IPPB5/4510-115/16-3/RS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 kwietnia 2016 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/4510-115/16-3/RS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2016 r. (data wpływu 18 lutego 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania zakładu Wnioskodawcy w Polsce w rozumieniu art. 5 umowy z dnia 14 maja 2003 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku oraz powstania obowiązku podatkowego w Polsce w związku z art. 3 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lutego 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania zakładu Wnioskodawcy w Polsce w rozumieniu art. 5 umowy z dnia 14 maja 2003 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku oraz powstania obowiązku podatkowego w Polsce w związku z art. 3 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Stowarzyszenie nosi nazwę: "K..." (zwane dalej krótko "Koło") prowadzi działalność jako stowarzyszenie zarejestrowane w Niemczech - zgodnie z prawem niemieckim stowarzyszenie zarejestrowane ma osobowość prawną. Koło jest zarejestrowane w niemieckim Rejestrze Stowarzyszeń.

Koło nie posiada siedziby w Polsce. Koło nie jest zarejestrowane w Polsce. Koło nie prowadzi działalności gospodarczej w Polsce, ale zamierza prowadzić działalność statutową na terenie Polski w ramach której będzie otrzymywało "wolne datki" (podczas spotkań wspólnot, na zjazdach, podczas projekcji filmu dokumentalnego). Na terytorium Polski nie będzie działać w imieniu Podatnika przedstawiciel posiadający i zwyczajowo wykonujący pełnomocnictwo do zawierania umów w imieniu strony, tylko pełnomocnik do reprezentowania przed organami podatkowymi. Na terytorium Polski Koło będzie wynajmować pomieszczenia, w których odbywać się będą spotkania lokalnych wspólnot, międzynarodowe zjazdy, wykłady informacyjne, projekcja filmu dokumentalnego. Pomieszczenia będą wynajmowane na konkretne godziny, w których będą się odbywać zdarzenia opisane wcześniej. Koło nie będzie wynajmować żadnych pomieszczeń w sposób ciągły.

Koło jest odpowiedzialne za wszystkie wspólnoty i organizacje Koła... na całym świecie. Z tego względu Koło jest stowarzyszeniem międzynarodowym i neutralnego światopoglądu. Służy ono Kołu... jako stowarzyszenie reprezentujące w sprawach dotyczących wszelkich kwestii prawnych i administracyjnych, do których należą w szczególności:

* zakładanie zależnych filii i opieka nad nimi w krajach całego świata,

* spełnianie wszelkich zobowiązań prawnych jak np. sporządzanie sprawozdań i deklaracji rocznych dla odpowiednich urzędów,

* otwieranie kont bankowych i zarządzanie nimi,

* spełnianie funkcji jako partner układający się prawnie np. przy najmie pomieszczeń,

* zezwalanie na stosowanie środków w sensie tego statutu i kontrola nad nimi.

* zezwalanie na zakup inwentarza i zarządzanie nim.

Cele statutowe Koła:

Koło służy wyłącznie i bezpośrednio społecznie użytecznym i charytatywnym celom w rozumieniu rozdziału "Cele uprzywilejowane podatkowo" Ordynacji podatkowej.

Do tego należą m.in.:

* § 52 ust. 2 nr 1 Ordynacji Podatkowej - Wspieranie nauki i badań

* § 52 ust. 2 nr 4 Ordynacji Podatkowej - Wspieranie młodzieży

* § 52 ust. 2 nr 13 Ordynacji Podatkowej - Wspieranie międzynarodowych przekonań, tolerancji i myśli porozumienia między narodami

* § 52 ust. 2 nr 21 Ordynacji Podatkowej - Wspieranie sportu

* § 52 ust. 2 nr 21 Ordynacji Podatkowej - Wspieranie więzi narodowej i krajoznawstwa

* § 52 ust. 2 nr 25 Ordynacji Podatkowej - Wspieranie obywatelskiego zaangażowania na korzyść celów dobroczynnych i służących dobru ogólnemu

* § 53 Ordynacji Podatkowej - Spełnianie celów dobroczynnych

... żył w latach 1906-1959 i doprowadził wielu ludzi do żywej wiary w Boga. Dzięki temu dokonało się wiele uzdrowień. Koło pragnie przybliżyć naukę... wszystkim ludziom. Także dzisiaj wielu ludzi, którzy stosują się do przekonań..., doświadczając pomocy i uzdrowień, poznaje prawdę jego słów: "Gdy nie będę już więcej na tej ziemi jako człowiek, tzn. kiedy opuszczę moje ciało, wówczas ludzkość będzie na tyle daleko, że każdy sam z siebie będzie mógł osiągnąć pomoc i uzdrowienie".... "Cytuję tutaj człowieka, który żył przed wiekami. To Paracelsus, który powiedział: "Wszystkie choroby można wyleczyć, lecz nie każdego człowieka.".

Zgodnie ze słowami... człowiek powinien w myślach rozstać się z chorobą i wierzyć, że tkwiąca w nim wyższa siła dokona w nim uzdrowienia. Ilustrują to poniższe cytaty: "Wiara przenosi góry. Wierzcie w swoje zdrowie"; "Kto wierzy w swoje zdrowie, ten wierzy w Boga.". "Sądzę, że mogę powiedzieć z pewnością, że tymi słowy dałem Państwu tyle na drogę, że wiecie, jak musicie się zachować, aby odzyskać zdrowie"; "A więc pomagać można zawsze, jeśli się wie, jak samemu było się potrzebującym pomocy, gdy zebrało się doświadczenia, że otrzymało się pomoc i przez to również przeżyło się uzdrowienie, to znaczy, że człowiek poczuł się uwolniony od nieszczęścia (choroby)".

Dzięki przeżytemu uzdrowieniu, które jest nierozerwalnie związane z nauką..., wiara staje się przekonaniem, z którego wypływa intensywna wewnętrzna relacja do dobra. Nawiązując do tego mówił: "Musimy podążać za dobrem, za którym wszyscy powinniśmy podążać. To musimy czynić. Każdy człowiek jest to sobie dłużny.".... W tysiącach relacji o uzdrowieniach potwierdza się prawda tej wiedzy.... Coraz więcej specjalistów w dziedzinie medycyny zajmuje się tym. Dzięki sukcesom w uzdrowieniu nawet długotrwałych, uznanych za nieuleczalne schorzeń oraz uzależnień od narkotyków itp. przewiduje się znaczne korzyści ekonomiczne, np. ograniczenie gwałtownie wzrastających kosztów opieki zdrowotnej..... w swoich wykładach ciągle opowiadał o sile życia, którą można spotkać w przyrodzie i którą człowiek może świadomie przyjąć. Rozpoznał w tym źródło wszelkiego życia i mówił, że ta siła stwarza porządek w istotach i że porządek jest zdrowiem."Natura jest Bogiem"....

Koło... jest działającą na całym świecie prywatną wspólnotą interesów neutralnego światopoglądu, która jest podzielona na lokalne wspólnoty. Działalność Koła... jest dobrodziejstwem dla wielu poszukujących pomocy i powinna stać się nim dla jeszcze szerszego grona ludzi. Za "przyjaciela"... uważa się osobę, która wyraża zainteresowanie nauką..., podaje swoje dane osobowe, zazwyczaj bierze udział w spotkaniach wspólnoty itp. oraz otrzymuje materiały szkoleniowe. Przynależność do Kola... nie prowadzi do żadnych powiązań ani zobowiązań prawnych, finansowych czy religijnych; w każdej chwili można się z niej wycofać ze skutkiem natychmiastowym, a co za tym idzie, można ją porównać z dobrą, prywatną przyjaźnią. Koło oraz Koło... konsekwentnie przestrzegają zasady wolnej woli zgodnie z nauką..., który mówił: "Nikomu nic nie narzucam, pozostawiam każdemu człowiekowi wolny wybór i radzę mu ciągle, by najpierw sam się o wszystkim przekonał". Koło... jest w myśl § 57 ust. 1 punktu 2 niemieckiej Ordynacji Podatkowej (AO)"asystentem" Koła; jego działalność należy postrzegać tak jak własną aktywność Koła. Koło prowadzi wszystkie sprawy prawne i organizacyjne Koła..., służąc mu w ten sposób przy wypełnianiu opisanych tu zadań. Zadanie Koła polega na pozyskiwaniu niezbędnych środków i wykorzystywaniu ich wyłącznie bezpośrednio, bezinteresownie i efektywnie dla ww. statutowych celów, które głównie osiągane są jak następuje:

* Wspieranie nauki i badań

Relacje Przyjaciół dot. pomocy i uzdrowień dzięki zastosowaniu nauki... są systematycznie opracowywane w formie pisemnej przez przeszkolonych laików. Później te tzw. "relacje o uzdrowieniu" trafiają do fachowo kierowanych grup roboczych, gdzie podlegają badaniu, weryfikacji, ocenie i w miarę możliwości dokumentacji. Odbywa się to pod kierownictwem M. (M.), jednej z podgrup Koła..., składającej się z lekarzy, psychologów, naturoterapeutów, terapeutów, pielęgniarek itd. Po zakończeniu opracowania zostają one podane do archiwum w celu dalszej naukowej weryfikacji. Relacje posegregowane wg rodzaju uzdrowionej choroby przechodzą w celu oceny do grupy roboczej lekarskich specjalności, które kierowane są przez lekarzy specjalistów. Tutaj opracowuje się studia porównawcze do doświadczeń z medycyny akademickiej.

Poza tym w Kole... utworzono naukową grupę roboczą, do której należą specjaliści z fizyki, biologii, medycyny, psychologii, informatyki, teologii, filozofii, chemii, nauk inżynierskich itd. Tutaj opracowuje się i naświetla powody znaczących różnic między nauką... a konwencjonalną nauką. W przeciwieństwie do tego stoi zadanie, aby znaleźć wspólności z osiągnięciami fizyki kwantowej, z wynikami nowszych badań, z aktualną wiedzą innych kręgów kulturowych, a także z wiedzą starych szczepów i religii, jak również wykazanie zrozumienia w kontekście nauki.... Poprzez obserwację różnych okoliczności towarzyszących pomocom i uzdrowieniom na drodze naturalnej wg nauki... ukazują się ważne prawidłowości przyczyn chorób i ich pokonywania.

Publikacje tego typu wyników badań powinny udostępniać wszystkim ludziom duży potencjał słów... w myśl dobroczynności.

* Wspieranie młodzieży:

Opieka nad młodzieżą na całym świecie we wspólnotach, na zjazdach i weekendach. Oferta szczególnych aktywności dla młodzieży np. aktywności młodzieżowe jak tygodnie wędrówek, weekendy zimowe, narciarskie, morskie, żeglarskie, tańce, śpiewy, muzykowanie itd., wychowanie w etycznej czystości.

* Wspieranie międzynarodowych przekonań, tolerancji i myśli porozumienia między narodami:

Aktywna praca w znaczeniu porozumienia między narodami i pokoju, która została już uhonorowana przez międzynarodowe wyróżnienia i nagrody; organizacja i przeprowadzanie międzynarodowych weekendów i tygodni dla rozszerzania międzynarodowej przyjacielskiej współpracy w celu wspierania pomocy i uzdrowień na drodze naturalnej, w szczególności w gospodarczo najbiedniejszych krajach; honorowe tłumaczenia na ponad 50 języków na wszystkich kontynentach i produkcja obcojęzycznych materiałów informacyjnych; podróże z wykładami i wizyty lekarzy i innych przyjaciół obeznanych w nauce... działających na bazie honorowej na wszystkich kontynentach; zakładanie i opieka na dalszymi wspólnotami na całym świecie; działanie dla dobra powszechnego wszystkich ludzi (niezależnie od pochodzenia, zawodu, światopoglądu, narodowości, rasy itd.).

* Wspieranie sportu

Organizacja i przeprowadzanie wędrówek, tygodni i weekendów wędrówek odbywa się tymczasem w wielu krajach.

* Wspieranie więzi narodowej i krajoznawstwa

Zachowanie pieśni ludowych poprzez pielęgnowanie pieśni i śpiewanie budujących pieśni ludowych podczas spotkań muzycznych lub przy dłuższych spotkaniach, jak też organizowanych w Kole... weekendowych spotkań chóru i orkiestry. Zachowanie i pielęgnacja tańca ludowego podczas spotkań ludowych i weekendów tańca ludowego w strojach ludowych w celu zachowania, pielęgnacji i wspierania tradycji folkloru i dobrych obyczajów.

* Wspieranie obywatelskiego zaangażowania na korzyść pożytku powszechnego i dobroczynnych celów poprzez wyłącznie honorową działalność członków kręgu a także wszystkich przyjaciół... dla osiągnięcia dobroczynnych i powszechnie użytecznych celów statutowych wymienionych w punkcie 2 przez ponad 13.000 honorowych pomocników na całym świecie dla dobra ogółu.

* Spełnienie dobroczynnych celów dzięki bezinteresownej opiece nad osobami potrzebującymi pomocy np. ludźmi, którzy podczas procesu zdrowienia na drodze naturalnej potrzebują pomocy, a także ogólnoświatowa współpraca rozwojowa; tj. pomoc ukierunkowana na złagodzenie biedy poprzez pomoc dla samopomocy dzięki wzmacnianiu wiary w dobro i siłę życia, poza tym dzięki pomocy humanitarnej również w formie dostarczania materiałów informacyjnych i pomocy do koniecznej komunikacji działalności charytatywnej dla ogólnoświatowej pieczy nad opieką społeczną

Zasadnicze aktywności dla spełnienia tych celów:

Przyjaciele spotykają się w lokalnych wspólnotach, na zjazdach i innych spotkaniach w celu szkolenia i dla wymiany doświadczeń w nauce... (osobiście lub przez internet). Zachowanie tej nauki i utrzymanie jej bez wypaczeń odgrywa przy tym ważną rolę. Produkuje się materiał informacyjny i rozprowadza bezpłatnie. Nagrywane i dokumentowane są wywiady ze świadkami na temat działalności.... Utrzymuje się i opiekuje archiwum.

Film dokumentalny "..." wyświetlany jest na całym świecie na bazie wolnych datków.

* Uprawianie budujących, służących idei zdrowia form sztuki (malarstwo, poezja, literatura, muzyka, teatr amatorski, wideo, film itd.) oraz literatury innych kierunków, harmonizujących z nauką...,

* Korzystanie z różnych mediów do rozpowszechniania nauki...,

* Zakładanie i prowadzenie zakładów użyteczności publicznej koniecznych do realizacji tych celów.

Cel statutu jest również spełniony poprzez przekaz środków innej, uprzywilejowanej podatkowo korporacji dla realizacji korzyści podatkowych przy uwzględnieniu § 58 pkt 1 i 2 Ordynacji Podatkowej, tj. cel statutowy jest również spełniony poprzez przekaz środków innej, uprzywilejowanej podatkowo korporacji (ewentualnie również na całym świecie), która spełnia te same cele użyteczności publicznej, co Koło. Wiążącą podstawą dla wszystkich, tutaj wymienionych punktów jest utrzymywanie nauki... w niezmienionym stanie.

Działalność Koła jest bezinteresowna, nie służy ono w pierwszej kolejności celom komercyjnym. Wszystkie prace w obrębie Koła jak również w Kole.... są wykonywane przez członków lub przyjaciół nieodpłatnie (bezinteresownie, honorowo). Zwrotowi podlegają tylko udokumentowane wydatki lub koszty, które są w udowodniony sposób niezbędne do realizacji celów. Pobieranie środków finansowych w celach prywatnych z kasy Koła jest niedopuszczalne. Środki mogą być wykorzystywane tylko na cele zgodne ze statutem. Członkowie Koła nie otrzymują żadnego wynagrodzenia ze środków Koła. Nikt nie może czerpać korzyści z wydatków sprzecznych z celami statutu Koła, bądź z niewspółmiernie wysokich wynagrodzeń. Przyjaciele spotykają się w lokalnych wspólnotach, na zjazdach i innych spotkaniach w celu szkolenia i dla wymiany doświadczeń w nauce... (osobiście lub przez internet). Zachowanie tej nauki i utrzymanie jej bez wypaczeń odgrywa przy tym ważną rolę. Koło działalność taką zamierza prowadzić na terenie Polski. Na każdym spotkaniu lokalnej wspólnoty, na zjazdach, podczas projekcji filmów i innych spotkaniach uczestników na terenie Polski będzie wystawiana kasetka na dobrowolne datki. Datki te będą po pokryciu kosztów przekazywane do Koła. Wnioskodawca na chwilę obecną nie osiąga żadnych dochodów z tytułu prowadzonej działalności statutowej w Polsce, ale będzie otrzymywało dochody pochodzące z wolnych datków zbieranych podczas spotkań lokalnych wspólnot, na zjazdach i innych spotkaniach oraz podczas projekcji filmu dokumentalnego na terenie Polski. Wolne datki również Koło będzie otrzymywać książki nagrane kasety z muzyką lub z filmem. Wszystkie materiały do wspólnot będą dostarczane na teren Polski z Koła z siedzibą w Niemczech. Pytanie dotyczy otrzymywanych wolnych datków przez Koło z siedzibą w Niemczech na terenie Polski podczas wykonywania zadań statutowych opisanych wcześniej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w związku z opisanym stanem faktycznym dotyczącym działalności statutowej na terenie Polski przez "K.." prowadzące działalność jako stowarzyszenie zarejestrowane w Niemczech będzie posiadać zakład na terenie Polski w rozumieniu art. 5 umowy zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. (Dz. U. z dnia 20 stycznia 2005 r.) (zwaną dalej; "umowa polsko - niemiecka"), i w związku z tym czy podlegać będą otrzymane "wolne datki" w Polsce obowiązkowi podatkowemu w związku z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (zwaną dalej; p.d.o.p.).

Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymywane "wolne datki" przez Koło w ramach prowadzonej działalności statutowej na terenie Polski nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce.

Podniesiono, że działalność statutowa prowadzona przez Koło na terenie Polski:

1.

nie pociąga za sobą konsekwencji w postaci powstania na terytorium Polski zakładu - stosownie do postanowień w umowie między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. (Dz. U. z dnia 20 stycznia 2005 r.) umowy polsko - niemieckiej, i w związku z czym

2.

nie powstanie w stosunku do Koła obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych na terenie Polski z tytułu otrzymywanych "wolnych datków"

W przedmiotowym stanie faktycznym nie zachodzą przesłanki do uznania, że Koło może posiadać zakład w Polsce, ze względu na to, że:

1. Koło nie posiada na terenie Polski ani siedziby, ani zarządu.

2. Koło nie będzie prowadzić działalności gospodarczej na terenie Polski a tylko działalność statutową non-profit

3. Koło nie będzie posiadać na terytorium Polski stałej placówki prowadzonej działalności statutowej

4. Koło nie będzie miało zakładu w Polsce.

Stosownie do art. 3 ust. 2 ustawy p.d.o.p. podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W art. 4a ust. 11 p.d.o.p. ustawodawca określił, że ilekroć mowa jest o zagranicznym zakładzie - oznacza to:

a.

stałą placówkę, poprzez którą podmiot mający siedzibę lub zarząd na terytorium jednego państwa wykonuje całkowicie lub częściowo działalność na terytorium innego państwa, a w szczególności oddział, przedstawicielstwo, biuro, fabrykę, warsztat albo miejsce wydobywania bogactw naturalnych,

b.

plac budowy, budowę, montaż lub instalację, prowadzone na terytorium jednego państwa przez podmiot mający siedzibę lub zarząd na terytorium innego państwa,

c.

osobę, która w imieniu i na rzecz podmiotu mającego siedzibę lub zarząd na terytorium jednego państwa działa na terytorium innego państwa, jeżeli osoba ta ma pełnomocnictwo do zawierania w jego imieniu umów i pełnomocnictwo to faktycznie wykonuje

- chyba że umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Rzeczpospolita Polska, stanowi inaczej;

W zakresie opodatkowania przychodów osiąganych przez Koło na terenie Polski zastosowanie mają nie tylko przepisy prawa polskiego, ale również postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska. Koło jest rezydentem podatkowym Niemiec, dlatego też analiza czy jakiekolwiek przychody będą podlegały opodatkowaniu w Polsce powinna zostać przeprowadzona w oparciu o postanowienia zawarte w umowie polsko - niemieckiej, która stanowi integralną część polskiego systemu podatkowego.

Pomocnym w interpretacji tej umowy jest też tekst Modelowej Konwencji OECD - dalej: Modelowa Konwencja wraz z Komentarzem - (dalej: Komentarz). Pomimo bowiem, że Modelowa Konwencja, jak i Komentarz nie są źródłem powszechnie obowiązującego prawa, to stanowią wskazówkę, jak należy prawidłowo interpretować zapisy umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, (wyrok NSA z dnia 16 listopada 2011 r., sygn. akt II FSK 677/11).

Zgodnie z art. 7 ust. 1 umowy polsko - niemieckiej zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą w drugim Umawiającym się Państwie poprzez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.

Z powyższego wynika, że w państwie źródła opodatkowaniu podlegają wyłącznie zyski powstałe w związku z działalnością wykonywaną poprzez zakład (co równocześnie oznacza brak obowiązku podatkowego w zakresie zysków osiąganych bezpośrednio przez jednostkę macierzystą lub inną jednostkę tego przedsiębiorstwa).

W art. 5 umowy polsko - niemieckiej zostało zdefiniowane pojęcie zakładu:

1. W rozumieniu niniejszej umowy określenie "zakład" oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa.

2. Określenie "zakład" obejmuje w szczególności:

a.

miejsce zarządu,

b.

filię,

c.

biuro,

d.

fabrykę,

e.

warsztat i

f.

kopalnię, źródło ropy naftowej lub gazu ziemnego, kamieniołom albo inne miejsce wydobywania zasobów naturalnych.

Stosownie do art. 5 ust. 1 Modelowej Konwencji określenie "zakład" oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność gospodarcza przedsiębiorstwa. Z tej definicji wynika, że ustanowienie zakładu warunkuje spełnienie następujących przesłanek:

1.

istnienie placówki,

2.

stały charakter placówki,

3.

wykonywanie działalności przedsiębiorstwa za pośrednictwem tej placówki.

Zdaniem Wnioskodawcy w świetle powyższych przepisów przyszłej działalności statutowej prowadzonej na terenie Polski nie można uznać jako "zakładu".

Zgodnie z przytoczonym powyżej art. 3 ust. 2 ustawy p.d.o.p., podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu (a tak jest w przypadku Koła) podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie należy podkreślić, iż ustalenie takiego dochodu powinno być dokonane z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których Polska jest stroną (w tym przypadku umowy polsko - niemieckiej). Zgodnie bowiem z art. 87 i 91 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej ratyfikowane umowy międzynarodowe, więc także umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu są, po ich ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, źródłem powszechnie obowiązującego w Polsce prawa i stosuje się je bezpośrednio. Ratyfikowana umowa międzynarodowa ma pierwszeństwo przed ustawą.

Stowarzyszenie stoi na stanowisku, że stosownie do wyżej przywołanych przepisów otrzymywane "wolne datki" przez Koło w ramach prowadzonej działalności statutowej na terenie Polski nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie powstania zakładu Wnioskodawcy w Polsce w rozumieniu art. 5 umowy z dnia 14 maja 2003 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku oraz powstania obowiązku podatkowego w Polsce w związku z art. 3 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 851, z późn. zm., dalej także: u.p.d.o.p.) podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak wynika z ww. ustawy uzyskiwanie dochodów w Polsce za pośrednictwem zakładu zagranicznego przedsiębiorcy prowadzi do powstania źródła przychodów w Polsce, które powinny być opodatkowane w Polsce.

Zgodnie z definicją zakładu zawartą w art. 4a pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pojęcie to oznacza:

1.

stałą placówkę, poprzez którą podmiot mający siedzibę lub zarząd na terytorium jednego państwa wykonuje całkowicie lub częściowo działalność na terytorium innego państwa, a w szczególności oddział, przedstawicielstwo, biuro, fabrykę, warsztat albo miejsce wydobywania bogactw naturalnych,

2.

plac budowy, budowę, montaż lub instalację, prowadzone na terytorium jednego państwa przez podmiot mający siedzibę lub zarząd na terytorium innego państwa,

3.

osobę, która w imieniu i na rzecz podmiotu mającego siedzibę lub zarząd na terytorium jednego państwa działa na terytorium innego państwa, jeżeli osoba ta ma pełnomocnictwo do zawierania w jego imieniu umów i pełnomocnictwo to faktycznie wykonuje.

Definicja ta ma zastosowanie tylko w przypadku, gdy właściwa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Polska, nie stanowi inaczej. Siedziba Strony znajduje się na terytorium Niemiec, dlatego też analiza czy Wnioskodawca posiada zakład w Polsce powinna zostać przeprowadzona na gruncie postanowień umowy z dnia 14 maja 2003 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90); zwana dalej: umowa polsko - niemiecka.

Dokonując interpretacji postanowień umowy polsko-niemieckiej należy zwrócić uwagę na tekst Modelowej Konwencji stanowiącej wzór umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zawieranych przez Polskę, jak również brzmienie Komentarza do niej. Zostały one wypracowane w drodze konsensusu przez wszystkie państwa członkowskie OECD, które zobowiązały się tym samym do stosowania zawartych w nich postanowień. Modelowa Konwencja, jak i Komentarz do niej nie są źródłem powszechnie obowiązującego prawa, natomiast stanowią wskazówkę, jak należy interpretować zapisy umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Zatem, obowiązki podatkowe podmiotów z siedzibą w odrębnych państwach należy rozpatrywać z uwzględnieniem postanowień umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz Modelowej Konwencji OECD wraz z Komentarzem.

Stosownie do art. 7 ust. 1 umowy polsko - niemieckiej zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą w drugim Umawiającym się Państwie poprzez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.

Zakład został zdefiniowany w art. 5 ust. 1 Umowy jako stała placówka, przez którą całkowicie albo częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa. Jak stanowi art. 5 ust. 2 Umowy określenie "zakład" obejmuje w szczególności:

a.

miejsce zarządu,

b.

filię,

c.

biuro,

d.

fabrykę,

e.

warsztat i

f.

kopalnię, źródło ropy naftowej lub gazu ziemnego, kamieniołom albo inne miejsce wydobywania zasobów naturalnych.

Jednakże od ogólnej zasady istnienia zakładu, istnieje szereg wyłączeń. Stosownie do art. 5 ust. 4 polsko - niemieckiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, określenie "zakład" nie obejmuje:

a.

użytkowania placówek, które służą wyłącznie do składowania, wystawiania lub dostarczania dóbr lub towarów należących do przedsiębiorstwa;

b.

utrzymywania zapasów dóbr lub towarów należących do przedsiębiorstwa wyłącznie w celu składowania, wystawiania lub dostarczania;

c.

utrzymywania zapasów dóbr lub towarów należących do przedsiębiorstwa wyłącznie w celu obróbki lub przerobu przez inne przedsiębiorstwo;

d.

utrzymywania stałej placówki wyłącznie w celu zakupu dóbr lub towarów albo zbierania informacji dla przedsiębiorstwa;

e.

utrzymywania stałej placówki wyłącznie w celu prowadzenia dla przedsiębiorstwa jakiejkolwiek innej działalności o charakterze przygotowawczym lub pomocniczym;

f.

utrzymywania stałej placówki wyłącznie w celu prowadzenia któregokolwiek rodzaju działalności, o których mowa pod literami od a) do e), pod warunkiem jednak, że całkowita działalność stałej placówki, wynikająca z takiego połączenia rodzajów działalności, ma charakter przygotowawczy lub pomocniczy.

Tak więc ust. 4 art. 5 umowy polsko - niemieckiej, wylicza różne rodzaje działalności, które uważa się za wyjątki od ogólnej definicji zakładu zawartej w ust. 1, i które nie stanowią zakładu, nawet gdy taka działalność jest wykonywana za pośrednictwem stałej placówki. Wspólną cechą takich rodzajów działalności jest ich przygotowawczy i pomocniczy charakter. Katalog ten jest katalogiem zamkniętym, którego nie należy interpretować rozszerzająco. Dlatego działalność, która nie może zostać zaliczona do żadnego z ww. przypadków będzie uznawana za zakład, w rozumieniu ww. umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Reasumując, z ogólnej regulacji zawartej w art. 5 umowy wynika, iż dla uznania, że przedsiębiorstwo prowadzi swoją działalność w formie zakładu winny wystąpić trzy następujące przesłanki:

* istnienie miejsca gdzie działalność jest prowadzona (placówka),

* stały charakter takiej placówki,

* wykonywanie za pośrednictwem placówki działalności gospodarczej, która nie ma przygotowawczego lub pomocniczego charakteru.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Stowarzyszenie (Koło) jest zarejestrowane w Niemczech w niemieckim Rejestrze Stowarzyszeń i posiada osobowość prawną. Koło nie posiada siedziby w Polsce. Koło nie jest zarejestrowane w Polsce i nie prowadzi w Polsce działalności gospodarczej, ale zamierza prowadzić działalność statutową na terenie Polski w ramach której będzie otrzymywało "wolne datki" (podczas spotkań wspólnot, na zjazdach, podczas projekcji filmu dokumentalnego). Na terytorium Polski nie będzie działać w imieniu Podatnika przedstawiciel posiadający i zwyczajowo wykonujący pełnomocnictwo do zawierania umów w imieniu strony, tylko pełnomocnik do reprezentowania przed organami podatkowymi. Na terytorium Polski Koło będzie wynajmować pomieszczenia, w których odbywać się będą spotkania lokalnych wspólnot, międzynarodowe zjazdy, wykłady informacyjne, projekcja filmu dokumentalnego. Pomieszczenia będą wynajmowane na konkretne godziny, w których będą się odbywać zdarzenia opisane wcześniej. Koło nie będzie wynajmować żadnych pomieszczeń w sposób ciągły. Koło jest odpowiedzialne za wszystkie wspólnoty i organizacje Koła... na całym świecie. Koło jest stowarzyszeniem międzynarodowym i neutralnego światopoglądu i służy Kołu... jako stowarzyszenie reprezentujące w sprawach dotyczących wszelkich kwestii prawnych i administracyjnych. Działalność Koła jest bezinteresowna, nie służy ono w pierwszej kolejności celom komercyjnym. Wszystkie prace w obrębie Koła jak również w Kole... są wykonywane przez członków lub przyjaciół nieodpłatnie. Zwrotowi podlegają tylko udokumentowane wydatki lub koszty, które są w udowodniony sposób niezbędne do realizacji celów. Pobieranie środków finansowych w celach prywatnych z kasy Koła jest niedopuszczalne. Środki mogą być wykorzystywane tylko na cele zgodne ze statutem. Członkowie Koła nie otrzymują żadnego wynagrodzenia ze środków Koła. Nikt nie może czerpać korzyści z wydatków sprzecznych z celami statutu Koła, bądź z niewspółmiernie wysokich wynagrodzeń. Przyjaciele spotykają się w lokalnych wspólnotach, na zjazdach i innych spotkaniach w celu szkolenia i dla wymiany doświadczeń w nauce... (osobiście lub przez internet). Koło działalność taką zamierza prowadzić na terenie Polski. Na każdym spotkaniu lokalnej wspólnoty, na zjazdach, podczas projekcji filmów i innych spotkaniach uczestników na terenie Polski będzie wystawiana kasetka na dobrowolne datki. Datki te będą po pokryciu kosztów przekazywane do Koła. Wnioskodawca na chwilę obecną nie osiąga żadnych dochodów z tytułu prowadzonej działalności statutowej w Polsce, ale będzie otrzymywało dochody pochodzące z wolnych datków zbieranych podczas spotkań lokalnych wspólnot, na zjazdach i innych spotkaniach oraz podczas projekcji filmu dokumentalnego na terenie Polski. Wszystkie materiały do wspólnot będą dostarczane na teren Polski z Koła z siedzibą w Niemczech.

Wątpliwości Wnioskodawcy wiążą się z powstaniem zakładu Wnioskodawcy w Polsce w rozumieniu art. 5 umowy z dnia 14 maja 2003 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku oraz z powstaniem obowiązku podatkowego w Polsce w związku z art. 3 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe i powołane regulacje należy stwierdzić, że w związku z faktem, iż:

* niemieckie Stowarzyszenie na teranie Polski nie będzie prowadzić działalności gospodarczej, a jedynie zamierza prowadzić działalność statutową w ramach której będzie otrzymywało "wolne datki" podczas spotkań wspólnot, na zjazdach, podczas projekcji filmu dokumentalnego;

* na terytorium Polski nie będzie działać w imieniu Stowarzyszenia przedstawiciel posiadający i zwyczajowo wykonujący pełnomocnictwo do zawierania umów w imieniu strony, tylko pełnomocnik do reprezentowania przed organami podatkowymi,

to tym samym w przedmiotowym przypadku nie powstanie zakład Wnioskodawcy w Polsce w rozumieniu art. 5 umowy z dnia 14 maja 2003 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku oraz z nie powstanie dla Wnioskodawcy obowiązek podatkowy w Polsce w związku z art. 3 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Tym samym stanowisko Stowarzyszenia należy uznać za prawidłowe.

Jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie różniło się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl