IPPP-443-217/07-2/IZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 października 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP-443-217/07-2/IZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani Mirosławy P, przedstawione we wniosku z dnia 17 sierpnia 2007 r. (data wpływu 3 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W lutym 2001 r. Wnioskodawczyni zakupiła z mężem, na zasadzie wspólności ustawowej małżeńskiej udział w wysokości #189; we współwłasności nieruchomości położonej w W, w dzielnicy B. Nieruchomość była zabudowana budynkiem gospodarczym, który został rozebrany. Na nieruchomości został wybudowany budynek dwurodzinny w zabudowie bliźniaczej. Budynek ten został zgłoszony do użytkowania i odebrany w 2005 r. Segmenty budynku stykają się ścianą przebiegającą wzdłuż granicy działek wchodzących w skład nieruchomości.

W lutym 2007 r. współwłaściciele nieruchomości dokonali zniesienia współwłasności w ten sposób, ze jedna z dwóch działek wchodzących w skład nieruchomości zabudowanej segmentem stała się własnością Strony i jej męża. Obecnie planowana jest sprzedaż tej nieruchomości. Od daty odbioru jeden segment budynku, który stanowi własność Państwa P. jest przez nich wynajmowany na cele mieszkaniowe. W tym celu została zarejestrowana działalność gospodarcza w zakresie wyłącznie wynajmu i dzierżawy budynku. Budynek został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i był amortyzowany.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy jednorazowa sprzedaż nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym podlega podatkowi VAT, stosownie do treści art. 5 i art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Podatnika transakcja sprzedaży będzie transakcją jednostkową. Strona wraz z mężem nie posiadają innych domów i nie zamierzają w przyszłości sprzedawać domów. Pomimo faktu, iż jest to dostawa w rozumieniu przepisów ustawy o podatku VAT (art. 5 ust. 1) nie będzie podlegała temu podatkowi, ponieważ nie mieści się w definicji działalności gospodarczej zawartej w art. 15 ust. 2.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 53, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl natomiast ust. 2 ww. artykułu działalność gospodarcza obejmuje wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z definicji tej wynika, że za działalnością gospodarczą dla potrzeb powyższej ustawy należy uznać profesjonalny obrót gospodarczy, realizowany w sposób zorganizowany, a co za tym idzie ciągły, ale również czynności z zakresu działalności produkcyjnej, handlowej lub usługowej wykonywane sporadycznie, a nawet jednorazowo - jednak jedynie wtedy, gdy okoliczności wykonywania tych czynności wskazują na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Podatnik posiada tylko jedną nieruchomość, wchodzącą w skład majątku osobistego, którą zamierza sprzedać. Oznacza to, że czynność ta będzie miała jednorazowy charakter. Przedstawione okoliczności nie wskazują również na zamiar dokonywania sprzedaży w sposób częstotliwy, gdyż Strona nie posiada innych nieruchomości.

Mając na względzie zdarzenie przyszłe wskazane przez Podatnika i ww. powołane przepisy podatkowe stwierdzić należy, iż przedmiotowa sprzedaż nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż Strona nie ma statusu podatnika podatku od towarów i usług, nieruchomość stanowi majątek osobisty, a planowania transakcja nie nosi znamion działalności gospodarczej.

Interpretacja dotyczy stanu przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl