IPPB5/423-750/11-3/DG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 października 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-750/11-3/DG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2011 r. (data wpływu 12 sierpnia 2011 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie określenia wartości początkowej składników majątkowych stanowiących przedmiot aportu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 sierpnia 2011 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w powyższym zakresie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka) jest spółką kapitałową prawa polskiego. Udziałowcem Spółki będzie spółka Grupa I. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (dalej: I.), która należy do międzynarodowej grupy spółek zależnych od niemieckiej spółki B. KG (dalej: Grupa B.).

Historycznie udział w I. został nabyty przez jeden z podmiotów wchodzących w skład Grupy B. w pierwszej połowie 2005 r. W tamtym czasie I. funkcjonowała jako spółka akcyjna o nazwie I. S.A. i była notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych (dalej: GPW). Akcje I. S.A. nabyte zostały w wyniku przeprowadzenia wezwania do sprzedaży akcji.

W związku z faktem, iż międzynarodowa struktura Grupy B. oparta jest na spółkach działających w formie spółek komandytowych, konieczne było dostosowanie formy prawnej I. S.A. do strategii Grupy B. Pierwszym krokiem w tym kierunku było wycofanie spółki z notowania na GPW. Następnie w lipcu 2011 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy I. S.A. podjęło uchwalę o przekształceniu formy prawnej I. S.A. w spółkę komandytową I. została po przekształceniu wpisana do KRS jako spółka komandytowa z dniem 1 sierpnia 2011 r.

Restrukturyzacja prawna połączona jest z reorganizacją biznesową mającą na celu optymalizację organizacyjną prowadzonej działalności poprzez dążenie do stworzenia w Polsce struktury holdingowej. Zaplanowano, że w nowej strukturze I. pełnić będzie rolę spółki holdingowej.

Nowa struktura holdingowa ma pozwolić na oddzielenie zarządzania strategicznego od dotychczasowej działalności podstawowej. Restrukturyzacja będzie również skutkować centralizacją i zwiększeniem efektywności działalności zarządczej. Docelowa struktura zakłada zatem brak działalności operacyjnej w spółce holdingowej - I. Działalność operacyjna będzie natomiast przeniesiona z I. do Spółki i tam kontynuowana.

I.

przygotowana jest również do ewentualnych akwizycji nowych podmiotów (biznesów internetowych). Z uwagi na zróżnicowany poziom ryzyka realizacji poszczególnych projektów (akwizycji) planowane jest, ich odrębne ujmowanie w formie spółek projektowych. W celu podkreślenia intencji stworzenia grupy spółek zależnych już na etapie zmiany formy prawnej I. S.A. ze spółki akcyjnej na spółkę komandytową zdecydowano, że komplementariuszem przekształconej spółki komandytowej (a więc podmiotem którego nazwa musi być ujęta w firmie spółki komandytowej) zostanie spółka kapitałowa o nazwie Grupa I. sp. z o.o.

W celu przeniesienia działalności operacyjnej do Spółki I. dokona wniesienia aportem należącego do niej przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 Nr 16, poz. 93 z późn. zm., dalej: Kodeks cywilny).

Obecnie zasadniczym przedmiotem działalności przedsiębiorstwa I. jest prowadzenie portalu internetowego skierowanego do szerokiego kręgu odbiorców (tzw. portalu horyzontalnego) oraz powiązanych z portalem serwisów tematycznych, a także bezpośrednio związane z tym świadczenie usług reklamowych w Internecie. W ramach prowadzenia portalu internetowego I. dostarcza użytkownikom serwisy informacyjne, sportowe, biznesowe, motoryzacyjne, społecznościowe, turystyczne oraz szereg innych związanych zainteresowaniami użytkowników. Istotną rolę w funkcjonalności portalu internetowego pełni również usługa poczty elektronicznej.

I planuje przenieść w ramach aportu wszystkie składniki majątku wchodzące w skład przedsiębiorstwa, które do tej pory wykorzystywane były przez I. w prowadzonej działalności (zarówno aktywa jak i pasywa), a których przeniesienie jest prawnie dopuszczalne (przykładowo z wyłączeniem należności / zobowiązań podatkowych).

W szczególności będą to:

* środki trwałe I., na które w głównej mierze składają się sprzęt komputerowy i urządzenia techniczne, będące jej własnością (np. serwery, macierze, routery, upsy);

* wartości niematerialne i prawne I. - zarówno te wprowadzone jak i niewprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych; wśród wartości niewprowadzonych do podatkowej ewidencji wartości niematerialnych i prawnych znajdą się w szczególności serwisy internetowe, w tym portal;

* środki pieniężne;

* ewentualne zapasy;

* umowy gospodarcze związane z przedmiotem działalności I., w szczególności umowy o doradztwo, prawne, o zarządzanie, umowy najmu oraz różnego rodzaju umowy o współpracę (tj. umowy zlecenia, umowy o dzieło itd.);

* należności i zobowiązania związane z prowadzoną działalnością gospodarcza;

* tajemnice przedsiębiorstwa;

* kopie ksiąg związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,

* udziały w spółkach zależnych (np. P. sp. z o.o.).

Z chwilą wniesienia przedsiębiorstwa I. do Spółki na podstawie art. 23 (1) Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (Dz. U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm., dalej: kodeks pracy), Spółka stanie się z mocy prawa stroną wszystkich dotychczasowych stosunków pracy wiążących I. z jej pracownikami.

Składniki majątku I. przejmowane przez Spółkę stanowią organizacyjną i funkcjonalną całość oraz tworzą zorganizowany kompleks przeznaczony do realizacji celów gospodarczych. Wartość przedsiębiorstwa będącego przedmiotem aportu wnoszonego przez I. do Spółki powiększy kapitał zakładowy Spółki, a udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki, o wartości nominalnej odpowiadającej wartości rynkowej przedsiębiorstwa (wniesionego tytułem wkładu niepieniężnego), zostaną wydane I. Wartość rynkowa przedsiębiorstwa zostanie określona na podstawie wyceny przeprowadzonej przez niezależny podmiot (niezależnego od I. i Spółki rzeczoznawcę). Wniesienie przedsiębiorstwa tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki, wiązać się będzie z powstaniem dodatniej wartości firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 ustawy o p.d.o.p., tj. nadwyżki wartości nominalnej wydanych udziałów nad wartością rynkową składników majątkowych przedsiębiorstwa.

Aport obejmie składniki majątkowe wykazane na dzień aportu w podatkowej ewidencji I. (odpowiednio jako środki trwałe i wartości niematerialne i prawne) oraz składniki majątkowe nie wykazane w ewidencji. Spółka będzie prowadziła w oparciu o otrzymane przedsiębiorstwo dotychczasową działalność I. Ponieważ, jak wspomniano powyżej, międzynarodowa struktura Grupy B. oparta jest na spółkach działających w formie spółek komandytowych, planowane jest w przyszłości przekształcenie Spółki w spółkę komandytową.

Nie jest wykluczone, że w przyszłości strategia Grupy B. będzie wymagała przeniesienia działalności przejmowanej przez Spółkę do innego miejsca w strukturze Grupy B. W tej sytuacji, możliwa będzie sprzedaż samego przedsiębiorstwa przez Spółkę, lub sprzedaż udziałów Spółki innemu podmiotowi z Grupy B.

Rok podatkowy Spółki jest inny niż rok kalendarzowy. Pierwszy rok podatkowy Spółki rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r. i skończy się 30 listopada 2011 r. w związku z czym w oparciu o przepisy przejściowe, w pierwszym roku prowadzenia działalności, Spółka stosuje przepisy ustawy o p.d.o.p. w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r.

W związku z przedstawionym powyżej zdarzeniem przyszłym Wnioskodawca wnosi o:

1.

Spółka wnosi o potwierdzenie, że przedmiot wkładu niepieniężnego stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów ustawy o p.d.o.p. i w konsekwencji w przypadku jego aportu do Spółki i powstania dodatniej wartości firmy, wartość początkową składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa, które nie zostały wprowadzone przez I. do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, a u Spółki po ich otrzymaniu spełnią wszelkie przesłanki by uznać je za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, stanowić będzie suma ich wartości rynkowej na moment otrzymania aportu i wartość ta stanowić będzie podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych od tych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

2.

Spółka wnosi o potwierdzenie, iż w związku ze zmianą umowy spółki związaną z wniesieniem do Spółki (w zamian za jej udziały) wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 (1) kodeksu cywilnego, na Spółce nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: p.c.c.).

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej są zagadnienia dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych, tj. pytanie nr 1. W części dot. zagadnienia uznania przedmiotu wkładu za przedsiębiorstwo, wydane zostanie odrębne postanowienie.

W części dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych, tj. pytanie nr 2 wydana zostanie odrębna interpretacja indywidualna.

Stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych

Spółka stoi na stanowisku, że przedmiot wkładu niepieniężnego stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów ustawy o p.d.o.p. i w konsekwencji w przypadku powstania dodatniej wartości firmy, wartością początkową składników majątkowych będących elementami wnoszonego przedsiębiorstwa, które nie zostały wprowadzone przez I. do jej ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, a u Spółki w dacie ich otrzymania spełnią wszelkie przesłanki by uznać je za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, będzie suma ich wartości rynkowej na moment otrzymania aportu i wartość ta stanowić będzie podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych od tych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

UZASADNIENIE stanowiska

Z uwagi na fakt, iż rok podatkowy Spółki jest inny niż rok kalendarzowy i jej rok podatkowy, w którym otrzyma aport, rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r., ustalenie wartości początkowej składników majątkowych nieujętych w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych I. powinno nastąpić zgodnie z przepisami ustawy o p.d.o.p. w brzmieniu obowiązującym do końca 2010 r.

Powyższe wynika z faktu, że zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478) podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r., stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy o p.d.o.p. w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r., z pewnymi wyjątkami, które nie znajdują zastosowania w niniejszej sprawie.

W związku z powyższym, w uzasadnieniu do pytania 1, odwołując się do przepisów ustawy o p.d.o.p., Spółka ma na myśli przepisy tej ustawy w brzmieniu obowiązującym do końca 2010 r.

Zgodnie z informacjami zawartymi w opisie zdarzenia przyszłego I. zamierza objąć przedmiotem aportu wszystkie składniki swojego majątku, których przeniesienie jest prawnie dopuszczalne. Wszystkie najważniejsze środki trwałe w postaci sprzętu komputerowego i urządzeń technicznych, jak i wartości niematerialne i prawne (m.in. serwisy internetowe, w tym portal), będą przedmiotem wkładu do Spółki.

Analiza zastosowania oraz roli, jaką w działalności gospodarczej spełniać mogą poszczególne składniki majątku wchodzące w skład przedsiębiorstwa wnoszonego przez I., prowadzi do wniosku, iż stanowią one przedsiębiorstwo służące prowadzeniu działalności w branży internetowej. W rezultacie nabycia przez Spółkę wskazanych w zdarzeniu przyszłym składników majątkowych będzie ona mogła kontynuować działalność gospodarczą prowadzoną dotychczas przez I., natomiast I. - z braku odpowiednich do tego składników majątkowych i niemajątkowych - zaprzestanie prowadzenia tej działalności. W rezultacie planowana transakcja powinna zostać zdaniem Spółki uznana za aport przedsiębiorstwa.

Co do zasady, zgodnie z art. 16g ust. 10a ustawy o p.d.o.p. w przypadku, gdy następuje nabycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego wówczas wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które były wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, ustala się w oparciu o wartość określoną w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport.

Jednakże przepis ten przewiduje wyjątek, który ma zastosowanie w sytuacji, gdy składniki majątku wchodzące w skład przedsiębiorstwa będącego przedmiotem wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący ten wkład. W takim przypadku, w celu ustalenia wartości początkowej takich składników majątku, przepis ten nakazuje stosować odpowiednio art. 16g ust. 10 ustawy o p.d.o.p.

Zgodnie z art. 16g ust. 10 ustawy o p.d.o.p., w razie nabycia w drodze kupna lub przyjęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy ustalonej zgodnie z art. 16g ust. 2 ustawy o p.d.o.p., łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi suma ich wartości rynkowej.

Przy czym, zgodnie z powołanym art. 16g ust. 2 ustawy o p.d.o.p. wartość początkową firmy stanowi dodatnia różnica między nominalną wartością udziałów wydanych w zamian za wkład niepieniężny a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład wniesionego do spółki przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, odpowiednio z dnia wniesienia do spółki.

Podsumowując, jeżeli zostaną spełnione łącznie trzy warunki, tzn.:

* składniki majątkowe przedsiębiorstwa będącego przedmiotem wkładu nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport (I.),

* składniki te spełniają przesłanki, by uznać je za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne w spółce obejmującej aport (Spółka) oraz

* jeżeli w związku z aportem powstanie dodatnia wartość firmy,

* łączną wartość początkową tychże składników majątkowych przedsiębiorstwa, w spółce otrzymującej wkład niepieniężny (Spółka) powinna stanowić suma ich wartości rynkowej.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż zgodnie z przytoczonymi powyżej regulacjami ustawy o p.d.o.p., wartość początkowa składników majątkowych niewprowadzonych przez I. do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych przedsiębiorstwa dla potrzeb ewidencji podatkowej Spółki powinna zostać ustalona w wysokości sumy ich wartości rynkowej z dnia wniesienia aportu.

Takie stanowisko znajduje także potwierdzenie w interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe, np. w interpretacji indywidualnej z dnia 3 czerwca 2008 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPB3-423-412/08-3/MS), w interpretacji indywidualnej z dnia 22 listopada 2007 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IP-PB3-423-149/07-2/MS), w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 9 lipca 2010 r. (sygn. IPPB3/423-302/10-2/MS) oraz w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 8 lipca 2010 r. (sygn.IPPB3/423-300/10-2/MS).

Specyficznie odnośnie spółek kapitałowych, których rok podatkowy rozpoczął się w 2010 r. stanowisko Spółki zostało potwierdzone m.in. w następujących interpretacjach: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 13 czerwca 2011 r. (sygn. IPPB3/423-255/11-4/MS) oraz interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 3 czerwca 2011 r. (sygn.IPPB3/423-223/11-3/PK1).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W niniejszej interpretacji indywidualnej, rozstrzygającej o skutkach podatkowych związanych z otrzymaniem wkładu niepieniężnego, przyjęto za Wnioskodawcą, iż wkład niepieniężny stanowi przedsiębiorstwo. Wynika to ze stwierdzenia Wnioskodawcy, iż "wartość przedsiębiorstwa będącego przedmiotem aportu wnoszonego przez I. do Spółki powiększy kapitał zakładowy Spółki". Natomiast we własnym stanowisku w sprawie, dodatkowo podkreślono, iż "Spółka stoi na stanowisku, że przedmiot wkładu niepieniężnego stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów ustawy o p.d.o.p. "

W związku z tym, iż rok podatkowy Spółki rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 a kończy się 30 listopada, Spółka na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. (Dz. U. Nr 226, poz. 1478) o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ma prawo stosować do końca roku podatkowego przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r. (dalej jako: "ustawa o p.d.o.p.").

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka otrzyma tytułem wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwo I. Wartość przedsiębiorstwa będącego przedmiotem aportu wnoszonego przez I. do Spółki powiększy kapitał zakładowy Spółki, a udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki, o wartości nominalnej odpowiadającej wartości rynkowej przedsiębiorstwa, zostaną wydane I. Wartość rynkowa przedsiębiorstwa zostanie określona na podstawie wyceny przeprowadzonej przez niezależny podmiot. Wniesienie przedsiębiorstwa tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki, wiązać się będzie z powstaniem dodatniej wartości firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 ustawy o p.d.o.p., tj. nadwyżki wartości nominalnej wydanych udziałów nad wartością rynkową składników majątkowych przedsiębiorstwa. Pytanie Wnioskodawcy dotyczy zaś określenia wartości początkowej składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa, które nie zostały wprowadzone przez Spółkę do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

W związku z tak przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego, aby określić wartość początkową składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa, nie ujętych w ewidencji podmiotu wnoszącego ten wkład, przywołania wymaga przepis art. 16g ust. 10a. Zakłada on, iż w przypadku, gdy następuje nabycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego wówczas wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które były wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, ustala się w oparciu o wartość określoną w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport. Jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 10.

Przepis art. 16g ust. 10 wskazuje, iż w razie nabycia w drodze kupna lub przejęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi suma ich wartości rynkowej w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy ustalonej zgodnie z ust. 2. Przy czym, zgodnie z art. 16g ust. 2 u.p.d.o.p. wartość początkową firmy stanowi, dodatnia różnica między nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów w zamian za wkład niepieniężny a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład wniesionego do spółki przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, odpowiednio z dnia wniesienia do spółki. Oznacza to, iż w przypadku, gdy składniki majątkowe przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, będącej przedmiotem wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, a jeśli składniki te będą spełniać w Spółce warunki do uznania ich za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, to ich wartość początkowa powinna być ustalona zgodnie z art. 16g ust. 10a w związku z ust. 10 u.p.d.o.p. jako suma ich wartości rynkowej, ale wyłącznie w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy.

Podsumowując, jeżeli zostaną spełnione 3 podstawowe warunki tzn. (1) składniki majątkowe przedsiębiorstwa będącej przedmiotem wkładu nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport, (2) składniki te spełniają przesłanki by uznać je za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne w Spółce oraz jeżeli (3) powstanie dodatnia wartość firmy w wyniku dokonania aportu, wartość początkową tychże składników majątkowych przedsiębiorstwa, dla potrzeb ewidencji w Spółce otrzymującej wkład niepieniężny powinna stanowić suma ich wartości rynkowej.

Zatem, przyjmując za podatnikiem, że wkład niepieniężny stanowi przedsiębiorstwo, to w przypadku jego aportu do Spółki i powstania dodatniej wartości firmy, wartością początkową składników majątkowych, które nie zostały wprowadzone przez spółkę wnoszącą aport do jej ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, a u Wnioskodawcy w dacie ich otrzymania spełnią wszelkie przesłanki by uznać je za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, będzie suma ich wartości rynkowej na moment otrzymania aportu i wartość ta stanowić będzie podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych od tych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl