IPPB5/423-618/12-2/MW - CIT w zakresie kosztów uzyskania przychodów w związku ze sprzedażą akcji/udziałów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 października 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-618/12-2/MW CIT w zakresie kosztów uzyskania przychodów w związku ze sprzedażą akcji/udziałów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20 lipca 2012 r. (data wpływu 27 lipca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów w związku ze sprzedażą akcji/udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów w związku ze sprzedażą akcji/udziałów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Grupa P. prowadzi działalność w zakresie wydobycia węgla oraz wytwarzania, sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej. W 2009 r. decyzją Zarządu P. S.A. (dalej: P S.A.) przyjęto do realizacji Program Konsolidacji zakładający m.in. zwiększenie efektywności działalności Grupy poprzez skonsolidowanie działalności w głównych liniach biznesowych.

W wyniku przeprowadzonych działań restrukturyzacyjnych działalność w poszczególnych obszarach została skupiona na poziomie odrębnych spółek operacyjnych (dalej: Koncernów), tj. działalność w zakresie:

1.

wydobycia węgla i wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych została skonsolidowana w spółce P i E K S.A. (dalej: spółka EK),

2.

wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych - w spółce EO S.A. (dalej: spółka EO),

3.

obrotu energią elektryczną - w spółce SSD S.A. (dalej: spółka SSD), oraz

4.

dystrybucji energii elektrycznej - w spółce OSD S.A. (dalej: spółka OSD).

Koncerny te działają w oparciu o strukturę regionalną w postaci oddziałów lub zakładów.

Spółka SSD, spółka EK oraz spółka EO funkcjonowały już w Grupie P przed rozpoczęciem Programu Konsolidacji (niektóre pod innymi nazwami), natomiast spółka OSD została utworzona jako nowy podmiot, w celu przejęcia pozostałych spółek z linii biznesowej zajmujących się dystrybucją energii.

Ze względu na historyczne uwarunkowania niektóre Koncerny funkcjonują obecnie w strukturach innych linii biznesowych, tj. Spółka SSD posiada większościowy pakiet udziałów (tekst jedn.: ok. 90%) w spółce OSD oraz mniejszościowy pakiet udziałów (ok. 8%) w spółce EK.

W związku z realizowanym Programem Konsolidacji, w szczególności uproszczeniem struktury własnościowej w ramach powyższych czterech linii biznesowych, rozważana jest sprzedaż akcji posiadanych przez Spółkę SSD w spółce OSD oraz / lub w spółce EK na rzecz P. S.A.

W związku z procesami restrukturyzacyjnymi jakie miały miejsce w przeszłości Wnioskodawca ma wątpliwości dotyczące ustalenia wartości kosztów uzyskania przychodu przy sprzedaży akcji / udziałów w Spółce OSD i / lub Spółce EK przez Spółkę SSD. Poniżej Wnioskodawca przedstawia historię nabycia przedmiotowych akcji/udziałów przez Spółkę SSD.

Nabycie akcji Spółki OSD przez Spółkę SSD

a. Wyodrębnienie działalności dystrybucyjnej z zakładów energetycznych do spółek dystrybucyjnych

Znowelizowane przepisy w zakresie prawa energetycznego (tekst jedn.: art. 9d Ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 89, poz. 625 z późn. zm., dalej: Prawo energetyczne) w związku z art. 22 pkt 2 Ustawy z dnia 4 marca 2005 r. o zmianie ustawy "Prawo energetyczne oraz ustawy - Prawo ochrony środowiska" (Dz. U. z 2005 r. Nr 62, poz. 552 z późn. zm.) oraz art. 15 i 30 Dyrektywy 2003/54/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 czerwca 2003 r. dotyczącej wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej), wprowadziły obowiązek wydzielenia działalności operatorskiej od pozostałych rodzajów działalności przedsiębiorstw energetycznych.

W związku z powyższym, w ramach Grupy P doszło do wydzielenia działalności związanej z dystrybucją energii z zakładów energetycznych (które ówcześnie prowadziły działalność zarówno w zakresie dystrybucji energii, jak i obrotu energią) do odrębnych spółek. Proces ten został przeprowadzony w drodze aportów przedsiębiorstwa / zorganizowanej części przedsiębiorstwa z zakładów energetycznych do spółek, które miały prowadzić działalność dystrybucyjną.

Proces ten przebiegał następująco:.

zorganizowane części przedsiębiorstw w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o p.d.o.p. / przedsiębiorstwa, odpowiedzialne za działalność dystrybucyjną. Przedmiotowe wkłady niepieniężne zostały przeznaczone na podwyższenie kapitału zakładowego w Spółkach z o.o. W zamian Zakłady Energetyczne objęły nowo utworzone udziały wyemitowane przez Spółki z o.o. (tekst jedn.: R zakład Energetyczny S.A. objął nowo utworzone udziały w RZE X. Sp. z o.o., Zakład Energetyczny B S.A. objął nowo utworzone udziały w ZEB X. Sp. z o.o., Ł Zakład Energetyczny S.A. - w ŁZE X. Sp. z o.o., L Zakłady Energetyczne S.A. - w L. X. Sp. z o.o., Zakłady Energetyczne Okręgu R-K S.A. - w ZEORK X. Sp. z o.o., Zakład Energetyczny W-T S.A - w ZEW-T X. Sp. z o.o., Z Korporacja S.A. - w ZKE X. Sp. z o.o.).

Na skutek powyższego, 100% udziałów w Spółkach z o.o. zostało objętych odpowiednio przez dokonujące aportów Zakłady Energetyczne (w taki sposób, że R Zakład Energetyczny S.A. objął 100% udziałów w RZE X. Sp. z o.o., Zakład Energetyczny B S.A. objął 100% udziałów w ZEB X. Sp. z o.o. itd.).

Wnioskodawca podkreśla, iż zależność powyższa istnieje w odniesieniu do siedmiu z ośmiu spółek dystrybucyjnych w ramach grupy P, w jednym bowiem przypadku (tekst jedn.: w przypadku Zakładu Energetycznego ŁT S.A.) spółka dystrybucyjna nie powstała w wyniku wniesienia aportu, gdyż to ona wydzieliła pozostałą działalność do innej spółki - w tym zakresie udział Spółki SSD w Spółce OSD jest odpowiednio niższy.

Zakłady Energetyczne wniosły do Spółek z o.o. w ramach aportów przedsiębiorstwa / zorganizowanej części przedsiębiorstwa w szczególności:

* prawa własności nieruchomości,

* prawa użytkowania wieczystego,

* prawa własności budynków i budowli,

* majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne związane z prowadzonym przedsiębiorstwem,

* prawa ochronne na znaki towarowe i inne prawa własności przemysłowej,

* licencje, koncesje, zezwolenia,

* środki pieniężne zgromadzone na rachunkach bankowych oraz inne środki pieniężne związane z wnoszonym przedsiębiorstwem / zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa,

* pojazdy samochodowe związane z prowadzonym przedsiębiorstwem,

* prawa do udziałów w spółkach zależnych,

* należności z tytułu dostaw i usług, opłat sankcyjnych, należnych odszkodowań, opłat za przyłączenie do sieci, wpłaconych kaucji i wadiów, należności od pracowników z tytułu pożyczek z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych,

* środki pieniężne na rachunku bankowym Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, rachunku na wpłaty wadiów, rachunku zabezpieczenia, należytego wykonania umowy oraz rachunku opłat za przyłączenie,

* ruchomości, w szczególności urządzenia, materiały, towary, wyroby i inne rzeczy ruchome zw. z prowadzeniem przedsiębiorstwa sieciowego,

* zapasy,

* wierzytelności z umów zawartych w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa sieciowego - umów dystrybucji energii elektrycznej, umów przyłączeniowych, konserwacji oświetlenia ulicznego,

* wierzytelności z innych umów: kredytowych, ubezpieczenia i innych,

* zobowiązania wynikające z umów związanych z wnoszonym przedsiębiorstwem / zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, w tym: zobowiązania z umów o korzystanie z nieruchomości, umów o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej, roboty budowlane, usługi, zobowiązania z tyt. świadczeń na rzecz pracowników, roszczeń pewnych i prawdopodobnych, dostaw i usług, nakładów na środki trwałe w budowie, otrzymanych kaucji i wadiów, rozliczeń z ZFŚS oraz Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

Zakłady energetyczne w momencie dokonania wyżej wymienionych aportów przedsiębiorstw były już wspólnikami Spółek z o.o. - pierwotne udziały (tekst jedn.: przed podwyższeniem kapitału zakładowego poprzez wniesienie aportu) zostały objęte w formie wkładów pieniężnych (założenie nowej spółki z o.o.) lub zostały nabyte w ramach umowy kupna-sprzedaży, np. Zakład Energetyczny w B kupił udziały w ZEB X. Sp. z o.o. od spółki P Energia S.A., Zakład Energetyczny w L kupił udziały w L. X. Sp. z o.o. od P Energia S.A.

a. Program Konsolidacji

W 2009 r. decyzją Zarządu P S.A., przyjęto do realizacji Program Konsolidacji (dalej: Program) zakładający skonsolidowanie poszczególnych działalności w głównych liniach biznesowych.

W celu osiągnięcia docelowej struktury, podmioty wyznaczone jako spółki konsolidujące działalność w danym obszarze połączyły się z pozostałymi podmiotami działającymi w tym samym obszarze (tekst jedn.: prowadzącymi ten sam rodzaj działalności), a spółka holdingowa P S.A. połączyła się ze spółkami holdingowymi P Energia S.A. oraz P S.A. poprzez ich przejęcie.

W związku z powyższym, w dniu 31 sierpnia 2010 r. Spółka SSD (wcześniej: R Zakład Energetyczny S.A.) połączyła się z pozostałymi Zakładami Energetycznymi oraz ze spółką P ZEŁT Sp. z o.o. (powstałą po wydzieleniu pozostałej działalności z Zakładu Energetycznego Ł-T S.A.) poprzez ich przejęcie w trybie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych, Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm., dalej: k.s.h.

W tej samej dacie, nowo zawiązana spółka P X. S.A., połączyła się ze Spółkami z o.o. oraz ze spółką P X. Ł-T S.A. poprzez ich przejęcie w trybie art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h. W zamian za udziały i akcje przejętych Spółek z o.o. i Spółki Akcyjnej skonsolidowanej Spółce SSD wydano akcje połączeniowe w spółce OSD.

Na skutek przeprowadzonych w powyższy sposób przejęć w ramach Programu, Spółka SSD posiada obecnie ok. 90% akcji w Spółce OSD. Pozostałymi akcjonariuszami Spółki OSD jest P S.A. oraz akcjonariusze mniejszościowi, Skarb Państwa.

Nabycie akcji Spółki EK przez Spółkę SSD

a. Wydzielenie działalności elektrociepłowni

Ze spółek:

* R Zakład Energetyczny S.A.,

* L Zakłady Energetyczne S.A.,

* Zakłady Energetyczne Okręgu R-K S.A. (dalej razem: Wydzielający), wydzielono i wniesiono aportem do nowoutworzonych przez Wydzielających spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, odpowiednio:

* Elektrociepłownię R-Z,

* Elektrociepłownię L-W,

* Elektrociepłownię K (dalej razem: Elektrociepłownie) w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o p.d.o.p. Przedmiotowe wkłady niepieniężne zostały przeznaczone na pokrycie kapitału zakładowego w nowoutworzonych spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. W zamian Wydzielający objęli wszystkie udziały wyemitowane przez spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Na skutek powyższego, 100% udziałów w nowoutworzonych spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością zostało objętych odpowiednio przez dokonujących aportów Wydzielających.

W szczególności, w odniesieniu do Elektrociepłowni R-Z - założycielem Elektrociepłowni R Sp. z o.o. był R Zakład Energetyczny S.A. (obecnie funkcjonujący pod nazwą P Obrót S.A; Spółka SSD) i objął on wszystkie udziały w kapitale zakładowym Elektrociepłowni R Sp. z o.o. (przekształconej następnie w spółkę akcyjną). Kapitał zakładowy Elektrociepłowni R Sp. z o.o. został pokryty wkładem pieniężnym oraz wkładem niepieniężnym, tj. aportem elektrociepłowni, w szczególności: prawa wieczystego użytkowania nieruchomości (gruntów) określonych w akcie notarialnym (akcie założycielskim spółki), prawa własności gruntów, majątku trwałego i obrotowego w postaci budynków, budowli i innych nieruchomości, kotłów i maszyn energetycznych, maszyn, urządzeń ogólnych i specjalnych, urządzeń technicznych, środków transportu, narzędzi, przyrządów, ruchomości i wyposażenia, inwestycji rozpoczętych, wartości niematerialnych i prawnych, paliwa produkcyjnego, zapasów materiałowych.

Zgodnie z aktem założycielskim Elektrociepłowni L-W Sp. z o.o., wspólnik, tj. Zakład Energetyczny L S.A. (późniejsza nazwa: L Zakłady Energetyczne S.A.), wniósł na pokrycie kapitału zakładowego tej spółki wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa Zakładu Energetycznego L S.A., w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, która to część stanowi wyodrębnioną jednostkę organizacyjną pod nazwą Elektrociepłownia L-W. W ramach aportu zostały przeniesione w szczególności: prawa użytkowania wieczystego nieruchomości (gruntów), majątek trwały (środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, inwestycje rozpoczęte - po przeszacowaniu na dzień 1 stycznia 1995 r., dokonanego 30 września 1995 r.) oraz majątek obrotowy (wg stanu bilansowego na dzień utworzenia).

Z kolei, Zakłady Energetyczne Okręgu R-K S.A. wydzieliły Elektrociepłownię K - przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego i wniosły je aportem do Elektrociepłowni K Sp. z o.o. W ramach aportu zostały wniesione w szczególności: prawa własności gruntów, prawa użytkowania wieczystego gruntów, prawa własności budynków i budowli wchodzących w skład majątku trwałego oraz inne składniki majątkowe opisane w załączniku do umowy, a także majątek obrotowy (zapasy materiałów, należności, gotówka, zobowiązania z tytułu dostaw robót i usług, wynagrodzeń, budżetu oraz inne).

b. Konsolidacja działalności w obszarze wydobycia węgla i wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych przez Spółkę EK

W dniu 1 września 2010 r. spółka P Elektrownia B S.A., która zmieniła nazwę na P S.A., połączyła się ze spółkami działającymi w obszarze wydobycia węgla i wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych (w tym ze spółkami powstałymi na skutek wniesienia Elektrociepłowni R, Elektrociepłowni L-W oraz Elektrociepłowni K w postaci aportów zorganizowanej części przedsiębiorstwa / przedsiębiorstwa przez Wydzielających) poprzez przejęcie tych spółek w trybie art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h.

Na skutek przeprowadzonych w powyższy sposób przejęć w ramach Programu, Spółka SSD posiada obecnie ok. 8% akcji w Spółce EK. Pozostałymi akcjonariuszami Spółki EK są P S.A. oraz akcjonariusze mniejszościowi.

Zarys planowanej transakcji

Spółka SSD jest obecnie członkiem podatkowej grupy kapitałowej (dalej: PGK) zawartej pomiędzy spółkami: P S.A., P Energia J Spółka Akcyjna, P Systemy Spółka Akcyjna oraz Spółką SSD. Pierwszy rok podatkowy PGK rozpoczął się 1 stycznia 2012 r. Zgodnie z zawartą umową PGK, P S.A. reprezentuje PGK w zakresie obowiązków wynikających z ustawy o p.d.o.p. oraz z przepisów Ordynacji podatkowej zgodnie z art. 1a ust. 3 pkt 4 ustawy o p.d.o.p. (jest spółką dominującą).

Spółka SSD rozważa sprzedaż akcji w Spółce OSD i w Spółce EK na rzecz P S.A. podczas okresu funkcjonowania PGK i posiadania przez PGK statusu podatnika p.d.o.p.

Mając na uwadze, iż

* poniższe pytanie dotyczy ustalenia kosztów uzyskania przychodu przy sprzedaży akcji przez Spółkę SSD jako członka PGK (tekst jedn.: podczas funkcjonowania PGK, do której należy Spółka SSD) oraz

* podatnikiem p.d.o.p. w okresie funkcjonowania PGK jest PGK,

* przychody i koszty uzyskania przychodów Spółki SSD powinny zostać uwzględnione w dochodzie (stracie) PGK zgodnie z przepisami ustawy o p.d.o.p. (podstawa opodatkowania PGK jest obliczana zgodnie z art. 7a ustawy o p.d.o.p., w związku z art. 7 ust. 1-3 ustawy o p.d.o.p., tj. stosownie do art. 7a ust. 1 ustawy o p.d.o.p. w podatkowych grupach kapitałowych przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest osiągnięty w roku podatkowym dochód stanowiący nadwyżkę sumy dochodów wszystkich spółek tworzących grupę nad sumą ich strat. Jeżeli za rok podatkowy suma strat przekracza sumę dochodów spółek, różnica stanowi stratę podatkowej grupy kapitałowej. Dochody i straty spółek oblicza się zgodnie z art. 7 ust. 1-3.)

Wnioskodawcą jest PGK.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

W jaki sposób Wnioskodawca powinien ustalić koszty uzyskania przychodu w przypadku sprzedaży akcji / udziałów Spółki OSD przez Spółkę SSD, która należy do Podatkowej Grupy Kapitałowej.

2.

W jaki sposób Wnioskodawca powinien ustalić koszty uzyskania przychodu w przypadku sprzedaży akcji / udziałów Spółki EK przez Spółkę SSD, która należy do Podatkowej Grupy Kapitałowej.

Stanowisko wnioskodawcy w zakresie pytania Nr 1

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w związku ze sprzedażą akcji Spółki OSD przez Spółkę SSD, Spółka SSD / PGK jako podatnik p.d.o.p. będzie uprawniona do rozpoznania kosztu uzyskania przychodów z tego tytułu w wysokości określonej zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów ustawy o p.d.o.p., w szczególności art. 15 ust. 1k pkt 2 ustawy o p.d.o.p., tj. w wysokości, przyjętej dla celów podatkowych, wartości składników przedsiębiorstw lub zorganizowanych części przedsiębiorstw, które zostały wniesione aportem przez Zakłady Energetyczne na pokrycie kapitałów zakładowych Spółek z o.o., wynikającej z ewidencji rachunkowej prowadzonej zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., określonej na dzień objęcia udziałów w Spółkach z o.o. przez Zakłady Energetyczne, przy czym wartość ta nie może być wyższa niż wartość nominalna udziałów w Spółkach z o.o. z dnia ich objęcia przez Zakłady Energetyczne.

Ponadto, w odniesieniu do sytuacji, gdzie kapitał zakładowy Spółek z o.o. został pierwotnie pokryty przez Zakłady Energetyczne (częściowo) wkładem pieniężnym lub Zakłady Energetyczne poniosły wydatki związane z nabyciem tych udziałów w ramach umowy kupna-sprzedaży, kosztem uzyskania przychodu będą także, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p., wydatki na objęcie tych udziałów.

UZASADNIENIE stanowiska Spółki w zakresie pytania Nr 1

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o p.d.o.p.

Wysokość kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia udziałów lub akcji w spółkach kapitałowych ustala się w zależności od sposobu w jaki zostały objęte. W analizowanej sytuacji, w uproszczeniu, Spółka SSD objęła udziały w Spółkach z o.o. w wyniku

a.

procesu wydzielania działalności dystrybucyjnej z Zakładów Energetycznych poprzez wydzielenie przedsiębiorstw / zorganizowanych części przedsiębiorstw z Zakładów Energetycznych i wniesienie ich aportem do spółek zależnych od poszczególnych Zakładów Energetycznych (Spółki z o.o.), a następnie

b.

konsolidacji poszczególnych linii biznesowych w Koncernach, w szczególności konsolidacji działalności obrotu w Spółce SSD oraz działalności dystrybucyjnej w Spółce OSD, poprzez połączenie przez przejęcie odpowiednio - Zakładów Energetycznych przez Spółkę SSD oraz Spółek z o.o. przez Spółkę OSD.

W przypadku Zakładu Energetycznego Ł-T proces ten wyglądał odmiennie, tj. ze spółki dystrybucyjnej wydzielono działalność obrotu. W tej sytuacji spółka prowadząca działalność w obszarze obrotu nie objęła udziałów w spółce dystrybucyjnej.

Zgodnie z art. 93. Ustawy Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm., dalej: "Ordynacja podatkowa"):

" § 1. Osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

1.

osób prawnych,

2.

osobowych spółek handlowych,

3.

osobowych i kapitałowych spółek handlowych

- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek."

Zgodnie z § 2 cyt. artykułu, przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie innej osoby prawnej (osób prawnych).

W wyniku konsolidacji poszczególnych linii biznesowych w Koncernach, spółki przejmujące, tj. odpowiednio Spółka SSD oraz Spółka OSD wstąpiły we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się spółek.

Mając na uwadze powyższy proces konsolidacji, zdaniem Wnioskodawcy zastosowanie znajdzie w szczególności art. 15 ust. 1k pkt 2 ustawy o p.d.o.p., gdyż historycznie akcje w Spółce OSD zostały objęte w ramach procesu aportu przedsiębiorstw / zorganizowanych części przedsiębiorstw z Zakładów Energetycznych do spółek dystrybucyjnych. Zgodnie z tym przepisem w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji), wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości przyjętej dla celów podatkowych wartości składników przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ewidencji, o których mowa w art. 9 ust. 1, określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględniania w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, w celu ustalenia kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia akcji Spółki OSD przez Spółkę SSD należy przede wszystkim:

* ustalić jakie składniki majątkowe zostały przeniesione w ramach aportów przedsiębiorstw / zorganizowanej części przedsiębiorstw i które powinny zostać uwzględnione przy określaniu wartości składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstw / zorganizowanych części przedsiębiorstwa, a następnie

* określić wartości tych składników majątkowych przyjęte dla celów podatkowych i wynikające z ewidencji Zakładów Energetycznych na dzień objęcia udziałów w Spółkach z o.o. przez Zakłady Energetyczne,

* ustalić wartość nominalną udziałów objętych w Spółkach z o.o. przez Zakłady Energetyczne na dzień objęcia tych udziałów.

Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli przyjęta dla celów podatkowych wartość składników przedsiębiorstw / zorganizowanych części przedsiębiorstwa, będących przedmiotem aportów do Spółek z o.o., nie przekroczy wartości nominalnej udziałów danej Spółki z o.o., które zostały objęte przez dany Zakład Energetyczny w zamian za wniesienie aportu (ustalonych na dzień ich objęcia), kosztem uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży akcji Spółki OSD przez Spółkę SSD będzie wartość, przyjęta dla celów podatkowych, składników przedsiębiorstw / zorganizowanej części przedsiębiorstw wniesionych aportem do Spółek z o.o. przez Zakłady Energetyczne, wynikająca z ewidencji prowadzonych przez poszczególne Zakłady Energetyczne. Wartość ta powinna być określona na dzień objęcia udziałów w Spółkach z o.o. przez Zakłady Energetyczne.

W przypadku, gdy wartość składników majątkowych przedsiębiorstw / zorganizowanych części przedsiębiorstw wniesionych aportem byłaby wyższa od wartości nominalnej udziałów w Spółkach z o.o. z dnia ich objęcia przez Zakłady Energetyczne, koszt uzyskania przychodu należy ustalić w wysokości odpowiadającej wartości nominalnej tych udziałów z dnia ich objęcia przez Zakłady Energetyczne.

Ponadto, zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacjach gdzie przed dokonaniem podwyższenia kapitału zakładowego w Spółkach z o.o. przez Zakłady Energetyczne w formie aportu przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, Zakłady Energetyczne poniosły wydatki na nabycie lub założenie Spółek z o.o. / na objęcie pierwotnych udziałów w Spółkach z o.o. poprzez wniesienie wkładu pieniężnego na pokrycie kapitału zakładowego lub poniosły wydatki na nabycie udziałów na podstawie umowy kupna-sprzedaży, kosztem uzyskania przychodu będą także - zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p. - wydatki poniesione przez Zakłady Energetyczne na objęcie tych udziałów w Spółkach z o.o.

Stosownie bowiem do art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

Jak wskazano w stanie faktycznym, Spółka SSD należy do PGK. W związku z tym, zdaniem Wnioskodawcy, przy ustalaniu dochodu Spółki SSD ze sprzedaży akcji Spółki OSD mają zastosowanie przepisy art. 7a ustawy o p.d.o.p. Zgodnie z tym przepisem w podatkowych grupach kapitałowych przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym, obliczanym zgodnie z art. 19, jest osiągnięty w roku podatkowym dochód stanowiący nadwyżkę sumy dochodów wszystkich spółek tworzących grupę nad sumą ich strat. Jeżeli za rok podatkowy suma strat przekracza sumę dochodów spółek, różnica stanowi stratę podatkowej grupy kapitałowej. Dochody i straty spółek oblicza się zgodnie z art. 7 ust. 1-3.

Dochód (strata) Spółki SSD ustalony zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. (w tym również uwzględniający dochód (stratę) z tytułu zbycia akcji / udziałów w spółkach zależnych Spółki SSD) powinien być zatem uwzględniony w dochodzie (stracie) PGK obliczanym zgodnie z art. 7a ust. 1.

W świetle powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, w związku ze sprzedażą akcji Spółki OSD przez Spółkę SSD będzie on uprawniony do rozpoznania kosztu uzyskania przychodów z tego tytułu w wysokości wartości przyjętej dla celów podatkowych składników przedsiębiorstw lub zorganizowanych części przedsiębiorstw, wniesionych aportem przez Zakłady Energetyczne na pokrycie kapitałów zakładowych Spółek z o.o. Wartość ta powinna zostać określona na dzień objęcia udziałów w Spółkach z o.o. przez Zakłady Energetyczne. Jednocześnie, tak określona wartość nie może przekraczać wartości nominalnej udziałów w Spółkach z o.o. z dnia objęcia przedmiotowych udziałów przez Zakłady Energetyczne.

W odniesieniu natomiast do sytuacji, gdzie kapitał zakładowy Spółek z o.o. został pokryty przez Zakłady Energetyczne (częściowo) wkładem pieniężnym lub Zakłady Energetyczne poniosły wydatki związane z nabyciem tych udziałów w ramach umowy kupna-sprzedaży, kosztem uzyskania przychodu będą także, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p., wydatki na objęcie tych udziałów.

Stanowisko Spółki w zakresie pytania Nr 2

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w związku ze sprzedażą akcji Spółki EK przez Spółkę SSD będzie on uprawniony do rozpoznania kosztu uzyskania przychodów z tego tytułu w wysokości ustalonej zgodnie z przepisami ustawy o p.d.o.p., w szczególności:

* art. 15 ust. 1k pkt 2 ustawy o p.d.o.p., tj. w wysokości przyjętej dla celów podatkowych wartości składników przedsiębiorstw lub zorganizowanych części przedsiębiorstw, wniesionych aportem przez Wydzielających na pokrycie kapitałów zakładowych Elektrociepłowni, wynikającej z ewidencji rachunkowych Wydzielających, określonej na dzień objęcia udziałów w Elektrociepłowniach, nie wyższej jednak niż wartości nominalne udziałów z dnia ich objęcia przez Wydzielających (w przypadku, gdy przedmiotowe udziały zostały objęte w zamian za aport zorganizowanych części przedsiębiorstw) oraz

* art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p., tj. w wysokości wydatków na objęcie udziałów (w przypadku Elektrociepłowni R Sp. z o.o., gdzie kapitał zakładowy został częściowo pokryty wkładem pieniężnym).

UZASADNIENIE stanowiska Spółki w zakresie pytania Nr 2

W wyniku procesu konsolidacji w obszarze wydobycia węgla i wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych P S.A. wstąpiła zgodnie z art. 93 Ordynacji podatkowej we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się spółek.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o p.d.o.p.

Stosownie do art. 15 ust. 1k pkt 2 ustawy o p.d.o.p., w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji), wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości przyjętej dla celów podatkowych wartości składników przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ewidencji, o których mowa w art. 9 ust. 1, określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględniania w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m.

Ponadto, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

Zdaniem Wnioskodawcy, kosztem uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży akcji Spółki EK przez Spółkę SSD będzie wartość, przyjęta dla celów podatkowych, składników przedsiębiorstw / zorganizowanej części przedsiębiorstw wniesionych aportem do Elektrociepłowni przez Wydzielających, wynikająca z ewidencji poszczególnych Wydzielających. Wartość ta powinna być określona na dzień objęcia udziałów w Elektrociepłowniach przez Wydzielających.

W przypadku, gdy wartość składników majątkowych przedsiębiorstw / zorganizowanych części przedsiębiorstw wniesionych aportem byłaby wyższa od wartości nominalnej udziałów w Elektrociepłowniach z dnia ich objęcia przez Wydzielających, koszt uzyskania przychodu należy ustalić w wysokości odpowiadającej wartości nominalnej tych udziałów z dnia objęcia przez Wydzielających.

W odniesieniu natomiast do sytuacji, gdzie kapitał zakładowy został pokryty (częściowo) wkładem pieniężnym, kosztem uzyskania przychodu będą także, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p., wydatki na objęcie udziałów (w przypadku Elektrociepłowni R Sp. z o.o., gdzie kapitał zakładowy został częściowo pokryty wkładem pieniężnym).

Jednocześnie, zgodnie z art. 7a ust. 1 ustawy o p.d.o.p. w podatkowych grupach kapitałowych przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym, obliczanym zgodnie z art. 19, jest osiągnięty w roku podatkowym dochód stanowiący nadwyżkę sumy dochodów wszystkich spółek tworzących grupę nad sumą ich strat. Jeżeli za rok podatkowy suma strat przekracza sumę dochodów spółek, różnica stanowi stratę podatkowej grupy kapitałowej. Dochody i straty spółek oblicza się zgodnie z art. 7 ust. 1-3.

Dochód (strata) Spółki SSD ustalony zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. (w tym również uwzględniający dochód (stratę) z tytułu zbycia akcji / udziałów w spółkach zależnych Spółki SSD) powinien zatem zostać uwzględniony w dochodzie (stracie) PGK obliczanym zgodnie z art. 7a ust. 1.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, w związku ze sprzedażą akcji Spółki EK przez Spółkę SSD będzie on uprawniony do rozpoznania kosztu uzyskania przychodów z tego tytułu w wysokości:

* wartości przyjętej dla celów podatkowych składników przedsiębiorstw lub zorganizowanych części przedsiębiorstw, wniesionych aportem przez Wydzielających na pokrycie kapitałów zakładowych Elektrociepłowni. Wartość ta powinna zostać określona na dzień objęcia udziałów w Elektrociepłowniach przez Wydzielających. Jednocześnie, tak określona wartość nie może przekraczać wartości nominalnej udziałów w Elektrociepłowniach z dnia objęcia przedmiotowych udziałów przez Wydzielających,

* wydatków poniesionych na objęcie udziałów w Elektrociepłowniach w postaci wkładu pieniężnego (w przypadku Elektrociepłowni R Sp. z o.o., gdzie kapitał zakładowy został częściowo pokryty wkładem pieniężnym).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl