IPPB5/423-666/10-2/AS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-666/10-2/AS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22 września 2010 r. (data wpływu 4 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Spółki wydatków związanych z zakupem Świadczeń Zdrowotnych Medycyny Pracy dla pracowników Spółki (Grupa A umownego zaszeregowania uprawnionych do świadczeń medycznych) - jest prawidłowe,

* braku możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Spółki wydatków związanych z zakupem Świadczeń Zdrowotnych dla osób bliskich / członków rodzin pracowników Spółki (Grupa B umownego zaszeregowania uprawnionych do świadczeń medycznych) - jest prawidłowe,

* braku możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Spółki wydatków związanych z zakupem Świadczeń Zdrowotnych dla osób bliskich / członków rodzin kierownictwa Spółki (Grupa C umownego zaszeregowania uprawnionych do świadczeń medycznych) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów Spółki z tytułu wydatków związanych z zakupem Świadczeń Zdrowotnych Medycyny Pracy dla pracowników Spółki (Grupa A umownego zaszeregowania uprawnionych do świadczeń medycznych), Świadczeń Zdrowotnych dla osób bliskich / członków rodzin pracowników Spółki (Grupa B umownego zaszeregowania uprawnionych do świadczeń medycznych) oraz osób bliskich / członków rodzin kierownictwa Spółki (Grupa C umownego zaszeregowania uprawnionych do świadczeń medycznych).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca (dalej: "Q lub "Spółka") jest częścią międzynarodowej korporacji Q. Transnational. Spółka zajmuje się wybranymi czynnościami z zakresu organizacji i monitorowania badań klinicznych produktów leczniczych, prowadzonych na terytorium Rzeczypospolitej na zlecenie sponsorów, zgodnie z odpowiednimi mającymi zastosowanie przepisami prawa farmaceutycznego. Spółka podejmuje i prowadzi działania w tym zakresie w ramach usług świadczonych odpłatnie na rzecz zagranicznej spółki z Grupy Q.

Wyzwania stojące przed branżą badań klinicznych, związane w szczególności ze skróceniem czasu badań, dostosowaniem badań do zmian technologicznych oraz redukcją ryzyka związanego z badaniami, wymagają od Spółki stałego wzrostu wydajności pracy jej pracowników w celu utrzymania konkurencyjności oferowanych usług. To bezpośrednio wiąże się z zależnym od ilości absencji chorobowych stopniem dyspozycyjności pracowników.

Ze względu na: (i) konieczność dostosowania kadry pracowniczej Wnioskodawcy do zaostrzonych wymogów zdrowotnych i specyfiki pracy w branży badań klinicznych, obiektywnie zwiększoną podatność / wrażliwość pracowników Spółki na czynniki stwarzające potencjalne zagrożenie dla stanu ich zdrowia (np. bardzo częste wizyty w ośrodkach, gdzie prowadzone są badania kliniczne - szpitalach, styczność z osobami zajmującymi się leczeniem pacjentów - lekarzami, personelem pomocniczym, itp.) oraz (ii) wymagania nałożone na Spółkę (jako pracodawcę) przez powszechnie obowiązujące przepisy prawa - intencją Spółki jest zapewnienie swoim pracownikom wyselekcjonowanych świadczeń z zakresu opieki zdrowotnej / medycznej (profilaktyki oraz leczenia) spełniającej wymagania tych przepisów.

W związku z powyższym, Spółka zawarła w dniu 27 lipca 2004 r. z L. Sp. z o.o., wyspecjalizowanym podmiotem prowadzącym działalność w zakresie świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej / medycznej (dalej: "Centrum Medyczne") umowę o udzielanie świadczeń zdrowotnych (dalej: Umowa").

Na podstawie Umowy, Centrum Medyczne jest zobowiązane do udzielania / utrzymywania stanu gotowości do udzielania:

* na rzecz pracowników Spółki - takich świadczeń, do ponoszenia kosztów których Spółkę zobowiązują przepisy Kodeksu pracy wraz z przepisami wykonawczymi oraz inne ustawy (dalej: "Świadczenia Zdrowotne Medycyny Pracy") - w zakresie określonym w Umowie;

* na rzecz innych osób określonych w Umowie (osób bliskich / członków rodzin pracowników Spółki) - świadczeń zdrowotnych określonych w Umowie.

W zamian za powyższe świadczenia, Spółka uiszcza określone w Umowie miesięczne wynagrodzenie określone ryczałtowo (stała kwota) za każdą z osób uprawnionych do korzystania z opieki zdrowotnej / medycznej zapewnianej przez Centrum Medyczne. Kwota przedmiotowego wynagrodzenia jest stała w praktyce, nie zależy od faktu skorzystania (bądź nieskorzystania) przez daną osobę z opieki medycznej / zdrowotnej zapewnianej przez Centrum Medyczne, ani od zakresu, w jakim osoba ta faktycznie skorzystała z tej opieki.

Na potrzeby stosowania Umowy, Spółka oraz Centrum Medyczne dokonały umownego zaszeregowania osób uprawnionych do korzystania z opieki zdrowotnej / medycznej zapewnianej przez Centrum Medyczne do następujących grup:

* pracownicy Spółki (dalej: "Grupa A"), dla których świadczenie zapewnione przez pracodawcę ma charakter obowiązkowy;

* osoby bliskie / członkowie rodzin pracowników Spółki - tj. współmałżonek, partner życiowy, dzieci pozostające na utrzymaniu do 25 roku życia, rodzice pracownika (daIej: "Grupa B"), dla których świadczenie jest dobrowolne ma charakter odpłatny;

* osoby bliskie / członkowie rodzin niektórych, wybranych pracowników (kierownictwa) Spółki - tj. współmałżonek, partner życiowy, dzieci pozostające na utrzymaniu do 25 roku życia, rodzice pracownika (dalej: "Grupa C"), dla których świadczenie ma charakter dobrowolny i jest finansowane ze środków Spółki.

Zgodnie z Umową, osobom należącym do Grupy A (tzn. pracownikom Spółki) Centrum Medyczne zapewnia Świadczenia Zdrowotne Medycyny Pracy, tzn. świadczenia zdrowotne, o których mowa w szczególności w następujących aktach prawnych:

* Kodeks pracy;

* rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. Nr 69, poz. 332 z późn. zm., dalej: "Rozporządzenie z 1996 r.");

* ustawa z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 125, poz. 1317 z późn. zm., dalej: "Ustawa z 1997 r.")

* ustawa z dnia 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach (Dz. U. Nr 126, poz. 1384 z późn. zm., dalej: "Ustawa z 2001 r.") - obecnie już nieobowiązująca;

* ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 z późn. zm., dalej: "Prawo o ruchu drogowym")

* rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm., dalej: "Rozporządzenie z 1997 r.") - w zakresie określonym w Umowie.

Zakres ten (tzn. zakres Świadczeń Zdrowotnych Medycyny Pracy udzielanych na podstawie Umowy dla osób należących do Grupy A) obejmuje:

* wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie pracowników, o których mowa w art. 229 § 1-5 Kodeksu pracy;

* profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami niezbędną z uwagi na warunki pracy, o której mowa w art. 229 § 6 Kodeksu pracy oraz § 6 pkt 1 Rozporządzenia z 1996 r.

- (Zgodnie z normą art. 229 § 6 Kodeksu pracy, pracodawca ponosi koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy.

Z kolei, w myśl § 6 pkt 1 Rozporządzenia z 1996 r. zakres profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy obejmuje w szczególności przeprowadzenie badan lekarskich poza terminami wynikającymi z częstotliwości wykonywania badań okresowych i orzekanie o możliwości wykonywania dotychczasowej pracy; w razie wystąpienia przypadku choroby zawodowej - wykonanie u pracowników, zatrudnionych na stanowiskach pracy stwarzających podobne zagrożenie, badań celowanych lub testów ekspozycyjnych, ukierunkowanych na wczesną diagnostykę ewentualnych zmian chorobowych u tych pracowników; w razie gdy pracownicy wykonują pracę w warunkach występowania przekroczeń najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia

* wprowadzenie monitorowania stanu zdrowia tych pracowników szkolenie pracowników w zakresie ochrony przed zagrożeniami i możliwościami ograniczenia ryzyka zawodowego, jakie wiążą się z pracą wykonywaną w tych warunkach.)

* wybrane przez Spółkę świadczenia zdrowotne z zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej, przez którą należy rozumieć ogół działań zapobiegających powstawaniu i szerzeniu się niekorzystnych skutków zdrowotnych mających bezpośredni lub pośredni związek z warunkami albo charakterem pracy, należących do zadań służby medycyny pracy, określonych w art. 6 ust. 1 Ustawy z 1997 r.

- (W myśl art. 6 ust. 1 Ustawy z 1997 r., zakres świadczeń zdrowotnych obejmuje: (i) współdziałanie z pracodawcą w procesach rozpoznawania i oceny czynników występujących w środowisku pracy oraz sposobów wykonywania pracy mogących mieć ujemny wpływ na zdrowie; (ii) współdziałanie z pracodawcą w procesach rozpoznawania i oceny ryzyka zawodowego w środowisku pracy oraz informowanie pracodawców i pracujących o możliwości wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych będących jego następstwem oraz (iii) udzielanie pracodawcom i pracującym porad w zakresie organizacji pracy, ergonomii, fizjologii i psychologii pracy.)

Zgodnie z Umową, Świadczenia Zdrowotne Medycyny Pracy nie obejmują innych świadczeń z zakresu opieki zdrowotnej/medycznej (np. zabiegów chirurgicznych i rehabilitacji, znieczuleń ogólnych, opłat za leki, szczepień, transportu chorych, usług stomatologicznych, itp.).

Spółka pokrywa wydatki na Świadczenia Zdrowotne Medycyny Pracy dla osób należących do Grupy A z własnych środków obrotowych. Osoby należące do Grupy A nie ponoszą odpłatności ani z tytułu objęcia ich Świadczeniami Zdrowotnymi Medycyny Pracy, ani z tytułu faktycznego skorzystania z tych świadczeń.

Na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: "p.d.o.p."), Spółka zalicza wydatki ponoszone na Świadczenia Zdrowotne Medycyny Pracy dla osób należących do Grupy A (pracowników Spółki) do kosztów uzyskania przychodów w pełnej wysokości.

Na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej: "p.d.o.f."), Spółka nie dolicza wartości Świadczeń Zdrowotnych Medycyny Pracy dla osób należących do Grupy A (pracowników Spółki) do przychodów ze stosunku pracy.

Niezależnie od powyższego, w przypadku, gdy dany pracownik Spółki otrzymuje możliwość skorzystania również z pewnych innych dodatkowych świadczeń z zakresu opieki zdrowotnej / medycznej zapewnianych przez Centrum Medyczne (wykraczających poza zakres Świadczeń Zdrowotnych Medycyny Pracy opisanych jak powyżej) - co może mieć miejsce w pojedynczych przypadkach na podstawie odrębnych ustaleń / uzgodnień umownych pomiędzy Spółką a Centrum Medycznym w odniesieniu do indywidualnych pracowników, wartość takich innych dodatkowych świadczeń jest traktowana przez Spółkę jako przychód pracownika ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu p.d.o.f.

Zgodnie z Umową osobom należącym do Grupy B Centrum Medyczne zapewnia stałą opiekę ambulatoryjną - głównie w formie konsultacji i badań diagnostycznych (dalej: "Świadczenia Zdrowotne dla osób należących do Grupy B").

Wartość Świadczeń Zdrowotnych dla osób należących do Grupy B dla danej osoby jest potrącana z wynagrodzenia pracownika, którego osobą bliską / członkiem rodziny jest ta osoba. Z księgowego punktu widzenia, przedmiotowe potrącenie z wynagrodzenia jest ewidencjonowane na poziomie rozrachunków, tzn. powoduje zmniejszenie kwoty zobowiązania Spółki z tytułu wynagrodzenia. Wydatki na Świadczenia Zdrowotne dla osób należących do Grupy B nie są zaś w ogóle księgowane na koncie kosztowym Spółki.

W konsekwencji Spółka nie traktuje wydatków na nabycie Świadczeń Zdrowotnych dla osób należących do Grupy B jako swoich kosztów uzyskania przychodów dla celów p.d.o.p. Kosztem podatkowym Spółki na gruncie p.d.o.p. jest kwota wynagrodzenia wypłacanego pracownikom Spółki.

Jednocześnie, Spółka nie rozpoznaje wartości Świadczeń Zdrowotnych dla osób należących do Grupy B jako przychodu na gruncie p.d.o.f. (ani jako przychodu danego pracownika ze stosunku pracy, ani jako przychodu z innych źródeł dla osoby bliskiej / członka rodziny tego pracownika), jako że świadczenia te są de facto pełnopłatne ze strony pracownika.

Zgodnie z Umową, osobom należącym do Grupy C Centrum Medyczne zapewnia stałą opiekę ambulatoryjną - głównie w formie konsultacji i badań diagnostycznych (dalej: "Świadczenia Zdrowotne dla osób należących do Grupy C").

Wydatki związane ze Świadczeniami Zdrowotnymi dla osób należących do Grupy C są w całości pokrywana przez Spółkę. Ani pracownicy Spółki, ani osoby bliskie / członkowie rodzin pracowników Spółki, nie panoszą odpłatności w związku z możliwością korzystania z tych świadczeń.

Wnioskodawca nie traktuje wydatków na nabycie Świadczeń Zdrowotnych dla osób należących do Grupy C jako swoich kosztów uzyskania przychodów dla celów p.d.o.p. Kosztem podatkowym Spółki na gruncie p.d.o.p. jest kwota wynagrodzenia wypłacanego pracownikom Spółki.

Dla potrzeb p.d.o.f., Spółka uznaje wartość Świadczeń Zdrowotnych dla osób należących do Grupy C za przychód ze stosunku pracy danego pracownika, którego osoba bliska / członek rodziny może korzystać z tych świadczeń.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy wydatki związane z zakupem przez Spółkę Świadczeń Zdrowotnych Medycyny Pracy dla osób należących do Grupy A (tzn. pracowników Spółki) stanowią dla Wnioskodawcy w całości koszty uzyskania przychodów dla celów p.d.o.p.

2.

Czy wartość Świadczeń Zdrowotnych Medycyny Pracy nabytych przez Spółkę dla osób należących do Grupy A (tzn. pracowników Spółki) - w zakresie opisanym w stanie faktycznym - powinna być rozpoznawana na gruncie p.d.o.f. jako przychód pracownika.

3.

Czy wydatki związane z zakupem przez Spółkę Świadczeń Zdrowotnych dla osób należących do Grupy B (tzn. osób bliskich / członków rodzin pracowników Spółki) - w zakresie opisanym w stanie faktycznym - nie stanowią dla Wnioskodawcy kosztów uzyskania przychodów dla celów p.d.o.p.

4.

Czy wartość Świadczeń Zdrowotnych nabytych przez Spółkę dla osób należących do Grupy B (tzn. osób bliskich / członków rodzin pracowników Spółki) powinna być rozpoznawana jako przychód na gruncie p.d.o.f.

5.

Czy wydatki związane z zakupem przez Spółkę Świadczeń Zdrowotnych dla osób należących do Grupy C (tzn. osób bliskich / członków rodzin kierownictwa Spółki) nie stanowią dla Wnioskodawcy kosztów uzyskania przychodów dla celów p.d.o.p.

6.

Czy wartość Świadczeń Zdrowotnych nabytych przez Spółkę dla osób należących do Grupy C (tzn. osób bliskich / członków rodzin pracowników - kierownictwa Spółki) powinna być rozpoznawana na gruncie p.d.o.f. jako przychód pracownika ze stosunku pracy.

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytania Nr 1, 3 i 5 w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Wniosek odnośnie pytań Nr 2, 4, 6 w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie rozpatrzony w odrębnej interpretacji.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad 1)

Zgodnie z normą art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. Jak wynika z powyższego przepisu, dla możliwości zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów wymagane jest, aby:

* wydatek został poniesiony w celu uzyskania przychodu, tj. musi istnieć racjonalny, obiektywny związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesieniem wydatku a działalnością prowadzoną przez podatnika, w wyniku której podatnik ma z założenia osiągać przychody podlegające opodatkowaniu p.d.o.p.; i jednocześnie

* wydatek nie kwalifikował się do żadnej z kategorii kosztów wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p.

W odniesieniu do pierwszej z powyższych przesłanek, Spółka zauważa, że jej celem jest, aby ogólny stan zdrowia pracowników Spółki poprawiał się, a przynajmniej utrzymywał na określonym, założonym poziomie, umożliwiającym sprawne i niezakłócone wykonywanie przez nich zadań i obowiązków służbowych w ramach działalności prowadzonej przez Spółkę i generującej jej przychody podatkowe. W ten sposób ma np. zostać ograniczona nieobecność pracowników Spółki w pracy z powodu choroby.

Specyfika branży, w jakiej działa Spółka, powoduje ponadto, iż pracownicy Spółki odbywają częste wizyty w ośrodkach, gdzie prowadzone są badania kliniczne, a także mają bezpośrednią styczność z osobami zajmującymi się leczeniem pacjentów i osób chorych, niejednokrotnie na bardzo niebezpieczne schorzenia. Pracownicy ci są zatem stale narażeni na czynniki stwarzające potencjalne zagrożenie dla stanu ich zdrowia.

Jednocześnie, pogorszony stan zdrowia pracowników Spółki może w ostatecznym rozrachunku przełożyć się negatywnie na stan zdrowia osób, z którymi pracownicy ci mają kontakt w toku wykonywania obowiązków służbowych (lekarzy, personelu medycznego, a w konsekwencji również pacjentów biorących udział w badaniu klinicznym).

W tym kontekście zapewnienie pracownikom Spółki opieki zdrowotnej/medycznej - w zakresie Świadczeń Zdrowotnych Medycyny Pracy opisanym jak powyżej - jest istotnym warunkiem możliwie jak najbardziej sprawnego, niezakłóconego i efektywnego prowadzenia przez Spółkę podstawowej działalności generującej przychody podatkowe Spółki.

W rezultacie, zdaniem Spółki, zapewnienie Świadczeń Zdrowotnych Medycyny Pracy dla osób należących do Grupy A (pracownikom Spółki) służy polepszeniu wydajności pracy tych osób, co pośrednio (ale niezaprzeczalnie) znajduje odzwierciedlenie również w przychodach podatkowych osiąganych przez Spółkę.

W zakresie drugiej z powyższych przesłanek zdaniem Spółki analizowane wydatki związane z zapewnieniem Świadczeń Zdrowotnych Medycyny Pracy dla osób należących do Grupy A (pracowników Spółki) nie mieszczą się w żadnej z kategorii kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p.

Należy w tym miejscu w szczególności wskazać, iż toczące się w przeszłości dyskusje co do kosztowości podatkowej wydatków ponoszonych przez pracodawcę na finansowanie świadczeń zdrowotnych na rzecz pracowników doprowadziły do odpowiedniej zmiany przepisów u.p.d.o.p. i w rezultacie zgodnie z obecnie obowiązującym stanem prawnym - co potwierdzają organy podatkowe w wydawanych przez siebie interpretacjach indywidualnych - nie istnieją żadne ograniczenia w zakresie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy wydatków na świadczenia z zakresu opieki zdrowotnej / medycznej na rzecz pracowników - bez względu na to czy obowiązujące przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia takich świadczeń.

Powyższe stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach podatkowych wydanych przez organy podatkowe, przykładowo:

* w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 13 kwietnia 2010 r. (sygn. ITPB3/423-136/10/PST),

* interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 5 czerwca 2008 r. (sygn. IPPB3/423-446/08-2/MK),

* interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 18 grudnia 2007 r. (sygn. ITPB3/423-107a/07/DK),

* w postanowieniu Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14 sierpnia 2007 r. (sygn. PO2/423-123/07/67402),

* w postanowieniu Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17 lipca 2007 r. (sygn. 1473/936/KDO/423/54/07/ES),

* w postanowieniu Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18 maja 2007 r. (sygn. PDII/423-91/1/07).

W związku z powyższym mając na uwadze że wydatki Spółki ponoszone na Świadczenia Zdrowotne Medycyny Pracy dla osób należących do Grupy A (pracowników Spółki) są ponoszone - jak to zostało wykazane - w celu uzyskania przychodów oraz nie zostały wskazane przez ustawodawcę w katalogu wyłączeń zawartym w art. 16 ust. 1 UPOOP przedmiotowe wydatki powinny w całości stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychodów, a zatem Wnioskodawca może w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie wydatki poniesione na Świadczenia Zdrowotne Medycyny Pracy dla osób należących do Grupy A.

Ad. 3)

Mając na uwadze ze wydatki Spółki ponoszone na Świadczenia Zdrowotne dla osób należących do Grupy B nie spełniają zasadniczo generalnego kryterium zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów - tzn. nie są ponoszone w celu uzyskania przychodów (osoby należące do Grupy B nie są pracownikami Spółki i nie przyczyniają się do generowania przychodów Spółki) - przedmiotowe wydatki nie stanowią zdaniem Spółki kosztów uzyskania przychodów dla Wnioskodawcy.

Ad. 5)

Mając na uwadze ze wydatki Spółki ponoszone na Świadczenia Zdrowotne dla osób należących do Grupy C nie spełniają zasadniczo generalnego kryterium zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów - tzn. nie są ponoszone w celu uzyskania przychodów (osoby należące do Grupy C nie są pracownikami Spółki i nie przyczyniają się do generowania przychodów Spółki) - przedmiotowe wydatki nie stanowią zdaniem Spółki kosztów uzyskania przychodów dla Wnioskodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie:

* możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Spółki wydatków związanych z zakupem Świadczeń Zdrowotnych Medycyny Pracy dla pracowników Spółki (Grupa A umownego zaszeregowania uprawnionych do świadczeń medycznych) - uznaje się za prawidłowe,

* braku możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Spółki wydatków związanych z zakupem Świadczeń Zdrowotnych dla osób bliskich / członków rodzin pracowników Spółki (Grupa B umownego zaszeregowania uprawnionych do świadczeń medycznych) - uznaje się za prawidłowe,

* braku możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Spółki wydatków związanych z zakupem Świadczeń Zdrowotnych dla osób bliskich / członków rodzin kierownictwa Spółki (Grupa C umownego zaszeregowania uprawnionych do świadczeń medycznych) - uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami.

Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Zatem do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały one prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów.

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

* został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),

* jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

* pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

* poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

* został właściwie udokumentowany,

* nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Koszty ponoszone przez podatnika należy ocenić pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu.

Kosztami będą zarówno koszty uzyskania przychodów pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami (pozostające w związku pośrednim) - jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu osiągnięcia przychodów, nawet wówczas, gdy z obiektywnych powodów przychód nie zostanie osiągnięty.

Należy zauważyć, iż kosztami podatkowymi są m.in. tzw. "koszty pracownicze".

Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników.

Także wydatki pracodawcy na zapłatę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek finansowanych przez płatnika, składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn. zm.) w części finansowanej przez płatnika składek, stanowią koszty pracownicze.

Co istotne, nie każde świadczenie na rzecz pracownika, które stanowi dla niego przychód, może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy.

Należy przy tym zaznaczyć, iż poniesione wydatki muszą być należycie udokumentowane.

Pracodawca może bowiem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tylko te wydatki na rzecz pracowników, które pozostają w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą i z uzyskiwanymi przez niego przychodami, a jednocześnie wydatki te nie mogą znajdować się w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z opisanym przez Wnioskodawcę stanem faktycznym w ramach zawartej w dniu 27 lipca 2004 r. umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych Spółka uiszcza określone w umowie miesięczne wynagrodzenie określone ryczałtowo (stała kwota) za każdą z osób uprawnionych do korzystania z opieki.

Podmioty uprawnione do korzystania z opieki zdrowotnej / medycznej zostały umownie zaszeregowane do następujących grup:

* Grupa A: pracownicy Spółki, którym Centrum Medyczne zapewnia Świadczenia Zdrowotne Medycyny Pracy i dla których świadczenie zapewnione przez pracodawcę ma charakter obowiązkowy; Wnioskodawca pokrywa wydatki na Świadczenia Zdrowotne Medycyny Pracy dla osób należących do Grupy A z własnych środków obrotowych i zalicza do kosztów uzyskania przychodów w pełnej wysokości

* Grupa B: osoby bliskie / członkowie rodzin pracowników Spółki - tj. współmałżonek, partner życiowy, dzieci pozostające na utrzymaniu do 25 roku życia, rodzice pracownika, dla których świadczenie jest dobrowolne i ma charakter odpłatny; Spółka nie traktuje wydatków na nabycie Świadczeń Zdrowotnych dla osób należących do Grupy B jako swoich kosztów uzyskania przychodów dla celów p.d.o.p. Kosztem podatkowym Spółki na gruncie p.d.o.p. jest kwota wynagrodzenia wypłacanego pracownikom Spółki.

* Grupa C: osoby bliskie / członkowie rodzin niektórych, wybranych pracowników (kierownictwa) Spółki - tj. współmałżonek, partner życiowy, dzieci pozostające na utrzymaniu do 25 roku życia, rodzice pracownika (dalej: "Grupa C"), dla których świadczenie ma charakter dobrowolny i jest finansowane ze środków Spółki; Wnioskodawca nie traktuje wydatków na nabycie Świadczeń Zdrowotnych dla osób należących do Grupy C jako swoich kosztów uzyskania przychodów.

Należy zauważyć, że w stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 65 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważało się za koszty uzyskania przychodów kosztów związanych z finansowaniem świadczeń zdrowotnych przez pracodawcę na rzecz pracowników, z wyjątkiem poniesionych kosztów świadczeń zdrowotnych, do których ponoszenia zobowiązywały pracodawcę przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw. Powyższe oznaczało, że jeżeli brak było wyraźnego ustawowego obowiązku ponoszenia przez pracodawcę kosztów świadczeń medycznych na rzecz swoich pracowników, nie można było tych wydatków zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Artykuł 16 ust. 1 pkt 65 przede wszystkim traktowany był jako element ograniczający możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu abonamentów medycznych, które uprawniają pracownika do opieki medycznej. Pracodawca, który ponosił tego rodzaju wydatki, mógł je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu tylko w tej części, która była związana z obowiązkowym charakterem wykonywanych usług. W przypadku, gdy w ramach abonamentu medycznego wykonywane były świadczenia zdrowotne różnego rodzaju, zobowiązany był natomiast dokonać podziału poniesionych wydatków na te, które mogą stanowić koszt oraz takie, które nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Z dniem 1 stycznia 2007 r. przepis art. 16 ust. 1 pkt 65 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych został uchylony.

Zmiana ta spowodowała, że obecnie wydatki na abonamenty medyczne pracowników podlegają ocenie w aspekcie generalnych postanowień cytowanego art. 15 ust. 1 powołanej ustawy, tj. celowości, zasadności oraz potencjalnej możliwości przyczynienia się przedmiotowych wydatków do osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Podsumowując, w oparciu o opisany we wniosku stan faktyczny oraz przytoczone przepisy prawa należy stwierdzić, że wydatki ponoszone przez Spółkę na zapewnienie pracownikom świadczeń zdrowotnych medycyny pracy mogą mieć wpływ na efektywność wykonywanej pracy. Zatem wydatki te należy uznać za związane w sposób pośredni z uzyskiwanymi przychodami z prowadzonej działalności gospodarczej. Zatem w przedmiotowej sprawie wydatki związane z zakupem przez Spółkę Świadczeń Zdrowotnych Medycyny Pracy dla osób należących do Grupy A (tzn. pracowników Spółki) stanowią dla Wnioskodawcy w całości koszty uzyskania przychodów dla celów p.d.o.p.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Spółki wydatków związanych z zakupem Świadczeń Zdrowotnych Medycyny Pracy dla pracowników Spółki (Grupa A umownego zaszeregowania uprawnionych do świadczeń medycznych), należało uznać za prawidłowe.

W sytuacji, gdy Spółka w ramach zawartej umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych umożliwia odpłatnie korzystanie z stałej opieki ambulatoryjnej - głównie w formie konsultacji i badań diagnostycznych osobom bliskim / członkom rodzin pracowników Spółki - nie ponosi de facto kosztów, ponieważ są one zwracane Wnioskodawcy w formie potrącenia z wynagrodzenia pracownika, którego osobą bliską / członkiem rodziny jest osoba uprawniona. Zatem wydatki związane z zakupem przez Spółkę Świadczeń Zdrowotnych dla osób należących do Grupy B (tzn. osób bliskich / członków rodzin pracowników Spółki) - w zakresie opisanym w stanie faktycznym - nie stanowią dla Wnioskodawcy kosztów uzyskania przychodów dla celów p.d.o.p.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie braku możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Spółki wydatków związanych z zakupem Świadczeń Zdrowotnych dla osób bliskich / członków rodzin pracowników Spółki (Grupa B umownego zaszeregowania uprawnionych do świadczeń medycznych), należało uznać za prawidłowe.

Natomiast wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na wykupienie dobrowolnych pakietów świadczeń zdrowotnych dla osób bliskich / członków rodzin niektórych, wybranych pracowników (kierownictwa), mimo iż nie zostały wymienione w negatywnym katalogu wydatków nie zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów nie stanowią kosztów podatkowych Spółki. Opłacane składki dotyczą bowiem nie samej Spółki (jej działalności), ale innych podmiotów (osób fizycznych). Skoro Wnioskodawca ponosi koszty składki z tytułu umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych, które dotyczą innych podmiotów i mogłyby być przez nie indywidualnie finansowane, to wydatki takie nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów Spółki.

Kosztami uzyskania przychodów są bowiem tylko racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, której celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródeł przychodów.

Zatem wydatki związane z zakupem przez Spółkę Świadczeń Zdrowotnych dla osób należących do Grupy C (tzn. osób bliskich / członków rodzin kierownictwa Spółki) nie stanowią dla Wnioskodawcy kosztów uzyskania przychodów dla celów p.d.o.p.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie braku możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Spółki wydatków związanych z zakupem Świadczeń Zdrowotnych dla osób bliskich / członków rodzin kierownictwa Spółki (Grupa C umownego zaszeregowania uprawnionych do świadczeń medycznych), należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl