IPPB5/423-899/13-2/PS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 stycznia 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-899/13-2/PS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2013 r. (data wpływu 8 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku poboru przez Spółkę zryczałtowanego podatku dochodowego-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku poboru przez Spółkę zryczałtowanego podatku dochodowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: "Emitent") jest spółką będącą odatnikiem podatku dochodowego mającą siedzibę i zarząd na terytorium Polski. N. S.a.r.l (dalej "Spółka") jest spółką kapitałową prawa luksemburskiego z siedzibą w Luksemburgu, podlegająca w Luksemburgu podatkowi dochodowemu od całości swych dochodów, bez względu na miejsce ich uzyskania. Spółka nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich uzyskania.

7 grudnia 2009 r. Emitent wyemitował obligacje o określonej wartości nominalnej. Są to obligacje zerokuponowe (ich cena emisyjna jest niższa od wartości nominalnej), niezabezpieczone. Datą emisji jest dzień 7 grudnia 2009 r.

Wyemitowane obligacje przyznają obligatariuszom prawa do dwóch rodzajów świadczeń. Pierwsze prawo to prawo do odsetek od ceny emisyjnej, w wysokości 7% rocznie. Odsetki te są naliczane od dnia 1 grudnia 2009 r. do dnia wykupu. Drugie prawo to prawo do udziału w zysku Emitenta, uzyskanego w danym roku obrotowym, wynikającym ze sprawozdania finansowego. Prawo do udziału w zysku przysługuje począwszy od roku obrotowego zaczynającego się w dniu 1 stycznia 2010 r.). Prawo do udziału w zysku przysługuje także za cały rok obrotowy, w którym nastąpił wykup obligacji. Wysokość zysku, w którym mogą partycypować obligatariusze została ograniczona do 10% zysku wynikającego ze sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy, przy czym wysokość zysku przysługującego obligatariuszom za dany rok obrotowy nie może przekraczać 6,20% ich ceny emisyjnej.

Emitent nie osiągnął zysku w roku obrotowym 2010, 2011, 2012. Nie osiągnie również zysku w 2013 r.

Data wykupu obligacji upływa, co do zasady, z dniem 7 grudnia 2059 r. Warunki emisji przewidują jednak możliwość wcześniejszego wykupu obligacji. W przypadku wcześniejszego wykupu obligacji Emitent zobowiązany jest do spełnienia na rzecz Spółki świadczenia wyliczonego według następującego wzoru: Cen wykupu = cena emisyjna* (1 + (7%* liczba dni od dni emisji do dnia wcześniejszego wykupu/365)).

Emitent i Spółka planują zawrzeć porozumienie na mocy którego Spółka zwolni Emitenta bądź to wyłącznie z długu w postaci odsetek kapitałowych, w wysokości 7% rocznie, kalkulowanych od ceny emisyjnej, za okres od dnia emisji do dnia wykupu bądź z całości długu wynikającego z obligacji tj. z długu obejmującego cenę emisyjną i odsetki w wysokości 1% rocznie, kalkulowane od ceny emisyjnej, za okres od dnia emisji do dnia wykupu. W wyniku powyższego odsetki naliczone za okres od dnia emisji do dnia wcześniejszego wykupu bądź też cały dług zostanie umorzony.

Spółka jest wspólnikiem Emitenta. Spółka posiada bezpośrednio nie mniej niż 25% udziałów w kapitale Emitenta. Posiadanie to wynika z tytułu własności. Spółka posiada te udziały nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w związku z umorzeniem odsetek bądź całości długu wynikającego z obligacji, obejmującego obowiązek zwrotu przez Emitenta ceny emisyjnej i odsetek Emitent zobowiązany jest jako płatnik do poboru podatku dochodowego na podstawie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej "ustawa o CIT").

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 26 ust. 1 zd. 1 i 3 ustawy o CIT osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2b, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.

Zgodnie z art. 26 ust. 7 ustawy o CIT wypłata, o której mowa w ust. 1, 1 c i 1d, oznacza wykonanie zobowiązania w jakiejkolwiek formie, w tym poprzez zapłatę, potrącenie lub kapitalizację odsetek.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 i 2 ustawy o CIT podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, przychodów między innymi z odsetek ustala się w wysokości 20% przychodów, przy czym przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwój nemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Możliwe jest również zastosowanie zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 3 ustawy.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o CIT do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nieotrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów).

Z powyższego wynika, że podatkowi dochodowemu w Polsce mogą podlegać między innymi przychody z odsetek uzyskiwane przez podatników podatku dochodowego podlegających w Polsce jedynie ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (art. 21 ust. 1 ustawy o CIT). Przychody z odsetek powstają zaś w momencie otrzymania odsetek (art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o CIT). W wyniku umorzenia odsetek Spółka nie otrzyma żadnych odsetek. Jej wierzytelność o zapłatę odsetek ulegnie umorzeniu (przestanie istnieć).

Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT do przychodów nie zalicza się zwróconych pożyczek (kredytów). Przez pożyczkę o której mowa w tym przepisie należy rozumieć także emisję papierów o charakterze dłużnym w tym obligacji. Jednocześnie zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy przychodem jest wartość umorzonych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek (kredytów). Przychód ten powstaje jednak wyłącznie dla dłużnika (Emitenta), a nie dla wierzyciela (Spółki). Mając na względzie powyższe zwolnienie Emitenta z długu w postaci obowiązku zwrotu ceny emisyjnej obligacji nie skutkuje powstaniem dla Spółki przychodu z odsetek, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.

Mając na względzie powyższe, zarówno w związku z umorzeniem wyłącznie odsetek od obligacji jak i całości długu wynikającego z obligacji, obejmującego obowiązek zwrotu przez Emitenta ceny emisyjnej i odsetek Emitent nie jest zobowiązany jako płatnik do poboru podatku dochodowego na podstawie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono w tym zakresie od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl