IPPB5/423-790/11-4/AS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 października 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-790/11-4/AS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów w związku z wnioskiem Spółki z dnia 3 sierpnia 2011 r. (data wpływu 8 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia wartości początkowej składników majątkowych wniesionych do nowo zawiązanej spółki aportem w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z planowanymi procesami restrukturyzacyjnymi.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe:

Wnioskodawca - "A." Sp. z o.o. ("A." lub "Spółka") jest wiodącą firmą farmaceutyczną, oferującą skuteczne i bezpieczne terapie lekowe dla pacjentów w Polsce oraz poza jej granicami. Podstawowa działalność operacyjna Spółki sprowadza się do wytwarzania i obrotu produktami leczniczymi. Jednocześnie, jako wsparcie swojej głównej działalności, od 2001 r. Spółka prowadzi badania dotyczące poszukiwania i możliwości komercjalizacji w pełni oryginalnych, innowacyjnych terapii ("Działalność Innowacyjna" lub "Innowacyjne RD"), które stanowią referencyjne produkty lecznicze w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2001 r. Nr 126, poz. 1381).

Działalność Innowacyjna obejmuje w szczególności prace z zakresu:

* projektowania cząsteczek chemicznych i molekuł białkowych z wykorzystaniem modelowania komputerowego;

* syntezy chemicznej bibliotek małych cząstek oraz produkcji białek z wykorzystaniem metod biotechnologicznych;

* identyfikacji i weryfikacji mechanizmu działania cząsteczek;

* badań in vitro;

* badań in vivo na gryzoniach.

Powyższe czynności wykonywane są przez specjalnie dedykowany personel, posiadający odpowiednie kompetencje i wykształcenie ("Personel").

Od strony organizacyjnej Działalność Innowacyjna tworzy wyodrębniony organizacyjnie Dział Innowacyjnego RD, na czele którego stoi Kierownik ds. Innowacyjnego RD ("Kierownik"), posiadający uprawnienia w zakresie:

* zaciągania zobowiązań finansowych do wysokości 100 000 PLN;

* zatrudniania nowych pracowników Personelu;

* planowania i kontroli wykonania budżetu działowego;

* kontroli wydatków;

* uczestniczenia w targach branżowych i reprezentowania Działalności Innowacyjnej na zewnątrz;

* pozyskiwania klientów zainteresowanych nabyciem licencji na wypracowaną przez Działalność Innowacyjną własność intelektualną;

* negocjowania warunków umownych z potencjalnymi licencjobiorcami;

* współpracy z wiodącymi krajowymi jednostkami naukowymi;

* poddawania ocenie nowych propozycji projektowych.

Do Kierownika raportują Menadżerowie, którym podlegają zespoły naukowców realizujących poszczególne programy badawczo-rozwojowe ("Projekty") oraz Kierownik Działu Zwierząt Laboratoryjnych. Kierownik podlega bezpośrednio najwyższemu kierownictwu "A.".

W ramach realizowanych projektów, zdarzają się sytuacje, w których Menadżerowie korzystają ze wsparcia innych działów Spółki, w tym Działu Laboratorium Syntezy Organicznej oraz Laboratorium Analitycznego. Wsparcie tych działów jest jednak usługą pomocniczą do głównej działalności i nie jest niezbędne dla poprawnego przeprowadzenia projektów badawczych (mogłoby być zastąpione przez usługi świadczone przez podmioty zewnętrzne).

Dział Innowacyjnego RD dysponuje składnikami majątku, wartościami niematerialnymi, w tym prawami do własności intelektualnej, przypisanymi mu przez Spółkę. Jednocześnie, w związku ze specyfiką działalności innowacyjnej, charakteryzującej się wysokim udziałem prac o charakterze laboratoryjnym, Dział Innowacyjnego RD posiada wszelkie wymagane prawem zgody i zezwolenia, w tym m.in.:

* uprawnienia do prowadzenia zwierzętarni doświadczalnej na podstawie decyzji o wpisie jednostki doświadczalnej do rejestru wydawanej przez ministra właściwego do spraw nauki po zasięgnięciu opinii Krajowej Komisji Etycznej;

* zezwolenie na prowadzenie pracowni izotopowej wydane przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki;

* zgody na prowadzenie prac badawczych z użyciem genetycznie modyfikowanych organizmów (zgoda na zamknięte użycie GMO) wydane przez ministra właściwego do spraw środowiska.

Od strony księgowej koszty poszczególnych Projektów prowadzonych przez Dział Innowacyjnego RD ewidencjonowane są na indywidualnych kontach analitycznych. Do czasu zakończenia poszczególnych etapów Projektów wszelkie koszty związane z ich realizacją aktywowane są do bilansu Spółki jako Rozliczenia Międzyokresowe Kosztów ("RMK"), tj. koszty te nie są rozpoznawane jako koszty uzyskania przychodu w momencie poniesienia. Wszelkie inne koszty Działalności Innowacyjnej, nie związane bezpośrednio z poszczególnymi projektami przypisywane są jednostkom organizacyjnym, które je wygenerowały (miejsca powstawania kosztów - "MPK"), głównie do kont księgowych Działu Innowacyjnego RD.

Dotychczas wypracowana własność intelektualna chroniona jest patentami i zgłoszeniami patentowymi.

W kontekście powyższego, z uwagi na specyficzny charakter Działalności Innowacyjnej, charakteryzującej się m.in.:

* długim czasem trwania - prace trwają przeciętnie 10-15 lat, z czego 2-3 lata zajmuje proces oceny dokumentacji rejestracyjnej i wprowadzenia leku na poszczególne rynki;

* wysokimi kosztami sięgającymi kilkuset milionów dolarów;

* uzależnieniem powodzenia projektu od dostępu do ryku globalnego,

Wnioskodawca rozważa możliwość dokonania podziału Spółki zgodnie z przepisami art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (dalej zwanej "k.s.h."), tj. podziału przez wydzielenie do nowo zawiązanej spółki ("A. Innowacje").

Rozważana koncepcja zakłada wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w skład której wejdą wszelkie składniki materialne i niematerialne, przypisane obecnie do Działu Innowacyjnego RD, w tym:

* zobowiązania wynikające z zawartych umów;

* środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne;

* Personel;

* otrzymane dotacje;

* budżety Projektów, w tym środki pieniężne na ich realizację;

* dotychczas wypracowana własność intelektualną wynikającą z realizowanych Projektów,

* wartość wydatków dotychczas poniesionych na realizację Projektów, zaksięgowanych na kontach analitycznych RMK;

* szczególne pozwolenia i uprawnienia związane z prowadzeniem laboratoryjnej działalności badawczej (de iure będą wymagały ponownego ich uzyskania przez nowy podmiot).

Głównym celem działalności biznesowej "A. Innowacje" będzie licencjonowanie większym partnerom - tj. innym firmom farmaceutycznym o globalnym zasięgu praw do korzystania z własności intelektualnej "A. Innowacje", tj. wynalazków dotyczących przyszłych potencjalnych terapii (kandydatów na leki), w celu dokończenia przez licencjobiorcę ich rozwoju (badania kliniczne zaawansowanych faz) i przeprowadzenia procesów rejestracji leków a następnie wdrożenia na najważniejsze światowe rynki.

Jednocześnie po wydzieleniu Spółka będzie kontynuowała swoją działalność gospodarczą w obszarze produkcji, obrotu i promocji produktów leczniczych w niezmienionym zakresie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania

1.

Czy zespół składników materialnych, który na skutek planowanej transakcji (podziału przez wydzielenie) zostanie wydzielony ze Spółki do "A. Innowacje", powinien być sklasyfikowany dla celów podatkowych jako zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT oraz art. 4a ust. 2 ustawy o CIT.

2.

Czy opisana transakcja wydzielenia zorganizowanej części przedsiębiorstwa będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, czy też przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie mają do niej zastosowania, na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

3.

Czy dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, za wartość początkową projektów badawczych zakończonych przez "A. Innowacje" już po wydzieleniu ze Spółki będzie można uznać sumę wszystkich wydatków poniesionych w związku z ich realizacją do dnia zakończenia Projektu, w tym wydatków aktywowanych uprzednio na kontach analitycznych RMK Spółki, wydzielonych do "A. Innowacje".

4.

Czy po wydzieleniu "A. Innowacje" będzie uprawniony do przyjęcia wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wynikających z ksiąg rachunkowych spółki dzielonej oraz kontynuacji zasad amortyzacji przyjętych przez Spółkę.

Zaznaczyć należy, że przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie Nr 4 dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych.

Wniosek odnośnie pytania Nr 1 - w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych i pytania Nr 3 dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych oraz odnośnie pytania Nr 1 - w części dotyczącego podatku od towarów i usług i pytania Nr 2 dotyczącego podatku od towarów i usług, zostanie rozpatrzony w odrębnych interpretacjach indywidualnej.

Zdaniem Wnioskodawcy dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, po wydzieleniu "A. Innowacje" będzie uprawniony do przyjęcia wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz kontynuacji zasad amortyzacji wynikających z ksiąg rachunkowych Spółki.

Generalnie, zgodnie z art. 16g ust. 9 ustawy o CIT w razie przekształcenia formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, z zastrzeżeniem ust. 19, dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1, podmiotu przekształcanego, połączonego albo podzielonego.

W tym kontekście w świetle art. 16g ust. 19 ustawy o CIT, przepisów przytoczonego powyżej artykułu nie stosuje się do podziału podmiotów, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w podmiocie dzielonym, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W takim przypadku dla wyceny przejmowanego majątku przepisy ust. 1 pkt 4 lub ust. 10 stosuje się odpowiednio.

Dodatkowo, ustawodawca w art. 16g ust. 18 ustawy o CIT dodał warunek, iż przepis ust. 9 ma zastosowanie, jeżeli z odrębnych przepisów wynika, że podmiot powstały z przekształcenia, podziału albo połączenia lub podmiot istniejący, do którego przeniesiono w wyniku wydzielenia część majątku podmiotu dzielonego, wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki podmiotu przekształconego, połączonego albo podzielonego.

Konsekwencją powyższego są regulacje art. 16h ust. 3 ustawy o CIT przewidującego, że podmioty, o których mowa w przytoczonym powyżej art. 16g ust. 9, powstałe m.in. w wyniku podziału (w tym podziału przez wydzielenie), w przypadku gdy majątek wydzielany i pozostający w dzielonym podmiocie stanowią ZCP, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot podzielony, z uwzględnieniem przepisów art. 16i ust. 2-7.

W kontekście powyższego, w przypadku podziału spółek podmiot nowopowstały jest zasadniczo uprawniony do przyjęcia wartości początkowej przejętych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz kontynuowania zasad amortyzacji, z uwzględnieniem wysokości dokonanym odpisów, wynikających z ksiąg rachunkowych spółki dzielonej, pod warunkiem że:

* podział został dokonany na podstawie odrębnych przepisów (w tym Kodeksu Spółek Handlowych);

* wydzielony majątek oraz majątek zostający w dzielonej spółce stanowią ZCP;

* spółka nowopowstała wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki podmiotu dzielonego.

Tym samym, mając na uwadze, iż:

* podział przez wydzielenie będzie dokonany zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h.;

* zarówno wydzielana Działalność Innowacyjna, jak i majątek pozostający w "A." będą stanowiły, w opinii Spółki, ZCP;

* po podziale "A. Innowacje" wstąpi we wszelkie prawa i obowiązki "A.", pozostające na dzień wydzielenia w związku z przydzielonymi w planie podziału składnikami majątku zgodnie z art. 93c ust. 1 i 2 Ordynacji Podatkowej,

zdaniem Spółki, "A. Innowacje" będzie uprawniony do przyjęcia wartości początkowej przejętych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz dokonywania dalszych odpisów amortyzacyjnych na zasadach wynikających z ksiąg rachunkowych "A.", z uwzględnieniem wysokości odpisów amortyzacyjnych dokonanych przez Spółkę.

Powyższe stanowisko jest zgodne z interpretacją indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, z dnia 22 listopada 2010 r., sygn. IPPB5/423-554/10-4/MB, wydanej w trybie art. 14c § 1 Ordynacji Podatkowej, w której stanowisko wnioskodawcy zostało potwierdzone w pełnej rozciągłości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie ustalenia wartości początkowej składników majątkowych wniesionych do nowo zawiązanej spółki aportem w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa (pytanie Nr 4) - uznaje się za prawidłowe.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym, w związku z podziałem przez wydzielenie Wnioskodawcy na nowo zawiązaną spółkę - "A. Innowacje", przeniesiona zostanie zorganizowana część przedsiębiorstwa Spółki.

W skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wchodzić będą wszelkie składniki materialne i niematerialne, przypisane obecnie do Działu Innowacyjnego RD, w tym:

* zobowiązania wynikające z zawartych umów;

* środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne;

* Personel;

* otrzymane dotacje;

* budżety Projektów, w tym środki pieniężne na ich realizację;

* dotychczas wypracowana własność intelektualną wynikającą z realizowanych Projektów,

* wartość wydatków dotychczas poniesionych na realizację Projektów, zaksięgowanych na kontach analitycznych RMK;

* szczególne pozwolenia i uprawnienia związane z prowadzeniem laboratoryjnej działalności badawczej (de iure będą wymagały ponownego ich uzyskania przez nowy podmiot).

Głównym celem działalności biznesowej "A. Innowacje" będzie licencjonowanie większym partnerom - tj. innym firmom farmaceutycznym o globalnym zasięgu praw do korzystania z własności intelektualnej "A. Innowacje", tj. wynalazków dotyczących przyszłych potencjalnych terapii (kandydatów na leki), w celu dokończenia przez licencjobiorcę ich rozwoju (badania kliniczne zaawansowanych faz) i przeprowadzenia procesów rejestracji leków a następnie wdrożenia na najważniejsze światowe rynki.

Jednocześnie po wydzieleniu Spółka będzie kontynuowała swoją działalność gospodarczą w obszarze produkcji, obrotu i promocji produktów leczniczych w niezmienionym zakresie.

Mając na względzie opisane w przedmiotowym wniosku zdarzenie przyszłe zauważyć należy, że zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037), podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

W myśl art. 529 § 2 ww. ustawy do podziału przez wydzielenie stosuje się przepisy o podziale spółek dotyczące odpowiednio spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej.

Na mocy art. 531 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane powstałe w związku z podziałem wstępują z dniem podziału bądź z dniem wydzielenia w prawa i obowiązki spółki dzielonej, określone w planie podziału. Na spółkę przejmującą lub spółkę nowo zawiązaną powstałą w związku z podziałem przechodzą z dniem podziału bądź z dniem wydzielenia w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi, pozostające w związku z przydzielonymi jej w planie podziału składnikami majątku spółki dzielonej, a które zostały przyznane spółce dzielonej, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej (art. 531 § 2).

Co istotne w rozpatrywanej sprawie, wstąpienia w prawa spółki dzielonej jest szczególną formą "nabycia" tych praw, z którą ustawodawca na gruncie podatkowym wiąże szczególne skutki prawne.

Stosownie bowiem do art. 93c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku. Na mocy art. 93c § 2 powołanej ustawy, przepis ten stosuje się, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Przechodząc do meritum rozpatrywanego zagadnienia wskazać należy, że skutki wstąpienia podatnika we wszelkie prawa i obowiązki podmiotu podzielonego powstające w zakresie amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, zostały szczegółowo unormowane w art. 16g ust. 9, 18 i 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 16g ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w razie przekształcenia formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, z zastrzeżeniem ust. 19, dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1, podmiotu przekształcanego, połączonego albo podzielonego. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do spółek niebędących osobami prawnymi.

W myśl art. 16g ust. 18 omawianej ustawy przepis art. 16g ust. 9 ma przy tym zastosowanie, jeżeli z odrębnych przepisów wynika, że podmiot powstały z przekształcenia, podziału albo połączenia lub podmiot istniejący, do którego przeniesiono w wyniku wydzielenia część majątku podmiotu dzielonego, wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki podmiotu przekształconego, połączonego albo podzielonego.

Należy mieć na uwadze, że zgodnie z zastrzeżeniem zawartym w art. 16g ust. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przepisu ust. 9 nie stosuje się do podziału podmiotów, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w podmiocie dzielonym, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W takim przypadku dla wyceny przejmowanego majątku przepisy ust. 1 pkt 4 lub ust. 10 stosuje się odpowiednio.

A zatem, ustawodawca przewidział, że skutkiem podatkowym przekształcenia formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów może być:

1.

tzw. kontynuacja amortyzacji, obejmująca m.in. przyjęcie wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przyjętych w ewidencji podmiotu przekształcanego, połączonego albo podzielonego (art. 16g ust. 9 w zw. z art. 16g ust. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) albo

2.

ustalenie wartości początkowej tych składników majątku z odpowiednim zastosowaniem art. 16g ust. 1 pkt 4 lub ust. 10 (art. 16g ust. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

W analizowanym przypadku, jak wykazano powyżej, majątek przejmowany na skutek podziału przez wydzielenie stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa, a nowo zawiązana spółka wstąpi we wszelkie prawa i obowiązki podmiotu dzielonego.

A zatem, wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przejętych wskutek podziału, należało będzie ustalić się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1, podmiotu podzielonego. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewidują jednocześnie możliwości ustalenia w takiej sytuacji wartości początkowej składników majątku, które nie stanowiły u podmiotu dzielonego środków trwałych ani wartości niematerialnych i prawnych.

Jest to ściśle związane z okolicznością, że wskutek podziału przez wydzielenie spółka nowo zawiązana wchodzi we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki pozostające na dzień wydzielenia w związku z przydzielonymi w planie podziału składnikami majątku zgodnie z art. 93c ust. 1 i 2 Ordynacji Podatkowej.

Oznacza to, że nowo zawiązana spółka będzie miała również prawo kontynuowania rozliczeń podatkowych Spółki jako podmiotu dzielonego w zakresie amortyzacji.

Zaznaczyć przy tym należy, że zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m.

A zatem, skoro Wnioskodawca dokonuje amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, które w wyniku planowanej reorganizacji zostaną wydzielone do nowo zawiązanej spółki jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, to spółka nowo zawiązana będzie miała prawo kontynuacji amortyzacji ww. praw na zasadach wynikających z ksiąg rachunkowych Wnioskodawcy, obejmujące m.in. przyjęcie wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przyjętych w ewidencji Wnioskodawcy jako podmiotu dzielonego, z uwzględnieniem wysokości odpisów amortyzacyjnych dokonanych uprzednio przez Spółkę.

Podsumowując, w oparciu o opisane we wniosku zdarzenie przyszłe i przywołane powyżej przepisy prawa należy stwierdzić, że po wydzieleniu "A. Innowacje" będzie uprawniony do przyjęcia wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wynikających z ksiąg rachunkowych Wnioskodawcy jako spółki dzielonej oraz kontynuacji zasad amortyzacji przyjętych przez Spółkę.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia wartości początkowej składników majątkowych wniesionych do nowo zawiązanej spółki aportem w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa należało uznać za prawidłowe.

Końcowo należy wskazać, że przywołana na poparcie prezentowanych poglądów w sprawie przez Wnioskodawcę interpretacja indywidualna przepisów prawa podatkowego Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 listopada 2010 r. Nr IPPB5/423-554/10-4/MB dotycząca podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie

- wydana została w indywidualnej sprawie i nie może być źródłem praw i obowiązków w innych sprawach.

Na mocy art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 2 kwietnia 1997 r. - Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 78, poz. 483 z późn. zm.) źródłami powszechnie obowiązującego prawa w Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia.

W toku wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego każdą sprawę Organ podatkowy jest zobowiązany traktować indywidualnie. Z uwagi na powyższe, przywołana interpretacja indywidualna ma jedynie walor informacyjny i nie może być wiążąca dla tut. Organu podatkowego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl