965 ha oraz prawo własności znajdujących się na nich:

* budynków stanowiących odrębne od gruntu przedmioty własności (m.in. kotłownia, budynek socjalno-administracyjny, magazyny, budynki i hale produkcyjne),

* urządzeń (m.in. wiata na tarcicę, zasieki na opał, stacja paliw, drogi wewnątrzzakładowe, plac składowy betonowy, rampa do pojazdów, bocznica kolejowa wąskotorowa)

- dalej: "Nieruchomość").

Działki o numerach 291, 293 i 294 są zabudowane budynkami oraz budowlami natomiast na działce 292 znajdują się jedynie budowle (tekst jedn. ogrodzenie i bocznica kolejowa). Budynki i urządzenia będące częścią Nieruchomości zostały wybudowane przez X (przedsiębiorstwo państwowe) z własnych środków przed 1991 r. W związku z tym nabycie budynków od Wojewody S... nastąpiło nieodpłatnie. W stosunku do kosztów poniesionych na wybudowanie budynków i urządzeń spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. W procesie prywatyzacji w 1992 r. przedsiębiorstwo państwowe, tj. X zostało zlikwidowane. Na mocy umowy zawartej w 1992 r. majątek zlikwidowanego przedsiębiorstwa państwowego został oddany do odpłatnego korzystania spółce X S.A. w P.... Majątek oddany do odpłatnego korzystania stanowił przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego. Następnie, w 1999 r., w wykonaniu postanowień wspomnianej umowy z 1992 r., na mocy aktu notarialnego X S.A. nabyło własność omawianego przedsiębiorstwa (w tym m.in. Nieruchomości). Z tytułu nabycia użytkowania wieczystego gruntu oraz własności budynków i urządzeń spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. W 2005 r. akcje X S.A. zostały nabyte przez spółkę H... S.A., która w 2007 r. odsprzedała akcje do W... S.A. (późniejsze B.... S.A.). W 2008 r. nastąpiło połączenie X S.A. i B... S.A. (spółka przejmująca), która została następcą prawnym X S.A. W 2009 r. B... S.A. zmieniła nazwę na BB. S.A. (dalej - "Spółka", "Wnioskodawca").

Przedmiotowa Nieruchomość była użytkowana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez przedsiębiorstwo państwowe, a następnie przez X S.A. i następcę prawnego BB... S.A. W Nieruchomości znajdują się pomieszczenia biurowe oraz baza sprzętowo-transportowa. Nieruchomość nie była wynajmowana, dzierżawiona lub w inny sposób oddawana do użytkowania podmiotom trzecim. W okresie od 1991 r. nie były ponoszone wydatki na ulepszenie w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w stosunku do których przysługiwałoby prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Ustalając zastosowanie właściwej stawki podatku dla dostawy budynków, budowli lub ich części istotne jest ustalenie, czy dostawa ta dokonywana jest w ramach pierwszego zasiedlenia. Analizując przedstawiony opis zdarzenia przyszłego, w kontekście wyżej powołanego art. 2 pkt 14 ustawy stwierdzić należy, iż planowana dostawa nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, gdyż przedmiotowe budynki i budowle były oddane do odpłatnego korzystania, a zatem były oddane do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi po ich wybudowaniu.

Tym samym stwierdzić należy, iż w odniesieniu do sprzedaży przedmiotowych nieruchomości Strona może zastosować zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione są budynki reguluje przepis art. 29 ust. 5 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z tym gruntem. Jeżeli zatem dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta z preferencyjnej stawki podatku, bądź też ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, to z preferencji takiej lub ze zwolnienia korzysta również dostawa gruntu, na którym budynek (budowla, albo ich część) jest posadowiony.

Również na mocy § 12 ust. 1 pkt 11, obowiązującego od dnia 1 stycznia 2010 r. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799 z późn. zm.), zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

W świetle powyższego zgodzić należy się z Wnioskodawcą zarówno w kwestii zastosowania zwolnienia z podatku dla dostawy przedmiotowych budynków i budowli oraz niewyłączania z podstawy opodatkowania wartości prawa wieczystego użytkowania gruntów, na których znajdują się przedmiotowe budynki i budowle.

Zatem przedmiotowa Nieruchomość korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

W związku z tym, iż niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie zakresu podatku od towarów i usług, w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydana odrębna interpretacja.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl