IPPP1/443-1036/12-4/IGo - Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży lokalu użytkowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 grudnia 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-1036/12-4/IGo Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży lokalu użytkowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10 października 2012 r. (data wpływu 15 października 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 listopada 2012 r. (data wpływu 12 listopada 2012 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 26 października 2012 r. (skutecznie doręczone w dniu 2 listopada 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży lokalu użytkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 października 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży lokalu użytkowego. Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 7 listopada 2012 r., złożonym w dniu 8 listopada 2012 r. (data wpływu 12 listopada 2012 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 26 października 2012 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

M. Sp. z o.o. dokonała sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego nr 508 usytuowanego w budynku przy ul.....

Powyższy lokal użytkowy po jego wybudowaniu przez spółdzielnię D... został nabyty w 2000 r. przez małżeństwo F..., jako podatników podatku od towarów i usług prowadzących działalność pod nazwą X. Następnie w 2005 r. firma p. F... sprzedała lokal na rzecz spółki M... (obecnie M...), opodatkowując sprzedaż lokalu 22% stawką podatku VAT. Spółka M... odliczyła zawartą w fakturze zakupu kwotę podatku naliczonego od nabytego lokalu użytkowego.

Dnia 24 września 2012 r. spółka M... sprzedała wspomniany lokal użytkowy na rzecz spółki Y.... z zastosowaniem 23% stawki podatku od towarów i usług. Strony w zgodnym oświadczeniu z dnia 21 września 2012 r. zrezygnowały bowiem ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.

W odpowiedzi na pismo z dnia 26 października 2012 r. wzywające do doprecyzowania stanu faktycznego Wnioskodawca wskazuje, że w lokalu użytkowym, do którego odnosi się pytanie zawarte we wniosku, Wnioskodawca nie dokonywał ulepszeń, których wartość przekraczałaby co najmniej 30% wartości początkowej tego lokalu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w opisanym powyżej stanie faktycznym spółka prawidłowo zastosowała stawkę 23% podatku od towarów i usług do sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego.

Spółka M... uważa, że sprzedaż wspomnianego lokalu podlega warunkowemu zwolnieniu z podatku od towarów i usług, wynikającemu z treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Zgodnie z tym przepisem zwalnia się z podatku dostawę budynku, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż dwa lata.

W myśl art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynku, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Biorąc pod uwagę, że po wybudowaniu w 2000 r. przez spółdzielnię D..., lokal został sprzedany firmie p. F... (X), jako pierwszemu nabywcy, doszło do wykonania czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W wykonaniu powyższej czynności podlegającej opodatkowaniu, pierwszy nabywca lokalu (po jego wybudowaniu) dokonał zasiedlenia tego lokalu. Następnie w 2005 r. doszło - pod rządami wówczas obowiązujących przepisów - do sprzedaży lokalu przez firmę p. F... na rzecz spółki M... (obecnie M...). Dokonana 24 września 2012 r. sprzedaż lokalu przez spółkę M.... na rzecz spółki Y.... następuje zatem po upływie dwóch lat od jego pierwszego zasiedlenia w rozumieniu obecnie obowiązującego art. 2 pkt 14 ustawy o VAT i jako taka podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Jednakże, na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10 i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Kontrahenci, tj. M. Sp. z o.o. oraz Y. Sp. z o.o. podpisały w dniu 21 września 2012 r. stosowne oświadczenie, które zostało wysłane do Naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego dla firmy Y..., a w dniu 24 września 2012 r. doszło do opisanej powyżej transakcji.

Wnioskodawca uważa też, że nie zmienia powyższego stanowiska okoliczność, iż wspomniany lokal użytkowy jest de iure własnościowym spółdzielczym prawem do lokalu użytkowego, albowiem zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy o zbycie tego rodzaju prawa stanowi dostawę towaru, w tym przypadku części budynku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 cyt. ustawy.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel w tym również:

1.

przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;

2.

wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;

3.

wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;

4.

wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;

5.

ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;

6.

oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

7.

zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Towarami natomiast, w myśl art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postaci energii.

Na mocy art. 2 pkt 22 ustawy, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Co do zasady, stosownie do art. 41 ust. 1 cyt. ustawy, stawka podatku wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Natomiast w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. stawki podatku wskazane w art. 41 ust. 1 i ust. 2 ulegają podwyższeniu, na podstawie art. 19 pkt 5 ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. z 2010 r. Nr 238, poz. 1578). W myśl art. 146a pkt 1 cyt. ustawy w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 cyt. ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Natomiast definicję pierwszego zasiedlenia zawiera art. 2 pkt 14 cyt. ustawy, zgodnie z którym, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Żeby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynków (budowli) do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli zatem podatnik (bądź podmiot trzeci) wybuduje obiekt, lub go zmodernizuje, przy czym nakłady na ulepszenie przekroczą 30% wartości początkowej, a następnie obiekt ten (lub ulepszenie) zostanie oddany do użytkowania (wprowadzony przez podatnika do ewidencji środków trwałych), nie oznacza to, że został on zasiedlony. Oddanie do użytkowania nie nastąpiło bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało natomiast miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany obiekt zostanie sprzedany lub np. oddany w dzierżawę, najem, które to czynności będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zauważyć należy, iż zarówno sprzedaż, jak i dzierżawa, czy najem, wykonywane przez podatników podatku VAT są bowiem czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Podkreślić należy w tym miejscu, iż pojęcie "oddanie do użytkowania", o którym mowa w art. 2 pkt 14 ustawy należy rozumieć jako objęcie faktycznego władztwa nad budynkami, budowlami lub ich częściami, możliwości dysponowania nimi, używania ich jak właściciel. Obiekty te nie muszą zostać faktycznie zamieszkane przez nabywcę, aby były oddane do użytkowania.

Ponadto art. 43 ust. 10 cyt. ustawy wskazuje, iż Podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Z art. 43 ust. 11 cyt. ustawy, oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

1.

imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2.

planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;

3.

adres budynku, budowli lub ich części.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca dokonał sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego z zastosowaniem 23% stawki podatku od towarów i usług. Strony w zgodnym oświadczeniu z dnia 21 września 2012 r. zrezygnowały bowiem ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.

Powyższy lokal użytkowy po jego wybudowaniu przez spółdzielnię został nabyty w 2000 r. przez małżeństwo F... jako podatników podatku od towarów i usług prowadzących działalność pod nazwą X. We własnym stanowisku Wnioskodawca wskazuje, że w wykonaniu powyższej czynności podlegającej opodatkowaniu, pierwszy nabywca lokalu (po jego wybudowaniu) dokonał zasiedlenia tego lokalu.

Następnie w 2005 r. firma p. F.... sprzedała lokal na rzecz Wnioskodawcy, opodatkowując sprzedaż lokalu 22% stawką podatku VAT. Spółka M... odliczyła zawartą w fakturze zakupu kwotę podatku naliczonego od nabytego lokalu użytkowego. W lokalu użytkowym, do którego odnosi się pytanie zawarte we wniosku, Wnioskodawca nie dokonywał ulepszeń, których wartość przekraczałaby co najmniej 30% wartości początkowej tego lokalu.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży lokalu użytkowego oraz wyboru opcji opodatkowania.

W świetle powołanych wyżej regulacji prawnych oraz opisu stanu faktycznego należy stwierdzić, że dokonana w dniu 24 września 2012 r. transakcja sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego stanowi dostawę towaru (części budynku). W myśl definicji pierwszego zasiedlenia zawartej w art. 2 pkt 14 ustawy w przedmiotowej sprawie należy przyjąć, iż pierwsze zasiedlenie miało miejsce jak słusznie wskazał Wnioskodawca w 2000 r., tj. w momencie nabycia lokalu od spółdzielni przez podatników podatku VAT. Ponadto Wnioskodawca nabył lokal w 2005 r. również w ramach czynności opodatkowanej oraz nie ponosił wydatków na ulepszenie tego lokalu, które przekroczyłyby 30% wartości początkowej tego lokalu. Zatem nie ma wątpliwości, iż dokonana przez Wnioskodawcę dostawa lokalu użytkowego nie odbyła się w ramach pierwszego zasiedlenia ani w okresie krótszym niż 2 lata do pierwszego zasiedlenia.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż sprzedaż przedmiotowego lokalu użytkowego podlega zwolnieniu o podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, co z kolei powoduje możliwość wyboru opcji opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy o VAT.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl