IPPB5/4510-94/16-3/RS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 kwietnia 2016 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/4510-94/16-3/RS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 9 lutego 2016 r. (data wpływu 11 lutego 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych działalności rolniczej polegającej na wytwarzaniu produktów roślinnych w stanie nieprzetworzonym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lutego 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych działalności rolniczej polegającej na wytwarzaniu produktów roślinnych w stanie nieprzetworzonym (pytanie pierwsze).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, tj. G. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością planuje zakup nieruchomości. Nieruchomość składa się m.in. z działek o numerach 127/1, 129/1, 130, 131 oraz 132 (dalej: "Nieruchomość") dla której Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą. Na Nieruchomości Wnioskodawca planuje prowadzić działalność rolniczą związaną przede wszystkim z uprawą warzyw.

Działki składające się na Nieruchomość ujęte są w ewidencji gruntów i budynków Gminy jako użytki - grunty orne (R), pastwiska (Ps) i łąki (Ł). Klasy gleboznawcze poszczególnych użytków zawierają się w zakresie od IV do VI.

Wskazano, że Nieruchomość objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego uchwalonym przez Radę Gminy w dniu 13 marca 2015 r. (Dz. U. Województwa z dnia 6 sierpnia 2015 r. - Dz. U. z 2015 r. poz. 6929). Zgodnie z uchwalonym ww. planem, Nieruchomość została przeznaczona na tereny sportu, rekreacji i turystyki (kod: US).

Planowana działalność rolnicza będzie polegała na wytwarzaniu produktów roślinnych w celu osiągania przychodów z tejże działalności rolniczej. Celem Spółki jest prowadzenie działalności rolniczej polegającej na wytwarzaniu produktów roślinnych w stanie nieprzetworzonym. Uprawy roślin będą prowadzone na wolnym powietrzu, a także w nieogrzewanych tunelach foliowych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy dochód Wnioskodawcy z działalności rolniczej prowadzonej na przywołanej w stanie faktycznym Nieruchomości będzie objęty podatkiem dochodowym od osób prawnych.

2. Czy Wnioskodawca będący właścicielem Nieruchomości opisanej wstanie faktycznym, prowadząc na niej działalność rolniczą będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem rolnym.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie pierwsze. Wniosek w zakresie pytania drugiego zostanie rozpatrzony odrębnie.

Zdaniem Wnioskodawcy, będzie on podatnikiem podatku rolnego na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 2 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku rolnym (dalej: u.o.p.r). Dochód z działalności rolnej prowadzonej na opisywanej Nieruchomości nie będzie objęty podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 2 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej u.p.d.o.p).

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że jego przyszła działalność rolnicza związana będzie z obowiązkiem zapłaty podatku rolnego, co wynika z art. 2 ust. 1 i ust. 2 u.o.p.r., dlatego że jego działalność mieści się w zakresie definicji "działalności rolniczej" w rozumieniu u.o.p.r. i prowadzona będzie na Nieruchomości składającej się z działek, które w ewidencji gruntów i budynków zostały oznaczone jako grunty rolne.

Jednocześnie dochód uzyskany z tak prowadzonej działalności powinien być uznany za zwolniony z obciążenia podatkiem od osób prawnych na mocy normy zawartej w art. 2 pkt 1 u.p.d.o.p., ponieważ spełnia warunki przedmiotowe: jest przychodem z działalności rolniczej zdefiniowanej w u.o.p.r. i nie należy do żadnego z działów specjalnych produkcji rolnej.

Nieruchomość, której nabycie planuje nabycie Wnioskodawca została zgodnie z Planem Zagospodarowania Przestrzennego przeznaczona na tereny sportu, rekreacji i turystyki. Jednak do dnia dzisiejszego, grunty stanowiące Nieruchomość pozostają sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne. Zauważono także, że zgodnie z § 16 ust. 1 Uchwały Rady Gminy w dniu 13 marca 2015 r. w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego wskazuje, że "do czasu realizacji planu tereny przeznaczone w nim pod różne funkcje mogą pozostać w dotychczasowym użytkowaniu." W przypadku opisywanych działek, jest to użytkowanie rolne.

Zdaniem Spółki z uwagi na fakt, że Wnioskodawca planuje zakup Nieruchomości i prowadzenie na jej terenie działalności rolniczej w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym, będzie on korzystał z przedmiotowego zwolnienia wyrażonego w art. 2 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p. Wnioskodawca, jako właściciel Nieruchomości, prowadzący na niej działalność rolniczą, będzie zatem podatnikiem podatku rolnego w rozumieniu ustawy o podatku rolnym.

Zwrócono także uwagę, że Wnioskodawca nie planuje prowadzić działalności rolniczej w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych działalności rolniczej polegającej na wytwarzaniu produktów roślinnych w stanie nieprzetworzonym - jest prawidłowe.

Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym osób prawnych zostały określone w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 851, z późn. zm.).

Jak wynika z treści art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy - przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, chyba że ustalenie przychodów jest wymagane dla celów określenia dochodów wolnych od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e,

Dla celów podatku dochodowego działalność rolniczą definiuje przepis art. 2 ust. 2 ww. ustawy, w którym wskazano, że działalnością rolniczą w rozumieniu ust. 1 pkt 1 jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

1.

miesiąc - w przypadku roślin,

2.

16 dni - w przypadku wysoko intensywnego tuczu specjalizowanego gęsi i kaczek,

3.

6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

4.

2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt

- licząc od dnia nabycia.

Podkreślenia wymaga, że w myśl definicji zawartej w art. 2 ust. 2 ustawy, działalnością rolniczą dla potrzeb tej ustawy, jest wszelka produkcja roślinna i zwierzęca (z zastrzeżeniem ust. 3) w stanie nieprzetworzonym, określonym tu jako naturalny, wykorzystująca materiał roślinny lub zwierzęcy pochodzący z własnych upraw, hodowli, chowu oraz wykorzystująca materiał roślinny i zwierzęcy nabyty od innych producentów.

Przez wytwarzanie należy rozumieć działalność, która skutkuje powstaniem produktów roślinnych lub zwierzęcych. Ustawa wymaga, aby produkty te były w stanie nieprzetworzonym. Produkt przetworzony to taki, który na skutek zastosowania względem niego określonych procesów technologicznych nabrał nowych cech, właściwości. Stan nieprzetworzony to taki stan produktu, który nie różni się zasadniczo od stanu, w jakim produkt znajdował się bezpośrednio po jego wytworzeniu.

Produkt zwierzęcy lub roślinny ma pochodzić z własnej uprawy, hodowli lub chowu. Przez "własną" należy rozumieć w tym wypadku samodzielną i na swój rachunek prowadzoną uprawę, hodowlę lub chów.

Ponieważ ustawodawca zdefiniował pojęcie działalności rolniczej, to tylko w granicach wyznaczonych zakresem owej definicji można mówić o przychodzie z tego tytułu. Zakresu wyłączenia przedmiotowego określonego w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy nie stosuje się natomiast do przychodów wynikających z działalności związanej z działalnością rolniczą lub produkcją rolniczą.

Definicję działów specjalnych produkcji rolnej, z których uzyskiwane dochody podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, zawiera art. 2 ust. 3 omawianej ustawy. Zgodnie z tym przepisem, działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Stosownie do art. 2 ust. 5 ustawy, nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy.

Należy zauważyć, że załącznik nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych "Tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych" określa jakie uprawy, hodowla i chów zwierząt z uwagi na ich rozmiary nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej, a także normy szacunkowe dochodu rocznego odnoszące się do jednostek powierzchni upraw i innych jednostek poszczególnych rodzaj ów produkcji zwierzęcej.

Zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym.

Definicja gospodarstwa rolnego została zawarta w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1381, z późn. zm.), który stanowi iż za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

W oparciu o powyższe, stwierdzić należy, że przychody z działalności rolniczej, o której mowa w art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - poza dochodami z działów specjalnych produkcji rolnej - nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Natomiast naruszenie zakresu działalności rolniczej oraz sposobu w jaki winna być wykonywana, stanowi o konieczności poddania zakresowi przedmiotowemu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodów z czynności, wykraczających poza ustawowy zakres działalności rolniczej. W konsekwencji, działalność pozarolnicza (w tym działy specjalne produkcji rolnej) objęta została podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca planuje prowadzić działalność rolniczą związaną przede wszystkim z uprawą warzyw. Planowana działalność rolnicza będzie polegała na wytwarzaniu produktów roślinnych w stanie nieprzetworzonym w celu osiągania przychodów z tejże działalności rolniczej. Uprawy roślin będą prowadzone na wolnym powietrzu, a także w nieogrzewanych tunelach foliowych. Ponadto Wnioskodawca podniósł, że nie planuje prowadzić działalności rolniczej w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej.

Biorąc pod uwagę powyżej przedstawione przepisy prawa oraz okoliczności opisane we wniosku uznać należy, że działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych w stanie nieprzetworzonym (w tym uprawa warzyw) na wolnym powietrzu lub w nieogrzewanych tunelach foliowych, będzie zaliczana do działalności rolniczej, wyłączonej z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Tym samym stanowisko Spółki w zakresie pierwszego pytania należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl