IPPB5/4510-622/16-4/BC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 sierpnia 2016 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/4510-622/16-4/BC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 21 czerwca 2016 r. (data wpływu 27 czerwca 2016 r.), uzupełnione pismem z dnia 23 sierpnia 2016 r. (data wpływu 25 sierpnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów wyjazdy integracyjnego pracowników na podstawie otrzymanej faktury - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 czerwca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów wyjazdy integracyjnego pracowników na podstawie otrzymanej faktury.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka zamierza zorganizować dla swoich pracowników imprezę integracyjną w formie kilkudniowego (4-5 dni) wyjazdu na Mazury. Organizacja wyjazdu obejmować będzie koszty przejazdu, noclegu, wyżywienia oraz organizacji wieczoru integracyjnego dla pracowników połączonego z omówieniem planów rozwoju Spółki w najbliższych miesiącach i projektów, które Spółka zamierza realizować w najbliższym czasie. W celu ograniczenia zbędnych kosztów związanych z organizacją wyjazdu Spółka skieruje do pracowników wstępne zapytanie, aby wyrazili wolę udziału w organizowanym przez Wnioskodawcę wyjeździe integracyjnym. Zapytanie to będzie miało jednak charakter jedynie informacyjny i umożliwi Spółce przybliżone oszacowanie ilości osób zainteresowanych skorzystaniem z wyjazdu. Pracownicy Spółki będą mogli rozpocząć lub zakończyć wyjazd odpowiednio 1 dzień później lub 1 dzień wcześniej. Zagwarantowanie przez Wnioskodawcę elastyczności dotyczącej terminu wyjazdu jest spowodowane koniecznością dostosowania się do planów służbowych (spotkań z kontrahentami) pracowników, którzy chcą wziąć udział w integracji na wyjeździe oraz chęcią umożliwienia wzięcia udziału w wyjeździe jak największej liczbie pracowników.

Uczestnictwo pracowników w wyjeździe jest dobrowolne. Udział pracowników w imprezie integracyjnej będzie bezpłatny, wszystkie koszty związane z organizacją wyjazdu będzie pokrywać Spółka.

Spółka pokryje koszty organizacji opisanego wyjazdu na podstawie faktury uzyskanej od organizatora wyjazdu, która będzie skalkulowana w oparciu o maksymalną szacunkową liczbę pracowników wyrażających chęć wzięcia udziału w wyjeździe integracyjnym. Koszty wyjazdu integracyjnego zostaną w całości sfinansowane ze środków obrotowych Spółki.

Głównym celem organizowanego wyjazdu integracyjnego będzie osiągnięcie korzyści biznesowych przez Spółkę poprzez wzrost zaangażowania pracowników w wykonywaną pracę, zwiększenie motywacji do pracy, poprawę relacji interpersonalnych i wzmocnienie więzi istniejących pomiędzy pracownikami a Wnioskodawcą.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów koszty organizacji wyjazdu integracyjnego pracowników opisanego we wcześniejszym punkcie na podstawie faktury uzyskanej od organizatora wyjazdu integracyjnego?

2. Czy w związku z umożliwieniem pracownikom wzięcia udziału w przedstawionej we wcześniejszym punkcie formie integracji planowanej przez Wnioskodawcę (wyjazdowa impreza integracyjna na Mazurach) powstanie u pracowników przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji czy Wnioskodawca, będąc płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych w odniesieniu do zatrudnionych pracowników, powinien doliczyć do przychodu pracowników osiąganych z tytułu umowy o pracę u Wnioskodawcy przychody związane z możliwością wzięcia przez pracowników udziału w planowanym przez Wnioskodawcę wyjeździe integracyjnym?

Niniejsza interpretacja dotyczy pytania oznaczonego nr 1 w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W zakresie pytanie oznaczonego nr 2 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, organizacja wyjazdu integracyjnego dla pracowników związana jest z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, a tym samym powinna zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów jako uzasadniony wydatek poniesiony w celu uzyskania, zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów.

Koszty ponoszone przez Wnioskodawcę należy ocenić pod kątem celowości ich ponoszenia, czyli dążenia do uzyskania przychodów, zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów. Aby dany wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, pomiędzy tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy. Kosztami uzyskania przychodów będą zatem zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostały w sposób racjonalny i gospodarczo uzasadniony poniesione w celu osiągnięcia przychodów, nawet wówczas, gdy z obiektywnych powodów przychód nie został ostatecznie osiągnięty.

Organizacja wyjazdu integracyjnego stanowi wydatek związany z prowadzoną przez Podatnika działalnością, gdyż ma na celu budowanie pozytywnych relacji pomiędzy pracownikami, poprawę atmosfery pracy i komunikacji wewnętrznej w Spółce oraz zintegrowanie pracowników z Pracodawcą. Lepiej zintegrowany zespól pracowników przełoży się na lepiej wykonaną pracę, wyższą jakość i wydajność pracy oraz wzrost motywacji do pracy. Wzrośnie także przywiązanie pracowników do Pracodawcy W trakcie wyjazdu omówione zostaną plany rozwoju Spółki w najbliższych miesiącach oraz projekty, w które Spółka zaangażuje się w najbliższym czasie. Przybliżenie tematyki realizowanych projektów oraz zaprezentowanie bardzo dobrej pozycji Spółki na rynku wpłynie na wzrost poczucia bezpieczeństwa zatrudnienia pracowników w stabilnej i dobrze prosperującej firmie, co jest szczególnie istotne na obecnym, szybko zmieniającym się rynku pracy. Wszystkie te aspekty wpłyną konsekwentnie na zwiększenie przychodów osiąganych przez Wnioskodawcę. W związku z powyższym koszty te spełniają warunki, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i mogą zostać zakwalifikowane do kosztów podatkowych. Stanowisko takie potwierdza wyrok Dyrektora izby Skarbowej w Katowicach z dn. 31 marca 2015 r., sygnatura akt IBPBI/2/423 -1570/14/AP.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów wyjazdy integracyjnego pracowników na podstawie otrzymanej faktury - za prawidłowe.

Zasady kwalifikowania wydatków jako kosztów uzyskania przychodów określają przepisy art. 15 i 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.; dalej: u.p.d.o.p.).

Artykuł 15 ust. 1 u.p.d.o.p. stanowi, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej ocenie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku pomiędzy poniesionym kosztem a powstaniem przychodu lub zabezpieczeniem źródła uzyskiwania przychodów. Kosztem uzyskania przychodów będą przy tym zarówno wydatki, których poniesienie bezpośrednio przekłada się na uzyskanie konkretnych przychodów, jak i te, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako prowadzące do ich osiągnięcia.

A zatem, warunkiem uznania wydatku poniesionego przez podatnika za koszt uzyskania przychodów, jest by wydatek łącznie spełniał następujące przesłanki:

* został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),

* jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

* pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

* poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

* został właściwie udokumentowany,

* nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, które nie są wymienione w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. Koszty ponoszone przez podatnika należy oceniać pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku musi mieć wpływ na powstanie, zwiększenie lub zabezpieczenie tego przychodu.

W tym miejscu należy podkreślić, że to obowiązkiem podatnika, jako odnoszącego ewentualną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie, w oparciu o zgromadzone dowody, związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu (w tym zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów), zgodnie z dyspozycją powołanego art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p.

Przesłankę celowości kosztu uważa się za spełnioną, gdy istnieje związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem danego kosztu a powstaniem lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem ich uzyskania. Nie ma przy tym znaczenia czy wydatek przyniósł oczekiwany skutek w postaci osiągnięcia przychodów zachowania albo zabezpieczenia ich źródła. Istotne jest, czy w momencie ego ponoszenia podatnik mógł - obiektywnie oceniając - oczekiwać takiego efektu.

Kosztami podatkowymi spełniającymi co do zasady przesłankę celowości są m.in. tzw. "koszty pracownicze". Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w celu ich integracji np. w postaci organizacji dla nich spotkań szkoleniowo-integracyjnych (w tym wyjazdowych), spotkań integracyjnych grupy pracowników, spotkań okolicznościowych z okazji świąt lub innych ważnych wydarzeń, spotkań informacyjno - integracyjnych. Są one bowiem związane z prowadzona przez podatnika działalnością, mają na celu poprawę atmosfery pracy, zintegrowanie pracowników z pracodawca, co w konsekwencji wpłynie na zwieszenie efektywności ich pracy.).

W każdej sytuacji jednakże trzeba sprawdzić, jaki jest cel takiego spotkania. W przypadku, jeżeli wydatki poniesione zostały na zorganizowanie spotkania integracyjnego mającego na celu poprawę komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy poprzez zintegrowanie pracowników z firma, budowanie zespołu, poprawy atmosfery pracy oraz ułatwienie ułożenia wzajemnych relacji miedzy pracownikami i w efekcie poprawę efektywności pracy a przez to zwiększenie przychodów osiąganych przez podatnika, to wówczas spełniają warunki, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i mogą zostać zakwalifikowane do kosztów podatkowych. Jeśli jednak spotkanie nie służy takiemu celowi, a przebywanie pracowników ze sobą czy konsumpcja są celem samym w sobie, to w takim przypadku nie można uznać, że wydatki poniesione na organizacje takiej imprezy maja związek z przychodem, wobec czego nie stanowią one kosztu uzyskania przychodów.

W tym miejscu należny podkreślić, iż to obowiązkiem podatnika, jako odnoszącego ewentualna korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie, w oparciu o zgromadzone dowody, związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu (w tym zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów), zgodnie z dyspozycja powołanego art. 15 ust. 1 ww. ustawy. Zaznaczyć należny, iż to organ podatkowy dokonuje analizy zakwalifikowanych przez podatnika do kosztów uzyskania przychodów wydatków, w oparciu o zgromadzony przez tychże podatników materiał dowodowy. Dowody powinny potwierdzać wystąpienie związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy kosztami a przychodami Spółki.

W myśl art. 9 ust. 1 u.p.d.o.p., podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy. Z tak udokumentowanych wydatków winno ponadto wynikać, że mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i bezpośrednio lub pośrednio wpływają na wielkość osiąganych przez podatnika przychodów.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka zamierza zorganizować dla swoich pracowników imprezę integracyjną w formie kilkudniowego (4-5 dni) wyjazdu na Mazury. Organizacja wyjazdu obejmować będzie koszty przejazdu, noclegu, wyżywienia oraz organizacji wieczoru integracyjnego dla pracowników połączonego z omówieniem planów rozwoju Spółki w najbliższych miesiącach i projektów, które Spółka zamierza realizować w najbliższym czasie. Uczestnictwo pracowników w wyjeździe jest dobrowolne. Udział pracowników w imprezie integracyjnej będzie bezpłatny, wszystkie koszty związane z organizacją wyjazdu będzie pokrywać Spółka na podstawie faktury uzyskanej od organizatora wyjazdu, która będzie skalkulowana w oparciu o maksymalną szacunkową liczbę pracowników wyrażających chęć wzięcia udziału w wyjeździe integracyjnym. Koszty wyjazdu integracyjnego zostaną w całości sfinansowane ze środków obrotowych Spółki. Głównym celem organizowanego wyjazdu integracyjnego będzie osiągnięcie korzyści biznesowych przez Spółkę poprzez wzrost zaangażowania pracowników w wykonywaną pracę, zwiększenie motywacji do pracy, poprawę relacji interpersonalnych i wzmocnienie więzi istniejących pomiędzy pracownikami a Wnioskodawcą.

Organ podatkowy stwierdza, że ponoszone przez Spółkę, wydatki na organizację wyjazdu integracyjnego pracowników mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów. Wydatki te będą miały na celu osiągnięcie korzyści biznesowych przez Spółkę poprzez wzrost zaangażowania pracowników w wykonywaną pracę, zwiększenie motywacji do pracy, poprawę relacji interpersonalnych i wzmocnienie więzi istniejących pomiędzy pracownikami a Wnioskodawcą. Tym samym przesłankę celowości poniesionych wydatków należy uznać za spełnioną.

W świetle powyższego jeśli wydatki na organizację wyjazdu integracyjnego pracowników opisanych w zdarzeniu przyszłym pozostają w związku z działalnością firmy, to mogą być one uznane za koszty uzyskania przychodu.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na organizację wyjazdu integracyjnego pracowników na podstawie otrzymanej faktury uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl