IPPB5/423-633/10-4/DG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-633/10-4/DG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 21 września 2010 r. (data wpływu 23 września 2010 r.) oraz piśmie z dnia 18 listopada 2010 r. (data nadania 19 listopada 2010 r., data wpływu 19 listopada 2010 r.), uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 9 listopada 2010 r. (data nadania 10 listopada 2010 r., data doręczenia 17 listopada 2010 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie spełnienia przez oddziały warunków do uznania za zorganizowane części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 września 2010 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie spełnienia przez oddziały warunków do uznania za zorganizowane części przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest użytkownikiem wieczystym następujących działek gruntu:

* o numerze ewidencyjnym 18, położonej w W., na której zlokalizowany jest budynek biurowy będący własnością Wnioskodawcy,

* o numerze ewidencyjnym 23, położonej w W., na której zlokalizowany jest budynek magazynowo - garażowy będący własnością Wnioskodawcy,

* o numerze ewidencyjnym 27, 28, 34 i 35, położonych w W, na których zlokalizowany jest budynek biurowo - magazynowy. Budynki te są własnością Wnioskodawcy.

Wnioskodawca jest również właścicielem wielu innych wymienionych we wniosku lokali użytkowych zlokalizowanych w W. przy ulicy B.

Wnioskodawca jest właścicielem udziału w wysokości 20/136 w lokalu użytkowym (hali garażowej) zlokalizowanym w W. przy ulicy B.

Wnioskodawcy przysługują następujące ograniczone prawa rzeczowe:

* spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego nr 6 w budynku położonym w K;

* spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego w budynku położonym w K.

Ponadto Wnioskodawca jest:

* właścicielem znaku towarowego,

* licencjobiorcą licencji na oprogramowanie komputerowe;

* właścicielem domen internetowych;

* właścicielem środków trwałych;

* właścicielem udziałów w innych podmiotach (posiada 50% udziałów w W. sp. z o.o.).

Wnioskodawca zatrudnia 60 pracowników. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wydawniczym, w zakresie logistyki i dystrybucji wydawnictw oraz w zakresie wynajmu (jest wynajmującym) powierzchni biurowej i magazynowej w budynkach i lokalach, których jest właścicielem.

Wnioskodawca zamierza przeprowadzić generalną restrukturyzację obejmującą cały majątek Wnioskodawcy, mającą na celu odzwierciedlenie różnorakiej działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę (działalności wydawniczej, logistyczno - dystrybucyjnej oraz najmu), położenia poszczególnych nieruchomości będących własnością (będących w użytkowaniu wieczystym) Wnioskodawcy, jej usprawnienie poprzez realokację poszczególnych składników majątkowych zgodnie z realizacją odrębnych działań gospodarczych oraz poprzez sprawniejszą kontrolę finansową wskutek prowadzenia odrębnych ksiąg rachunkowych dla tych działań gospodarczych.

W związku z tą restrukturyzacją Wnioskodawca zamierza podjąć następujące działania w sferze prawno - organizacyjnej oraz rachunkowej:

* zarząd Wnioskodawcy podejmie uchwałę o utworzeniu czterech odrębnych oddziałów, które zostaną, na podstawie tej uchwały, zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym: (I) oddział G.; (II) oddział " (III) oddział "B 87"; (IV) oddział "Wydawnictwo".

* każdy z utworzonych oddziałów będzie prowadzić odrębne księgi rachunkowe i będzie sporządzać samodzielny bilans;

* system księgowy tych oddziałów będzie prowadzony w taki sposób, iż każdy z oddziałów będzie mieć przyporządkowane koszty i przychody oraz zobowiązania i należności dotyczące danego oddziału;

* w momencie utworzenia oddziałów, zostaną im alokowane odpowiednie pozycje aktywów i pasywów Wnioskodawcy:

(I) do oddziału G. którego przedmiotem działania będzie wynajem powierzchni biurowych w budynku zlokalizowanym przy ulicy G, zostaną alokowane:

* użytkowanie wieczyste działki gruntu o numerze ewidencyjnym 187 położonej w W, oraz budynek biurowy zlokalizowany na tej działce gruntu;

* 50 umów najmu powierzchni biurowej w budynku,

* należności i zobowiązania oraz środki trwałe,

* ponadto, oddział G. zatrudniać będzie pracowników;

(II) do oddziału "" którego przedmiotem działania będzie logistyka i dystrybucja wydawnictw, zostaną alokowane:

* użytkowanie wieczyste działki gruntu o numerze ewidencyjnym 23, położonej w W oraz budynek magazynowo - garażowy zlokalizowany na tej działce gruntu;

* użytkowanie wieczyste działek gruntu o numerach ewidencyjnych 27, 28, 34 i 35, położonych w W oraz budynki biurowo - magazynowy oraz magazynowy zlokalizowane na tej działce gruntu;

* spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego nr 6 w budynku położonym w K oraz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego w budynku położonym w K,

* 5 umów najmu powierzchni magazynowej i biurowej w budynkach,

* należności i zobowiązania oraz środki trwałe,

* ponadto, oddział "" zatrudniać będzie pracowników;

(III) do oddziału "B.", którego przedmiotem działania będzie wynajem powierzchni użytkowej w lokalach użytkowych, zostaną alokowane:

* własność lokali użytkowych nr 1, 1/1, 2, 2/1, 3, 3/1, 4 zlokalizowanych w Warszawie oraz udział w garażu zlokalizowanym w Warszawie,

* 11 umów najmu powierzchni użytkowej w lokalach użytkowych przy ulicy B.

* należności i zobowiązania,

* ponadto, oddział "B." zatrudniać będzie pracowników;

(IV) do oddziału "Wydawnictwo B" którego przedmiotem działania będzie działalność wydawnicza, zostaną alokowane:

* umowy licencyjne dotyczące działalności wydawniczej,

* umowy wydawnicze,

* domeny internetowe,

* prawa do znaku towarowego,

* prawa do wydawania i rozpowszechniania określonych wydawnictw zagranicznych,

* należności i zobowiązania, środki obrotowe (zapasy gotowych wydawnictw, produkcja niezakończona), wartości niematerialne i prawne, środki trwałe - urządzenia niezbędne do działalności redakcyjno-wydawniczej (fotoskład, serwerownia itp.)

* udziały we W. Sp. z o.o.,

* ponadto, oddział "Wydawnictwo B" zatrudniać będzie pracowników;

W ten sposób każdy z oddziałów zostanie wyodrębniony w płaszczyznach organizacyjnej oraz finansowej i zostanie wyposażony w odpowiedni pakiet składników majątkowych niezbędny do prowadzenia określonej działalności gospodarczej.

Wnioskodawca nie wyklucza iż w pewnym momencie, po dokonaniu opisanych powyżej alokacji składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) oddziały "G.", "" oraz "B." zostaną przeniesione do odrębnych spółek kapitałowych w wyniku podziału (przez wydzielenie) Wnioskodawcy, na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 18 listopada 2010 r. (złożonego osobiście w dniu 19 listopada 2010 r.), w którym Wnioskodawca nadmienia, iż:

Do oddziału "Wydawnictwo B", który zostanie wyodrębniony w ramach istniejącej spółki Wnioskodawcy nie będzie alokowana nieruchomość. Oddział "Wydawnictwo B" będzie prowadzić swoją działalność (działalność wydawniczą) w ramach spółki B. S.A., wykorzystując pomieszczenia biurowe jakie będą alokowane do innego z oddziałów jaki ma być wyodrębniony w ramach spółki B. S.A. (będą to pomieszczenia alokowane do oddziału "G." lub do oddziału "B."). Ponieważ wyodrębnienie oddziałów w ramach spółki B. S.A. nie tworzy samodzielnych podmiotów prawnych (mogących samodzielnie zaciągać zobowiązania) oddział "Wydawnictwo B" nie może posiadać tytułu prawnego do pomieszczeń biurowych w jakich będzie prowadzić działalność, gdyż tytuł prawny do tych pomieszczeń posiada spółka B. S.A. a oddział nie jest w stosunku do spółki odrębnym podmiotem prawnym. Analogicznie, pozostałe oddziały, które będą wyodrębnione w ramach spółki B. S.A. nie będą posiadać odrębnego tytułu prawnego do nieruchomości, które zostaną im alokowane, gdyż tytuł prawny do tych nieruchomości posiada spółka B. S.A. a oddziały nie są w stosunku do spółki odrębnymi podmiotami prawnymi.

Dla działalności wydawniczej, którą będzie prowadzić oddział "Wydawnictwo B" w ramach spółki B. S.A. nie będzie konieczne posiadanie własności nieruchomości biurowej przez ten oddział, a wyodrębnienie, będące przedmiotem wniosku o interpretację zapewni alokację do oddziału "Wydawnictwo B" wszelkich składników majątkowych niezbędnych do prowadzenia działalności wydawniczej. Jak już była o tym mowa powyżej, oddział "Wydawnictwo B" działać będzie w pomieszczeniach biurowych alokowanych do oddziału "G" lub do oddziału "B ". Operacje logistyczne związane z magazynowaniem i dystrybucją pozycji wydawniczych wydawanych przez oddział "Wydawnictwo B" będą wykonywane przez oddział "" przy wykorzystaniu pomieszczeń alokowanych do tego oddziału lub przez podmioty zewnętrzne, natomiast druk książek i innych wydawnictw będzie przez oddział "Wydawnictwo B" zlecany zewnętrznym drukarniom (spółka B. S.A. nie posiada własnej drukarni). Warto podkreślić, że o ile dla profilu działalności jaką, będą wykonywać oddziały "G.", "" oraz "B." alokowanie nieruchomości jest niezbędne, o tyle dla działalności wydawniczej, którą prowadzić będzie oddział Wydawnictwo B, alokowanie takie nie jest warunkiem prowadzenia przez ten oddział planowanej działalności.

Po dokonaniu ewentualnego podziału spółki B S.A. i przeniesieniu oddziałów "G.", "" oraz "B." na odrębne spółki, oddział "Wydawnictwo B" który będzie dalej prowadzić działalność wydawniczą korzystać będzie z pomieszczeń biurowych na podstawie umowy najmu jaka zostanie zawarta ze spółką na którą przeniesiony zostanie oddział "G." lub spółką, na którą przeniesiony zostanie oddział "B", natomiast magazynowanie i dystrybucja wydawnictw powierzone zostanie spółce, na którą przejdzie oddział "", na podstawie umowy jaka zostanie zawarta z tą spółką lub podmiotem zewnętrznym.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy oddział "G.", "B." oraz "Wydawnictwo B" (każdy z nich zarejestrowany jako odrębny oddział Wnioskodawcy w Krajowym Rejestrze Sądowym i prowadzący odrębne księgi rachunkowe) po dokonaniu opisanych powyżej alokacji składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) stanowić będzie, każdy z nich odrębnie, zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

2.

Czy oddział "G.", "B." oraz "Wydawnictwo B" (każdy z nich zarejestrowany jako odrębny oddział Wnioskodawcy w Krajowym Rejestrze Sądowym i prowadzący odrębne księgi rachunkowe) po dokonaniu opisanych powyżej alokacji składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) stanowić będzie, każdy z nich odrębnie, zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług.

3.

Czy przeniesienie oddziałów "G.", oraz "B." (przy czym każdy z nich będzie zarejestrowany jako odrębny oddział Wnioskodawcy w Krajowym Rejestrze Sądowym i będzie prowadzić odrębne księgi rachunkowe i do każdego z nich zostaną dokonane opisane powyżej alokacje składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań) na odrębne spółki w wyniku podziału Wnioskodawcy na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych (podział przez wydzielenie) będzie czynnością o której mowa jest w art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, czyli transakcją zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa i tym samym nie będzie skutkować koniecznością dokonywania przez Wnioskodawcę jakichkolwiek korekt podatku naliczonego związanego z działalnością przenoszonego oddziału, gdyż jakiekolwiek korekty, o których mowa jest w art. 91 ust. 1 -8 ustawy o podatku od towarów i usług dokonywane będą na podstawie art. 91 ust. 9 tej ustawy przez spółkę kapitałową na którą dany oddział zostanie przeniesiony.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej są zagadnienia dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych, tj. pytanie oznaczone nr 1.

W części dotyczącej podatku od towarów i usług, tj. pytanie oznaczone nr 2 i nr 3 wydane zostaną odrębne interpretacje indywidualne.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz w art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zatem na gruncie tych przepisów zorganizowana część przedsiębiorstwa istnieje, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

* istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

* zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

* składniki te przeznaczone są do realizacji określonych za dań gospodarczych,

* zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te określone zadania gospodarcze.

Zdaniem Wnioskodawcy, wszystkie określone powyżej przesłanki zostaną spełnione w odniesieniu do każdego z oddziałów (tekst jedn.: w odniesieniu do oddziału "G.", "B." oraz "Wydawnictwo B"), wobec czego każdy z tych oddziałów będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz w art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż:

1.

każdy z oddziałów stanowić będzie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań:

* w oddziale "G." zespołem tym będzie, w szczególności, użytkowanie wieczyste działki gruntu o numerze ewidencyjnym 18, położonej w W, własność budynku biurowego zlokalizowanego na tej działce gruntu; 50 umów najmu powierzchni biurowej w tym budynku, należności i zobowiązania oraz środki trwałe,

* w oddziale "" zespołem tym będzie, w szczególności użytkowanie wieczyste działki gruntu o numerze ewidencyjnym 23, położonej w Warszawie, oraz budynek magazynowo - garażowy zlokalizowany na tej działce gruntu, użytkowanie wieczyste działek gruntu o numerach ewidencyjnych 27, 28, 34 /35, położonych w W, oraz budynki biurowo - magazynowy oraz magazynowy zlokalizowane na tej działce gruntu, 5 umów najmu powierzchni magazynowej i biurowej w budynkach, należności i zobowiązania oraz środki trwałe,

* w oddziale "B." zespołem tym będzie, w szczególności, własność lokali użytkowych nr 1, 1/1, 2, 2/1, 3, 3/1, 4 oraz udział w garażu, zlokalizowanych w W, 11 umów najmu powierzchni użytkowej w lokalach użytkowych, należności i zobowiązania, która wynajmuje powierzchnie w lokalach zlokalizowanych przy ulicy B.,

* w oddziale "Wydawnictwo B" zespołem tym będzie, w szczególności, umowy licencyjne dotyczące działalności wydawniczej, umowy wydawnicze, prawo do znaku towarowego "B", prawa do wydawania i rozpowszechniania określonych wydawnictw zagranicznych, należności i zobowiązania, środki trwałe, środki obrotowe (zapasy gotowych wydawnictw, produkcja niezakończona), wartości niematerialne i prawne oraz udziały w W. sp. z o.o.,

2.

każdy z tych zespołów składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań będzie organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy. Wyodrębnienie organizacyjne zostanie zrealizowane poprzez utworzenie czterech odrębnych oddziałów, na podstawie uchwały zarządu, gdzie:

* oddział "G." będzie służyć działalności gospodarczej w postaci wynajmu powierzchni biurowych w budynku zlokalizowanym przy ulicy G 77,

* oddział "" będzie służyć działalności gospodarczej w postaci logistyki i dystrybucji wydawnictw,

* oddział "B." będzie służyć działalności gospodarczej w postaci wynajmu powierzchni użytkowej w lokalach użytkowych przy ulicy B.,

* oddział "Wydawnictwo B" będzie służyć działalności wydawniczej. Oddział "G.", "" "B." oraz "Wydawnictwo B" zostanie zarejestrowany (każdy oddzielnie) w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wyodrębnienie finansowe zostanie zrealizowane poprzez prowadzenie przez każdy z oddziałów odrębnych ksiąg rachunkowych i sporządzanie odrębnych bilansów.

3.

Każdy z zespołów składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań który będzie organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy przeznaczony będzie do realizacji określonych zadań gospodarczych, o których mowa była w pkt 2 powyżej.

4.

Każdy z oddziałów, czyli każdy z zespołów składników opisanych w pkt 1, wyodrębnionych w sposób opisany w pkt 2 i realizujących określone zadania gospodarcze opisane w pkt 2 mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te określone zadania gospodarcze. Potencjalnie, zarówno oddział "G.", "", "B." oraz "Wydawnictwo B" mógłby działać niezależnie i samodzielnie jako odrębne przedsiębiorstwo.

W świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Rozpatrując kwestię skutków podatkowych procesów restrukturyzacyjnych zachodzących u Wnioskodawcy, w wyniku których dojdzie do wydzielenia czterech Oddziałów, na początku należy powołać brzmienie art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) - dalej: ustawa podatkowa, zgodnie z którym pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa należy rozumieć organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Z powyższej definicji wynika, iż status zorganizowanej części przedsiębiorstwa można przypisać tylko takiej części mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:

* istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,

* zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

* składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

* zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Pierwszym (ale niewystarczającym) warunkiem jest by "zorganizowana część przedsiębiorstwa" stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Konieczne jest więc wystąpienie co najmniej po jednym składniku z tych grup składników majątkowych. Nie jest bowiem możliwe istnienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa bez jakichkolwiek ww. składników.

Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu składników w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej oraz funkcyjnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Wyodrębnienie to powinno nastąpić na podstawie statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział, itd. Zatem utworzone w wyniku planowanej reorganizacji, opisanej przez Spółkę, odrębne jednostki organizacyjne w postaci oddziałów powinny tworzyć odrębną organizacyjnie całość, dającą się oddzielić od pozostałej działalności Spółki.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest poprzez odpowiednią prowadzenie ewidencji rachunkowej danego przedsiębiorstwa pozwalające na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nią zadań gospodarczych. Przy czym przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wymagają, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa przybrała postać prawną samodzielnie sporządzającą bilans. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których w przyszłości będzie można prowadzić (zorganizować) odrębny zakład czy w tym przypadku oddział, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Ostatnią cechą definiującą zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze, do wykonywania których służy w strukturze istniejącego przedsiębiorstwie. Co oznacza, że część mienia przedsiębiorstwa może być uznana za jego zorganizowaną część, gdy - obiektywnie oceniając - posiada potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe: materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa powinny zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Z przedstawionego przez Spółkę zdarzenia przyszłego, wynika, iż każdy z oddziałów zostanie wyodrębniony w płaszczyznach organizacyjnej oraz finansowej i zostanie wyposażony w odpowiedni pakiet składników majątkowych niezbędny do prowadzenia określonej działalności gospodarczej. Zgodnie z powyżej zaprezentowanymi wynikami analizy ustawowej definicji pojęcia zorganizowanej części przedsiębiorstwa na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, wskazać należy, iż w sytuacji gdy:

* każdy z oddziałów stanowić będzie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, z przypisanymi do nich należnościami i zobowiązaniami oraz środkami trwałymi oraz nieruchomościami (prawo własności nieruchomości, użytkowanie wieczyste nieruchomości, umowa najmu lokalu),

* każdy z zespołów składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań będzie organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie i przeznaczony do realizacji określonych i przypisanych mu zadań gospodarczych,

* każdy z oddziałów może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące przypisane mu zadania gospodarcze,

Utworzone Oddziały mogą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa. Wymienione we wniosku oddziały będą posiadały cechy wymienione w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i mieszczą się w pojęciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Odziały te stanowią potencjalnie przedsiębiorstwo mogące samodzielnie funkcjonować na rynku.

W związku z powyższym stanowisko podatnika należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl