IPPP1-443-1069/10-2/IGo - Stawka podatku VAT dla dostawy sprzętu przeciwpożarowego dla jednostki straży pożarnej za pośrednictwem urzędu gminy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-1069/10-2/IGo Stawka podatku VAT dla dostawy sprzętu przeciwpożarowego dla jednostki straży pożarnej za pośrednictwem urzędu gminy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy, przedstawione we wniosku z dnia 7 października 2010 r. (data wpływu 18 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania 7% stawki podatku VAT dla dostawy sprzętu przeciwpożarowego dla jednostki straży pożarnej za pośrednictwem urzędu gminy - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 października 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania 7% stawki podatku VAT dla dostawy sprzętu przeciwpożarowego dla jednostki straży pożarnej za pośrednictwem urzędu gminy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Gmina W... w partnerskim porozumieniu z gminą W... U..., W..., H..., H..., S... B..., U... oraz Powiatem W... przygotowuje projekt o dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013, (Działania 6.1 Ochrona i kształtowanie środowiska - Kategoria III: Bezpieczeństwo ekologiczne) zakupu specjalistycznego sprzętu ratowniczego dla Ochotniczych Straży Pożarnych będących w Krajowym systemie Ratowniczo-Gaśniczym w celu zwiększenia skuteczności działań ratowniczych: usuwania skutków zagrożeń naturalnych na terenie powiatu w. W ramach projektu zakupiony będzie sprzęt, który zostanie przekazany w nieodpłatne użytkowanie jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych. Sprzęt będzie wykorzystywany do realizacji zadań statutowych poszczególnych Ochotniczych Straży Pożarnych.

Wykaz sprzętu i wyposażenia obejmuje sprzęt przewozowo-samochodowy: lekkie, średnie i ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze wraz z wyposażeniem - zestaw ratowniczego sprzętu hydraulicznego, zestaw ratownictwa medycznego, drabina pożarnicza, aparaty nadciśnieniowe, motopompa pożarnicza, motopompa pływająca, wentylator oddymiający, ubranie strażackie sygnalizator bezruchu, pilarka łańcuchowa, detektor gazów, latarki, prądownice wodne, prądownice pianowe, wytwornica pianowa, rozdzielacz kulowy, smoki ssawne, pływak do smoka, wąż tłoczony do pomp pożarniczych, wąż ssawny, kurtyna wodna, wysycasz i inny drobny sprzęt oraz sprzęt pływający: poduszkowiec.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaką stawką podatku VAT powinny być opodatkowana ww. zakupy czy gmina jako zamawiający powinna skorzystać z preferencyjnej 7% stawki podatku VAT, mając na uwadze przeznaczenie nabywanego przez Gminę sprzętu na cele ochrony przeciwpożarowej, które to zadanie jest obowiązkiem (należy do zakresu działania) Gminy zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz art. 4 ust. 1 pkt 16 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym.

Zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji gdy sprzęt przeznaczony będzie na cele ochrony przeciwpożarowej to powinna być zastosowana preferencyjna stawka podatku od towarów i usług 7%, gdyż spełniona zostaje przesłanka wynikająca z treści art. 41 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Dostawa sprzętu i wyposażenia realizowana jest na cele ochrony przeciwpożarowej dla jednostki ochrony przeciwpożarowej czyli Ochotniczej Straży Pożarnej. Faktycznym odbiorcą sprzętu, a zarazem jego użytkownikiem będzie ochotnicza straż pożarna, mimo iż koszt zakupu pokrywa Gmina z własnych środków i środków Unii Europejskiej.

Zgodnie z przepisem art. 41 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, stawkę 7% stosuje się do dostawy na terytorium kraju towarów wymienionych w poz. 129-134 załącznika nr 3 do ustawy, dla jednostek ochrony przeciwpożarowej, przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej. Ponieważ niewątpliwie przedmiotowe samochody wraz z wyposażeniem objęte są poz. 129-134 załącznika nr 3 do ustawy o podatku VAT, oraz nabywane są dla jednostek ochrony przeciwpożarowej na cele ochrony przeciwpożarowej do dostawy stosować należy stawkę podatku VAT 7%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego oraz na podstawie zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku należy uznać stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku lub opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi.

Stosownie do art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W załączniku nr 3 do ustawy w poz. 129-134 wymieniono towary pod ogólnym tytułem "Towary przeznaczone na cele ochrony przeciwpożarowej".

Natomiast art. 41 ust. 10 ww. ustawy stanowi warunek ograniczający stosowanie stawki 7% dla dostawy towarów wymienionych w poz. 129-134 załącznika nr 3 ww. ustawy.

Zgodnie z tym przepisem stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do dostaw na terytorium kraju towarów wymienionych w poz. 129-134 załącznika nr 3 do ustawy, dla jednostek ochrony przeciwpożarowej, przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej.

Stosowanie obniżonej - 7% stawki podatku - na podstawie art. 41 ust. 2 ww. ustawy przy dostawie towarów na cele ochrony przeciwpożarowej jest uzależnione od spełnienia łącznie następujących warunków:

1.

towar będący przedmiotem dostawy musi być wymieniony w poz. 129-134 załącznika do ustawy o VAT,

2.

dostawa jest dokonana na terytorium kraju dla jednostek ochrony przeciwpożarowej,

3.

towary będące przedmiotem dostawy są przeznaczone na cele ochrony przeciwpożarowej.

Uwzględniając wymienione przepisy należy stwierdzić, że zastosowanie stawki podatku w wysokości 7% uzależnione jest między innymi od faktu czy nabywca jest jednostką ochrony przeciwpożarowej.

Zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1229 z późn. zm.) jednostkami ochrony przeciwpożarowej są:

1.

jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej,

a.

jednostki organizacyjne Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej,

2.

zakładowa straż pożarna,

3.

zakładowa służba ratownicza,

4.

gminna zawodowa straż pożarna,

a.

powiatowa (miejska) zawodowa straż pożarna,

terenowa służba ratownicza,

5.

ochotnicza straż pożarna,

6.

związek ochotniczych straży pożarnych,

7.

inne jednostki ratownicze.

Z ww. przepisów wynika, że jednostki samorządu terytorialnego jako jednostki nie wymienione w ww. art. 15 ustawy o ochronie przeciwpożarowej, nie są jednostkami ochrony przeciwpożarowej.

Opis stanu faktycznego wskazuje, że Gmina W... w partnerskim porozumieniu z innymi jednostkami gminnymi oraz powiatem przygotowuje projekt o dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zakupu specjalistycznego sprzętu ratowniczego dla Ochotniczych Straży Pożarnych. W ramach projektu zakupiony będzie sprzęt, który zostanie przekazany w nieodpłatne użytkowanie jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych. Sprzęt będzie wykorzystywany do realizacji zadań statutowych poszczególnych Ochotniczych Straży Pożarnych.

Zgodnie z zapisami ustaw o samorządzie gminnym i samorządzie powiatowym, obowiązkiem jednostki samorządu terytorialnego (w tym gminy) jest zakup sprzętu na cele ochrony przeciwpożarowej. Zapłaty za sprzęt dokona Gmina, gdyż jest ona jego nabywcą.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że jeżeli nabywcą sprzętu jest Gmina, to stawką właściwą dla dostaw tych towarów będzie stawka 22% (na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT) bez względu na cel w jakim podmiot zakupuje te towary.

Tylko w przypadku nabycia tych towarów (wymienionych w poz. 129-134 załącznika nr 3 do ustawy) bezpośrednio przez jednostkę ochrony przeciwpożarowej, właściwą stawką byłaby stawka 7% pod warunkiem, że towary te miałyby służyć ochronie przeciwpożarowej, co może wynikać między innymi ze złożonego zamówienia na te towary, przy czym nieistotnym jest fakt, kto będzie płatnikiem wymienionym w fakturze dokumentującej ich zakup.

Reasumując, określone przez ustawodawcę w art. 41 ust. 2 ustawy o VAT warunki, w przedmiotowej sprawie nie zostaną spełnione, bowiem, zgodnie z opisanym przez Wnioskodawcę stanem faktycznym, dostawa towarów, wymienionych w poz. 129-134 załącznika nr 3 do ustawy tzn. przeniesienie prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel (według art. 7 ustawy o VAT), dokonywana jest dla Gminy.

Zatem przedmiotowa dostawa nie będzie korzystać z obniżonej 7% stawki podatku VAT i podlegać będzie opodatkowaniu według stawki podstawowej, tj. 22%.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M. Curie Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl