IPPB5/423-632/12-3/DG - Ustalenie kwalifikacji wkładu niepieniężnego oraz wartości początkowej wniesionego aportem znaku towarowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 października 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-632/12-3/DG Ustalenie kwalifikacji wkładu niepieniężnego oraz wartości początkowej wniesionego aportem znaku towarowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 31 lipca 2012 r. (data wpływu 1 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* kwalifikacji wkładu niepieniężnego - jest prawidłowe,

* ustalenia wartości początkowej wniesionego aportem znaku towarowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 sierpnia 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji wkładu niepieniężnego oraz ustalenia wartości początkowej wniesionego aportem znaku towarowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością rezydentem Rzeczypospolitej Polskiej dla celów podatkowych (dalej: Wnioskodawca, Spółka kapitałowa). Wspólnikiem Wnioskodawcy zostanie spółka komandytowo-akcyjna (dalej: SKA), będąca również polskim rezydentem podatkowym.

Zarówno Spółka kapitałowa jak i SKA będą zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług (dalej: VAT). SKA na pokrycie swojego udziału w Spółce kapitałowej wniesie do Wnioskodawcy wkład niepieniężny w postaci znaku towarowego (znaków towarowych) (dalej: aktywa). W zamian za wniesione w ramach wkładu niepieniężnego aktywa SKA otrzyma udziały w Spółce kapitałowej o wartości nominalnej równej wartości rynkowej aktywów (zatem wartość wkładu niepieniężnego ustalona w umowie Spółki kapitałowej, stanowić będzie wartość netto aktywów - bez podatku VAT). SKA, jako czynny podatnik podatku VAT z tytułu wniesienia aportu w postaci aktywów w dniu wniesienia aportu wystawi fakturę VAT, w której wykaże podatek należny przy zastosowaniu stawki 23%. Możliwe, że w dniu wniesienia aportu przez SKA Spółka kapitałowa opłaci podatek VAT, dokonując przelewu gotówkowego na rachunek bankowy SKA.

Wniesione przez SKA aktywa do Spółki kapitałowej będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, polegającej na odpłatnym udzielaniu licencji na korzystanie ze znaku towarowego (znaków towarowych) wchodzących w skład aktywów.

W dniu wniesienia aportu zostanie zawarta umowa o odpłatne udzielenie licencji na korzystanie ze znaku towarowego (znaków towarowych).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy wniesiony aportem do Spółki kapitałowej przez SKA w ramach aportu znak towarowy (znaki towarowe) stanowią przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część.

2.

Czy w przypadku wniesienia w ramach wkładu niepieniężnego aktywów do Spółki kapitałowej, Wnioskodawca jest uprawniony do ustalenia wartość początkowej wniesionego aportem znaku towarowego (znaków towarowych) w wysokości wskazanej przez Wnioskodawcę, niewyższej od ich wartości rynkowej na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 4 Ustawy CIT.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1

W świetle art. 4a pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), dalej: Ustawy CIT, przedsiębiorstwem jest przedsiębiorstwo w rozumieniu Kodeksu cywilnego.

Przedmiotową definicję pojęcia "przedsiębiorstwo" zawiera art. 551; Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 551; ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 1904 r. Nr 16, poz. 93) przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem skład flików niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości łub ruchomości,

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości i ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,

5.

koncesje, licencje i zezwolenia,

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej,

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,

8.

tajemnice przedsiębiorstwa,

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Za zorganizowaną część przedsiębiorstwa uważa się zaś na podstawie art. 4a pkt 4 Ustawy CIT organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Aby zatem zespół składników majątku został uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa muszą być spełnione następujące przesłanki:

* istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań;

* zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

* składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;

* zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze.

Wnoszone aportem aktywa nie spełniają żadnej ze wskazanych przesłanek uznania ich albo za przedsiębiorstwo albo jego zorganizowaną część. Są to wyłącznie składniki majątku. Nie mogłyby samodzielnie realizować zadań gospodarczych. W szczególności są one pozbawione jakiekolwiek czynnika ludzkiego.

Na tej podstawie zdaniem Wnioskodawcy znak towarowy (znaki towarowe) wnoszone aportem do Spółki kapitałowej nie będą mogły być uznane za przedsiębiorstwo ani za jego zorganizowaną część.

Ad. 2

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku znaku towarowego (znaków towarowych), które zostaną wniesiono do Spółki kapitałowej w ramach aportu, wartość początkową poszczególnych składników aktywów należy ustalić na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 4 Ustawy CIT, tj. w wysokości wskazanej przez Wnioskodawcę, niewyższej od ich wartości rynkowej. W przedmiotowej sprawie będzie miał zastosowanie art. 16g ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, który normuje sytuację nabycia w drodze wkładu niepieniężnego (aportu) majątku niestanowiącego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. W przepisie tym wskazano, że w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej, a także udziału w spółdzielni za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, uważa się ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

W przypadku Wnioskodawcy przedmiotem aportu będą aktywa niestanowiące przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej część. W związku z tym wartość początkową składników aktywów wniesionych aportem będzie można ustalić na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 4 Ustawy CIT.

Stanowisko takie zostało potwierdzone w licznych interpretacja indywidualnych, m.in. w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 sierpnia 2008 r. (sygn. IP-P83-423-929/08-2/JG). Ponadto Wnioskodawca zwraca uwagę, iż ze względu na wniesienie znaku towarowego (znaków towarowych) w całości na kapitał zakładowy, w przedmiotowym stanie faktycznym nie znajdzie zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d Ustawy CIT. Oznacza to, że Spółka kapitałowa będzie mogła zaliczać do kosztów uzyskania przychodów pełne odpisy amortyzacyjne od znaku towarowego (znaków towarowych).

W świetle obowiązującego stanu prawnego, stwierdzam co następuje:

Odpowiedź na pytanie nr 1

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Odpowiedź na pytanie nr 2

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wspólnikiem Wnioskodawcy zostanie spółka komandytowo-akcyjna (dalej: SKA). SKA na pokrycie swojego udziału w Spółce kapitałowej wniesie do Wnioskodawcy wkład niepieniężny w postaci znaku towarowego. W zamian za wniesione w ramach wkładu niepieniężnego aktywa SKA otrzyma udziały w Spółce kapitałowej o wartości nominalnej równej wartości rynkowej aktywów (zatem wartość wkładu niepieniężnego ustalona w umowie Spółki kapitałowej, stanowić będzie wartość netto aktywów - bez podatku VAT).

Zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1.

budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2.

maszyny, urządzenia i środki transportu,

3.

inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Artykuł 16b ust. 1 u.p.d.o.p. stanowi, że amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

1.

spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,

2.

spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,

3.

prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

4.

autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,

5.

licencje,

6.

prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.),

7.

wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how),

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Natomiast w art. 16c u.p.d.o.p. wymieniono enumeratywnie składniki majątku (środki trwałe i wartości niematerialne i prawne), które amortyzacji nie podlegają, tj.:

1.

grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów,

2.

budynki, lokale, budowle i urządzenia zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych lub służących działalności społeczno-wychowawczej prowadzonej przez spółdzielnie mieszkaniowe,

3.

dzieła sztuki i eksponaty muzealne,

4.

wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w inny sposób niż określony w art. 16b ust. 2 pkt 2,

5.

składniki majątku, które nie są używane na skutek zaprzestania działalności, w której te składniki były używane; w tym przypadku składniki te nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaprzestano tej działalności.

Z powyższych przepisów wynika zatem, iż aby wymienione w art. 16a i 16b składniki majątku (środki trwałe i wartości niematerialne i prawne) podlegały amortyzacji podatkowej, powinny spełniać następujące warunki:

* stanowić muszą własność lub współwłasność podatnika (środki trwałe),

* powinny być nabyte i nadawać się do gospodarczego wykorzystania (wartości niematerialne i prawne),

* przewidywany okres ich używania powinien być dłuższy niż rok,

* powinny być wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Ponadto środki trwałe w dniu przyjęcia do używania powinny być kompletne i zdatne do użytku, a więc wyposażone we wszystkie elementy konstrukcyjne umożliwiające ich funkcjonowanie zgodnie z przeznaczeniem oraz być sprawne technicznie i zalegalizowane prawnie w formie stosownych uprawnień, homologacji i pozwoleń na użytkowanie.

W myśl art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej, a także udziału w spółdzielni uważa się ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

Przepis powyższy normuje sytuację nabycia w drodze wkładu niepieniężnego (aportu) majątku niestanowiącego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Z treści tego przepisu wynika, że ustalona przez podatnika na dzień wniesienia wkładu, wartość poszczególnych składników majątku nie może być wyższa od ich wartości rynkowej.

Ponadto należy wskazać, iż stosownie do art. 16g ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przy ustalaniu wartości początkowej poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z ust. 1 pkt 3 - 5 oraz ust. 2, 10 i 11 stosuje się odpowiednio art. 14. Powyższe oznacza, że ustalając wartość początkową poszczególnych środków trwałych należy mieć na uwadze ich wartość rynkową.

Jak wynika z art. 14 ust. 2 ww. ustawy, wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż wartością początkową wniesionych do Spółki w drodze aportu znaków towarowych (nie stanowiących przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części) będzie ich wartość ustalona przez Spółkę na dzień otrzymania aportu, nie wyższa jednak od ich wartości rynkowej.

Stanowisko Spółki należy zatem uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl