IPPB5/423-655/09-2/MB - Powstanie przychodu po stronie spółki wnoszącej zobowiązania w ramach aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa bądź w ramach wydzielenia zorganizowanej części przedsiębiorstwa i wniesienia jej do innego podmiotu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-655/09-2/MB Powstanie przychodu po stronie spółki wnoszącej zobowiązania w ramach aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa bądź w ramach wydzielenia zorganizowanej części przedsiębiorstwa i wniesienia jej do innego podmiotu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 7 października 2009 r. (data wpływu 19 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku powstania przychodu po stronie Spółki wnoszącej zobowiązania w ramach aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa bądź w ramach wydzielenia zorganizowanej części przedsiębiorstwa i wniesienia jej do innego podmiotu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku powstania przychodu po stronie Spółki wnoszącej zobowiązania w ramach aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa bądź w ramach wydzielenia zorganizowanej części przedsiębiorstwa i wniesienia jej do innego podmiotu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

M. ("M") prowadzi działalność gospodarczą, m.in. w branży artykułów gospodarstwa domowego. M. wyodrębnił w swojej strukturze wewnętrznej zorganizowane części przedsiębiorstwa ("zcp") w zakresie:

1.

administrowania nieruchomościami oraz w zakresie,

2.

prowadzenia działalności gospodarczej, której przedmiotem będzie produkcja i sprzedaż artykułów gospodarstwa domowego oraz produkcja i sprzedaż sprzętu IT (akcesoria komputerowe).

Obecnie M. rozważa wniesienie zorganizowanej część przedsiębiorstwa dotyczącej branży AGD i IT aportem do innej spółki kapitałowej z siedzibą w Polsce albo przeprowadzenie podziału M. przez wydzielenie zcp dotyczącej branży AGD i IT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy dokonane w wyniku wniesienia aportu w postaci zcp, przejęcie zobowiązań związanych z działalnością zcp przez spółkę kapitałową stanowi przychód podatkowy dla M.

2.

Czy podział M. poprzez wydzielenie zcp dotyczące branży AGD i IT, związany z przejęciem zobowiązań związanych z działalnością zcp przez istniejącą spółkę lub spółkę nowo zawiązaną stanowi przychód podatkowy dla M.

Stanowisko Spółki:

W ocenie M., zarówno przejęcie zobowiązań związanych z działalnością zcp w wyniku aportu jak i w wyniku podziału przez wydzielenie, nie wiąże się z powstaniem przychodu podatkowego po stronie M.

Uzasadnienie:

Zgodnie z przepisem art. 4a pkt 4 u.p.d.o.p., zorganizowana część przedsiębiorstwa oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji, określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Z powyższego wynika, że zobowiązania stanowią konieczny składnik zcp w rozumieniu u.p.d.o.p.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p., przychodami są nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Przepis ten w precyzyjny sposób podaje, co stanowi przychód w przypadku wnoszenia aportów - jest nim wyłącznie nominalna wartość udziałów lub akcji. W art. 12 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p. nie podano odrębnie jako przychodu przejęcia zobowiązań zcp (zwalniającego przejęcia długu zgodnie z terminologią cywilnoprawna), co oznaczą, że zawiera się ono w przychodzie w postaci nominalnej wartość udziałów lub akcji. Chociaż samo otrzymanie udziałów lub akcji w zamian za aport w postaci zcp nie podlega opodatkowaniu na moment wniesienia aportu, to jednak podatnik wykaże przychód na dzień ich zbycia.

Podsumowując, M. nie uzyska przychodu do opodatkowania w wyniku wniesienia aportu do spółki kapitałowej, ponieważ przedmiotem aportu jest zcp. Wartość zcp wynikająca z ksiąg, określona na dzień objęcia udziałów (akcji) przez M. w spółce kapitałowej, będzie stanowić koszt uzyskania przychodu w momencie zbycia otrzymanych udziałów lub akcji (nie wyższy jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia). Zobowiązania związane z działalnością zcp nie będą natomiast stanowiły przychodu dla M., ponieważ miały one wpływ na ustalenie wartości zcp i otrzymanych w zamian za zcp udziałów (akcji) w spółce kapitałowej. Przede wszystkim jednak, przepis art. 12 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p. wyklucza ustalenie przychodu z tego tytułu u podmiotu wnoszącego aport.

Podobnie w przypadku podziału przez wydzielenie, przepis art. 12 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.p. stanowi, iż jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przychodem jest wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału lub wydzielenia. Oznacza to, że wartość zobowiązań przejętych wraz z zcp w wyniku podziału, nie będzie przychodem dla spółki podlegającej podziałowi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Jednocześnie organ podatkowy, pragnie zauważyć, iż regulacje art. 14a-14d ustawy - Ordynacja podatkowa nie przewidują prowadzenia postępowania dowodowego w sprawach o interpretację przepisów prawa podatkowego. Tym samym organ podatkowy przyjmuje za Podatnikiem, iż wniesienie zobowiązań do innego podmiotu nastąpi w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Organ podatkowy zauważa także, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest zagadnienie przejęcia zobowiązań w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa (na co wskazują także treści zadanych pytań przez Wnioskodawcę) nie zaś sama definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl