IPPB5/423-651/10-4/AM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-651/10-4/AM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2010 r. (data wpływu 30 września 2010 r.) oraz piśmie z dnia 6 grudnia 2010 r. (data wpływu 7 grudnia 2010 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB5/423-651/10-2/AM z dnia 29 listopada 2010 r. (data nadania 30 listopada 2010 r., data doręczenia 1 grudnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z działalnością Sekcji Piłki Ręcznej dotyczące składników majątkowych i niemajątkowych będących przedmiotem umowy sprzedaży - jest prawidłowe,

* możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków bezpośrednio związanych z funkcjonowaniem Sekcji Piłki Ręcznej tj. wpisowe do Związku Piłki Ręcznej, wypisy z KRS, wszelkie wydatki związane z funkcjonowaniem biura - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca wykonywał zadania statutowe w zakresie uprawiania profesjonalnego sportu w piłkę nożną i piłkę ręczną w celu realizacji zadań i osiągania wyników sportowych we współzawodnictwie krajowym i zagranicznym. Spółka zatrudniała zawodników sekcji piłki nożnej i sekcji piłki ręcznej, zatrudniała kadrę szkoleniową zaopatrywała w sprzęt sportowy, sprawowała opiekę medyczną.

Jedynym akcjonariuszem Wnioskodawcy jest Gmina. Zarząd Wnioskodawcy postanowił rozdzielić sekcję nożną od ręcznej i zwrócił się do akcjonariusza o utworzenie jednoosobowej spółki. W dniu 24 maja 2010 r. nadzwyczajne walne zgromadzenie Wnioskodawcy wyraziło zgodę na utworzenie nowej spółki.

Dnia 8 czerwca 2010 r. w celu prowadzenia działalności w formie profesjonalnego klubu sportowego, zawiązana została nowa spółka. Założycielem tej spółki został Wnioskodawca, kapitał zakładowy nowo powstałej spółki wyniósł 100.000 (sto tysięcy) złotych i dzielił się na akcję, które objął Wnioskodawca pokrytym wkładem pieniężnym. Nowo powstała spółka w dniu 25 czerwca 2010 r. została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym.

W dniu 20 lipca 2010 r. odbyło się posiedzenie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia Wnioskodawcy, na którym nadzwyczajne zgromadzenie wspólników wyraziło zgodę na zbycie przez Wnioskodawcę akcji nowo powstałej spółki na rzecz Gminy. Również 20 lipca 2010 r. podpisana została umowa sprzedaży akcji pomiędzy Gminą a Wnioskodawcą.

Następnie w dniu 4 sierpnia 2010 r. zawarta została umowa sprzedaży pomiędzy Wnioskodawcą jako sprzedającym, a nowo powstałą spółką jako kupującym zespołu składników majątkowych i niemajątkowych, związanych z prowadzeniem sekcji piłki ręcznej, a mianowicie składniki majątku trwałego, wyposażenia, zawodników i sztabu szkoleniowo - organizacyjnego, zobowiązania wobec zawodników, licencja na udział w rozgrywkach ekstraklasy piłki ręcznej, prawa do korzystania ze znaku słowno graficznego i inne umowy cywilno - prawne. Przedmiot umowy został wyceniony przez biegłego rzeczoznawcę. Rzeczoznawca ustalił jedną wartość jako cenę łączną. Umowa weszła w życie od dnia 1 sierpnia 2010 r.

W części umowy dotyczącej zobowiązań związanych z zawarciem i wykonaniem umowy strony ustaliły " że wszelkie roszczenia, wynikające z umów powstałych przed datą zawarcia niniejszej umowy nie podlegają przeniesieniu na kupującego.

Wnioskodawca nadmienił, iż sekcja piłki ręcznej w strukturach Wnioskodawcy i w księgach handlowych miała wyodrębnione przychody w układzie rodzajowym, wyodrębnione koszty w układzie rodzajowym, wyodrębnione środki trwałe i wyposażenie, nie sporządzała oddzielnego bilansu. Sekcja piłki ręcznej była w stanie prowadzić działalność jako wyodrębniony podmiot.

Wnioskodawca w okresie od założenia nowo powstałej spółki tj. od 8 czerwca 2010 r. do dnia 1 sierpnia 2010 r. tj. do dnia obowiązywania umowy sprzedaży pokrywał wydatki związane z bieżącym prowadzeniem sekcji piłki ręcznej jako pozostałe koszty operacyjne.

W piśmie z dnia 6 grudnia 2010 r. (data wpływu 7 grudnia 2010 r.) Wnioskodawca uzupełnił stan faktyczny wskazując, iż aby nowo powstała spółka mogła realizować zadania sportowe Wnioskodawca w dniu 4 sierpnia 2010 r. z mocą obowiązywania od 1 sierpnia 2010 r. podpisał z nowo powstałą spółką umowę sprzedaży składników majątkowych i niemajątkowych związanych z prowadzeniem sekcji piłki ręcznej.

Nowo powstała spółka w umowie zobowiązała się do podjęcia wszelkich niezbędnych czynności faktycznych i prawnych zmierzających do przejęcia wszelkich praw i obowiązków wynikających z przejętych umów z dotychczasowymi kontrahentami Wnioskodawcy tj. zawodnikami, sztabem szkoleniowym, pracownikami i sponsorami w takim zakresie w jakim umowy te związane były z prowadzeniem piłki ręcznej.

Strony zgodnie ustaliły, że wszelkie roszczenia " wynikające z zawartych ww. umów przez Wnioskodawcę powstałe przed datą zawarcia umowy sprzedaży z Sekcją Piłki Ręcznej nie podlegały przeniesieniu na kupującego, w związku z czym w tym zakresie podmiotem wyłącznie uprawnionym i zobowiązanym pozostawał sprzedawca. Fizycznie przekazanie majątku trwałego, wartości niematerialnych i prawnych, pracowników, oraz umów nastąpiło w dacie podpisania umowy sprzedaży. Przedmiot umowy został wyceniony przez biegłego rzeczoznawcę. Cena ustalona została jako wartość łączna za wszystkie przejęte dobra.

Na podstawie zawartej umowy Wnioskodawca obciążył Sekcję Piłki Ręcznej fakturą sprzedaży VAT i przychód zarachował w księgach jako pozostałe przychody działalności operacyjne.

W oparciu o powyższe ustalenia stron umowy od dnia powołania nowej spółki tj. 8 czerwca 2010 r. do dnia zawarcia umowy sprzedaży składników majątku tj. 1 sierpnia 2010 r. Wnioskodawca ponosił wydatki związane z bieżącą działalnością Sekcji Piłki Ręcznej a mianowicie:

* koszty pobytu zawodników na zgrupowaniu letnim,

* koszty dzierżawy hali sportowej,

* wypłata wynagrodzeń wraz z narzutami,

* wypłata należnych kontraktów dla zawodników,

* opłata kosztu transferu nowego zawodnika,

* bieżące koszty związane z funkcjonowaniem drużyny (odżywki, leki, sprzęt sportowy, woda pitna, przewóz zawodników na obóz i sparingi),

* wpisowe do Związku Piłki Ręcznej niezbędne do udziału zespołów w rozgrywkach ligowych w sezonie 2010/2011,

* wypisy z KRS,

* wszelkie wydatki związane z funkcjonowaniem biura.

Poniesione wydatki przez Wnioskodawcę w celu realizacji zadań związanych z działalnością Sekcji Piłki Ręcznej nie zostały zwrócone, ponieważ zgodnie z zapisami w podpisanej umowie nie podlegały przeniesieniu na Sekcję Piłki Ręcznej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na bieżącą działalność Sekcji Piłki Ręcznej w okresie od dnia 8 czerwca 2010 r. do 1 sierpnia 2010 r. stanowią koszt uzyskania przychodu.

2.

Czy sprzedaż zespołu składników majątkowych i niemajątkowych składających się na Sekcję Piłki Ręcznej ustalona przez biegłego rzeczoznawcę jako cena łączna można uznać jako zorganizowana część przedsiębiorstwa i zastosować art. 6 przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Przedmiot niniejszej interpretacji stanowi odpowiedź na pytanie nr 1 wniosku, tj. w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wniosek w zakresie pytania nr 2, tj. w zakresie ustawy o podatku od towarów i usług zostanie rozpatrzony odrębnym rozstrzygnięciem.

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki Wnioskodawcy na bieżącą działalność od momentu założenia Spółki Sekcja Piłki Ręcznej do zawarcia umowy sprzedaży i przejęcia przez nią wszelkich praw i obowiązków stanowi koszt uzyskania przychodu. Wnioskodawca zarachował wydatki w księgach jako pozostałe koszty operacyjne, mające związek z uzyskanym przychodem ze sprzedaży składników majątkowych i niemajątkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się:

* możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z działalnością Sekcji Piłki Ręcznej dotyczące składników majątkowych i niemajątkowych będących przedmiotem umowy sprzedaży za prawidłowe,

* możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków bezpośrednio związanych z funkcjonowaniem Sekcji Piłki Ręcznej tj. wpisowe do Związku Piłki Ręcznej, wypisy z KRS, wszelkie wydatki związane z funkcjonowaniem biura za nieprawidłowe.

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają art. 15 i 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

* został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),

* jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

* pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

* poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

* został właściwie udokumentowany,

* nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Należy jednocześnie zaznaczyć, iż prawidłowe zaliczenie wydatku do kosztów uzyskania przychodów uwarunkowane jest wykazaniem jego celowości i związku z przychodem, jak i prawidłowym udokumentowaniem. Należy zwrócić przy tym uwagę, że to na podatniku ciąży obowiązek wykazania związku poniesionych wydatków z przychodami, bo to on wywodzi skutki prawne w postaci zmniejszenia zobowiązania podatkowego.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Wnioskodawca wykonywał zadania statutowe w zakresie uprawiania profesjonalnego sportu w piłkę nożną i piłkę ręczną w celu realizacji zadań i osiągania wyników sportowych we współzawodnictwie krajowym i zagranicznym. Wnioskodawca wydzielił ze swojego schematu organizacyjnego sekcję piłki ręcznej powołując dnia 8 czerwca 2010 r. nową spółkę akcyjną zarejestrowaną w KRS 25 czerwca 2010 r. Wnioskodawca w dniu 4 sierpnia 2010 r. z mocą obowiązywania od 1 sierpnia 2010 r. podpisał z nowo powstałą spółką umowę sprzedaży składników majątkowych i niemajątkowych związanych z prowadzeniem piłki ręcznej. Nowo powstała spółka zobowiązała się do podjęcia wszelkich niezbędnych czynności faktycznych i prawnych zmierzających do przejęcia wszelkich praw i obowiązków wynikających z przejętych umów z dotychczasowymi kontrahentami Wnioskodawcy.

W przedstawionym stanie faktycznym Strony ustaliły, że wszelkie roszczenia wynikające z zawartych umów z dotychczasowymi kontrahentami Wnioskodawcy tj. zawodnikami, sztabem szkoleniowym, pracownikami i sponsorami w takim zakresie w jakim umowy te związane były z prowadzeniem piłki ręcznej powstałe przed datą zawarcia umowy sprzedaży z Sekcją Piłki Ręcznej nie podlegały przeniesieniu na kupującego. W oparciu o powyższe ustalenia stron umowy od dnia powołania nowej spółki tj. 8 czerwca 2010 r. do dnia zawarcia umowy sprzedaży składników majątku tj. 1 sierpnia 2010 r. Wnioskodawca ponosił wydatki związane z bieżącą działalnością Sekcji Piłki Ręcznej a mianowicie:

* koszty pobytu zawodników na zgrupowaniu letnim,

* koszty dzierżawy hali sportowej,

* wypłata wynagrodzeń wraz z narzutami,

* wypłata należnych kontraktów dla zawodników,

* opłata kosztu transferu nowego zawodnika,

* bieżące koszty związane z funkcjonowaniem drużyny (odżywki, leki, sprzęt sportowy, woda pitna, przewóz zawodników na obóz i sparingi),

* wpisowe do Związku Piłki Ręcznej niezbędne do udziału zespołów w rozgrywkach ligowych w sezonie 2010/2011,

* wypisy z KRS,

* wszelkie wydatki związane z funkcjonowaniem biura.

Jak wskazano powyżej, kosztami uzyskania przychodów są wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami. Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Jak wskazał Wnioskodawca w opisie stanu faktycznego, nowo powstała spółka na mocy umowy sprzedaży składników majątkowych i niemajątkowych, a mianowicie składników majątku trwałego, wyposażenia, zawodników i sztabu szkoleniowo - organizacyjnego, zobowiązań wobec zawodników, licencji na udział w rozgrywkach ekstraklasy piłki ręcznej, prawa do korzystania ze znaku słowno graficznego i innych umów cywilno - prawnych, jako kupujący zobowiązała się do przejęcia wszelkich praw i obowiązków wynikających z przejętych umów z dotychczasowymi kontrahentami tj. zawodnikami, sztabem szkoleniowym, pracownikami i sponsorami w takim zakresie w jakim umowy te związane były z prowadzeniem piłki ręcznej.

W odniesieniu do wydatków związanych z przedmiotem umowy sprzedaży z dnia 4 sierpnia 2010 r. z mocą obowiązywania od 1 sierpnia 2010 r., tj. koszty pobytu zawodników na zgrupowaniu letnim, koszty dzierżawy hali sportowej, wypłata wynagrodzeń wraz z narzutami, wypłata należnych kontraktów dla zawodników, opłata kosztu transferu nowego zawodnika, bieżące koszty związane z funkcjonowaniem drużyny (odżywki, leki, sprzęt sportowy, woda pitna, przewóz zawodników na obóz i sparingi), stwierdzić należy, iż wydatki te związane są bezsprzecznie z działalnością Wnioskodawcy i wykazują związek przyczynowo-skutkowy z osiągnięciem przychodu ze sprzedaży. W związku z powyższym Wnioskodawca może zaliczyć ww. wskazane wydatki do kosztów uzyskania przychodów.

Podkreślić należy, iż decydującym czynnikiem pozwalającym zaliczyć dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów jest zatem poniesienie go w celu osiągnięcia przychodu (ewentualnie zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów), przy czym każdy wydatek poza wyraźnie wskazanym w ustawie - wymaga indywidualnej oceny pod kątem adekwatnego związku z przychodami i racjonalności działania dla osiągnięcia przychodu. Przy kwalifikowaniu poniesionych wydatków trzeba brać pod uwagę ich celowość oraz potencjalną możliwość przyczynienia się wydatku do osiągnięcia przychodu, a także racjonalność wydatków, to znaczy ich adekwatność do rzeczywistych potrzeb i zakresu prowadzonej działalności oraz konieczność ich poniesienia dla osiągnięcia przychodu. A zatem każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej.

Analizując wydatki dotyczące bieżącej działalności Sekcji Piłki Ręcznej, związane ze zwykłym zarządem, tj. wydatki związane z funkcjonowaniem biura, wypisy z KRS, wpisowe do Związku Piłki Ręcznej, nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Pomimo ustaleń stron umowy sprzedaży, stwierdzić należy, iż wydatki te Wnioskodawca ponosi za inny podmiot gospodarczy, nie są one związane z zakresem jego działalności i nie można wykazać ich związku z osiąganiem przychodów Wnioskodawcy.

Wskazać należy, iż zgodnie z cywilistyczną zasadą swobody umów, wyrażoną w art. 353 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiał się właściwości (naturze) stosunku, ustawie, ani zasadom współżycia społecznego. Strony umowy korzystając z powyższej zasady swobody umów mogą dowolnie ułożyć swój stosunek zobowiązaniowy, tzn. mogą dowolnie określać wzajemne prawa i obowiązki, i o ile nie jest to sprzeczne z właściwością stosunku zobowiązaniowego oraz z zasadami współżycia społecznego. Podatnik może swobodnie i na dowolnie ustalonych warunkach kształtować swoje stosunki zobowiązaniowe, jednakże każdy wydatek z tego tytułu, poza wyraźnie wskazanym w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej.

Tym samym wydatki związane z bieżącą działalnością Sekcji Piłki Ręcznej, a nie odnoszące się do przedmiotu umowy sprzedaży, tj. wszelkie wydatki związane z funkcjonowaniem biura nowo powstałej spółki, wypisy z KRS, wpisowe do Związku Piłki Ręcznej, nie stanowią dla Wnioskodawcy kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Reasumując wydatki związane z działalnością Sekcji Piłki Ręcznej dotyczące składników majątkowych i niemajątkowych będących przedmiotem umowy sprzedaży stanowią dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednocześnie do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawca nie może zaliczyć wydatków ponoszonych za nowo powstałą spółkę i bezpośrednio związanych z funkcjonowaniem Sekcji Piłki Ręcznej tj. wpisowe do Związku Piłki Ręcznej, wypisy z KRS, wszelkie wydatki związane z funkcjonowaniem biura.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl