IPPP1/443-1055/09-2/AP - Opodatkowanie czynności polegających na wydawaniu zleceniobiorcom glukometrów oraz akcesoriów do nich w celu zużycia w ramach realizacji usług na rzecz spółki, a także prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących zakup tych towarów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-1055/09-2/AP Opodatkowanie czynności polegających na wydawaniu zleceniobiorcom glukometrów oraz akcesoriów do nich w celu zużycia w ramach realizacji usług na rzecz spółki, a także prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących zakup tych towarów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 9 października 2009 r. (data wpływu 27 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności polegających na wydawaniu zleceniobiorcom glukometrów oraz akcesoriów do nich w celu zużycia w ramach realizacji usług na rzecz Spółki, a także prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących zakup ww. towarów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 października 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności polegających na wydawaniu zleceniobiorcom glukometrów oraz akcesoriów do nich w celu zużycia w ramach realizacji usług na rzecz Spółki, a także prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących zakup ww. towarów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Spółka X Sp. z o.o. z siedzibą w W (dalej "Spółka") jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie dystrybucji wyrobów medycznych służących profilaktyce i leczeniu cukrzycy, w tym glukometrów. Korzystanie z glukometru w celu zbadania poziomu glukozy we krwi wymaga pobrania próbki krwi i umieszczenia jej na teście paskowym, który po włożeniu do glukometru wskaże wynik badania. Produkty oferowane przez Spółkę tworzą zamknięty system: glukometry oferowane przez Spółkę nie współpracują z testami paskowymi innych firm i odwrotnie, tzn. testy paskowe Spółki nie pozwalają wykonać badania przy użyciu glukometrów innych firm.

W związku z prowadzoną działalnością Spółka wydaje swoim zleceniobiorcom w celu realizacji przez nich usług na rzecz Spółki należące do jej przedsiębiorstwa towary w postaci:

A. Testów paskowych do pomiaru glukozy oraz akcesoriów do glukometrów, takich jak baterie i płyny kontrolne w celu zużycia ich w trakcie imprez promujących zdrowie i zdrowy styl życia.

Testy paskowe do pomiaru glukozy przy pomocy glukometrów oferowanych przez Spółkę oraz pozostałe akcesoria do glukometrów są powierzane osobom działającym na zlecenie Spółki (pielęgniarka / lekarz). Osobom tym Spółka powierza również glukometry niezbędne do przeprowadzenia badań. Osoby te wykonują pomiar glukozy u osoby fizycznej zużywając w tym celu jeden pasek na osobę. Własność pasków nie przechodzi na badane osoby - paski służą jedynie wykonaniu badania i są dostarczane zleceniobiorcy przez Spółkę w celu umożliwienia realizacji zlecenia. Pozostałe akcesoria używane w trakcie imprezy są utylizowane po jej zakończeniu.

Uczestnictwo Spółki w imprezach promujących zdrowie i zdrowy styl życia, takich jak np. "B S" ma na celu rozpowszechnienie informacji o Spółce, oferowanych wyrobach, ich zastosowaniu, właściwościach i zaletach. Dzięki nim Spółka ma możliwość dotrzeć do grona potencjalnych klientów. Jest to jeden ze sposobów promocji wyrobów oferowanych przez Spółkę, zwłaszcza glukometrów. Celem tego działania jest zwiększenie w przyszłości sprzedaży tych urządzeń, jak również akcesoriów niezbędnych do korzystania z nich, w szczególności testów paskowych.

B. Baterii, płynów kontrolnych, testów paskowych i innych towarów niezbędnych w celu wykonania zleceń o charakterze edukacyjnym

Spółka zleca osobom trzecim przeprowadzanie za wynagrodzeniem szkoleń edukacyjnych pacjentów w ramach programu "Z C" oraz w zakresie prawidłowego wykonywania pomiaru glikemii za pomocą glukometru Y. Szkolenia mają służyć wsparciu edukacji osób chorych na cukrzycę. Zleceniobiorcami są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą lub osoby prawne prowadzące działalność w formie niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej (dalej także "zleceniobiorcy"). Spółka zawiera ze zleceniobiorcami będącymi osobami fizycznymi niewykonującymi działalności gospodarczej umowę zlecenia, natomiast z pozostałymi zleceniobiorcami umowę o świadczenie usług. Zgodnie z zawartymi umowami, w celu wykonania wyżej opisanych usług Spółka wydaje zleceniobiorcom nieodpłatnie baterie, płyny kontrolne i testy paskowe do glukometrów. Zleceniobiorcy poświadczają odbiór tych wyrobów na formularzach "Potwierdzenia odbioru towarów Y w celu realizacji umowy zlecenia / o świadczenie usług". Potwierdzenia odbioru są zbierane przez Spółkę. Spółka nie wydaje zleceniobiorcom glukometrów Y. W praktyce szkolenia przeprowadzane są przy wykorzystaniu takich aparatów stanowiących własność zleceniobiorców lub pacjentów. Każdy z pacjentów biorących udział w wyżej opisanych szkoleniach potwierdza uczestnictwo w szkoleniu podpisując listę obecności zawartą w "Raporcie ze szkolenia edukacyjnego". Spółka zbiera raporty i na ich podstawie kalkuluje wynagrodzenie zleceniobiorców.

C. Glukometrów, baterii i płynów kontrolnych w ramach umów serwisowych

Spółka zleca osobom trzecim wykonywanie na jej rzecz usług serwisowych polegających na: bieżącej naprawie uszkodzonych lub niesprawnie działających glukometrów Y oraz wydawania pacjentom nieodpłatnie nowych glukometrów w przypadku, gdyby naprawa uszkodzonych lub niesprawnie działających glukometrów nie była możliwa albo wymagała zbyt dużego nakładu środków finansowych lub oznaczałaby konieczność pozbawienia pacjenta możliwości korzystania z glukometrów przez okres dłuższy niż 12 godzin. Obowiązek świadczenia tego rodzaju usług spoczywa na Spółce w ramach wieczystej gwarancji na glukometry Y udzielanej przez producenta urządzeń, a której realizację powierzono Spółce. Zleceniobiorcami są w tym przypadku osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej wykonujące działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu apteki lub sklepu medycznego (dalej także "zleceniobiorcy"). Spółka zawiera ze zleceniobiorcami umowy o usługi serwisowe. W zamian za wykonanie ww. usług zleceniobiorcy otrzymują wynagrodzenie.

Zgodnie z zawartymi umowami, w celu wykonania wyżej opisanych usług Spółka wydaje zleceniobiorcom nieodpłatnie glukometry Y, baterie, płyny kontrolne i testy paskowe do tych glukometrów. Zleceniobiorcy poświadczają odbiór tych wyrobów na formularzach "Potwierdzenia otrzymania towarów przez sklep/aptekę". Potwierdzenia odbioru są zbierane Spółkę. Potwierdzając wykonanie usługi serwisowej polegającej na naprawie glukometru pacjent podpisuje "Potwierdzenie otrzymania naprawionego glukometru". W przypadku wymiany glukometru pacjent podpisuje "Potwierdzenie otrzymania glukometru". Zleceniobiorca zbiera potwierdzenia i na ich podstawie przygotowuje co miesiąc "Raport z wykonania umowy przez aptekę/sklep". Na podstawie raportu Spółka kalkuluje wynagrodzenie wypłacane zleceniobiorcom.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie tych towarów.

2.

Czy wydania przez Spółkę zleceniobiorcom towarów wskazanych w stanie faktycznym niniejszego wniosku w opisanych tam okolicznościach stanowią czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy

W zakresie pytania 1:

Zdaniem Spółki przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z zakupem towarów zużywanych bądź wydawanych w celu wykonania na rzecz Spółki usług opisanych w stanie faktycznym niniejszego wniosku, stosownie do art. 86 ust. 1 u.p.t.u.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 u.p.t.u., co do zasady, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Przepisy nie precyzują, co należy rozumieć przez związek towarów z działalnością opodatkowaną. W doktrynie i orzecznictwie jednakże podkreśla się, iż wystarczy, aby związek ten miał charakter pośredni. Z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, że nawet jeśli przekazywane przez podatnika nieodpłatnie towary nie podlegają opodatkowaniu VAT, to nie pozbawia to podatnika prawa do odliczenia od podatku należnego podatku naliczonego przy nabyciu takich towarów. Uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego wiąże się bowiem z towarami i usługami nabywanymi w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Kategoria ta obejmuje również towary i usługi służące wykonywaniu działalności, jednakże niewchodzące bezpośrednio do substancji wytwarzanych towarów i usług np. różne wydatki kosztowe o charakterze ogólnym. Do tego rodzaju wydatków zaliczają się także wydatki na towary, które są zużywane przez podatnika w normalnym toku działalności opodatkowanej, w tym również w ramach prowadzonej akcji promocyjnej.

W przypadku towarów Spółki przeznaczonych do zużycia w celu zadośćuczynienia obowiązkom wynikającym z gwarancji jakości, czy też w celu odpowiedniego przeszkolenia użytkowników glukometrów w zakresie prawidłowego korzystania z nich, jak również w przypadku zużycia testów paskowych w celach promocyjno-reklamowych istnieje niewątpliwy związek z działalnością Spółki, co Spółka wykazuje poniżej w uzasadnieniu w zakresie pytania 2. Podkreślić należy, że wszystkie powyższe działania w sposób pośredni mają na celu zwiększenie sprzedaży opodatkowanej przez Spółkę.

Pośredni charakter związku z działalnością opodatkowaną jako wystarczający dla zachowania prawa do odliczenia potwierdzają także organy podatkowe. Stanowisko to odzwierciedla m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Poznaniu z 8 maja 2008 r. Nr ILPP2/443-129/08-4/EN (podobnie: interpretacja Dyrektora IS w Warszawie z 16 października 2008 r. Nr IPPP1/443-1518/08-5/RK).

Mając na uwadze powyższe, należy uznać, że Spółce przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego VAT przy zakupie wskazanych w stanie faktycznym niniejszego wniosku towarów, które potem zostają zużyte/wydane nieodpłatnie w sposób opisany w stanie faktycznym.

W zakresie pytania 2:

Zdaniem Spółki wydania towarów wskazanych w stanie faktycznym niniejszego wniosku nie stanowią czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u. opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Zgodnie z art. 7 ust. 1 u.p.t.u. przez odpłatną dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Z powyższych przepisów wynika zatem, iż przekazanie towarów podlega opodatkowaniu, jeżeli kumulatywnie spełnione są trzy następujące warunki:

1.

przedmiotem przekazania jest towar,

2.

przekazanie wiąże się z przeniesieniem prawa do rozporządzania przedmiotem przekazania jak właściciel,

3.

przekazanie odbywa się za odpłatnością (wyjątkowo także nieodpłatnie - o warunkach opodatkowania w takiej sytuacji poniżej).

Co do pierwszego warunku, przez towar, zgodnie z art. 2 pkt 6 u.p.t.u. należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W analizowanym stanie faktycznym Spółka dokonuje przekazania glukometrów, baterii, płynów kontrolnych, testów paskowych, które są rzeczami ruchomymi, a zatem spełniają definicję towaru. Warunek pierwszy jest zatem spełniony.

Co do drugiego warunku, Spółka pragnie zauważyć, że nie jest on spełniony w okolicznościach opisanych w stanie faktycznym, ponieważ przekazanie towarów nie wiąże się z przeniesieniem prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

Stosownie do treści art. 140 Kodeksu cywilnego prawo własności obejmuje wyłączne prawo właściciela do korzystania z rzeczy, pobierania z niej pożytków i innych dochodów oraz swobodnego rozporządzania rzeczą.

Tymczasem zleceniobiorcy Spółki nie mają prawa do swobodnego korzystania z przekazanych im towarów. Przekazanie następuje na ściśle określony cel - wykonanie ściśle określonych czynności na rzecz Spółki, których wykonanie powierza ona zleceniobiorcom. Zleceniobiorcy nie mogą także swobodnie rozporządzać przekazanymi towarami. W konsekwencji należy stwierdzić, że z przedmiotowym przekazaniem nie wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania ww. towarami jak właściciel.

Tym samym, przedmiotowe przekazania nie spełniają drugiego z badanych warunków.

Dodatkowo, co do trzeciego z ww. warunków, należy stwierdzić, że przekazanie tych towarów nie odbywa się za odpłatnością.

Mając to na uwadze, a zwłaszcza okoliczność, że w opisanych stanach faktycznych w ogóle nie dochodzi do przejścia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, to przedmiotowe wydania towarów nie można uznać za dostawy towarów podlegające opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 7 ust. 1 u.p.t.u.

Nawet gdyby przyjąć, że dochodzi do przekazania towarów mającego charakter dostawy towarów, to zdaniem Spółki nie byłaby to jednak czynność podlegająca opodatkowaniu na mocy art. 7 ust. 2 u.p.t.u. Według tego przepisu przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

*

jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Z przepisu tego wynika zatem a contrario, że przekazanie towarów bez wynagrodzenia na cele związane z przedsiębiorstwem podatnika nie stanowi odpłatnej dostawy towarów.

Taką interpretację art. 7 ust. 2 u.p.t.u. potwierdza orzecznictwo sądów administracyjnych, w którym powszechnie wskazuje się, iż przekazanie przez podatnika bez wynagrodzenia towarów należących do jego przedsiębiorstwa, na cele wiążące się z tym przedsiębiorstwem, nie stanowi dostawy podlegającej VAT, nawet jeżeli podatnik miał prawo odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem tych towarów. Takie stanowisko wyrażono w wyroku w składzie Siedmiu Sędziów NSA z dnia 23 marca 2009 r. sygn. I FPS 6/08. Tak też wskazuje m.in. WSA w wyrokach: z dnia 8 maja 2008 r. sygn. III SA/Wa 2185/07; z dnia 10 października 2007 r. sygn. III SA/Wa 1444/07, z 30 października 2007 r. sygn. III SA/Wa 599/07 czy WSA w wyroku z dnia 3 kwietnia 2007 r. sygn. I SA/Wr 152/07.

Z art. 7 ust. 2 u.p.t.u. wynika zatem, że opodatkowaniu podlega nieodpłatne przekazanie w przypadku, gdy spełnione są kumulatywnie następujące warunki:

I.

przedmiotem przekazania są towary należące do przedsiębiorstwa podatnika,

II.

przekazanie następuje na cele inne niż związane z tym przedsiębiorstwem,

III.

podatnikowi przysługiwało prawo obniżenia podatku należnego o podatek nauczony w związku z nabyciem lub wytworzeniem przekazywanych towarów.

Załóżmy, że w przedmiotowym stanie faktycznym spełniony jest warunek I). Spółka stoi na stanowisku, że w przypadku nabycia przedmiotowych towarów przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego, warunek III) jest zatem również spełniony. Badając warunek II), należy zwrócić uwagę na następujące okoliczności.

Udział Spółki w imprezach promujących zdrowie i zdrowy styl życia typu "B S" ma charakter promocyjny. Spółka dzięki temu ma okazję zaprezentować swoje wyroby, ich zalety oraz zastosowanie. Możliwość bezpośredniego zapoznania się z działaniem glukometrów przez pacjentów, którzy biorą udział w organizowanych badaniach wymaga zużycia w tym celu testów paskowych oraz innych akcesoriów. Zużycie tych towarów związane jest zatem z działalnością promocyjno-reklamową Spółki, która zmierza do zwiększenia sprzedaży opodatkowanej Spółki. Tym samym zużycie pasków przedstawione w pkt A) stanu faktycznego należałoby uznać za przekazanie przez Spółkę towarów należących do jej przedsiębiorstwa na cele związane z tym właśnie przedsiębiorstwem.

Podobnie, przekazanie zleceniobiorcom Spółki akcesoriów w postaci baterii, płynów kontrolnych czy testów pasków w celu zużycia ich w trakcie szkoleń edukacyjnych ma niewątpliwie związek z działalnością przedsiębiorstwa Spółki. Szkolenie pacjentów w zakresie profilaktyki i leczenia cukrzycy wraz z przekazaniem wiedzy niezbędnej w obsłudze i konserwacji glukometrów jest niezbędne do prawidłowego korzystania z urządzeń oferowanych przez Spółkę w ramach prowadzonego przez nią przedsiębiorstwa. Dzięki temu pacjenci będą prawdopodobnie bardziej skłonni do korzystania z wyrobów medycznych oferowanych przez Spółkę, co przełoży się na wzrost ich sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. W konsekwencji wydania towarów należących do przedsiębiorstwa Spółki przedstawione w pkt B) stanu faktycznego następowałyby na cele związane z tym przedsiębiorstwem.

Przekazanie glukometrów oraz akcesoriów niezbędnych do wykonywania czynności serwisowych przez zleceniodawców Spółki umożliwia Spółce wywiązanie się z obowiązków wynikających z gwarancji, jaką objęte są oferowane przez Spółkę glukometry. Przekazanie zatem przez Spółkę wskazanych towarów należy również uznać za związane z jej działalnością. Spółka zauważa ponadto, że przekazanie glukometrów na wymianę w ramach gwarancji, czy też przekazanie akcesoriów służących naprawie glukometrów objętych gwarancją następuje w ramach pierwotnego stosunku zobowiązaniowego wynikającego z wcześniejszej umowy, na podstawie której pacjent nabył glukometr. Wymiana bądź naprawa glukometru w przypadku jego wadliwości jest zobowiązaniem Spółki wynikającym z tej pierwotnej czynności. Wymiana czy naprawa w takich okolicznościach nie może zatem być rozpatrywana jako oddzielna czynność podlegająca opodatkowaniu.

Podsumowując, przekazanie towarów wskazanych w stanie faktycznym niniejszego wniosku następuje na cele związane z przedsiębiorstwem Spółki. Tym samym, warunek II) nie jest spełniony. Dlatego też przekazania objęte stanem faktycznym nie mogą być rozpatrywane jako przekazanie towarów bez wynagrodzenia, które podlegałoby opodatkowaniu na mocy art. 7 ust. 2 u.p.t.u..

Mając na uwadze powyższe, Spółka stoi na stanowisku, że opisane w stanie faktycznym przekazania towarów, które nie stanowią odpłatnej dostawy towarów (zarówno na podstawie art. 7 ust. 1, jak i ust. 2 u.p.t.u.), nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Powyższe regulacje wskazują, iż odliczenie podatku naliczonego to przysługujące zarejestrowanemu czynnemu podatnikowi podatku od towarów i usług całkowite bądź częściowe prawo do obniżenia kwoty podatku należnego dotyczącego opodatkowanych dostaw towarów i świadczenia usług o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są lub będą w przyszłości wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Powyższa zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, tj. do czynności zwolnionych od podatku VAT lub czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, jak i niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis art. 88 określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Związek dokonywanych zakupów z działalnością Podatnika może mieć charakter bezpośredni lub pośredni. O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży - towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez Podatnika. Natomiast o związku pośrednim można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa; mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganymi przez Podatnika przychodami. Aby jednak można było wskazać, iż określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez dany podmiot obrotów.

Z powyższego wynika, iż w przypadku, gdy zakupione towary służą zwiększeniu sprzedaży opodatkowanej (istnieje związek ze sprzedażą opodatkowaną), to nabywcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy ich nabyciu. Taka właśnie sytuacja zachodzi w przypadku Spółki.

Odnosząc się zaś do pytania Wnioskodawcy dotyczącego wydań towarów w postaci glukometrów oraz akcesoriów do nich również należy przyznać Wnioskodawcy rację.

Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Ustęp 2 cyt. artykułu stanowi zaś, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

*

jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Powyższe wskazuje, iż opodatkowaniu podatkiem VAT podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tego towaru, z wyjątkiem określonym w art. 7 ust. 3 cyt. ustawy, tj. przekazania towarów stanowiących drukowane materiały reklamowe i informacyjne, bądź spełniających warunki uznania ich za prezenty o małej wartości lub próbki. Przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem dostawy jak właściciel oznacza, że odbiorca towaru musi uzyskać możliwość rozporządzania towarem, choćby jedynie w ekonomicznym sensie tego pojęcia. Władztwo to nie może być ograniczone, co do określonego terminu bądź warunku, niezależnego od odbiorcy towarów.

W uzasadnieniu swego stanowiska Spółka wskazuje, iż "... zleceniobiorcy Spółki nie mają prawa do swobodnego korzystania z przekazanych im towarów. Przekazanie następuje na ściśle określony cel - wykonanie ściśle określonych czynności na rzecz Spółki, których wykonanie powierza ona zleceniobiorcom. Zleceniobiorcy nie mogą także swobodnie rozporządzać przekazanymi towarami". Wobec powyższego, skoro w omawianym przypadku zleceniobiorcy nie nabywają prawa do rozporządzania produktami udostępnianymi im przez Spółkę, nie dochodzi do ich dostawy - odpłatnej czy nieodpłatnej. Nie ma bowiem znaczenia, iż udostępnienie tychże towarów następuje nieodpłatnie. Ustawa o VAT nakazuje co prawda w niektórych przypadkach i przy zachowaniu odpowiednich warunków potraktować nieodpłatne przekazanie towaru jak dostawę opodatkowaną VAT, jednakże jednym z warunków opodatkowania takiego przekazania jest skuteczne przeniesienie prawa do rozporządzania rzeczą na kontrahenta - co w przypadku Spółki nie ma miejsca.

Z przedstawionej w złożonym wniosku sytuacji wynika, iż Spółka prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie dystrybucji wyrobów medycznych służących profilaktyce i leczeniu cukrzycy, w tym glukometrów. W związku z prowadzoną działalnością Spółka wydaje swoim zleceniobiorcom w celu realizacji przez nich usług na rzecz Spółki należące do jej przedsiębiorstwa towary w postaci:

*

testów paskowych do pomiaru glukozy oraz akcesoriów do glukometrów, takich jak baterie i płyny kontrolne w celu zużycia ich w trakcie imprez promujących zdrowie i zdrowy styl życia,

*

baterii, płynów kontrolnych, testów paskowych i innych towarów niezbędnych w celu wykonania zleceń o charakterze edukacyjnym

*

glukometrów, baterii i płynów kontrolnych w ramach umów serwisowych.

Odnosząc powołane powyżej przepisy do przedstawionej przez Wnioskodawcę sytuacji stwierdzić należy, iż przedmiotowego wydania zleceniobiorcom glukometrów oraz akcesoriów do nich w celu zużycia na potrzeby Spółki nie można uznać za dostawę towarów, bowiem w żadnym momencie nie dochodzi do przeniesienia prawa do dysponowania tymi towarami jak właściciel. Osoby, które je otrzymały nie mają prawa do swobodnego korzystania z przekazanych im towarów. Wydanie towarów następuje na ściśle określony cel, jakim jest wykonanie ściśle określonych czynności na rzecz Spółki, których wykonanie powierza ona zleceniobiorcom. Nie dochodzi zatem do nieodpłatnego przekazania towarów, lecz do ich zużycia w związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością.

Reasumując, powołane przepisy ustawy o VAT w konfrontacji z przedstawioną przez Wnioskodawcę sytuacją prowadzą do wniosku, iż przedmiotowego wydania towarów zleceniobiorcom w celu realizacji przez nich usług na rzecz Spółki na podstawie zawartych umów nie można uznać za dostawę podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednocześnie Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego przy nabyciu przedmiotowych towarów w myśl art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając powyższe na względzie stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a zdarzenia przyszłego oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl