IPPB5/423-774/12-5/RS - Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki z o.o. wydatków poniesionych na nabycie produktów spożywczych oraz usług cateringowych w związku z organizacją posiedzeń rady nadzorczej, zgromadzenia wspólników oraz spotkania integracyjnego dla pracowników spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 grudnia 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-774/12-5/RS Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki z o.o. wydatków poniesionych na nabycie produktów spożywczych oraz usług cateringowych w związku z organizacją posiedzeń rady nadzorczej, zgromadzenia wspólników oraz spotkania integracyjnego dla pracowników spółki.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 5 września 2012 r. (data wpływu 10 września 2012 r.) oraz w piśmie z dnia 27 grudnia 2012 r. (data nadania 27 listopada 2012 r., data wpływu 29 listopada 2012 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPP1/443-834/12-2/PR IPPB5/423-774/12-2/RS z dnia 19 listopada 2012 r. (data nadania 19 listopada 2012 r., data doręczenia 21 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:

* wydatków poniesionych przez Spółkę na nabycie produktów spożywczych: kawa, herbata, cukier, ciastka, owoce, soki, śmietanka do kawy, słodycze oraz usług cateringowych w związku z organizacją posiedzeń Rady Nadzorczej tj. w zakresie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego w części I przedmiotowego wniosku odnośnie pierwszej części pytania oznaczonego nr 2 - jest nieprawidłowe;

* przedmiotowych wydatków poniesionych przez Spółkę w związku z organizacją posiedzeń Zgromadzenia Wspólników tj. w zakresie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego w części I przedmiotowego wniosku odnośnie drugiej części pytania oznaczonego nr 2 - jest prawidłowe;

* wydatków poniesionych przez Spółkę ze środków obrotowych na zakup artykułów żywnościowych i usługi gastronomicznej w związku z organizacją spotkania integracyjnego dla pracowników Spółki, tj. w zakresie zdarzenia przyszłego przedstawionego w części II przedmiotowego wniosku odnośnie pytania oznaczonego nr 1 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych: wydatków poniesionych przez Spółkę na nabycie produktów spożywczych: kawa, herbata, cukier, ciastka, owoce, soki, śmietanka do kawy, słodycze oraz usług cateringowych w związku z organizacją posiedzeń Rady Nadzorczej i Walnego Zgromadzenia Wspólników tj. w zakresie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego w części I przedmiotowego wniosku odnośnie pytania oznaczonego nr 2, oraz wydatków poniesionych przez Spółkę ze środków obrotowych na zakup artykułów żywnościowych i usługi gastronomicznej w związku z organizacją spotkania integracyjnego dla pracowników Spółki, tj. w zakresie zdarzenia przyszłego przedstawionego w części II ww. wniosku odnośnie pytania oznaczonego nr 1.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Przedmiotem podstawowej działalności gospodarczej P. Sp. z o.o. jest wytwarzanie, przesył, dystrybucja ciepła oraz jego obrót. Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatnikiem podatku VAT.

I.

W związku z prowadzoną działalnością nabywane są produkty spożywcze: kawa, herbata, cukier, ciastka, owoce, soki, śmietanka do kawy, słodycze itp. oraz usługi cateringowe. Artykuły spożywcze są nieodpłatnie udostępniane:

1.

pracownikom podczas spotkań, narad i szkoleń,

2.

na posiedzenia Rady Nadzorczej, które odbywają się raz w miesiącu na terenie Spółki,

3.

na Walne Zgromadzenie Wspólników zatwierdzające roczne sprawozdanie finansowe,

4.

na spotkania z kontrahentami, podczas których omawiane są potencjalne warunki współpracy,

5.

zgodnie z przepisami BHP Spółka zapewnia pracownikom w godzinach ich pracy herbatę i cukier. Zasady wydawania napojów reguluje Zarządzenie Prezesa Zarządu z dnia 29 grudnia 2011 r. opracowane na podstawie zapisów zawartych w Regulaminie pracy § 57 pkt 4.

Pracownicy otrzymują herbatę i cukier do spożycia w swoich pomieszczeniach służbowych (pomieszczenia służbowe posiadają na wyposażeniu czajniki) lub w wydzielonym do tego celu pomieszczeniu socjalnym.

Wydatki przeznaczone na zakup artykułów spożywczych oraz kwiatów (pkt 1 3, 4, 5) Spółka traktuje jako koszt uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych, natomiast przekazania w pkt 2 Spółka nie zalicza do kosztów uzyskania przychodów.

II.

Spółka zamierza zorganizować dla swoich pracowników spotkanie integracyjne sfinansowane ze środków obrotowych. Celem zamierzenia jest poprawa komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy poprzez zintegrowanie pracowników ze sobą i przedsiębiorstwem, poprawa atmosfery pracy i w rezultacie poprawa jej efektywności. Zapewniony byłby posiłek i oprawa muzyczna. Uczestnictwo w spotkaniu miałoby charakter dobrowolny.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 26 listopada 2012 r. Wnioskodawca doprecyzował zdarzenie przyszłe przedstawione w części II przedmiotowego wniosku, tj. podał, że Spółka zamierza zorganizować dla swoich pracowników spotkanie integracyjne, celem którego będzie zmotywowanie pracowników do lepszej, bardziej wydajnej pracy, poprawa atmosfery pracy i w rezultacie jej efektywności. Spotkanie będzie zorganizowane na świeżym powietrzu połączone z licznymi konkursami, grami zespołowymi itp. Takie wspólne spędzenie czasu w atmosferze pozwalającej rozwijać umiejętności wzajemnej współpracy z całą pewnością integruje pracowników i motywuje do wydajniejszej pracy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Ad. pkt I.

1.

Czy nieodpłatne udostępnienie herbaty i cukru dla pracowników Spółki do wykorzystania w godzinach ich pracy w okolicznościach opisanych należy traktować jako nieodpłatne przekazanie lub zużycie na potrzeby pracowników i opodatkować podatkiem należnym VAT.

2.

Czy wydatki związane z organizacją posiedzeń Rady Nadzorczej i Walnego Zgromadzenia Wspólników są kosztami uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

3.

Czy nieodpłatne udostępnienie artykułów spożywczych, usług cateringowych na potrzeby związane z poczęstunkiem dla kontrahentów podczas spotkań w siedzibie Spółki, pracownikom podczas narad, szkoleń, spotkań oraz na posiedzenia Rady Nadzorczej i Walnego Zgromadzenia Wspólników stanowi czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ad. pkt II.

1.

Czy wydatki związane z zakupem artykułów żywnościowych i usługi gastronomicznej, które zostaną poniesione przez Spółkę ze środków obrotowych stanowić będą koszt uzyskania przychodów.

2.

Czy Spółka będzie miała obowiązek wystawić fakturę wewnętrzną i odprowadzić podatek VAT.

3.

Czy udział pracownika w imprezie integracyjnej będzie rodził u niego przychód ze stosunku pracy do opodatkowania podatkiem PIT.

4.

Czy spotkanie integracyjne dla swoich pracowników Spółka może sfinansować ze środków funduszu socjalnego.

Odpowiedź na pytanie oznaczone nr 2 odnośnie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego w części I przedmiotowego wniosku oraz na pytanie oznaczonego nr 1 w zakresie zdarzenia przyszłego przedstawionego w części II ww. wniosku w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stanowi przedmiot niniejszej interpretacji. Wniosek w pozostałym zakresie, tj. w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych odnośnie pytania oznaczonego nr 4 dotyczącego zdarzenia przyszłego przedstawionego w części II przedmiotowego wniosku a także w zakresie podatku od towarów i usług i podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie rozpatrzony odrębnie zostanie rozpatrzony odrębnie.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. pkt I.

Z literalnego brzmienia art. 7 ust. 2 ustawy o VAT wynika, iż na gruncie tych przepisów, nieodpłatne przekazanie towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem nie podlega opodatkowaniu VAT, przy jednocześnie przysługującym prawie do odliczenia podatku naliczonego. Wobec powyższego od przekazanych nieodpłatnie swoim pracownikom herbaty i cukru do wykorzystania w godzinach ich pracy nie ma obowiązku wystawiania faktury wewnętrznej i odprowadzania podatku VAT. Podobne stanowisko Spółka zajmuje w kwestii nieodpłatnego przekazania artykułów spożywczych i usługi cateringowej na Walne Zgromadzenie Wspólników, zwołanie którego jest obowiązkowe w świetle przepisów Kodeksu Spółek Handlowych i ustawy o rachunkowości. W ocenie Spółki, wydatki ponoszone na zakup herbaty, cukru i innych artykułów spożywczych charakteryzują się związkiem z prowadzonym przedsiębiorstwem, a tym samym na gruncie art. 7 ust. 2 ustawy nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zapewnienie pracownikom herbaty i cukru nie powinno zdaniem Spółki być rozpatrywane jako zużycie towarów na cele osobiste czy też nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste, ponieważ są one zużywane w godzinach pracy i na terenie przedsiębiorstwa.

W kwestii nieodpłatnego przekazania artykułów spożywczych na posiedzenia Rady Nadzorczej Spółka stoi na stanowisku, iż przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego, ale jednocześnie wystawia fakturę wewnętrzną, nalicza i odprowadza podatek VAT.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 26 listopada 2012 r. Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko odnośnie pytania oznaczonego nr 2 dotyczącego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego w części I przedmiotowego wniosku, tj. podał, że wydatki związane z organizacją posiedzeń Rady Nadzorczej nie są kosztami uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przypadku Walnego Zgromadzenia Wspólników wydatki w postaci zakupionych artykułów spożywczych i usługi cateringowej Spółka traktuje jako koszty uzyskania przychodów w myśl art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Walne Zgromadzenie Wspólników zwoływane jest raz w roku zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości oraz Kodeksu Spółek Handlowych, zadaniem którego jest między innymi zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego.

Ad. pkt II.

Spotkanie integracyjne poprzez motywowanie uczestniczących w nim pracowników do większego zaangażowania i efektywniejszego wykonywania obowiązków na rzecz przedsiębiorstwa, będzie miało związek z działalnością Spółki, a tym samym będzie ona miała prawo do obniżenia podatku naliczonego. Nie będzie również na Spółce ciążył obowiązek wystawienia faktury wewnętrznej i odprowadzenia podatku VAT.

Podniesiono, iż udział pracowników w spotkaniu będzie dobrowolny, w związku z tym nie wystąpi u niego przychód ze stosunku pracy do opodatkowania podatkiem PIT.

Zdaniem Spółki, w przypadku sfinansowania spotkania integracyjnego ze środków funduszu socjalnego, nie będzie prawa do odliczenia podatku naliczonego, jak również nie wystąpi obowiązek odprowadzenia podatku VAT.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 26 listopada 2012 r. Wnioskodawca sprecyzował także własne stanowisko odnośnie pytania oznaczonego nr 1 dotyczącego zdarzenia przyszłego przedstawionego w części II przedmiotowego wniosku, tj. podał, że zdaniem Spółki przestawione zdarzenie przyszłe polegające na zorganizowaniu imprezy integracyjnej dla swoich pracowników, połączone z dobrą zabawą zespołową motywuje ich do większego zaangażowania i bardziej wydajnej pracy. Niewątpliwie przełoży się to na zwiększenie obrotów i wynik finansowy, stąd też zdaniem Spółki ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i sprzyja jej rozwojowi. Spółka jest zdania, że wydatki związane z zakupem artykułów spożywczych i usługi gastronomicznej na zorganizowanie przedmiotowego spotkania będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w świetle art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:

* wydatków poniesionych przez Spółkę na nabycie produktów spożywczych: kawa, herbata, cukier, ciastka, owoce, soki, śmietanka do kawy, słodycze oraz usług cateringowych w związku z organizacją posiedzeń Rady Nadzorczej tj. w zakresie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego w części I przedmiotowego wniosku odnośnie pierwszej części pytania oznaczonego nr 2 - za nieprawidłowe;

* przedmiotowych wydatków poniesionych przez Spółkę w związku z organizacją posiedzeń Zgromadzenia Wspólników tj. w zakresie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego w części I przedmiotowego wniosku odnośnie drugiej części pytania oznaczonego nr 2 - za prawidłowe;

* wydatków poniesionych przez Spółkę ze środków obrotowych na zakup artykułów żywnościowych i usługi gastronomicznej w związku z organizacją spotkania integracyjnego dla pracowników Spółki, tj. w zakresie zdarzenia przyszłego przedstawionego w części II przedmiotowego wniosku odnośnie pytania oznaczonego nr 1 - za prawidłowe.

Ad. 2 stan faktyczny/zdarzenie przyszłe (pkt I)

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają przepisy art. 15 i 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy, do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wydatki poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Na podstawie powyższego przepisu możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatku, który - racjonalnie oceniając - mógłby przyczynić się do powstania przychodu czy jego zwiększenia, nawet jeżeli przychód faktycznie nie wystąpi.

Decydującym czynnikiem pozwalającym zaliczyć dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów jest zatem poniesienie go w celu osiągnięcia przychodu, bądź zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, przy czym każdy wydatek, poza wyraźnie wskazanym w ustawie - wymaga indywidualnej oceny pod kątem adekwatnego związku z przychodami i racjonalności działania podmiotu.

Nie każdy koszt poniesiony w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Takimi kosztami bowiem nie mogą być wydatki enumeratywnie wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

* został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),

* jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

* pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

* poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

* został właściwie udokumentowany,

* nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Powyższe oznacza, iż wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu enumeratywnie wymienionych w przywołanym art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, mogą stanowić koszt uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiągniętymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. W szczególności zaś wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu (zachowania, zabezpieczenia źródła przychodu), względnie w celu uniknięcia ryzyka wystąpienia strat, bądź znacznego zmniejszenia uzyskiwanych dotąd dochodów.

Kosztami będą zarówno koszty uzyskania przychodów pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami (pozostające w związku pośrednim) - jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu osiągnięcia przychodów, nawet wówczas, gdy z obiektywnych powodów przychód nie zostanie osiągnięty.

W tym miejscu należy podkreślić, iż podatnik zawsze przy ponoszeniu wydatku musi mieć na uwadze art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Obowiązkiem podatnika, jako odnoszącego ewentualną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie, w oparciu o zgromadzone dowody, związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu (w tym zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów), zgodnie z dyspozycją powołanego art. 15 ust. 1 ww. ustawy. Zaznaczyć należy, iż to organ podatkowy dokonuje analizy zakwalifikowanych przez podatnika do kosztów uzyskania przychodów wydatków, w oparciu o zgromadzony przez tychże podatników materiał dowodowy. Dowody powinny potwierdzać wystąpienie związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy kosztami a przychodami Spółki.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy. Z tak udokumentowanych wydatków winno ponadto wynikać, że mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i bezpośrednio lub pośrednio wpływają na wielkość osiąganych przez podatnika przychodów.

Należy także pamiętać o wyłączeniach wynikających z uregulowań zawartych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 38a cytowanej ustawy, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji.

Stosownie do regulacji zawartej w art. 16 ust. 1 pkt 28 cytowanej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Wyłączając z kosztów podatkowych koszów reprezentacji, ustawa podatkowa nie definiuje terminu "reprezentacja", ani też nie odsyła do innych przepisów prawa. Brak ustawowej definicji pojęcia "reprezentacja", nie uprawnia jednak do dowolnego określania zakresu znaczeniowego tego terminu. Występujący w obrocie prawnym termin "reprezentacja", wyrażający się w sposobie jego stosowania i rozumienia przez ustawodawcę, a także przez naukę i praktykę prawa, prowadzi jednak do wniosku, że termin ten w zakresie języka prawnego i prawniczego należy rozumieć jako "przedstawicielstwo, reprezentowanie czyichś interesów, występowanie w czyimś imieniu", a nie "wystawność, okazałość, wytworność". Powyższe odnosi się także do terminu "reprezentacja" użytego w cyt. wyżej art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Norma ww. art. 16 ust. 1 pkt 28 nie zawiera żadnych wyjątków, tak odnoszących się do miejsca, w którym obowiązki przedstawicielstwa są realizowane, jak i do wystawności lub braku wystawności. Rozróżnienie wydatków zwianych z reprezentacją na przeciętne, typowe i wystawne, okazałe, nie ma żadnego uzasadnienia normatywnego. Pomocną może być również etymologia tego słowa - "repraesentatio" (łac.) oznacza "wizerunek".

Należy zatem stwierdzić, że wydatki na wszelkiego tego typu usługi i artykuły, wiążące się z reprezentowaniem podatnika lub prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Z przedstawionego w części I przedmiotowego wniosku stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wynika, iż przedmiotem podstawowej działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest wytwarzanie, przesył, dystrybucja ciepła oraz jego obrót. W związku z prowadzoną działalnością Wnioskodawca nabywa produkty spożywcze: kawa, herbata, cukier, ciastka, owoce, soki, śmietanka do kawy, słodycze itp. oraz usługi cateringowe. Artykuły spożywcze są nieodpłatnie udostępniane m.in. na posiedzenia Rady Nadzorczej, które odbywają się raz w miesiącu na terenie Spółki oraz na posiedzeniach Walnego Zgromadzenia Wspólników zatwierdzających roczne sprawozdanie finansowe. Wydatki przeznaczone na zakup artykułów spożywczych oraz kwiatów ponoszone na organizację Walnego Zgromadzenia Wspólników Spółka traktuje jako koszt uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych, natomiast wydatków poniesionych na organizację posiedzeń Rady Nadzorczej Spółka nie zalicza do kosztów uzyskania przychodów.

Wątpliwości Wnioskodawcy budzi możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wydatków poniesionych przez Spółkę na nabycie artykułów spożywczych: kawa, herbata, cukier, ciastka, owoce, soki, śmietanka do kawy, słodycze, itp., usług cateringowych oraz kwiatów podczas przedmiotowych posiedzeń.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny/zdarzenie przyszłe przedstawione w części I przedmiotowego wniosku w pierwszej kolejności należy wskazać, iż spółki kapitałowe działają poprzez swoje organy. Wśród tych organów wyróżnia się m.in. Zgromadzenie Wspólników w spółce z o.o. i Walne Zgromadzanie Wspólników w spółce akcyjnej a także Radę Nadzorczą. Do kompetencji Zgromadzenia Wspólników spółki z o.o. (art. 227-254 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych -Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm., dalej "k.s.h.") oraz Walnego Zgromadzenia w przypadku spółek akcyjnych (art. 393-429 Kodeksu spółek handlowych) należą m.in. rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy oraz udzielenie absolutorium członkom organów spółki z wykonania przez nich obowiązków. Natomiast Rada Nadzorcza jest organem sprawującym stały nadzór nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności (art. 219 § 1 k.s.h.).

W tym miejscu należy podkreślić, iż chociaż istnienie organów Spółki, jakimi są Zgromadzenie Wspólników i Rada Nadzorcza nie wiąże się bezpośrednio z uzyskiwaniem przez Spółkę przychodu, jednakże ustawodawca określił, iż wynagrodzenia wypłacane z tytułu pełnienia funkcji członków rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących stanowią koszty uzyskania przychodów. Kosztami uzyskania przychodów nie będą natomiast wydatki, inne niż wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji, ponoszone na rzecz osób wchodzących w skład ww. organów, w związku z wykonywaniem przez nie swoich obowiązków jako członków tych organów.

Należy także zauważyć, że z treści cytowanego wyżej art. 16 ust. 1 pkt 38a nie wynika wykluczenie z kosztów podatkowych wydatków na rzecz obsługi przedmiotowych organów, które to wydatki należy uznać za związane z funkcjonowaniem samej jednostki. Wydatki ponoszone przez Spółkę na obsługę posiedzeń Zgromadzenia Wspólników i posiedzeń Rady Nadzorczej nie mają charakteru osobowego, lecz związane są z funkcjonowaniem obligatoryjnych organów Spółki. Ich zaliczenie do kosztów podatkowych uwarunkowane jest więc spełnieniem ogólnej reguły art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przy braku zaistnienia przesłanek wykluczenia z art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Należy jednak pamiętać, że kosztami uzyskania przychodów nie będą wszelkie wydatki na rzecz członków tych organów. Oznacza to w praktyce konieczność wyłączania z kosztów uzyskania przychodów m.in.: wydatków na szkolenia członków takich organów czy wydatków na pokrycie kosztów podróży (koszt przejazdu, noclegów, zwrot kosztów użytkowania samochodu prywatnego czy kosztów wyżywienia członka takiej rady).

Podkreślenia także wymaga, iż o ile w posiedzeniach Zgromadzenia Wspólników i w posiedzeniach Rady Nadzorczej nie uczestniczą kontrahenci, wydatki poniesione przez Spółkę na organizację przedmiotowych posiedzeń, nie będą posiadały charakteru reprezentacyjnego, a tym samym nie będą podlegały ograniczeniom w zakresie zaliczenia ich do kosztów, wynikającym z art. 16 ust. 1 pkt 28 cytowanej ustawy w związku z charakterem i przeznaczeniem ww. posiedzeń.

Reasumując mając na uwadze stan faktyczny/zdarzenie przyszłe przedstawione w części I przedmiotowego wniosku oraz powołane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, iż wydatki ponoszone przez Spółkę na nabycie artyku

łów spożywczych: kawa, herbata, cukier, ciastka, owoce, soki, śmietanka do kawy, słodycze, usług cateringowych oraz kwiatów w związku z organizacją posiedzeń Zgromadzenia Wspólników i posiedzeń Rady Nadzorczej stanowią koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, o ile przedmiotowe wydatki będą spełniały przesłanki wynikające z ww. artykułu i zostaną właściwie udokumentowane.

Tym samym stanowisko Spółki, w zakresie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego w części I przedmiotowego wniosku odnośnie pytania oznaczonego nr 2, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wydatków poniesionych przez Spółkę na nabycie produktów spożywczych: kawa, herbata, cukier, ciastka, owoce, soki, śmietanka do kawy, słodycze oraz usług cateringowych w związku z organizacją posiedzeń Rady Nadzorczej uznano za nieprawidłowe.

Natomiast w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przedmiotowych wydatków poniesionych przez Spółkę w związku z organizacją posiedzeń Zgromadzenia Wspólników uznano za prawidłowe.

Końcowo podkreślenia wymaga, iż tut. Oran nie ustosunkował się do wydatków ponoszonych przez Spółkę na nabywanie produktów spożywczych: kawa, herbata, cukier, ciastka, owoce, soki, śmietanka do kawy, słodycze oraz usług cateringowych, kwiatów w związku z organizacją pozostałych spotkań wymienionych w części I przedmiotowego wniosku, a także odnośnie wydatków ponoszonych przez Spółkę w celu zapewniania pracownikom herbaty i cukru w pomieszczeniach służbowych, gdyż nie było to przedmiotem zapytania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Ad. 1 zdarzenie przyszłe (pkt II)

Z przedstawionego w części II przedmiotowego wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka zamierza zorganizować dla swoich pracowników spotkanie integracyjne sfinansowane ze środków obrotowych. Celem spotkania jest poprawa komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy poprzez zintegrowanie pracowników ze sobą i przedsiębiorstwem, poprawa atmosfery pracy i w rezultacie poprawa jej efektywności. Zapewniony byłby posiłek i oprawa muzyczna. Uczestnictwo w spotkaniu miałoby charakter dobrowolny. Spotkanie będzie zorganizowane na świeżym powietrzu połączone z licznymi konkursami, grami zespołowymi itp. Podniesiono, iż takie wspólne spędzenie czasu w atmosferze pozwalającej rozwijać umiejętności wzajemnej współpracy zintegruje pracowników i motywuje do wydajniejszej pracy.

Wątpliwości Wnioskodawcy budzi możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z zakupem artykułów żywnościowych i usługi gastronomicznej poniesionych przez Spółkę ze środków obrotowych w związku z organizacja przedmiotowego spotkania.

W pierwszej kolejności należy zauważyć, iż kosztami podatkowymi są m.in. tzw. "koszty pracownicze". Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w celu ich integracji np w postaci organizacji dla nich spotkań integracyjnych, spotkań okolicznościowych z okazji świąt lub innych ważnych wydarzeń, itp. Są one bowiem związane z prowadzoną przez podatnika działalnością, mają na celu poprawę atmosfery pracy, zintegrowanie pracowników z pracodawcą, co w konsekwencji wpłynie na zwiększenie efektywności ich pracy.

W każdej sytuacji jednakże trzeba sprawdzić, jaki jest cel takiego spotkania. W przypadku, jeżeli wydatki poniesione zostały na zorganizowanie spotkania integracyjnego mającego na celu poprawę komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy poprzez zintegrowanie pracowników z firmą, budowanie zespołu, poprawy atmosfery pracy oraz ułatwienie ułożenia wzajemnych relacji między pracownikami i w efekcie poprawę efektywności pracy a przez to zwiększenie przychodów osiąganych przez podatnika, to wówczas spełniają warunki, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i mogą zostać zakwalifikowane do kosztów podatkowych. Jeśli jednak spotkanie nie służy takiemu celowi, a przebywanie pracowników ze sobą czy konsumpcja są celem samym w sobie, to w takim przypadku nie można uznać, iż wydatki poniesione na organizację takiej imprezy mają związek z przychodem, wobec czego nie stanowią one kosztu uzyskania przychodów.

Należy także pamiętać o wyłączeniach wynikających z uregulowań zawartych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; kosztem uzyskania przychodów są jednak świadczenia urlopowe wypłacone zgodnie z przepisami o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Dodać również należy, iż zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 38a cytowanej ustawy, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji.

Stosownie do regulacji zawartej w art. 16 ust. 1 pkt 28 cytowanej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Dokonując oceny charakteru wydatków związanych z organizacją ww. imprezy należy rozstrzygnąć, czy spełniają one kryteria określone w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz czy nie podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 tej ustawy. Ocena prawna danego wydatku wymaga bowiem uwzględnienia unormowań art. 16 ust. 1 ww. ustawy, w którym ustawodawca dokonał enumeratywnego wyliczenia wydatków niestanowiących kosztów podatkowych, nawet jeśli ponoszone są w celu uzyskania przychodów (zabezpieczenia źródła).

W tym miejscu należy jeszcze raz podkreślić, iż przedsiębiorca, organizując dla pracowników określoną imprezę, musi jako cel tej imprezy przyjąć zintegrowanie pracowników z firmą oraz między sobą, poprawę atmosfery pracy, wzrost motywacji w zakresie wykonywania obowiązków pracowniczych. Jeżeli nie przyjmie takiego celu, to samo spotkanie polegające m.in. na konsumpcji, czy zabawie nie będzie kosztem uzyskania przychodów. Z takiego spotkania musi wynikać wprost cel motywacyjno-integracyjny dla pracowników, a nie konsumpcja lub przebywanie w swojej obecności jako cel sam w sobie. Przykładem może być nagradzanie na takim spotkaniu osób, które wyróżniają się w trakcie wykonywania obowiązków pracowniczych, organizacja gier zespołowych, itp. W takim przypadku można przyjąć, że pomiędzy prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą oraz wydatkami ponoszonymi, nawet w sposób pośredni, na lepszą, bardziej wydajną pracę pracowników, a przez to na zwiększenie przychodów osiąganych przez przedsiębiorcę, istnieją określone związki.

W tym miejscu należy także podnieść, iż prawidłowe zaliczenie wydatku do kosztów uzyskania przychodów uwarunkowane jest wykazaniem jego celowości i związku z przychodem, jak i prawidłowym udokumentowaniem. Trzeba pamiętać, że to na podatniku ciąży obowiązek wykazania związku poniesionych wydatków z przychodami, bo to on wywodzi skutki prawne w postaci zmniejszenia zobowiązania podatkowego. Dlatego podatnik powinien posiadać dowody dokumentujące integrujący i motywacyjny charakter imprezy.

Odnosząc uwarunkowania prawne do przedstawionego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wydatki poniesione ze środków obrotowych na zakup artykułów żywnościowych i usługi gastronomicznej w związku z organizacją spotkania integracyjnego dla pracowników, o ile przedmiotowe wydatki zostaną właściwie udokumentowane.

Na marginesie sprawy podnieść jednakże należy, że ww. warunków zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów nie spełniają ewentualne wydatki poniesione na zakup produktów alkoholowych. W świetle ww. wymienionych przepisów brak jest bowiem podstaw do przyjęcia, że konsumpcja alkoholu jako jeden z elementów imprez integracyjnych współtworzy motywacyjno - organizacyjny ich charakter, a więc pozwala wypełnić przesłankę art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W świetle powyższego, stwierdzić należy, że ewentualne wydatki poniesione na zakup napojów alkoholowych nie przyczyniają się do osiągnięcia przychodów lub zachowania bądź zabezpieczenia źródła przychodów przez Spółkę.

Ponadto podkreślenia wymaga, iż tut Organ nie odniósł się do pozostałych wydatków jakie Spółka zamierza ponieść w związku organizacją przedmiotowej imprezy, gdyż nie było to przedmiotem zapytania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Dodatkowo - na tle ogólnie wymienionych w części II przedmiotowego wniosku wydatków - wyjaśnić należy, że w ramach instytucji interpretacji indywidualnej nie ma możliwości przypisania poszczególnych wydatków do kategorii kosztów podatkowych lub niepodatkowych. Jednoznaczne przesądzenie o charakterze omawianych kosztów wymagałoby bowiem przeprowadzenia postępowania dowodowego. Tutejszy organ nie jest uprawniony do dokonania takich ustaleń w ramach postępowania w przedmiocie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Z tego względu, niniejsza interpretacja ogranicza się do wykładni przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i wskazania elementów faktycznych, które są istotne dla kwalifikacji przedmiotowych kosztów. W przedmiotowej sprawie - mając na uwadze treść przepisu art. 14b ustawy - Ordynacja podatkowa - organ nie jest uprawniony do przeprowadzenia postępowania dowodowego, które wskazałoby na związek poszczególnych wydatków z przychodami Spółki, gdyż do postępowania w sprawie wydania pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, nie mają zastosowania przepisy o postępowaniu podatkowym, a postępowanie dowodowe jest częścią postępowania podatkowego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl