IPPP1-443-1085/09-2/PR - Możliwość zwolnienia od podatku VAT sprzedaży nieruchomości budynkowej przez fundację, na którą poniosła ona nakłady ulepszające przekraczające 30% jej wartości początkowej i w której prowadzi działalność statutową.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-1085/09-2/PR Możliwość zwolnienia od podatku VAT sprzedaży nieruchomości budynkowej przez fundację, na którą poniosła ona nakłady ulepszające przekraczające 30% jej wartości początkowej i w której prowadzi działalność statutową.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Fundacji, przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2009 r. (data wpływu 2 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania właściwej stawki podatkowej dla dostawy nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 listopada 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania właściwej stawki podatkowej dla dostawy nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Fundacja planuje w 2010 r. sprzedaż gruntu wraz z znajdującym się na nim budynkiem. Powyższa nieruchomość została zakupiona w 2002 r. od Starostwa Powiatowego. VAT od nabycia nieruchomości nie był odliczony - nabycie korzystało ze zwolnienia na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 5 Ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11 z późn. zm.).

W latach 2002-2004 poniesiono na posiadany budynek nakłady ulepszające przekraczające 30 % wartości początkowej nieruchomości. VAT od poniesionych nakładów ulepszających był przez fundację odliczany. W budynku prowadzona jest działalność statutowa fundacji opodatkowana i zwolniona, część pomieszczeń jest wynajęta innym podmiotom od stycznia 2004 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaka powinna być zastosowana stawka podatku VAT przy planowanej w 2010 r. sprzedaży opisanej wyżej nieruchomości.

Zdaniem Fundacji sprzedaż nieruchomości korzysta ze zwolnienia VAT na postawie art. 43 ust. 1 pkt 10a i art. 43 ust. 7a - ponieważ budynek jest towarem używanym, fundacji przy nabyciu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, i budynek przez 5 lat po zakończeniu nakładów modernizacyjnych jest wykorzystywany przez fundację do czynności opodatkowanych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, stosownie do art. 7 ust. 1 ww. ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Towarami, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Co do zasady stosownie do art. 41 ust. 1 ww. ustawy stawka podatku wynosi 22 % z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Przy czym ustawodawca od powyższej zasady ustanowił szereg wyjątków, a jedną z nich jest zwolnienie od podatku (art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy) dostawy budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata;

oraz dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa powyżej, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30 % wartości początkowej tych obiektów.

Przy czym warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b), nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 7a ustawy).

W tym miejscu należy zauważyć, że zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy, przez pierwsze zasiedlenie - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym położone są budynki lub budowle rozstrzygają przepisy art. 29 ust. 5 ustawy. Zgodnie z dyspozycją art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są budynki lub budowle trwale z gruntem związane albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Podstawą opodatkowania jest zatem kwota należna z tytułu sprzedaży budynków (budowli) trwale związanych z gruntem wraz z ceną gruntu.

Powyższe oznacza, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli zatem dostawa dotyczy budynków i budowli, która objęta jest stawką 22%, dostawa gruntu związanego z tym obiektem jako niewyłączona z podstawy opodatkowania tegoż obiektu, również podlega opodatkowaniu według stawki 22%. Jeżeli natomiast dostawa budynków, budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, ze zwolnienia korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Z zaprezentowanego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca nabył przedmiotową nieruchomość w 2002 r., przy czym z tego tytułu nie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku naliczonego. Następnie w latach 2002-2004 Fundacja ponosiła wydatki na ulepszenie niniejszej nieruchomości, które przekraczały 30% jej wartości początkowej, a podatek naliczony od ponoszonych nakładów był przez nią odliczany. Ponadto Wnioskodawca zaznacza, iż w budynku prowadzona jest działalność statutowa, która jest w części opodatkowana, a w części zwolniona oraz niektóre z pomieszczeń są wynajmowane innym podmiotom od stycznia 2004 r. Wątpliwości Zainteresowanego sprowadzają się do kwestii zastosowania zwolnienia z podatku od towarów i usług dla dostawy przedmiotowej nieruchomości, którą zamierza dokonać w 2010 r.

Poddając konfrontacji zaprezentowaną we wniosku treść zdarzenia przyszłego z powołanymi przepisami należy w pierwszej kolejności ustalić kiedy miało miejsce pierwsze zasiedlenie oraz jaki okres upłynął od niego do momentu dokonania dostawy nieruchomości. W tym celu należy odwołać się do brzmienia art. 2 pkt 14 lit. b) ustawy, zgodnie z którym przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu użytkownikowi budynków, budowli lub ich części po ich ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej. Zatem w przedmiotowej sprawie powyższe przesłanki zostały spełnione wyłącznie w stosunku do tych pomieszczeń stanowiących część nieruchomości, które są wynajmowane innym podmiotom od stycznia 2004 r., gdyż po ulepszeniach, które przekroczyły 30% wartości początkowej, wyłącznie niektóre pomieszczenia zostały oddane do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu (wynajęte). Natomiast pozostała część pomieszczeń znajdujących się w przedmiotowym budynku, jak wskazuje Wnioskodawca, posłużyła bieżącej działalności statutowej Fundacji.

Przenosząc powyższe ustalenia wynikające z przywołanego przepisu prawnego do art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, należy stwierdzić, iż jedynie dostawa tej części pomieszczeń, które zostały wynajęte w 2004 r. będzie korzystała ze zwolnienia z podatku, bowiem w zupełności wyczerpują kryteria stawiane przez ustawodawcę, bowiem dostawa nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, a od niego do momentu dostawy budynku, budowli lub ich części upłynął okres przekraczający 2 lata.

Wydaje się być uzasadnionym, iż intencją ustawodawcy było celowe rozróżnienie w cyt. przepisach zastosowania zwolnienia dla całych budynków, budowli bądź również ich części, dopuszczając możliwość objęcia zwolnieniem jedynie część nieruchomości.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem wynikającym z powyższego artykułu, zwalnia się jednakże po spełnieniu określonych warunków. Jednym z kryteriów, który przedmiotowa nieruchomość spełnia jest fakt, iż w stosunku do niej Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jednakże Fundacja nie spełnia drugiej przesłanki determinującej zastosowanie zwolnienia, gdyż ponosiła wydatki na ulepszenie nieruchomości przekraczające 30% jej wartości początkowej oraz z tego tytułu dokonywała odliczenia podatku naliczonego.

W tym miejscu należy odnieść się do treści art. 43 ust. 7a ustawy, zgodnie z którym art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. b) nie stosuje się w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat. W zaprezentowanych okolicznościach tenże przepis znajduje zastosowanie w stosunku do tej części nieruchomości, która nie została objęta zwolnieniem w trybie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, bowiem w budynku przez okres przekraczający 5 lat (od stycznia 2004 r.), o którym mowa w cyt. przepisie prowadzona była działalność statutowa Fundacji, która jest zarówno po części opodatkowana, a częściowo zwolniona. Należy zauważyć, iż wspomniany przepis zasługuje na uwzględnienie, pomimo iż działalność prowadzona przez Wnioskodawcę jest działalnością mieszaną, gdyż z literalnego brzmienia artykułu nie wynika, aby nieruchomości lub ich części musiałyby być wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych.

Mając na uwadze przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz powyższą analizę przepisów prawa podatkowego należy stwierdzić, iż planowana w 2010 r. dostawa gruntu wraz z posadowionym na nim budynkiem, na mocy obecnie obowiązujących przepisów będzie korzystała ze zwolnienia, w części dotyczącej wynajmowanych pomieszczeń w budynku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, natomiast w pozostałej części stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a w związku z art. 43 ust. 7a ustawy. Należy jednocześnie podkreślić, iż w myśl art. 29 ust. 5 ustawy, powyższym zwolnieniem zostanie również objęty grunt, na którym posadowiony jest budynek.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl